Raz, dva, tři (1961)

Scénář: Billy Wilder, I.A.L. Diamond .. Last year you put out a cockamamie imitation "Kremlin-kola!" You tried it out in the satellite countries, but even the Albanians wouldn't drink it. They used it for sheep dip! Right? __ Excelentní jízda. Zběsilé tempo a smrtící kadence inteligentních, vtipných, pointovaných dialogů a dobových glosářů nemá obdoby. Billy Wilder a jeho dvorní spoluscenárista byli machři oboru a z látkou si pohráli vskutku mistrně. Filmem jsem byl takřka okamžitě pohlcen a nepustil mě až do samotného konce. James Cagney si z komediální rolí poradil na výtečnou a je doslova k nezastavení, taky mu látka a zpracování nedávají prostor k oddechu. Oko pak potěší zejména krasavice Liselotte Pulver a Berlín krátce před destruktivním uzavřením se za ochoz studené zdi. Koho nezajímá respektive se nevyzná v tehdejší geopolitické situaci, stěží všechno vstřebá a pochopí = (ne)pobaví se tak výtečně, jako já (že Royi;-)). __ Is old Russian proverb: "go west young man." _ 100%.

U mě dobrý (2008)

Scénář: Petr Jarchovský .. Úplně bezproblémových šedesát, místy s komediálními výstřely i o několik procent více. Než se rozjede "grázlíci okrádají grázly" akcička, pobaví několik míst v jinak epizodním hodinkovém slepenci, který grady prostě nemá, ovšem nevleče se zas tak líně. Přesto nakonec převládla u divácké sestavy před domácím kinem celková spokojenost. Může za ni nejen závěrečná žánrová hra a Hřebejkova režie, ale především skvělý Bolek Polívka, jeseter, vlna, kominík. Prostě dobrý.

Howlův kráčející hrad (2004)

Scénář: Hayao Miyazaki .. Děti, dveře, stará bába, mluvící oheň, zámek kuří nohy, sliz, válka, koupelna, čarodějnice, stereotyp, pustina, květiny, proměny, zeleň, onanie, vyčpělost, ?, kolovrátek. Padesátka.

Frigo na mašině (1926)

Scénář: Clyde Bruckman, Buster Keaton .. Můj první němý Buster Keaton a nakonec velice příjemné seznámení. Nesází sice na hluboké myšlenky nebo emoce (jako Charlie Chaplin v některých svých dílech), ale příběh, který je plný akce, pohybu a dobrodružství.

Zack a Miri točí porno (2008)

Scénář: Kevin Smith .. Oh you'll be sorry when I'm giving you the best orgasms of your life. Pro fanatiky. Inteligentně pojatá tutová romantická komedie, kde se jde na cestu hledání lásky opravdu netradičním způsobem, ale v tom je Smith machr, dělat tradiční věci ehm jinak. V tomto případě i přes atraktivní název/téma i prodat. Ovšem nic, co by mě nějak semlelo. Sice lepší než zhulenecký Pineapple Express (od Rogena), ale slabší než třeba Clerks II (od Smitha). Chvílemi jsem se sice nahlas zasmál, ale jinak snímek jen tak prošel skrz mě. Pamatovat si budu akorát tak herecké výkony resp. herecký výkon roztomile usměvavé Elizabeth Banks, protože Seth Rogen si tu svoji slušnou škatulku jen zase o něco více vytvrdil. Jejich "poprvé" je natočeno vskutku výtečně a je to opět hlavně díky Elizabeth, které je v té poloze neuvěřitelně přesvědčivá. Perfektní byl i Justin ‘Glen and Gary Suck Ross's Meaty Cock and Drop Their Hairy Nuts in His Eager Mouth‘ Long nebo Craig ‘black coffee‘ Robinson. Plusem je taktéž střídmá stopáž (zabiják potenciálu Judd Apatow produkce), jen ta pila mohla být přitlačena víc. Protože asi nemám takovéto sny, aby mě je Zack a Miri plně uspokojili. 70%.

Dobří holubi se vracejí (1988)

Scénář: Dušan Klein, Ladislav Pecháček .. Každý člověk má svoji závislost. Jen se s ní nesmí potkat… __ Výtečná a nadčasová (stále platná) tragikomická záležitost ze světa alkoholiků. Díval jsem se na to po pátečním celonočním tahu a i tak mám naštěstí k této proceduře ještě daleko :-)) ___ Skvěle napsané a excelentně zrežírované dílko, kde se sešla vskutku pestrá paleta nezapomenutelných československých herců. Na Vladimíru Menšíkovi už jde bohužel vidět nemoc a nedostává se mu ani nějakého výraznějšího prostoru, zato despotický Rudolf Hrušínský nebo ústřední Milan Kňažko (na jehož roli by přesně sedl i takový Oldřich Kaiser) jsou výborní a plně přesvědčivý. Film, ze kterého si jistě něco každý odnese! Alespoň by měl... ___ Škoda, že nám komercionalizace doby popřevratové zkurvila mnoho geniálních tvůrců, mezi které i pan Klein patřil.

Otázky Václava Moravce (2004) (pořad)

Kvalitnější a profesionálněji zpracovanější diskuzní pořad o české politice a tématech souvislých u nás ještě nikdo jiný nevytvořil. Klobouk dolů před moderátorem Václavem Moravcem a produkčním týmem ČT(24). Rád a stále se dívám.

Zlo mezi námi (2003)

Scénář: Hans Gunnarsson, Mikael Håfström .. Studie zla, šikany a špatného chování, zasazená do prostředí prestižní internátní školy. Silný příběh, který pozvolně houstne, zatvrzelý Andreas Wilson i ostatní herci si zaslouží pochvalu a k tomu hezká řádka ran do obličeje, po kterých se divák rád zamyslí. 75%.

Nezvaný host (2007)

Scénář: Thomas McCarthy .. Být imigrant v USA po jedenáctým září je těžké a ne každý narazí na znuděného (skoro)penzisty. Vláčné, po všech stránkách lehce zábavné, dojemné, k zamyšlení.

Jak se zbavit přátel a zůstat úplně sám (2008)

Scénář: Peter Straughan .. Simon Pegg dobyl New York! Během své cestičky za vytouženým úspěchem, korunovanou společnou nocí s extra přitažlivou prdelkou Megan Fox, mimo jiné také poctivě pobavil. Pravda, je to místy až bláznivě hloupé, ale Simon Pegg to cele uhrál s grácií sobě vlastní. Scénář je drahnou dobu chutný. Motá do sebe spoustu zábavných motivů ze života novinářů a celebrit. Drhla až jeho pozdější fáze, kdy se ke komediálním situacím a svěžím dialogům připlétá romantika, která jede po příliš strohé, průhledné koleji. 75%.