Jeden život (2023)

Proč Angli chce všechny tyhle židy? Krutá scéna poukazující na dehumanizaci kdy člověk nevidí děti, ale pouze etnnikum. Nevinné děti, které umírají na nemoci, žijou v bahně atd. Absolutní cinema u kterého nejedno krajanské srdéčko musí zaplesat. Hopkins prostě prožívá v poslendí letech svůj vrcholný arc a v tuhle chvíli už se jenom předvádí před všemi těmi zelenáči co jim po bradě stéká mléko, že stále hraje lépe než oni všichni dohromady. S jemnou preciznosti je schopen ukázat náznaky emocí s grácií stárnoucího Wintona. Člověk, který shovává spoustu bolesti a možná i stesku po dobrých čásech lepších časech. Co se musí vzdát vzpomínek na které mu záleží, ale zároveň shovává spoustu výčitek. A pro něhož je skromnost samozřejmostí. Líbí se mi detaily jako knoflík, která dodává Hopkinsonovu pojetí celou další dimenzi mimo zachránaře. Stařecká pečlivost, hromadivost úsměv když vyprovází manželku na dovolenou. Zároveň vztek když musí vysvětlovat přesuny věcí to všechno je zahráno s bravurním podáním. Celé eseje by se ovšem mohlo napsat o hereckém výkonu mladého Johnnyho Flynna, který přináší pro pojetí svého Wintona nerdovskou energii je schopen přecházet z dětinské radosti do nervozit, přes vztek a únavě fanasticky. Češi prostě musí stříkat blahem z tohoto filmu. Scény odehrávající se na Hlavním Nadraží, u Karmelitánů na Pohořelci na Pavlačích jazyk v pozadí i ve předu čeští herci to všechno je prostě dokonalé a vždy potěší vidět Prahu v centru velkého filmu. Vrcholem celého filmu je samozřejmě adaptace Thats Life pořadu která byla dokonala emocionální epická mocná. Speciáln odhalení Věry je dokonalé i v tom že vybrali podobné herečky dítěte a dospělé. Závěrečná scéna kdy se postavní několik lidí co vděčí Nickymu za život je vrchol filmu. Rozhodně dobře, že velké historické filmy hlasí návrat.

Freud's Last Session (2023)

Samozřejmě, že nesouhlasíte. Musíte nesouhlasit! Jinak by se celá struktura vaší dětinské víry zhroutila v trosky, že ano? Stejně jako se Evropa brzy celá zhroutí v trosky, ja? Tak co máme dělat? Tak co máme dělat? Nastavit druhou tvář? Mají Poláci vítat německé tanky? A letadla Luftwaffe, zatímco je bombardují a vraždí jejich děti? Jistě, proč ne? Ještě nastavte druhou tvář. Dechberoucí konverzačka kde bych spoustu věcí podepsal s poetickými snovými scenámi duo Goode a Hopkins jsou mistry svého řemesla a všechno od hlubokomyslných dialogů po emocionální reakce dávají s naprostou grácií. Společně s One Life Goatpkins ukazuje, proč jeden z největších herců poslední generace. Nezbývá než říct, že si umí na stará kolena vybírat role a umírajícího doktora plného bolesti ztvárnil dokonale. Anna Freud byla zajímavý přídavek.

Hotel Hazbin (2019) (seriál)

Tohle je cinema! Probudilo ve mne lásku k muzikálům a připomnělo mou lásku ke starým animákům na které člověk koukal v sobotu a neděli ráno. Bizardní a unikátní kombinace dospělého sexuálníého sprostého humoru a cartoonů typu Samurai jack či Gravity Falls. Songy jsou emocionální a epické zároveń a Alastor naprosto unikátní charakter obředen spoustu tajemství. Pokud by všechny reprezentační produkty vypadali takto mohli bychom si zpívat doufám ve druhou sezónu

Zabijáci rozkvetlého měsíce (2023)

Mist Scorsese prostě i na stará kolena válí. Mijazaki to ukazoval se Zvedá se vítr a teď i s chlapcem a volavkou tady borec maifánského žánru ukazuje, že to má pořád v merku. Hudba atmosférická, De Niro a DIcaprio je vraždící dvojice ale ani zbytek castu v roli indiánů si s ničím nezadá a potěšili i známé tváře z Breaking Bad. Pamětihodná je Dicapriův break down ve vězení po smrti dítětě. Krásná ukázka jak lidé se neštítí ničeho a mne osobně pomohlo si rozšířit obzory. Doufám, že nás mistr obdaruje ještě pár kousky protože čert ví, že náhrada za něj v současné době neexistuje.

Chlapec a volavka (2023)

Bůh Mijazaki na stará kolena ukazuje, že na to má. Popadl berle hodil do sebe aspirin a se skřípěním svých starých kolen se doplazil s kamerou na plac, aby všem ukázal zač je toho loket speciálně všem těm mladým netáhlům. A je to radost pohledět. Originální prostředí zázemí japonska za druhé světové, spoust tajemství a bizardností, klasická poetika, časové hrátky, nový svět a v neposlední řadě vynikající muzika s dobrodružnou atmosférou. Co více si přát? Tohle a Suzume ukazuje, že prostě Japonci animačně válí.

Romantika na zabití (2022) (seriál)

Nejnápaditější komedie se silnou unikátní hlavní hrdinou do které se může člověk snadno vcítit. Totálně si to vytírá prdel se všemi stupidními klišé romantického anime a vůbec romantického žánru celkově, což paradoxně dělá intimní scény mnohem šťavňatější a chemie mezi postavami ostřejší. Ke konci série trochu moc přepnutí do vážné problematiky, ale i tam se řeší témata, která speciálně v anime celkově málokdo nakousne a bylo zajímavé to vidět. Obrovská hanba, že tolik sraček dostane dékady dlouhé série, ale tenhle ten mistrovský kousek je utnut po jedné sérii. Rie Takahashi má záběr jako kráva vůbec bych nepoznal že Megumin a Anzu dabuje stejná dabérka. Riri byl dokonalý absolutní cinema.

Oppenheimer (2023)

Návrat historických kvalitních filmů je prostě výborný trend. Nejdříve bych rád ocenil geniální nápad s chronologií tak typický pro Nolanovu tvorbu už od Mementa vytvořilo to zajímavý a zábavný styl vypravění. Robert Oppenhimer je představen jako komplexní postava, kteoru nepochybně byl v brilantním podání Cilina Murphyho, který si konečně zahrál hlavní roli u svého režiséra Christophera Nolana. Jeho výrazy, jeho tóny hlasu chemie s ostatními herci vše na výbornou ale ani zbytek osazenstva nestojí moc pozadu. Veškeře střihy normálního života s vizemi fyzikálních zákonů a záhad vesmírů jsou naprosto fantastické a je to vizuální žranice. Gransonova hudba je naprosto unikátní a důstojný nástupce Zimmera. Další herci jsou perfektní a všichni byli vybrání výborně musel bych jmenovat všechny. Líbilo se mi jak samotný výbuch měl nejdříve pouze plamen a potom zvuk ten moment se stal díky tomu unikátní. Osobní život Oppenheimera jeho rozpytvání a další věcí představeny bravurně. No a poslední scéna je pravděpodobně jedna z nejvíce vypointovaných a nejpamátníhodnějších v dějinách kinematografie. Tak dobře provedený set up a pay off se nevidí.

Suzume (2022)

Líbilo se mi to více jak Kimi no na Wa. Předně kvůli mé lásce k fantasy. Určitě tohle bylo unikátní tím jak moc velký prostor dostane hlavní hrdinka a je v podstatě protagonistou (Sóta si vezme na dobrou část zadní sedadlo) Líbilo se mi Jojo jenom stand useři jsou schopní vidět další standy celý ten nápad s invazí z posmrtného života tak jako tajemství ohledně dívčina dětství, které dostane na koneci emocionální rozuzlení. Muzika a animace jsou absolutní briliantní jak se ostatně na Šinkaovi filmy sluší a patří. Další Jojo věc byla cesta napříč Japonskem a pohádkové získávání přátel a poznávání krajiny. Emocionální závěr s Kaiju bitvou je třešničkou na dortu s jednou věcí, kterou Šinkai očividně miluje hehe. Krásné to bylo doufám, že uvidíme v kinech u nás i jeho další filmy.

Strážci Galaxie: Volume 3 (2023)

Po více jak deseti letech kdy jsem viděl Dračí Srdce první film u kterého oko nezůstalo suché. James Gunn dokázal proč je absolutním mistrem řemesla a posledním stojícím pilířem MCU. Předně je nutné ocenit normální plynulost děje, která byla dost narušena u MoM a Love and Thunder. Gunn ctí základní koncepci úvod stať a závěr, všichni dostanou prostor, který je potřebný a a film má zase dostatečnou délku 2 a pl hodiny (krucinál proč to neměl THOR!!!!) Rocket Racoon je emocionálním srdcem filmu a líbí se mi, že tenhle film použil flashbacky na úrovni anime. Věřím, že pokud se začnou používat styly vyprávění z Japonska, tak je šance otevřít nekonečnou zásobu originality pro západní filmy. Celá dějová linka o přátelství uprostřed Mengeleho experimentů a ten tragický konec je nejsmutnější část filmu a jedna z nejsmutnějších částí MCU. Tenhle film ví kdy rozesmát a kdy člověka rozplakat. Druhým velmi zajímavým prvkem byla akce a hlavně neotřele pohyby kamerou skrze všechno. Vrcholem je luxusní scéna na chodbě, která si v ničem nezadá se scénami na chodbě ve Star Wars. High Evolutionary byl vynikající záporák, který dostal dostatečně prostoru byl silný, ale neporazitelný tak se stává jedním z nejlepších této fáze. A v neposlední řadě humor to opětovně zabil líbí se mi teenage pojetí Adama Warlocka jehož reference na obraz Adama byla fantastická. Nemůžu se dočkat co od něj uvidíme dal jako strážce. Též se mi líbí jak Gunn byl schopný udělat smutný konec bez zabíjení postav. Jedna z nejlepších trilogií v historii a v podstatě skutečná trilogie Star Wars naší doby.

Spider-Man: Napříč paralelními světy (2023)

Kdyby všechny multiversální filmy byly takhle dobře udělané tak bychom si mohli zpívat. Těžko říct co chválit více. Jestli dobře napsané dialogy, které skvěle podávají související emocionální témata (Gwen a Miles na věži), vynikající muziku (Miguelovo téma je lahůdka), originální animaci, která se od pokračování jenom zlepšila, solidní humor který vás nechá rozesmát několikrát ale neničí vážný tón filmu anebo briliantní scénář, který naplno využívá potenciáln alternativních vesmírů a představuje dobře postavený konflikt na pozadí příběhu dospívání. Není co dodat těším se na part 2 konec byl hype.