retroslovak

okres Prievidza
Vlakvedúci

<< předchozí 1 2 3 4 5 6
    • 11.9.2019  14:12
    Právom lásky (TV film) (1984)

V skutku vydarené filmové dielo a kvalitný scenár. Citlivé vnímanie každej scény, jednoducho skvost, ktorý bohužiaľ odpočíva v košickom archíve. Vďaka neznámemu dobrodincovi, ktorý si tento film nahral niekedy v 90-tych rokoch na VHS kazetu a sprístupnil ho na internete som to mohol zhliadnuť a ja. Veľké pbrovské ďakujem. Myslím, že reprízy sa nedočkáme.

• 9.9.2019  16:48
    Astral (TV film) (1989)

Nie je vhodná na vysielanie z technických príčin.

• 4.9.2019  20:43
    Cesta domov (TV film) (1976)

Musím napísať, že tento film ma veru bavil od začiatku do konca. Poeticky ladený, pre niekoho určite nudný no pre mňa osobne veľmi zaujímavý aj hereckým obsadením, hudbou a taktiež sa mi páčilo svojské zobrazenie minulosti a spomienok ako keby v hmle. Myslím si, že vynikajúco spracované televízne dielo. Emil Kočiš patril skôr ku rozhlasovým autorom a preslávil sa najmä rozhlasovou hrou Záhadný rýchlik, za ktorú získal v roku 1968 hlavnú cenu na 1. ročníku festivalu pôvodných slovenských rozhlasových hier na Táloch.

• 4.9.2019  13:08
    Kraj sveta Istanbul (TV film) (1979)

Vynikajúce, bravúrne!!! Bravooo. Presne takéto televízne filmy a inscenácie milujem. Čo iného sa dá čakať od vynikajúceho dramatika Štefana Králika. Strhujúce herecké výkony Dibarbora-Chudík. Výborný prestrih na spomienky z detstva, do toho vhodná hudba. Priznám sa tento skvost som uzrel až dnes prvý krát a ešte sa ku nemu vrátim. Neviem čo viac dodať, neviem a ani sa mi to nedá inak hodnotiť ako plným počtom hviezd.

• 4.9.2019  11:29
    Oddychový čas pre sudcu (TV film) (1982)

Celkom vydarený scenár. Dej sa pomaly rozvíjal a zamotával. Výborné herecké obsadenie tomu pridalo tú správnu atmosféru a presvedčivosť.

• 24.8.2019  21:21
    Marcové Ídy (TV film) (1986)

Vynikajúce, bravúrne priam dychberúce!!!! Dôležitým predpokladom kvalitného televízneho filmu / inscenácie je v prvom rade predloha, ktorá bola viac než výborná. Potom skvelí herci Grúberová, ale samozrejme aj Štefan Kvietik sa svojich hereckých úloh zmocnili naozaj bravúrne. Ani ostatní herci nezaostávali. Musím vyzdvihnúť aj naozaj vynikajúce kostýmy a scénu, ktorá dokonale priblížila časy rimanov. Zaujímavé bolo aj poňatie toho celého, rozprával to ako keby Elo Romančík, veľmi pekný úvod a záver. Zaujímavé boli aj prestrihy. Nemalú zásluhu má na tom aj Jozef Bednárik, túto televíznu inscenáciu by som rozhodne ja osobne zaradil do Zlatého fondu. Je veľká škoda, že reprízy sa pravdepodobne nedočkáme, pretože Thornton Wilder je pridrahý, bohužiaľ veľa podobných kvalitných televíznych filmocých skvostov odpočíva v archíve práve z toho dôvodu, že veľa krát sa jedná o zahraničného autora predlohy a je to jednoducho pridrahé. Ostáva len dúfať, že sa to niekedy azda zmení a bude viac peňazí. Ja osobne by som tento snímok zaradil určite medzi prvé, ktoré by sa mali zreprízovať. Väčšinou sa kupujú práva na 3 reprízy v priebehu niekoľkých rokov, tu by naozaj veľmi potešila aspoň jedna repríza.

• 24.8.2019  19:36
    Odhalenie (TV film) (1973)

Vynikajúca psychologická komorná dráma. Hneď som vedel, že pôjde o výbornú inscenáciu nakoľko ma v tomto utvrdila Magda Szabó v Staroružovej dráme. Musím vyzdvihnúť vynikajúce herecké obsadenie a samozrejme prvotriedne špičkové herecké výkony. Prišlo mi ľúto jedine toho, že toto bola posledná televízna inscenácia Evičky Polákovej, ak sú údaje pravdivé premiéry v televízii sa už nedožila, bola to vynikajúca herečka.

• 24.8.2019  18:07
    Hra o láske a smrti (TV film) (1994)

Bohužiaľ čakal som od tohoto televízneho filmu niečo iné. Vynikajúce herecké výkony, erotický nádych, ale inak vôbec nie moja šálka kávy, nebavilo ma to veru vôbec, tri hviezdy dávam z úcty ku hercom.

• 30.7.2019  22:16
    Dioráma / Litánie pro XXI (TV film) (1999)

Vcelku citlivá téma diagnostického centra a výchovy problematických detí. V dokumente účinkoval doktor Javorka z Ružomberka, čo mi je veru srdcu blízke. Čo sa týka celkového spracovania dokumentu, tentokrát tam bolo menej "Ivaškovských" prvkov, ale to mu na svojej výpovednej a umeleckej hodnote neubralo z krásy.

• 30.7.2019  13:19
    Kroky v dlažbe (TV film) (1981)

Opäť pozoruhodné dokumentárno-umelecké dielo majstra Ivašku z cyklu Albatros tentokrát o Banskej Štiavnici a záchrane kultúrnych pamiatok. Plné zaujímavých záberov, doplnené o skvelú hudbu. Dokonca spravil dokument tak, že aj keď je skoro celý čiernobiely, sem tam sa objaví farba, čo na mňa zapôsobilo hlbokým dojmom. Nedá sa inak hodnotiť len zas a znovu - vynikajúce. Ivaškove dokumenty sú nadčasové. Pri ich pozeraní človek prestáva vnímať okolitý svet a ponorí sa hlboko hlboko do umeleckej krásy a hĺbky toho ktorého dokumentu/filmu majstra Ivašku.

• 15.7.2019  21:49
    Metafora (TV film) (1985)

Mám veľmi rád, dokonca som si veľmi obľúbil hlas a vystupovanie Jozefa Mokoša. Prvýkrát som ho mal možnosť zhliadnuť vo filme Suterén, kde ma zaujal svojským vystupovaním a prejavom. Zamiloval som si jeho hlas, no netušil som, že je básnikom a dramatikom. Opäť skvelý, veľmi zaujímavo spracovaný dokument, ktorý nazrie až do hĺbky básnikovej duše. Myslím, že Jozef Mokoš patrí ku tým zabudnutým.. Patrilo by sa to zreprízovať, ako aj všetko, čoho sa dotkla tvorivá ruka majstra Ivašku. Nádherné básne a do toho zaujímavé zábery, strih, naprosto dokonalé. ĎAKUJEM!!!

• 21.6.2019  19:23
    ... a narodí sa mesto (TV film) (1979)

Veľmi vzácny, významný a citlivo spracovaný dokument o výstavbe panelového sídliska. V dokumente sa prelína nedávna minulosť so súčasnosťou. Ku príkladu treba uviesť záber z krčmy, ľudia veselo popíjajú, do toho strih ako krčma vyletí do vzduchu... geniálne, vznešené, brilantné a velkolepé.... také aké sú všetky Ivaškove umelecké diela. Tento dokument ani trochu nevybočuje z Ivaškovej geniality a vnímavosti. Dokonale a zaujímavo, dokonca bez slov nás prevedie zákulisím a priebehom výstavby.

• 18.6.2019  22:48
    Matka (TV film) (1967)

Opäť jedna z vynikajúcich televíznych inscenácií, ktoré ležali hlboko v archíve slovenskej televízie, no vďaka digitalizácii už neleží len tak nepovšimnutá. Film som zhliadol tiež v bádateľni v rozhlase a uchvátil ma. Téma je viac než zaujímavá, ba miestami aj dosť smutná. V hlavnej úlohe som videl naozaj bravúrnu hereckú kreáciu Hany Meličkovej ako matky. Niet tomu čo dodať. Škoda, že sa kvoli autorským právam táto inscenácia nemôže vysielať, potešila by nejedného.

• 12.6.2019  19:09

Vynikajúco spracovaný dokument, ako po strihovej tak aj po obsahovej stránke. Páčilo sa mi, že ukázali všetky možnosti ťažby ropy, proste vidno, že naozaj komplexne spracovaná téma. Nenašiel som nič, čo by som mohol vytknúť. Dosť ma zamrazilo pri predstave, že ropa jedného dňa proste nebude. Ďakujem RTVS za vysielanie takýchto a podobných kvalitných zahraničných dokumentov.

• 10.6.2019  17:33
    Corina (TV film) (1979)

Vynikajúci ba priam geniálny televízny dokument, čo iné čakať od majstra Ivašku. Doplnený skvelou hudbou, ktorú sám zložil. Dej dokumentu zabŕdol aj do rádioamatérizmu, nevenoval sa len stroskotaniu lode, ale široko obsiahol rôzne témy, záľuby a povolanie hlavného hrdinu Jozefa Straku. Dokument som si zakúpil cez obchodné oddelenie RTVS, neviem či by sme sa niekedy dočkali reprízy, no odporúčam všetkými desiatimi.

• 4.6.2019  21:12
    Ľudia spod zelenej lipy (TV film) (1985)

Už dlho na mňa žiadny televízny dokument nezapôsobil hlbšie, krajšie a dojímavejšie ako tento. Výborne zdokumentované, zostrihané, natočené čo však na mňa najviac zapôsobilo bolo sprievodné slovo Nadi Hejnej, ktorá sa však v titulkoch neuvádzala. Ďakujem pán Genserek za toto umelecké dielo, tento skvost.

• 4.6.2019  13:03

Veľmi pekne a citlivo spracovaný dokument o mentálnej anorexii a bulímii doplnený zaujímavými výpoveďami 3 dievčat, ktoré sa dostali do tohoto štádia. Celý dokument je veľmi vhodbe a zaujímavo doplnený rôznymi umeleckými kresbami, ktoré dokonale dotvárajú danú tému a dej, o ktorom sa práve rozpráva. A mix zvuku a hudby a sa postaral vynikajúci hudobný skladateľ Ján Boleslav Kladivo, keďže pre tento dokument nevytvoril hudbu pôvodnú, ale bol spomenutý len v súvuslosti s mixom zvuku, do popisu hore ho neuvádzam. Opäť ďakujem Slovenskej televízii za uvedenie podobných zaujímavých dokumentov.

• 3.6.2019  19:45

Rozhodne nemôžem tvrdiť, že scenár sa nepodobal nejakým lacným rodinným prípadom, ale prevedenie a stvárnenie tohoto dielu filmoviedok bolo pre mňa veľmi zaujímavé, netradičné. Petru Humeňanskú, ktorá účinkovala v superstar som spoznal hneď Katku Kolajovú nie, ale potešilo ma jej účinkovanie po rokoch.

• 23.5.2019  10:09
    Iskriace povetrie (TV film) (2004)

Tak toto rozhodne stojí za to si to pozrieť. Veľmi pekne natočené a tie pekné myšlienky ku tomu všetkému. Rozhodne najkrajší dokument o lietaní a zachraňovaní. Veľmi citlivo spracovaná téma. Ďakujem za reprízu a ďakujem tvorcom a Samovi Ivaškovi za tento opäť skvelý dokument.

• 14.5.2019  17:31
    Samota pod hviezdami (TV film) (1986)

Mňa veľmi chytili priam za srdce obe poviedky, alebo ako to nazvať. V prvej Vetranie drevenice, veľmi zaujímavo zobrazená Hájovňa Michala Čajku, krorá bola inšpiráciou na napísanie Hájnikovej ženy. Druhý príbeh rozpráva pani Briliaková, ktorá sama v horách vychováva šesť detí. Každá poviedka je vhodne doplnená o peknú hudbu a spevy. Zábery sú opäť vytvorené vždy tak, aby dokázali zaujať a splynúť s danou témou. Vynikajúce, ešte sa ku tomu niekedy určite vrátim.

• 9.5.2019  15:16

Tak tento film ma dostal. Vynikajúci, Ivaška sa prekonal, radím ho dokonca ku tým najlepším, aké som zatiaľ od Ivašku videl. Opäť mi dokonale navodilo predstavu a spomienky na letné búrky, prípadne predstava zaseknúť sa vo veľkom výťahu je zaujímavá. V dnešnej dobe by to bolo zaujímavé jedine v prípade, ak by tam nebol ani žiadny signál na mobil a začali by sme spolu komunikovať. Dostali ma aj krásne zábery na naozaj mohutný dážď za sklom auta a pobavil ma aj pán, ktorý dvíhal telefóny na ústredí porúch elektrických výpadkov. Nepretvaroval sa a bol taký, ako naozaj. Aj to je jedna z vecí, ktorá sa mi páči na Ivaškovych filmoch, väčšinou tu hrajú neherci, nepretvarujú sa, hrajú to tak ako v ozajstnom živote, prirodzene, bez pretvárok, tým sú tieto filmy/dokumenty autentické.

• 9.5.2019  14:26
    Zasnežené sny (TV film) (1993)

Veľmi zaujímavý a pútavý pohľad na zimu, netreba ani slová. Film veľmi vhodne doplnený o hudbu Jozefa Doda Šošoka. Musím sa priznať, že film mi vytvoril peknú zimnú atmosféru a náladu. Inak to ohodnotiť ani neviem, ako opäť na výbornú.

• 8.5.2019  19:55
    Na konci prázdnin (TV film) (1984)

Opäť vynikajúco a zaujímavo spracovaná poviedka na tému Juraj Fándly. Rozhodne v tej danej krátkej dĺžke filmu tak akurát, výborná hudba ako vždy, zaujímavá kamera, nemôžem inak len ohodnitiť 5 hviezdami, Sama Ivašku som si proste veľmi obľúbil, robil skvelé veci.

• 8.5.2019  09:28
    Úbohý raj (TV film) (1980)

Mal som tú česť a možnosť tento výborný dokument zhliadnuť, ak to teda môžem nazvať dokumentom. Vraj by to malo byť ako celkom spojené s nejakou besedou, ja som videl zrejme dokrútky ku tejto besede, no ako celok to na mňa zapôsobilo. Majster Ivaška sa opäť raz ukázal v plnej tvorivej sile. Páčili sa mi tiež psychodelické zábery, ktoré mali pripomínať stav, keď človek požije LSD. Ku tomu všetkému každá dokrútka je vypracovaná do najmenších detailov a skoro v každej je použitá aj hudba Pink Floyd, ktorá tam pasuje ako už dlho nič nikde. Sám teda neviem, či je tento dokument vôbec spracovaný ako celok, minimálne chýbajú úvodné a záverečné titulky, možno aj niečo viac, ale ako som spomínal, vôbec to nevadí. Na vysielanie a jeho reprízu som sa opýtal tiež, vraj sa dramaturgicky nehodí, lebo dnes pozeráme na drogy inými očami a máme o nich lepšie dokumenty, nuž veľká škoda si ja osobne myslím, aby tento skvost ostal ležať len tak na dne archívu...

• 4.5.2019  22:54
    A čo láska? (TV film) (1981)

Veľmi naivný, až nejasný príbeh. Na Petra Kováčika, ktorý napísal niečo tak úžasné a silné ako je krčma pod zeleným stromom, je to veľmi slabé, ťažko by som mohol dať viac ako 3 hviezdy. Herci sa veľmi snažia, ale dej fakt o ničom.

• 4.5.2019  20:49
    Ozveny (TV film) (1985)

Celkom podarená televízna inscenácia od vynikajúceho Petra Severa, ktorého radím najmä medzi vynikajúcich autorov rozhlasových hier, najmä pre mládež. Potešilo ma vidieť aj mladú, krásnu Janu Zvaríkovú, dej bol tak akurát dobre spracovaný do 55 minút, ani veľa, ani málo. Oplatí sa rozhodne pozrieť si to.

• 27.4.2019  19:27

Ďalší veľmi krásny, romantický teenagerský film, ktorý sa naozaj vydaril. Nejedná sa o žiadnu lacnú tuctovú americkú klasickú romantiku, bolo to predsa len čímsi iné. Príjemná, krásna herečka, dobrá hudba, celkový dojem rozhodne 5 hviezd, nech hodnotí kto chce ako chce, mne sa to veľmi páčilo.

• 26.4.2019  20:17
    Víno a voda (TV pořad) (1973)

Vynikajúce veľkonočné hudobno-slovno-zábavné pásmo, v ktorom sa zaskvejú také herecké hviezdy ako Strnisková, Blaškovič, Zvarík, Krížiková. Normálne ma to krásne naladilo, až som si musel aj ja zatancovať a zaspievať pri tom. Pochopiteľne údaje som doplnil na csfd o všetky známe a dostupné, pretože hlavne u dokumentov tu veľa údajov vždy chýba, ale rád to doplním.

• 25.4.2019  22:19

Vynikajúci, strhujúci horor, z ktorého som mal zimomriavky od začiatku do konca. Veľmi kvalitné a pre mňa presvedčivé spracovanie, nato, že je to USA, veľmi sa to priblížilo Španielskym hororom, ktoré považujem za najkvalitnejšie horory.

• 10.4.2019  21:16

Vcelku slušne a autenticky natočený film. Súhlasím, že s Punkom to nemá nieč spoločné avšak bohužiaľ dnešná doba je aj takáto. Tak to vyzerá, keď niekto nemá žiadne záľuby a celý deň len zháňa čo by kde ukradol aby mal na drogy, smutné, ale je to tak. Takíto ľudia by nemali mať deti, ale je to presne naopak, práve takíto ľudia spravia deti a potom nevedia čo s nimi, zatiaľ čo normálne usporiadané páry majú problém otehotnieť, alebo jednoducho práca a kariéra nadovšetko a na deti akosi nevychádza čas. Ale nechcem tu teraz moralizovať. Na film som sa vybral dnes v stredu podvečer lebo som akosi nemal nič iné na práci a zaujala ma téma a aj to, že sa jedná o slovenský snímok. V kine nás bolo presne 12 aj tak dobré číslo.

<< předchozí 1 2 3 4 5 6