Akta Pentagon: Skrytá válka (2017)

Steve Spielberg je stále záruka kvality... O tom nelze pochybovat. Výběr hudebního doprovodu taktéž znamenitý... O tom nelze pochybovat.. O čem však lze pochybovat je o zájmu masového publika. Téma je to zajímavé, což o to... ale k dokonalosti tomu "něco" chybí... Postrádal jsem tak trochu "brutality" (trochu VÍC toho zastrašování). Ono je sice hezké, že ten,. či onen po telefonu řekne: Ty ty ty... jestli to otiskneš, tak s tebou přestanu kamarádit !!! A on na to - tak se mnou přestanu kamarádit.... Néééé tohle je MÁÁÁÁÁLO !!! Takže tu sice máme zajímavou podívanou - mistrně zpracovanou pane Režiserem (s velkým R), ale žádný únosy, žádný vypjatý situace... takový nemastný neslaný.... (majitelka na banketu vydává "jen tak mezi řečí" největší rozhodnutí svého života) Takže celkově jsem sice dal vysoký rating, ale v podstatě jen za řemeslné provedení filmu.... Bohužel jinak je to dlouhááá práááázdnota.

Sněžná past (2018)

Musím se podívat na chatu, musím se podívat na chatu, musím se na ní podívat, ta-tata-ta-ta-tata... To je mi ale náááhodička ;-) zrovna, když se chtěli na ní po xLetech podívat, tak zrovninka v ten stejný čas si tam nějací týpci urkyli fet... a jak to asi tak mohlo dopadnout - určitě ne "poklidnou" cestou. Majitelé chatky nejsou žádní ořezávátka a taxi řekli, že fetu se tak snadno nevzdají... ikdyby i chatka měla vyhořet do základů :-) Opět tu máme obligátní "není signál", opět tu máme maminku "drsnačku", co asi nedávno vyhrála medaili v lukostřelbě, jednoho vytrvalýho "zlořáda", který chce svůj fet stůj co stůj (ikdyby ho to mělo stát vlastní život... pak ovšem otázka - na co by mu pak ten fet byl, když by -prděl do hlíny- ;-)) No - každý zde má svoji roli a když už se tam tak nějak pořád honěj v tom zasněženým lese, občas musí přijít ze štábu nějaká ta "nápověda", kam jít a co dělat, bo les je velký a všechno tam vypadá úplně stejně. Nakonec dokonce je hlavnímu kladasi takový vedro, že se šel koupat do moře a pak tam do půli těla pobíhal po pláži... No - musel ukázat, že je taky jako drsnák ;-). Nakonec ale všechno dobře dopadlo (tedy všechno úplně nééééé... to už i amíci jsou tím 100% happyendem přesyceni, takže "někdo" musí i z těch kladných zemřít, aby to bylo -genderově vyvážené-, ale alespon pak rodinka nemusela řešit jednu "věten" příběhu ;-)) a "vítězové" si mohli pak spokojeně ten fet rovným dílem rozdělit....(včetně toho policejního regimentu, který jako obvykle přijíždí, když už je to poněkud bezpředmětné). Celkově průměr, ale jedna * za přírodu a jelena (či co to bylo :-))

Star Wars: Poslední z Jediů (2017)

Tak já nevím... Serverus Snipe jako Solo a Draco Malfoy jako jeho "podržtaška" - to věru nevypadá na Charryho Potěra, ikdyž by tam jakážtakáž "magie" byla :-) Pokud se vezme tento díl jako "konečně poslední" (čož nebude, bo dítka povstalců se rodí stále a stále) tak je nutno uznat, že se zvyšujícím počtem (nekonečných) dílů jde kvalita snímku níže a níže. "Šetřilo" se i na maskách, tudíž sice tu máme opět jakýsi casino-bar, nicméně "potvor" zde je jako šafránu. Taktéž se zde již upustilo o "cizozemské hatmatilky" a musíme si vystačit s pazvuky. A aby se stopáž náležitě natáhla (přecejen to nebude zklouzávat na "standartní" 90minutovku, že ;-)) taxe tam musí trochu rozvinout "rodová linie" (kdo jak proč s kým a kvuli čemu). Myslím si, že síly již bylo dosti a že by už mohli všechny Jedy uložit k věčnému spánku a nechat tedy tu "temnotu" vyhrát. Všechno zničí a pak se zničí sama, bo nebude potom komu vládnout ;-) Já se jen bojím, aby z tohoto "kultu" nevznikl nějaký -nekonečný- seriál jako tomu bylo u Stargate nebo StarTreeku.

Nails (2017)

Horror, kdy se objeví na scéně nějaký ducháček vždy zaujme. A to budto v dobrém ducha smyslu, nebo v tom špatném. Jsou filmy jako Poltergaist, které jsou v té první kategorii a pak filmy jako Nails v té druhé. Film, kde manžel nevěří "báchorkám" o duchovi ikdyž má celkem jasný důkaz (alespon ve formě ošetřovatele, který "taky jako něco viděl") už jsme viděli -jinde- a řekl bych i lépe zpracované. Je zajímavé, že duch se objevil "na scéně" po nějakých 20-25letech a dokonce se (ke konci filmu - jak jinak) začal zjevovat i ostatním protagonistům... A zde se začínáme dostávat k tomu, proč z 5* jsou jen 2. Tak za a) PROČ se nikdo více nezabýval nahrávkama z kamer?? b) není "podezřelá" klinika o několika patrech, kde jsou asi jen TŘI (slovy tři) pacienti a jen JEDEN (slovy jeden) opečovatel?? c) co asi dělají doktoři (pokud teda tam nějací vůbec jsou), když vypadne elektřina a záložní generátor zřejmě neexistuje?? d) když už teda je konec - proč NIKDO nepátrá po zbylých pacientech/ochrance a vůbec kohokoliv, kdo mohl v té klinice být?? no a konečně za e) to je takový problém si milovanou ženušku (když už se probrala) vzít na tom lehátku domu??? v jiných filmech to nedělá nikomu problém :-) SUMA sumárium tedy: 1* za horrorovou hudbu a 2* za masku duchcába (která se celkem povedla)

Radius (2017)

Zajímavý námět, který zpočátku divák bude pocitovat nelogicky, avšak během filmu mu i TO dojde. Jsou tam dosti hluchá místa a zbytečně dlouhé pasáže, jenže pokrátit je o pulku, taxe ten film nevejde ani do jedné hodiny. Svým způsobem i konec je celkem rozumný, neb hlavní protagonista by stejně neměl šanci. Každopádně mít takovou "moc", no nevim nevim, jestli by jeden byl z toho dvakrát štastný... Zajímavý však je, že daný "dar" neměla i ta Jeane... V tomto kontextu by naopak měla mít "protiklad" (svatá pana Mária pomalu) ;-) Ale jinak jo.... nebylo to špatný. Řekl bych scifíčko jak pro chlapy tak pro ženský.

Geostorm: Globální nebezpečí (2017)

Tak konečně po dlouhé době pořádně "nadupaný" sci-fíčko. Vysoké hodnocení dávám i přes všudepřítomné nelogické sekvence, jejichž vypisování by zabraly 5ti násobek této recenze. Při tomto snímku se rozhodně nebudete nudit, nebot zde není v podstatě prostor na žádný sexuální hrátky, zbytečné moralizování, zdlouhavé vykreslování hlavních postav a jiné "neduhy" současné emerické kinematografie. Ano - je to sice z "vědeckého" pohledu naprostá blbost, ale pro diváky akční podívané a dychtící po kvalitně zpracovaných CGI destrukci (jak ohnivé tak vodní) pouští/měst, je to pravé pohlazení, u něhož si ani neuvědomí jak rychle ty téměř dvě hodinky uběhly. Máme zde bratry, jejiž rozepři v podstatě rychle vyřeší blížící-se globální katastrofa s velmi, ale velmi zničujícími důsledky. Máme zde i celkem dětinské jednání hlavy světomíra pána presidenta, který se nechá zajmout a unést jedinou ženskou (tajnou !!) bez jakékoliv (i své) obrany, máme zde pána co chce (téměř) zlikvidovat celou planetu a pak tu máme jedno děcko, kterého zajímá pouze osud svého psíka a na nějaké blížící-se tornádo zvysoka (_._) .A taky samozřejmě nesmí NIKDY býti opomenuto "počítadlo zkázy", protože TO je alfa a omega (pomalu snad každého) sci-fi díla :-) Samozřejmě, že všechno nakonec dobře dopadne, všichni se bezmezně radují....teda - kromě pojíštoven a Sultán Ulejmán je štastný, že to všechno nakonec přežil.

Smrtihlav (2017)

Filmy s válečnou tématikou mě vždy zajímají, obzvláště pokud se jedná o zázemí. Je fakt, že především mě zajímá jak se ten, či onen rejža s danou látkou vypořádá a především - jak věrohodně dané téma zpracuje. O to větší důraz na danou věrohodnost konfrontuji s tématikou nám blízkou - t.j. spjatou s naší zemí. A zde jsme u jádra pudla... Nevím o tom, že by nějaký synek řekl gestapákovi, kde se přesně parašutisti skrývali... Nebyl to náhodou ten Čudra? A co to kolo?? neodvezla ho náhodou jistá Jindřiška Nováková poté, co Gabčík řekl, kde se nachází?? A vůbec - Heydrych a blondák?? Většina dobových fotek ukazuje, že byl spíše černovlasý ;-) Co se týče reálií - bylo to natáčeno vůbec v Praze?? Nejaxem tam nepoznával ani jednu z daných ulic. Tyto přešlapy se tedy nedají odpustit. Jinak dějově to nebylo zas tak špatné, neb je vidět, že se na produkci podíleli hlavně evropané, kteří "netíhnou" k takovému "klišovitému" podání jakých známe právě u US produkce. Nicméně Vyšší Princip, ani Atentát to není a tak holt musíme být rádi, že to dopadlo alespon takto....

Singularity (2017)

Tak to zase máme jeden z "konzumních" filmečků na sobotní odpoledne (na večer bych to do TV nedával ;-) zas tak kvalitní a hodný primeTime to není ;-). Začátek, kde do cca 10min vše sci-fického zhrne co se vlastně dělo je asi to jediné co je zajímavé... Paxe náhla ocitneme v nějakém lesíku za českou vesničkou Černovice, kde nějaký chalan a nějaká chalanka pobíhají sem a tam, při tom kecají v podstatě o nesmyslech až dorazí kamsi, kde je ukrytá (kým?) vesmirná lod, která je dopraví na Zemi2. Celé je to nudné jako Farmář hledá ženu a proto film potřeboval v notných částech "urychlovat", bo zbytečných pasáží o ničem bylo mnoho... Takže jsem nakonec rád, že za 35min bylo hotovo a já mohl napsat tuto recenzi s povzdechem, jak se máááálo v tomto roce urodilo kvalitních scif... :-(

Extraordinary Mission (2017)

Rozdíl mezi US blockbusterem a čongovým blockbusterem je v několika velmi zásadmích věcěch. Tak za prvé - abcence tzv. nuceného patritorismu (t.j. žádné vlajkování, žádný bití do prsou....atd ) , za druhé - vcelku uvěřitelné chování všech protagonistů (t.j. žádný logický, psychický a jiný kopance) a nakonec za třetí - absence jakýchkoliv naroubovaných milostných zápletek/vztahů (které spíše jsou pri sledování tohoto žánru - rušivé) a tak dobré dvě hodiny celkem akční podívané, (která opět ukazuje, že i čongové umí udělat akčnárnu) se tam lidi honěj, střílej, intrikují a... safra - hlavní záporák má zkrátka smůlu na "krtky" ;-) . Nicméně k 5* to má přecejen daleko... Po technické stránce (zarušit určitou oblast tak, aby v ní šel pouze satelitní telefon??a to jen DVĚMI stožáry.... no nevim ;-) a pak to dlooooouhé čekání než se na místo dostane armáda/policie??? to nemají něco lepšího než čluny a vrtulník?? navíc v dnešní době??? kdy zrovna Čína je leaderem v prodeji různých dronů atd?? No takže holt zase "průměr" A perlička na závěr :-)) Srandovně vyzní to, že policejní hošíci měli při výcviku na trikách zezdau napsaný US termín pro speciální jednotky - S.W.A.T -, přitom pan "jenerál" měl na stolku vlaječku se srpem a kladivem :-)

ClownTown (2016)

To byl studentský film? Vypadalo to tak ;-) Výhoda těchto velmi nízkorozpočtových dílek je v tom, že stačí kdekoliv v USA zajet na jakékoliv pouštěné místo (a že jich tam je ;-)) , vzít si na jeden večer kameru a točit. Může se při tom použít i náhodně spících bezdáků (čímž filmu dají náležitou syrovost). To že hlavní protagonisti nejsou herci při tom vůbec nevadí... Stačí pořádný ječák (u dámských protagonistek) a najivní chovaní (pánských protagonistů). Pak je dílko hotové co by dup (záporáci se mohou bezmezně vyřádit) a může se jít pak na pořádnou žranici do blízkého buffetu. A ted z pohledu diváka: Prvních cca 35min můžete vesele přeskočit, protože je to přímo ztráta času. Děj tak nějak začíná s nastalým večerem, kde se střídavě běhá z místa A do místa B a zpět aniž by kdokoliv z "postižených" si opatřil alespon jakoukoliv imitaci zbraně... Záhy poznají, že jekot, nebo řev asi tou účinnou zbraní nebude a tudíž jeden po druhém začínají ztrácet na životě. Sem tam se sice objeví určitá "rezistence" (což naštěstí zreviduje i stav záporáků) nicméně - to by to nebyl emerický film, aby nedošlo alespon k drobnému "happyEndu". Iracionální jednání (amíkům vlastní) raději nechám stranou, nebot popis by zabral další násobek této recenze. Nejlepší co na tomto snímku bylo - hudba. Ta si rozhodně jednu * zaslouží ;-)