Reklama

Reklama

Nejsledovanější žánry / typy / původy

  • Drama
  • Komedie
  • Akční
  • Dokumentární
  • Krimi

Recenze (182)

plakát

Fallout (2024) (seriál) 

Považuji Fallout 1 a 2 za to nejlepší, co kdy z herního průmyslu vzešlo. Další díly již nemají takovou atmosféru a tenhle seriál čerpá spíše z nich. Přesto mi bylo velmi příjemné vnímat všechny easter eggy, které seriál servíruje. Obsazení do světa Falloutu vyloženě sedlo a atmosféra střídající vtipy rázu Pipboye a sirové záběry, kde stříká krev jak v plnotučném hororu mě donutili ani na moment nedutat. Jako bonus k návratu do minulosti (či budoucnosti) ve světě jaderných fúzí bez tranzistorů určitě přispěl i fakt, že se jedná o promyšlený příběh a ne jen o čistou fanouškovskou reminiscenci. Za seriál 4/5 a za vzpomínky, které vyvolává + 1*

plakát

Zákonitosti přírody (2018) 

Planeta a její rovnováha. Jak křehká je a jak fatální důsledky neseme, pokud vyhubíme třeba jen jeden živočišný druh. Tvůrci vzaly pár skvělých případů kde zdokumentovali jak lze jeden mikrosystém regenerovat a naopak uvedli případy, kdy už je bohužel příliš pozdě.

plakát

Třináct životů (2022) 

Nechápu to. Nechápu, proč tohle nebylo v kinech?! Je to totální masterpiece! Kdo z nás na tu událost pamatuje si určitě nedokázal ani zdaleka představit, jak zásadní byla a kolik úsilí musela stát všechny lidi, kteří se ji zúčastnili. Celou dobu jsem nestačil žasnout, jak obrovsky složitý je někoho vytáhnout z díry, ale hlavně jak moc jsme jako lidé vynalézaví a jakou sílu to má, když se spojíme dohromady.  Tentokrát to šlo i bez patosu jednoduše proto, že tenhle příběh je tak silný, že nepotřebuje nijak přibarvovat. Dávám deset z pěti. 🌟

plakát

Vláda - Moc a sláva (2022) (série) 

Naprosto omračující znělka mi hned napověděla, že seriál po čase nedegradoval. Naopak je mnohem údernější a aktuální. 4.série je zatím to nejlepší co jsem do roku 2022 viděl. V posledním díle mě i slza ukápla. Nemůžu než hýřit superlativy.

plakát

Král Richard: Zrození šampiónek (2021) 

Takže Will se před nedávnem začal cpát do animáku a hovadin jako je Alladin, Suicide squad a Mizerové 7 nebo tak nějak. 10 let nezahrál obstojnou roli a teď tohle ? No to mi ho vyndejte. Cítim tady minimálně pár nominací v nadcházejícím ročníku Glóbů, Palem i Oscarů. A film samostatný je na 10 z 10i . Holky Williamsovi si zaslouží abychom si je pamatovali !

plakát

Norimberský proces (1961) 

Tak precizně napsané proslovy a hluboké úvahy, které postavy vynáší během jednoho z nejlépe zfilmovaných soudních procesů mi berou dech. Soudní procesy jsou obecně můj oblíbený žánr a Norimberkský tribunál je jejich král !

plakát

Otec (2020) 

Moc filmů, které se zaměřují na stařeckou demenci jsem ještě neviděl. Vlastně byl tenhle pravděpodobně úplně první. A právě kvůli absenci tohoto tématu ve světové kinematografii si nikdo z nás neuvědomuje, jak moc může být pro některé lidi zásadní. Z letošních nominací na Oscary je tenhle film asi nejlepší z hlediska hloubky a velmi procítěného pojetí ze strany "obětí" stařecké demence, kterými bývají nejbližší příbuzní. Nabízí skvěle sestřihaný pohled z mysli starší osoby i dopady jejího počínání na své okolí. Dávám plný počet bodů za zpracování a za neskutečně dojemný zážitek. ⭐⭐⭐⭐⭐

plakát

Nepokoje v L.A. (2017) 

Když se na tenhle dokument podíváte po roce 2020, musí Vám dojít, že se lidstvo stále nedokáže poučit z vlastních chyb. Stále narážíme o tu samou stěnu. Když se k člověku konstantně chováte jako ke zvířeti, zvířetem se stane. Záběry z momentů těsně po rozsudku o nevinně policistů, kteří brutálně zbili Rodneyho Kinga jsou ještě mnohem více brutální něž akt samotný. Vraždy bílých kolemjdoucích, zapálená auta a domy. Pohled na Číňanku, která pak vlastníma rukama brání svůj obchod nebo Korejku, které ten její do poslední věci vyrabovali lidi z ulice, mi rvali srdce. Těžko v tomhle případě hledat jednoho viníka, pokud jím však nenazveme systém, který se ve Spojených Státech drží už staletí. Za policejní brutalitu Státy zaplatily mnohokrát více než kdy získaly. Protestům BLM v roce 2020 se nemůže nikdo divit.

plakát

Sklonit se k zemi (2020) 

Ok, tohle je další dokument se spoustou hrozně důležitých informací, ohledně problematiky globálního oteplování, které by měl znát každý. Přiznávám, že nezačíná jako úplný cliffhanger, spíše připomíná agitku pro Vegany, ale o to důležitější věci jsou v něm zmíněny později. Je super, že se mi u něj mísili snad všechny emoce. Ta nejsilnější, na kterou ostatně dokument míří, je naděje, že všechno ještě nemusí být tak v prdeli jak se zdá. Ta druhá nejsilnější je nasranost, když si uvědomíte, kdo u nás vlastní největší procento průmyslově obdělávaných zemědělských ploch. A co by se s tak velkými plochami nechalo dělat, kdyby si ten samý člověk nepřihrával dotace na pěstování řepky za účelem jejího přimíchávání do biopaliv. Nejdůležitější informace pro mě osobně je, že konzumace masa vlastně nemusí být pro naši planetu zhoubná, jak jsem si dlouhou dobu myslel. Stačí když se zaměříme na konzumaci živočišných produktů z biofarem a plně omezíme dovoz z velkochovů. Doufám že sem toho neprozradil moc. Dejte si :)

plakát

Sociální dilema (2020) 

Slušelo by se na začátek říct, že před dvěma týdny měl v kině premiéru blockbuster Tenet Christophera Nolana. Chtěl jsem o něm něco poreferovat a shrnout si, jak úžasnou práci Nolan provedl při znázornění cestování časem směrem vzad. Bylo to něco nezapomenutelného, závity se mi točily ještě pozdě do noci, když jsem sledoval jak zajímavý mám v bytě strop. Zároveň to bylo ale něco, s čím sem tak trochu počítal. Nolan má laťku nastavenou tak vysoko, že kdybych v kině nedostal pořádnej záhul, asi bych byl smutnej. Nicméně včera se ke mě dostala reference na nějaký zajímavý dokument o sociálních médiích, který koluje na Netflixu. Dokument se nazývá Sociální Dilema a chtěl bych na něj upozornit právě proto, že se tváří velmi nenápadně, ale o to větší přesah má narozdíl od snímku Tenet. Sociální dilema spojuje zdánlivě nesouvisející témata mířeného marketingu např. s fakenews, manipulací lidské mysli, sociálního distancovaní adolescentů až třeba s vítězstvím Donalda Trumpa v prezidentských volbách nebo Coronavirem. Dokument je prostříhán ilustrujícím příběhem členů obyčejné rodiny tak, aby probíraná témata pochopil úplně každý (narozdíl od Teneta). V dokumentu zazní spousty zajímavých názorů z nichž je většina velmi znepokojivá, ale hlavní myšlenkou je upozornit diváky na to, že pokud žijete v Matrixu (socialní bublině), jen těžko si uvědomíte, že žijete v Matrixu a že umělá inteligence nemusí vždycky vypadat jako Skynet z Terminátora, ale může se maskovat například za písmenkem F ve vašich aplikacích. Dokument se ve velké míře zabývá i rozdělením společnosti a vzniklou propastí mezi jednotlivými tábory. Vzhledem k tomu, že si všichni uvědomujeme abnormální výskyt střetů sociálních skupin a k tomu nám stačí jen scrollovat na displayi směrem dolů, dokument poukazuje na to, že než abychom na někoho ukazovali prstem, měli bychom raději jít do hloubky a nahlédnout, kdo vlastně za našimi spory stojí. Tenhle dokument toho řekne spousty a bude vás nutit přehodnotit hodně věcí, proto si myslím, že je důležitější napsat spíše o něm než o hollywoodském filmu. Každopádně bych ho asi neměl sdílet na Facebooku, protože je tu možnost, že ho otevřete právě kvůli tomuhle odkazu...jo a vygooglete si Pizzagate