Salto je král (2020)

S nástupom Becka zhruba od polovice snímky prichádza na scénu aj jeho povestná, prirodzená charizma, ktorá dáva filmu dušu typickú pre "barabášovky". Napriek tomu, že hodnotím aj tento film vysoko, Paľovi by som ako divák a fanúšik v jednej osobe odporučil vsadiť práve na Becka a točiť, čo to ide. To, čo má Becko odžité a to ako prežíva prítomný okamih a ako sa oň vie podeliť, je skrátka nákazlivé a vysoko pozitívne.

Budiž světlo (2019)

Slovenský Jagten s vynikajúcimi hereckými výkonmi, ktoré divákovi presvedčivo dokázali sprostredkovať neľahké emócie plynúce z graduálnej intenzifikácie napätia. Film je vysoko pozerateľný, bez "hluchých" miest a slovnej vaty. Počiatočný humor vôbec neuškodil, skôr len okorenil inak rýdzu drámu. Zasadenie do slovenskej dediny mu veľmi prospieva, dodáva potrebnú presvedčivosť a súčasne ho odlišuje od zhluku mnohokrát výrazne plytkých, i keď populárnejších snímok zo zahraničia. Hovoriť o akejsi všednosti dejovej linky tu nie je namieste - film sa predsa dotýka na slovenské pomery číro tabuizovanej témy... Po zhliadnutí Nech je svetlo sa mi natískalo taktiež prirovnanie k Pokoju v duši. Pravdou však je, že takéto prirovnanie by nebolo dostatočne výstižné. Nech je svetlo totiž dôvodne ašpiruje ešte o triedu vyššie a za mňa osobne ide o najlepší slovenský film minimálne poslednej dekády!

Stranger Things (2016) (seriál)

Tak fenomenálny nástup, aký navodil tento seriál, len tak nevidieť a tento od počiatku predznamenával jeho slávu. Bola to strhujúca a originálna "podívaná", o úžasnom intre a soundtracku či hudbe 80-tych rokov nehovoriac. Bola... Problém, a to problém naozaj vážny, prišiel s každou ďalšou sériou, ktorá bola len opakovaním už raz povedaného, až som sa napokon osobne prichytil pri tom, že seriál pozerám akurát zo zotrvačnosti a teda aby som ho videl dokonca, mohol zhodnotiť ako celok a dal význam už napozeraným hodinám. Po ohlásení 4. série nemá význam s ohľadom na opakujúci sa motív a klesajúcu tendenciu hodnotenia riskovať, že to bude naozaj stáť už len za 2*, a preto so seriálom po 3. sérii nadobro končím. Ďakujeme - stačilo. Treba vedieť, kedy prestať. 1. sériu však odporúčam vrelo všetkými desiatimi.

Stín jaguára (2018)

Po dlhšej dobe návrat do Amazónie aj so skvelým, charizmatickým Beckom. Jeho šantenie s malými Indiánmi vyvolá nefalšovaný smiech (nielen úsmev). Celý dokument je natočený klasickým "barabášovským" štýlom, pomaly plynúcim, postupne sa rozvíjajúcim do duševnej saturácie. Cieľom je tu samotná cesta. Preto neobstoja výhrady o postrádajúcej dynamike. Barabáš je maestro, najlepší slovenský dokumentarista svetového rangu, po ktorom tu raz ostane veľký odkaz.

Moneyball (2011)

"How can you not be romantic about baseball?" Inšpiráciou k zhliadnutiu tohto filmu bol seriál The Last Dance, ktorý však predstavuje absolutórium v rámci športovo ladenej kinematografie. V porovnaní s Moneyballom mal jednu obrovskú prednosť - dokázal zaujať (napriek tomu, že ide o dokument!), ba dokonca úplne vtiahnuť aj nefanúšika basketballu. Ničmenej, fanúšikovia Brada Pitta si tu prídu na svoje.

Poslední představení (2020) (seriál)

Jeden z najlepších seriálov vôbec, u mňa stojaci na piedestále spolu s Chernobylom či Narcos. A to hovorím ako (pôvodný) nefanúšik NBA.

Sviňa (2020)

To, čo (azda naivný) volič označoval pred pár rokmi ako "hoaxy" a "konšpirácie" sú dnes nielen živé rozhovory a nahrávky (aj) na youtube (v súdnom konaní paradoxne naďalej posudzované iba ako "nezákonný dôkaz"), ale aj začaté trestné stíhania a prvé "hlavy"... Film o prebiehajúcej obrode, za ktorou stál odvážny novinár, a ktorý sa snáď jedného dňa dočká citeľného morálneho impaktu na spoločnosť a hlavne jej politických lídrov.

Pokoj v duši (2009)

Film, kde možno s pokojom v duši uvažovať nielen o 4*, ale aj, pardón, o mentalite niektorých užívateľov tejto platformy, ktorí majú dokonca výsadu komentovať tu filmy. Dámy a páni, vstúpte si do svedomia pred tým, než niečo ohodnotíte a nesnažte sa za každú cenu pútať pozornosť svojimi výsostne subjektívnymi, scestnými, pseudointelektuálnymi absurditami, ktoré nemajú nič spoločné s reálnou úrovňou a hodnotou filmu. Pretože vyslovene devalvovať tento film a odôvodňovať to tým, že obsahuje "krásy krajiny", tým, že vo Vás vyvoláva "archaické dojmy", tiež tým, že hlavnému hercovi hrajúcemu citovo vyprázdnenú postavu "chýba skutočná hĺbka" či dokonca tým, že je to špatné, lebo je to film "o živote", nemožno označiť inak, ako suppresio veri mala fide s cieľom attention whoringu.

Sedm hodin, abyste se zamilovali (2020)

Čistokrvná komédia, ktorá na tejto platforme tak trochu doplatí na svoj subžáner. Jej (stále iba menším) nedostatkom je predvídateľný záver a prekvapivý deficit neapolskej scenérie, z ktorej film nevydoloval plný potenciál. Má však množstvo výborných, vtipných scén a príjemných hercov v hlavnej role (Serena Rossi tu doslova žiari), ktorým praje prirodzená chémia. Nemusí ísť a ani nejde o film vo všetkých smeroch dokonalý (či takmer dokonalý), napriek tomu ide o vysoko pozerateľný film a žiadnu jednohubku. "7 Hours to Win Your Heart is a film for everyone, but perhaps especially for those who know the rough road love sometimes takes us down, and who have discovered that better things can lie ahead." (Michelle E. Hawkins)

Gentlemani (2019)

"Zbaľ prachy a vypadni!" v inom pozlátku. Samozrejme s tým istým režisérom a vysokoakostným scenárom, avšak tentokrát s nadupanejším hereckým osadenstvom, ktorému by podľa očakávaní už tradične mal kráľovať Matthew McConaughey. V skutočnosti však iba sekunduje výbornému Charliemu Hunnamovi či Hugh Grantovi. Napriek obrovskému potenciálu film nepriniesol vytúžený efekt. Čo teda filmu chýba? Oduševnenie, hĺbka, výraznosť, hudba a snáď aj obraz. Ako jednohubka stráviteľné. Tunajšie hodnotenie nad 85% mi ale príde prestrelené.