Kubeska

okres Louny
emeritní student VŠCHT a ČZU, amatérský jazykozpytec

<< předchozí 1 2 3 4 5 6
    • 24.9.2018  21:37

Zajímavý a zevrubný průřez napříč historií vzducholodní dopravy. Nejzajímavější je samozřejmě část o Hindenburgu.

• 17.9.2018  19:23

„Nemít prachy nevadí, nemít srdce vadí, zažít krachy nevadí, zažít nudu, joo, to vadí."

• 17.9.2018  11:10
    Četa (1986)

Aposteriorní pohled kontroverzního O. Stonea divákům negociuje hrůzy vietnamské války, do které zasadil Stone silné charaktery v podobě postavy krutého seržanta Burnse (T. Berenger) a dobráckého seržanta Eliase (W. Dafoe), mezi ně se vklínil zelenáč Chris (Ch. Sheen), jenž je vyděšený a perplex ze všeho, co se kolem něj děje. Robert Richardson už prvním velkým filmem ukázal, jak skvěle dokáže vykreslit atmosféru, smekám klobouk. Velmi silným momentem je scéna, kdy zakrvácený W. Dafoe utíká z džungle a vztyčuje ruce k nebesům (viz plakát nahoře). Četu vnímám jako krásný film po filmové stránce, byť se tu odehrávají zrůdnosti. Lepší je zobrazovat hrůzu války, a ne ji oslavovat. I válku oslavující filmy byly natočeny, lépe řečeno měly ten nádech, viz soundtrack z Příliš vzdáleného mostu (1977) nebo Nejdelšího dne (1962).

• 15.9.2018  16:13

Bizarní příběh o tom, jak se Hanák s Donutilem dostali do utera Zuzany Stivínové a ona je za to po „eunuchovsku" potrestala, čili z nich udělala voly. Donutil tu hraje opravdu katalogového blbce, za kterého získal Českého lva za vedlejší roli. V tom samém roce byl ve stejné kategorii nominován Jiří Bartoška za film Je třeba zabít Sekala. Myslím si, že byl Bartoška okraden, avšak si to za rok vynahradil za film Všichni moji blízcí.

• 14.9.2018  22:15
    matka! (2017)

Na tento film jsem se musel podívat pětkrát. Ne že by se mi tolik líbil, ale abych ho konečně zhlédl do konce! Víte, co má společného francouzský film Galimatyáš (2009) a tento kousek? Název prvního filmu je výsledkem toho druhého! Prostě je to překombinovaná magořina oděna do pěkného vizuálu, která by měla být obviněna z defraudace filmu Rosemary má děťátko (1968) a ve které se pitvoří Jennifer Lawrence z Arábie a Javier Bardem, jenž se hereckým bardem ještě nestal!

• 14.9.2018  10:55

70. léta zaznamenala boom katastrofických filmů, namátkou - Letiště (1970), Dobrodružství Poseidonu (1972), Zemětřesení (1974) a třeba Hindenburg (1975). Avšak až tento film bych považoval za paradigma. Film nabízí skvělé vykreslení charakterů, není to jen o McQueenovi a Newmanovi. Je tu i herecký bard W. Holden a spíše zpěvák a tanečník F. Astaire v roli sňatkového podvodníčka, kterého diváci znají pro jeho stepařské kreace. V ostatních rolích zaujme R. Chamberlain a „sedmistatečný" R. Vaughn. Tvůrci v té době neměli k dispozici CGI, tak se museli spolehnout na praktické efekty, což pomáhá autenticitě. Zmíněný McQueen tu má opravdu parádní roli velitele hasičů, který ví, co má dělat a umí se správně rozhodnout, nic ho nerozhází, prostě pro něj typická frajerská role, již si náramně užil. Tento film měl smůlu, že zůstal v pomyslném stínu, protože v roce 1974 vznikly dva geniální filmy - Čínská čtvrť a Kmotr II.

• 13.9.2018  23:08
    Amadeus (1984)

Příliš mnoho not v tomto filmu nebylo, bylo jich právě akorát. Životní výkony obou hlavních představitelů. Z vedlejších rolích určitě zaujme Jeffrey Jones a jeho zajímavé podání Josefa II. Mám slabost pro obraz, zde je opět ukázka prvotřídní kamery, k tomu velkorysá výprava a nádherné kostýmy. Miloš Forman se zapsal do dějin stejně tak jako sám Mozart. Pro zajímavost: Mozart se narodil v roce 1756, v tomto roce také začala sedmiletá válka.

• 13.9.2018  20:32
    Vysvobození (1972)

Pozor komentář může obsahovat spoilery, brojlery, bojlery a bůhví co ještě! Abych symbolicky uctil nedávnou smrt B. Reynoldse, tak se pokusím okomentovat tohoto otce všech hixploitation filmů. Už jen ten začátek, kdy jeden ze čtveřice vodáků si dá duet na benjo s místním oligofrenickým klukem, naznačuje, že by se měla parta měšťáků zdekovat a zachovat si před místními podivíny zdvořilý odstup. Ale Hoši od Bobří řeky (ano ta knížka od Foglara) si nedají říci a pokračují ve své zdánlivě idylické cestě dál, během cesty potkají daleko větší pošahance, již trpí různými absencemi zubů, od oligodoncie až po anodoncii. Pak to přijde, publikum je šokováno prakticky explicitní scénou znásilnění, kdy se oběť stává kořistí onoho pošahance a dojde k nedobrovolné androfilní homosexualitě, tímto okamžikem idylka končí a hlavní hrdinové si vytvoří kostlivce ve skříni, to pomalu doslova! Začíná boj s vlastním svědomím, ale hlavně boj o holý život. Celkově se jedná o výživný thriller, který přes svou skromnost zaujme, protože ono okřídlené "méně je někdy více" pro tento film platí měrou vrchovatou.

• 13.9.2018  12:53

Než do Velkých Losin zavítal onen pravnický zlosyn, tak zde byl o trochu dříve vybudován podnik na ruční papír, to jen tak pro zajímavost. Dalo by se říci, že Otakar Vávra natočil alegorii na vykonstruované procesy z 50. let, jak zmínil uživatel ClintEastwood, tímto ho zdravím. To, jak V. Šmeral ztvárnil svou postavu inkvizitora Jindřicha Františka Bobliga z Edelstadtu, je jeden z nejlepších hereckých výkonů v dějinách československé a české kinematografie. Ostatně se tu sešla plejáda kvalitních herců (Kemr, Bláha, Lohniský, Cupák, Růžek atd.) Tento film mám rád pro jeho dusivou atmosféru a vyobrazení šlechty a klérusu, se kterou Boblig manipuloval.

• 12.9.2018  20:38

Porazit na Oscarech Spielberga a Lucase, kteří měli k dispozici trumfy Blízká setkání třetího druhu a Star Wars: Epizoda IV - Nová naděje, je pomalu husarský kousek. Vtipný neurotik Woody Allen toho všeobecně pro film udělal hodně. S jeho názory a humorem se velmi ztotožňuji. Humor Woodyho Allena je mnohem chytřejší než ten ambivaletní z různých televizních estrád. Nesmím opomenout to, že tento film je vlastně historickým milníkem, protože zde Allen svými parentezemi prolomil čtvrtou stěnu, na divadelních prknech se tento prvek objevil mnohem dříve ve hře Peter Pan.

• 12.9.2018  19:47

Tenkrát na Západě je festivalem ikonických scén, kterým geniální hudba fenomenálního Ennia Morriconeho dala potřebnou monumentálnost a sílu. Sergio Leone měl talent na mizanscénu, stejný jako měli tvůrci žánru film noir z 40. a 50. let 20. století (Sunset Blvd., Plynové lampy, Lovcova noc apod.), s tím rozdílem, že tam se kladl důráz na stísněnost, kdežto zde Leone zasadil svůj fikční svět do panoramatických záběrů a také neopomenul svoje typické detailní záběry do tváří. O Fondovi a Bronsonovi se toho napsalo dost, já bych vypíchl výkon Jasona Robardse, který barvitě podal banditu Čejena.

• 11.9.2018  13:28
    Stalin (TV film) (1992)

ZdovoLenin bych si dovolil okomentovat tento film, jestli Stalin za to. Z hlediska pánů herců Duvalla a Schella, tak již zmíněné postavy zahráli věrohodně á la Stanislavského metoda, což drží tuto televizní záležitost v červených číslech, tedy těch hodnotících uměleckou stránku, pokud byla v červených číslech i ekonomická stránka, tak to mohla zapříčinit velkorysá výprava (na TV film). Summa summarum se jedna o poučný snímek, který stojí za zhlédnutí. Ale určitě by si tato temná doba historie zasloužila velkolepější zpracování, aby zasáhla širší část diváckého spektra. 3,5 *

• 10.9.2018  22:53
    Tajemný let (2005)

Vnímám to, že tento film vzbudil veskrze průměrné ohlasy, avšak s tím moc nesouhlasím, protože od průměru to separují povedé prvky v podobě skvělé mrazivé a paranoidní atmosféry a hlavně přesvědčivý výkon Judie Foster. Tento film jsem okomentoval zpětně, protože se chystám na režisérův nový počin Der Hauptmann, jenž má podle letmého pohledu mnohem umělečtější ambice.

• 10.9.2018  12:53
    Past (1999)

Scottie Ferguson (postava Jamese Stewarta ve Vertigu) by měl docela problém s některými scénami a ještě bych podezíral tvůrce z toho, že si vzali na Catherine Zetu-Jonesovou kostotom a udělali jí operaci á la Marilyn Manson kvůli scéně s paprsky. :D

• 9.9.2018  22:30
    Gattaca (1997)

Gattaca je vlastně dystopický sci-fi neo-noir zasazený do retrofuturistických kulis. V těchto kulisách se odehrává zajímavý příběh o eugenice a jejím nesprávném uchopení, které má negativní dopad na společnost, která může být díky genetickým hrátkám obedienční. Vše vyzní morálním poselstvím o tom, jak ostrakizovaný a nedokonalý jedinec „porazí" zdánlivou dokonalost. Jinak vše podtrhla úžásná hudba, kterou si občas pouštím samostatně.

• 9.9.2018  14:58

Eli Roth se nám po všech těch hostelech, hotelech, motelech, botelech, nebo co to vlastně bylo, rozhodl, že nám předělá klasiku s Charlesem Bronsonem. Do hlavní role obsadil akční hvězdu Bruce Wayna Willise, který namísto černého pláště nosí bílý. Během honby za pomstou postava Paula Kerseyho několikrát zažije štěstí jako z Kokury, tvůrci filmu by měli poslat část svých zisků do města Nagasaki, ale na to nejsou asi dost "Fat Man" jako ona bomba. Kdybych měl resumovat, tak "Little Boy" Eli Roth natočil svůj nejlepší film.

• 4.9.2018  15:57
    Ano, šéfe! (TV pořad) (2009)

Pohlreich: Proč chcete mít Café de Paris (omáčka) uprostřed Třebíče? Majitelka restaurantu: I kdybych to neměla v jídeláku, tak bych se ráda naučila vařit kávovou omáčku. Pohlreich: To nemá s kávou nic společného! Majitelka: Ne? A co to je to café?

• 2.9.2018  21:23
    Pelíšky (1999)

„Nedalas mi syna, víš?" Jak se asi mohla cítit taková Anna Boleynová, manželka Jindřicha VIII.? Kdo by kvůli tomu neztratil hlavu?

• 2.9.2018  15:56

Idris Napoleon z Elby se nám etabloval do prototypu akčního charismatického a drsného hrdiny stejně jako třeba Bruce Willis. Prostředí Francie pomáhá vytvořit zajímavou atmosféru, spletité ulice a střechy domů skýtají dobré možnosti kam umístit akci. Celkově se jedná o svižní akční film, který prakticky nenudí a na nic většího si nehraje.

• 1.9.2018  16:07

Solidní televizní záležitost o tom, jak izraelští agenti dopadli architekta konečného řešení židovské otázky Adolfa Eichmanna, aniž by použili nějaké prvky z krav maga. Parodie by mohla vypadat tak, že by chtěli unést Deichmanna, zakladatele firmy na boty. V Argentině by se ukrýval před lidmi, kterým jeho boty způsobily hallux valgus.

• 31.8.2018  18:09
    Kruh (2002)

Tento film se nelíbí 9 z 10 hipologů. ;-)

• 30.8.2018  15:07

Na tento film se nejspíš nikdy nepodívám. Gerontofil a efebofilka? Ještě k tomu můžeme přidat hebefila a pedofilku a můžeme utvořit týmovku jako od Marvelu, která bude i genderově vyvážená. Ale musí se uznat, že ten námět je rozhodně orginální oproti filmům, které se zabývají androfilní a gynekofilní homosexualitou.

• 28.8.2018  22:32

V roce 1979 kulminovala rozvodovost v USA, proto nejspíše tento snímek získal Oscara za nejlepší film. Coppolova Apokalypsa, natočena v témže roce, byla o dvě třídy lepším snímkem.

• 27.8.2018  01:15
    Nic než pravda (TV pořad) (2008)

Pořad oděný do bulvárního hávu, který mohl soutěžícím zapříčinit subverzi rodiny, manželství apod.

• 27.8.2018  00:38
    Chaplin (1992)

Zručně natočený životopisný film o jednom vtipném hebefilovi. Richard Attenborough dokázal vykouzlit skvělou atmosféru, napomohla tomu kamera Svena Nykvista, dvorního kameramana Ingmara Bergmana, vše pak doplnila hudba Johna Barryho. Robert Downey Jr. byl dobrou volbou a jedná se o jeho životní roli, když nebudeme počítat Iron Mana. :D

• 25.8.2018  14:23

Zábavná popcornová záležitost se skvělou akcí v nizozemských grachtech.

• 24.8.2018  23:17

François Truffaut nechal diváky nahlédnout do kuchyně filmařů. Na tom nahlédnutí je vidět, že ho dělal člověk s vášní k vlastnímu řemeslu. Jedná se o silný snímek, který svou hravostí a gradací některých scén, díky vynikajícímu střihu a eufonické hudbě, zanechá v divákovi pozitivní zažitek.

• 23.8.2018  23:19

Commedia dell'arte, kterou harlekýn Roberto Benigni apartně spojil s válečným dramatem, je milým a líbivým filmem, jenž v člověku vyvolá sinusoidu veselých a smutných emocí podobně jako Nuovo cinema Paradiso.

• 23.8.2018  22:52
    Hra (1997)

Jako kdyby David Fincher vzkázal (po vzoru postavy, kterou hrál Jiří Kodet v Pelíškách): Prankeři všech zemí, vyližte si...

• 23.8.2018  22:25
    Insomnie (2002)

Někteří tu píší, že je to originální kriminálka. Nechápu, vždyť je to předělávka norského filmu z roku 1997. Přitom Nolan mohl změnit insomnii za somnambulismus a situovat příběh do nejvyššího patra nějakého mrakodrapu, to by bylo teprve napínavé!

<< předchozí 1 2 3 4 5 6