Malé ženy (2019)

Zo začiatku som tomu veľmi neveril. Okrem príjemného hereckého obsadenia mi to veľa nedávalo. Upišťané baby, všetko trochu chaotické, hlavne kvôli tým nečakaným a neuchopiteľným skokom v čase. Potom som však reagoval správne a film som prestal vnímať z chronologického hľadiska, a začal ho brať z hľadiska rozvoja postáv. Najmocnejšie v príbehu je totiž ich postupné vykresľovanie, vývoj, pochopenie ich pocitov, činov, myšlienok a celkového správania. Z tohto pohľadu snímok považujem za majstrovské dielo. V každej postave som si našiel niečo, s čím sa dá stotožniť alebo súcitiť. Každé drobné odhalenie postáv bolo pre mňa malou odmenou. Hlavná postava - tá, ktorej dušu odhaľujeme ako poslednú - blonďavá Jo (ak správne chápem, autorka príbehu) bola poslednou a aj vrcholnou odmenou. Jej správaniu som úplne nerozumel až takmer do konca, kedy všetko do seba zapadlo a dávalo zmysel. Verím, že hodnotenie, najmä u chlapov môže byť značne ovplyvnené aktuálnou náladou. U mňa bola nálada správna. 89% - 5*

Císař: Občanská válka (2020)

Neprekvapí, ale ani nesklame. Taký fajn malý príbeh podľa skutočných udalostí a postáv z obdobia pred občianskou vojnou v USA. Herrci v pohode, atmosféra taká, aká má byť. Plusom je tiež, že som sa zasa niečo nové naučil. Lepší priemer 59% - 3*

Klub sráčů (2000)

Túto "ohavnosť" buď milujete, alebo neznášate. Prvá možnosť pripadá do úvahy len v jednom z dvoch prípadov. Ak milujete TRANCE, alebo nechutný humor. U mňa platí prvé a druhé nejako prežijem. Humor je tu niekedy ozaj nechutný, prasácky a pritom stále tak nejako sucho britský, že človek nevie či sa smiať, alebo sa ísť vybliť na WC. Kevin a Perry (fakt ho hrala ženská) svoje role moc preháňajú, až človek uvažuje o ich psychickom zdraví. Beriem to však ako karikatúru, kde je preháňanie na mieste. Tak ako v iných filmoch býva product placement, že sa tam objaví jabĺčko, dva veľké žlté oblúky alebo tenisky s fajočkou, tu je to jednoznačne Trance placement. Nostalgia pri počúvaní kúskov hitov z prelomu milénia, ako CRW, Mauro Picotto a iných, je aj dnes, po dvoch desaťročiach, veľmi silná. Myslím, že tož vše, viac už o tom netreba hovoriť. Za mňa fajnová kultovka pre uzavreté publikum. 74% - 4*

Vzpomínky na Itálii (2020)

Ako taký vánok, ktorý Vás schladí v horúci jarný deň, či počas kľudnej letnej noci... Áno, takto by som nazval atmosféru filmu a nedá sa mu odoprieť, že som ho vďaka tomu pozeral s príjemným pocitom aj napriek jeho nedostatkom. O hercoch nemožno povedať nič zlé. Neeson je vynikajúci a zvyšok obsadenia nesklame. To, čo mi na filme najviac vadilo je gýč. Toľko scén som vedel predvídať a stali sa presne do bodky, ako som čakal, pretože už som to videl v niekoľkých filmoch dávno predtým. Napriek tomu sa tam však našlo aj zopár originálnych a prekvapivých detailov, ktoré potešili. Vlastne niet čo dodať. Ak potrebujete vypnúť a nechať sa príjemne ovanúť nádhernou atmosférou Toskánska, otvorte si fľašku vína, štrngnite si s niekým blízkym a určite si to pozrite. Nečakajte nič nové ani úžasné. Len to, že si pri tom príjemne oddýchnete. 64% - 3*

Sisters in Arms (2019)

Príbeh sa odohráva v dobe, keď fanatici v Paríži vtrhli do satirického Charlie Hebdo. Film celkom verne ukazuje pomery na strednom východe, kedy organizované skupiny tzv. "svätej vojny" terorizujú Kurdov, Jezídov a vlastne všetkých s inou vierou či nevierou. V centre pozornosti je mladá Jezídka, ktorú unesú z dediny spolu s rodinou, no utečie a pridá sa k neobyčajnému odboju, k malej armádke zloženej zo žien. To, čo som od filmu očakával, som aj dostal. Baby sa ozaj snažili a hrali to dobre, bojovali zdatne a popri tom ukázali (podobne ako band of brothers), že aj band of sisters sú popri tvdej drine schopné držať spolu, bok po boku. Nakoniec zlí moslimskí zadubenci dostali na frak a skončí to relatívnym happy-endom. Tú zadubenosť zloduchov možno trochu prehnali, ale možno ani nie. Jediná zlá scéna bola v zbombardovanej dedine. Taktika, akou dievčatá postupovali, by v realite jednoducho nefungovala. Pokope, stredom ulice, bez krytia. A keď je jedna poranená, druhá k nej beží a pol minúty jej pozerá do očí štýlom "Si okej? Au, ver mi, mňa to bolí s tebou." K tomu mi to tiež sťažili zlé titulky, kde mi francúzštinu ani kurdštinu nikto neprekladal, ale človek si domyslí. Inak niet čo vyčítať. Nesklamalo, pekných 74% - 4*

Deadtectives (2018)

Viac komédia, ako horror. Sem tam ľakačka, alebo vtípek, či blbá poznámka. Inak celkom priemer. Problematiku duchov si veľmi uľahčili a vlastne preto sa to pozeralo celkom ľahko, no taktiež ma to preto nedokázalo prekvapiť. Keby nebolo zopár celkom vtipných chvíľ, dal by som dve, ale bolo a trochu pobavilo. 50% - 3*

Banda (2019) (seriál)

Na môj vkus je to až prííliš krvavé, no to je asi jediná vec, ktorú by som im vyčítal. Aj to však len z časti, pretože vďaka tomu má seriál úžasnú atmosféru, kedy neviem, koho môže zrazu spáliť ohnivý pohľad, alebo rozprášiť rýchly A-train. Už len samotný nápad, stvoriť svet, kde byť super je biznis a špinavý biznis je zlo, proti ktorému treba bojovať, je zaujímavý. Páčia sa mi dejové línie, a ako sa rozvíjajú. Či už hlavná línia zabíjania tých zlých, alebo vedľajšie jednotlivých postáv. Tak ako prvá séria dokázala ísť neustále vpred, vždy s niečim novým, druhá to zatiaľ zvláda tiež. V tretej som očakával nejaké veľké finále, ale nene milý divák, my chceme ešte natáčať... napriek tomu fajn. Ak vám nevadí zopár krvavých fľakov na stenách či tvári, prípadne aj s chutnými kúskami (veď aj tak opadnú), tak určite odporúčam. 84% - 4*

Fatima (2020)

Dráma podľa skutočných udalostí. Áno. Skutočne existovali 3 deti, ktoré tvrdili (!), že videli Virgin Mary. Tiež v tom vidíte tú dvoj-sečnú zbraň? Presne tak, a v tomto duchu je celý film. Aj keď v popredí vidíme zázraky, zjavenia a ukážky, aká je viera úžasná a potrebná, takisto v každej z tých scén nájdeme obrovské logické medzery. Hlavná otázka filmu je: "Čo ak si to naozaj len vymysleli?" Za toto si film zaslúži dve hviezdy. Že viacmenej dokáže uspokojiť oba tábory a pritom nedáva odpovede na nič. Zatiaľ čo si veriaci povie, akú silu má viera, keď tam prišlo 70K ľudí, ateista si všimne, aké sú ľudia ovce, a ako ľahko sa nechajú oblbnúť. Problém je, že cieľom filmu bolo vyrozprávať udalosti z Portugalska 1917, čo mňa vôbec nebavilo. Okrem toho to neustále opakovanie otrepaných fráz, modlitieb a logiky typu: "vykúp svoje hriechy utrpením" a podobne. Hercom ich výkony neberiem, atmosféra je tiež dobrá, ale tam to asi končí. Ak ste ateista, počas filmu sa budete cítiť ako záporák, čo je tiež tak trochu výzva. Inak neodporúčam. 42% - 2*

Soldier's Heart (2020) odpad!

Možno, keby film mal štvrtinovú stopáž a bol 4x lepšie natočený, bol by odo mňa dostal hviezdu. Natočené totálne amatérsky, odfláknutý scenár, réžia, aj obsadenie. Nepomohla tomu ani blonďavá AnaLLynne McCord a jej botoxové pery, ani modrookí chlapi, ba ani dedo Kilmer. Aby som bol teda špecifickejší. Aspoň 10 krát som si trieskal dlaň do čela, čo asi húlila tá ktorá postava, keď urobla niečo totálne nelogické. Scenárista asi niečo húlil, alebo to celé napísal za jedno ráno po huliparty. Film absolútne nemal atmosféru westernu, ani 19. storočia. Čakal som kedy tam príde niekto na motorke, prifrčí vrtuľník, alebo niekomu zazvoní mobil. "Herecké" výkony ani nehodnotím, lebo žiadne neboli. Hudba hrala hrdinská vtedy, keď hrdina cválal. Ale nikam, len tak niekam z bodu A do bodu B, tak mu hrali hrdinskú, lebo je hrdina a lebo cvála... OMG. Nie, nepozerať, nevedieť o tom. Zabudnúť na čas, ktorý som mohol lepšie stráviť napríklad zbytočným čakaním na zastávke. 6% - odpad.

Hnutí odporu (2020)

Slaboško, bojko, obyčajný človek, a predsa hrdina. To je základná idea filmu. Ak neviete, nechcete alebo nie ste schopní bojovať zbraňami, bojujte srdcom. Nie zabíjať vrahov, ale brániť možné obete. Aj keby to bola len kvapka v mori preliatej krvi, ktorá nevytečie. Spýtajte sa tých stoviek či tisícov životov, ktoré tento obyčajný človek zachránil. Netvrdím, že je to najlepší film s WW2 vs Židovskou tématikou, ale podobne ako slávny Pianista, Chlapec v pruhovanom pyžame a ďalšie, zanechal vo mne príjemný pocit, že aj v pekle sa našli takí, ktorí bojovali za životy iných. Eisenberg hrá výborne a rola mu sadla. Záporák bol síce tak trochu ako Joker bez mejkapu, ale OK. Veľmi dobre tu pracujú s atmosférou. Občasné chvíľky falošného bezpečia strieda napätie, keď ani nedýchate, aby ich náhodou neodhalili a nechytili, plne uveriteľné city medzi deťmi a ich ochrancami, či Marcela s otcom. Toto všetko z Resistance robí veľmi kvalitný snímok, ktorý si iste ešte niekedy rád pozriem. 79% - 4*