Renton

Renton

Karel Stehlík

okres Břeclav

homepage

1271 bodů

Moje oblíbené filmy

 • poster

  Pán prstenů: Společenstvo Prstenu (2001)

  Scénář: Fran Walsh, Philippa Boyens, Peter Jackson .. The world is changed. I feel it in the water. I feel it in the earth. I smell it in the air. Much that once was... is lost... Nemožné se stalo skutečností a z "nezfilmovatelné" knihy vznikl (superlativy si každý doplní sám..) FILM Pán Prstenů. Celou trilogii beru jako celek, který u mě patří na první místo nej filmů. Klenot kinematografie ve kterém všechno klape, od herců, přes kameru, střih, zvuk, hudbu, vizuální efekty, scénář, výpravu, kostýmy, masky až po úchvatnou režii, a který si zasloužil každého Oscara a jiná ocenění, diváka, obrovskou popularitu, i ty dolary. Kdybych musel určit nejlepší "část" filmu, je to jednoznačně Společenstvo Prstenu. Vidět to poprvé byl jeden z nejsilnějších a úžasně strhujících kino zážitků a jsem rád, že jsem u toho byl. __ Pozdější DVD verze LOTR ve Special Extended Edition je něco naprosto jedinečného a bezchybného. __ Tímhle veledílem se opravdu změnil svět!! ___ ☼ FILM ROKU ☼ ___ ☼ FILM DEKÁDY

 • poster

  Mafiáni (1990)

  Scénář: Nicholas Pileggi, Martin Scorsese .. Vrchol mafiánského žánru a majstrštyk boha Martin Scorsese!! Nadupaný snímek, který se může směle "rovnat" s dalšími žánrovými skvosty jako Tenkrát v Americe či Kmotr I. Jenže, Mafiány psal sám život Henry Hilla a to jim dodává onu reálnou uvěřitelnost příběhu. Když jsem si to kdysi pouštěl poprvé, vůbec jsem nevěděl, co to je a kdo to natočil. Bylo deštivé odpoledne a já si pustil nic neříkající placku Goodfellas... Co následovalo se nedá jen tak popsat!! Jen dodám, že hned první úvodní scéna s autem mě uhranula, uchvátila, přikovala do křesla a všestranné nadšení mě neopustilo do konce filmu. Námět napsal doslova sám život a do kvalitního scénáře jej převedl Nicholas Pileggi a na brilantní podívanou povýšil spoluautor scénáře a famózní režisér Martin Scorsese (nepochopím, že Marty právě zde nedostal Oscar!? Odvádí zde svůj vrcholný výkon). K tomu spousty vizuálních vychytávek a bezchybný střih. Vše dokonale podtrhují výtečné herecké výkony ústředního tria, u kterého je těžké určit, zda je lepší Robert De Niro, Joe Pesci nebo Ray Liotta. Úchvatné lidské drama budiž důkazem dennodenní krutosti, povýšenosti a vychcanosti několika správňáků. Drsné, kruté, nelítostné a krvavé (prostě reálné) ztvárnění jejich na povrch obyčejného ba přímo rodinně spořádaného světa, o kterém si někteří lidé myslí, že tu není. Bohužel je. Svět mafie tu pořád je! .. Z určitého (nejen filmařského) pohledu to nejlepší, co jsem měl tu čest dosud vidět!!! 100% A+ kvalita. "As far back as I can remember, I've always wanted to be a gangster." -- Henry Hill, Brooklyn, N.Y. 1955.

 • poster

  Tenkrát v Americe (1984)

  Scénář: Sergio Leone, Leonardo Benvenuti, Piero De Bernardi, Enrico Medioli, Franco Arcalli, Franco Ferrini .. ****** Strhující mafiánské drama, které vytvořil režijní mistr!! Epos, který má možná nějaké chyby, ale ty jsou "ukryty" velice hluboko pod nánosem všestranné filmové dokonalosti. A dle mě by mohl být klidně ještě delší. Nebýt původního tupého sestříhání, byl by tento mafiánský film slavnější než trilogie Kmotr (lepší totiž jednoznačně je!). Můj nejoblíbenější film č. 3. Robert De Niro je opět úžasný mafián a tento titul mu zůstane navždy.. A ta Ennio Morricone hudba, zde opět nemá chybu a zejména ústřední melodie patří mezi moje oblíbené. Stejně výtečný je lety propracovávaný scénář, kde je myšleno na každý sebemenší detail. Dále kamera Tonino Delli Colli a samozřejmě velice pečlivá a nezapomenutelná režie. Nemůžu jinak, prostě zase dokonale geniální Sergio Leone film.

 • poster

  Indiana Jones a Poslední křížová výprava (1989)

  Scénář: Jeffrey Boam .. Ultimátní, unikátní, nejzábavnější, nejlepší a můj nejoblíbenější díl původní trilogie i současné tetralogie s Indiana Jones, potažmo jako Film zaslouženě patřící do mé osobní TOP5. Steven Spielberg při jednom ze svých největších režijních vrcholů nešetřil nápady, má neskutečně velkou porci nadhledu a Poslední křížová výprava se tak stává jedním z nezapomenutelných milníků filmové historie. Vedle skvělého Forda se zde skví v plné herecké formě taktéž sir Sean Connery a jejich společné soužití na plátně je vrcholnou ukázkou chytré scenáristické práce na filmovém pokračování jako takovém. 100%.

 • poster

  Láska nebeská (2003)

  Scénář: Richard Curtis .. Nejkrásnější, nejprocítěnější a vlastně nejlepší romantická komedie! Tenhle film si zamilujete!! Doporučuji. Láska je skutečně nebeská!! ___ Můj každoroční Vánoční evrgrín. _ 100%.

 • poster

  Tenkrát na Západě (1968)

  Scénář: Sergio Leone, Sergio Donati .. Můj milovaný film. Kultovní, geniální a nejlepší western!! Dokonalá kamera, skvělí herci, úchvatná Morriconeho hudba a dechberoucí Leoneho režie. Učebnicová ukázka té nejlepší filmařiny, kterou asi bohužel těžko někdo zopakuje. Tohle je jeden z mála skutečných klenotů kinematografie. 100%.

 • poster

  12 opic (1995)

  Scénář: David Webb Peoples, Janet Peoples .. Budoucnost je jasná, budoucnost je ..~.. aneb další reálná „studie" toho, jak naše lidstvo skončí. Napoprvé je to na mozek opravdu náročné, ale to je jen dobře a tak to mám rád. Scénář není zmatený a celá skládačka různých časových rovin má své opodstatnění a drží pevně pohromadě. Nechybí několik zvratů a závěrečná pointa na kterou se nezapomíná. I po několika zhlédnutích je pořád co sledovat - prostě další skvělý, svého žánru dokonalý snímek z dosti úrodné první poloviny devadesátých let. Skvěle jsou zahrané všechny tři hlavní postavy, i když Bruce Willis a Brad Pitt opravdu dominují a oba odvádí výbornou práci. To všechno umocňuje perfektní hudba a geniální Terry Gilliam režie. Opravdu výjimečně napsaná a natočená sci-fi a jeden z nemnoha filmů , který mohu vidět znovu a znovu.. Bravo a jednoznačných plus 100%!

 • poster

  Trainspotting (1996)

  Scénář: John Hodge .. Choose Life. Choose a job. Choose a career. Choose a family. Choose a fucking big television, choose washing machines, cars, compact disc players and electrical tin openers. Choose good health, low cholesterol, and dental insurance. Choose fixed interest mortgage repayments. Choose a starter home. Choose your friends. Choose leisurewear and matching luggage. Choose a three-piece suite on hire purchase in a range of fucking fabrics. Choose DIY and wondering who the fuck you are on a Sunday morning. Choose sitting on that couch watching mind-numbing, spirit-crushing game shows, stuffing fucking junk food into your mouth. Choose rotting away at the end of it all, pishing your last in a miserable home, nothing more than an embarrassment to the selfish, fucked up brats you spawned to replace yourself. Choose your future. Choose life... But why would I want to do a thing like that? I chose not to choose life. I chose somethin' else. And the reasons? There are no reasons. Who needs reasons when you've got heroin?... ___ Nejkultovnější nářez o drogách! Perfektní adaptace výborné knihy. Scenárista z knihy vybral to podstatné, opracoval některé motivy a velice moudře je seřadil. Boyle pak vše natočil v hektickém tempu a střihu, kterým navozuje tzv. jízdu na drogách, kdy postupně, jak přichází dojezd a střízlivění, příjemně zvolňuje. Prostě dokonalé skloubení obrazu, hudby a obsahu se skvělým hereckým obsazením. Moje srdcovka!! Zejména scény během písní Perfect Day & Dark and Long absolutně miluji. 100% a těším se na PORNO !!

 • poster

  Zachraňte vojína Ryana (1998)

  Scénář: Robert Rodat .. Veledílo! V kontextu všech desítek či stovek válečných filmů co kdy vznikly - tento má skutečně realisticku úvodní bitevní sekvenci a v nastavené úrovni realismu a naturalismu se pokračuje po celou délku snímku do neméně zdařené a realistické závěrečné bitvy! Hm, když zavřu oči a představím si sebe na té lodičce, která míří neodvratně k 'Pevnosti Evropa' .. brr! ... Mistr Steven Spielberg a vůbec filmový naturalismus zde dosahuje svého vrcholu a pro mne to bylo něco neskutečného!! Pořád je ve mě určitý rozpor co se války týká. Viděl jsem už spoustu válečných filmů - z 2 světové asi nejvíce, ale pořád si prostě nedovedu představit Válku. Na jedné straně to hrdinství a možnost něco dokázat a ovlivnit, na straně druhé obrovský zmatek, strach, zhnusení a bezvýznamnost... Ale abych se držel filmu.. I 8 lidí - vojáků - může mnohé změnit. Někdo (to) asi nepřekousne tj. "slabý" a "příšerně" proamerický scénář, ale v tomto případě mi to vůbec nevadilo, neboť hlavní poselství a přínos filmu je někde jinde.. Snímek v podstatě nikde nezaostává, kromě poutavého, velmi silného scénáře a už zmíněné mistrovské režie vynáší celek do výšin bezchybná kamera, ozvučení vizuálně bezchybných akčních sekvencí, dojemná hudba a v neposlední řadě herecké výkony - Tom Hanks stále ve vrcholné formě, ale nezaostává prakticky nikdo z výborného obsazení. Druhá světová válka tu byla a přesto, že její úděly někteří nesou dodnes, je na ní pomalu pozapomínáno v návalu moderních konfliktů a tak je třeba mnohým připomenout o co šlo. A povedlo se, tohle je dokonalý a nejlepší válečný film historie. Sice je vyzněním třeba Apokalypsa ještě (byť jen o trochu) hnusnější, ale to už byla jiná válka. .. 100%. __ Dokonalé geniální. __ ☼ FILM ROKU ☼

 • poster

  Forrest Gump (1994)

  Scénář: Eric Roth .. Bezchybné dílo ... no, jen ten běh mohl být lehce kratší :-). Jinak opravdu bez výhrad, skvělé po všech stránkách a super životní výkon Robert Zemeckis & Tom Hanks. Moc to "nepitvejte" a nechte se unášet překrásně slazenou filmovou dokonalostí!