Harry Potter a Kámen mudrců (2001)

Keď som prvý krát počul o Harrym Potterovi, nemal som ani najmenšiu chuť dať si tú námahu a zohnať tento film. No on si našiel cestu ku mne. Po pozretí sa mi dostala do ruky aj kniha a vtedy začala moja náklonnosť k tomuto chlapcovi. Hltal som knihy aj filmy o ňom jeden za druhým. Príbeh má síce pár trhlín ale prvý diel bol predsa určený pre deti, takže to má u mňa odpustené. Výkony dosial neznámych mladých hercov sú dobré a budú už len lepšie. Chytľavá melódia, vtipné a pri tom nevulgárne hlášky, rozprávková atmosféra. To všetko len zvyšuje počet hviezdičiek na hodnotení. Nenápadný koktavý profesor, z ktorého sa vykľuje sám Temný pán, úhlavný nepriateľ. Na druhej strane strašlivý obor s odporom voči gramatike, no zato dobrým srdcom. Proste rozprávka, ako má byť. Verdikt: 88%

Sedmý hřích (2001)

Pri takom obsadení by som čakal niečo lákavejšie, hlbšie a zábavnejšie. Toto nie je jedným z tých filmov, ktoré by som si púšťal znovu. Dosť predvídateľný dej s kopou klišé a záverom, ktorý nemohol nepredvídať nik. A mohlo to byť také dobré keby... Verdikt: 46%

Černočerná tma (2000)

Dosť kvalitne natočené futuristické dielo, ktoré má čo ponúknuť divákovi počnúc tromi farebnými slnkami cez svetlo neznášajúce beštie až po efektné šošovky Vina Diesela. Jednoducho akčňák, pri ktorom som sa pobavil ako málokedy. Verdikt: 77%

Americká krása (1999)

Dlho som odsúval tento film bokom a nikdy som nemal chuť ho pozerať. Dnes ma nuda prinútila pustiť si ho. Nie som z neho sklamaný, ale ani to nie je až tak dobré ako je to hodnotené. Kevin Spacey skvelý, ale mohol to zahrať aj lepšie. Rola mu jednoducho sadla presne na telo. Záver trochu nečakaný, bol som milo prekvapený. Verdikt: 70%

Nepřítel státu (1998)

Geniálne natočená dráma o tom, ako vláda chce dozerať na všetko, čo sa vo svete deje. Vinikajúci Will Smith ako nič netušiaci občan, ktorému sa dá uveriť každá sekunda na palci. Hudba vôbec nie je vtieravá, prekrásne vyhrotí už aj tak dosť napätú situáciu. Nečakané zvraty sú slušne zvládnuté. Samozrejme, nesmie chýbať tajomný neznámy, ktorý v beznádejnej situácii podá pomocnú ruku. A nakoniec nezabudnuteľná scéna, kedy sa Will pozerá na seba v televízore. Verdikt: 88%

Seznamte se, Joe Black (1998)

Je až neuveriteľné, čo so mnou tento film robí. Čím viac krát ho pozerám, tým viac sa mi páči. Anthony Hopkins fenomenálny (mimochodom podľa mňa jeho najlepší film), Brad Pitt úžasne galantný (mimochodom drámu zahrá vždy lepšie ako akčný film). Neviem si predstaviť lepšie obsadenie tohto filmu. A to som nespomenul hudbu. Hotová pastva pre uši. Dostal som chuť na arašidové maslo :) Verdikt: 94%

Zorro: Tajemná tvář (1998)

Zorro bola moja obľúbená filmová postava z detstva. Páči sa mi tá doba Španielskych donov v Amerike, všetky tie maniere, kedy česť a galantnosť veľa znamenali. Práve v týchto časoch sa zrodil Zorro. Aj keď film je veľmi "poameričtený" (nepáčia sa mi tam tie saltá), stále je tam niečo na čo sa dá pozerať. A tým nemyslím pôvabnú Catherine Zeta-Jones ;-) V roli hlavnej postavy si neviem predstaviť lepšieho herca ako Banderasa. Film je vtipne natočený, hudba krásne podtrhne dej a dobre zasa raz zvíťazí. Môj verdikt: 80 %

Horizont události (1997)

Tento film som sa rozhodol pozerať na základe doporučenia zo strany spolubývajúceho. Tá krúživá scéna na začiatku filmu mala niečo do seba. Takmer sa mi zakrútila hlava. Dej začal zaujímavo. Také Hitchcockovské napätie a zámerné nezobrazenie zla do poslednej minúty. Už dávno ma takto film nevtiahol do deja. Atmosféra hustla z každým krokom do hlbín Horizontu. To trvalo prvé dve tretiny filmu. No záver filmu vôbec nebol dotiahnutý. Čakal by som že na loď vstúpi niečo z inej dimenzie ale takýto záver sa mi ani trochu nepáčil. No tá atmosféra sa musí nechať. Verdikt: 86%

Na ostří nože (1997)

Úžasný film natočený v úžasnom prostredí v hlavnej úlohe s úžasným Anthonym Hopkinsom. Miestami som sa až divil v akej forme Anthony bol pri natáčaní (útek pred medveďom, výstup na najvyšší vrch). Len málo hercov v jeho veku by sa na niečo také podujalo. Zábery Aliašky dodávajú filmu tú správnu atmosféru a Jerry Goldsmith všetko uzatvára do príjemnej hudby. Verdikt: 81%

Batman se vrací (1992)

Aj keď batman je môj obľúbený superhrdina, tieto staršie diely vážne nemusím. No aj tak som rád, že som to videl. Padne za dobre pozrieť si film natočný ešte "po starom". Cvičené tučniaky a opice...komu by sa teraz chcelo s tým zabávať. Kdeže. My "moderní" (leniví) ľudia by sme to robili počítačom. Práve pre tieto efekty pridávam hviezdičku naviac. Bohužiaľ, herecký výkon Pfeiffer mi tam hrozne prekážal. Verdikt: 65%