Brutální Nikita (1990)

Tenhle film pro mě má jisté zvláštní a velice osobité kouzlo už od té doby, kdy jsem ho (ve svých jedenácti navzdory rodičům) viděl poprvé. Tehdy to možná bylo pro jeho syrovou brutálnost, ale od té doby uběhlo mnoho vody a dnes je v tom něco víc. Film neztratil nic ze svého kouzla, spíše získal. Postava Nikity, feťačky, která dostane druhou šanci, brilantně ztvárněna Anne Parillaud, si prochází utrpnými peripetiemi, které jí přemění nejejn z trosky v krásnou ženu, ale také ve stroj na zabíjení. Ovšem tenhle stroj má i city a proto nastanou komplikace... Za zmínku stojí také vedlejší postava Viktora Čističe, kterého ztvárnil Jean Reno a který posloužil jako vzor pro hlavní postavu Bessonova dalšího díla Leona (FYI Leon nosí naprosto stejné brýle jako Viktor Čistič ;) Jde o kvalitní dílo, které si zaslouží svých "pět na stole" :)

Buď v klidu (2005)

"Unless you are willing to use the R rating you can only say the 'f' word once. You know what I say, fuck that."

Captain America: První Avenger (2011)

Captain America nemá psychologickou hloubku X-Menů, nemá humor a charisma Roberta Downeyho jr. (btw, jakto, že se Stark v tomhle filmu jmenuje taky Anthony, když otec Tonyho se jmenuje Howard?), nemá pevnou ruku Kennetha Branagha, nemá... a takhle bych mohl pokračovat do alelujááááááááááá. Co se ale Captainovi nedá upřít je, že má koule. Má koule ukázat, že i jednoduchý a nekomplikovaný příběh dokáže zaujmout. Má koule na to, vykašlat se na hlubokomyslnné kecy a místo toho nabídnout další tři, čtyři exploze ( a že jim to bouchá hezky). Prostě a jednoduše má koule. Akční zábavná a stylová komiksovka, která si jde za svým.

Casablanca (1942)

Tohle byl začátek jednoho dlouhého přátelství...

Celebrity s.r.o. (2015)

Na české poměry jeden z těch lepších kousků, který zachraňuje Jiří Mádl v hlavní roli, (ne)schopný Filip Kaňovský a "elektrizující" Vilma Cibulková.

Centurion (2010)

Jedna z těch lepších tříhvězdičkových záležitostí, která je pro ste zábavná a na nic jiného si nehraje (pro příklad, Gangy z New Yorku jsou ta hroší tříhvězdičková záležítost :-/).

Cesta do neznáma - Klouzači (1995) (epizoda)

Tak tohle jsem sledoval jako dítě a když jsem na to narazil u kámoše na dvd, tak se mi do toho popravdě moc nechtělo, protože jsem se bál, že už by to nebylo "ono". Přesto jsem si dvd pujčil, pár týdnů se mi válelo v šupleti, dokud mi nedošly výmluvy. A tak jsem si pustil první díl. A byl jsem mile překvapen. Zajímavý nápad, dobré zpracování a (když už ne vyjímečné tak) parádní postavy a jejich představitelé. Q-Ball, Crying Man, profesor Arturio a Wade si mě získali jako kdysi. Takže mám za sebou první sérii a vrhám se na druhou. A čas do dalšího skluzu se krátí :-)

Collateral (2004)

Tenhle film se pro mě stal absolutní srdcovkou hned po prvním shlédnutí (i když to bylo před čtyřmi pěti roky a s příšerným českým dabingem). Cruise a Foxx jsou perfektně sehraní atmosféra nočního města je dokonalá. A minirolička Stathama na začátku potěšila. Režisér Michael Mann dokazuje (opět) že umí natočit inteligentní film s nedementními dialogy a scénářem, který sice je akční, ale nesází vše na akci. Velký prostor dává filozofii a dialogům. Nejoblíbenější scéna - vlk na přechodu, nejoblíbenější hlášky dvě: "Tys ho zabil!" "Ne, zabily ho kulky a pád." a potom při návštěvě Maxovy matky v nemocnici "Občas mu musíte přiložit pistoli k hlavě, aby něco udělal." Pro mě čistých 5