Proč nepožádali Evanse? (1980) (TV film)

(spoilery) Obsah - jakztakz ujde. Forma - bida: priserny "TV studio" vizual nastesti doplneny exteriery, temer zadna hudba (a kdyz uz, tak taha za usi), "barevne duchy" (u svetel, svicek, pri horizontalnim pohybu...) a HLAVNE ta stopaz. Nevim co tvurcum ruplo v bedne, ale udelat "obycejnou" detektivku na tri hodiny, to neni ani vtip, to je na lecebnu (dokonce i velkofilm Mela Gibsona "Braveheart" je o neco kratsi!) Je to sice porad Agatha, ale snesitelnejsi a modernejsi verze s J. McKenzie jako Marplovou (2009) je mnohem lepsi (i kdyz soudim jen film, ne jako vernost predloze). V teto verzi z let 80.ych zadny vylozene detektiv neni, ale neni to az tak naskodu. J. Warwick jako varhanik a vyslouzilec namornictva a F. Annis jako angl. lady k sobe pasuji pekne. Ostatni herci jsou take vybrani dobre - za zminku stoji Mrs Rivingtonova, kterou hraje J. Hickson. Ta pak hrala ve filmech Marplovou az do r. 92. Zapletka je taky fajn, ale je tu par mist "priskrcenych" na miru unosnosti. V pribehu hraji dulezitou roli manzele Caymanovi, kteri identifikuji prvni mrtvolu. Ale pak se po nich slehla zem. Kdo je najal, a kdo byla ve skutecnosti Caymanova? To se nikdo nedovi. Ale pokud si to divak uvedomi, musi mu cvaknout, ze historka o tom, jak Roger roztrhal fotku je nedorecena - prave s ohledem na Caymanovy. A kdyz to tedy cvakne, je jasne kdo je vrah uz v puli. Ale asi aby tenhle glitch ve scenari presli, az do konce uz fotka radsi zminena neni. Dalsi pochybnou veci je vrazda Henryho. OMG! vrah ho zastreli ode dveri zepredu a koroner to uzna jako sebevrazdu? To musel by hodne napity koroner, ze mu neni divne, proc neni vstrel u spanku. A uplne posledni scena se zachranou Frankie? no to snad ne, kdo jiny se mohl vratit do domu, kdyz vrah jel za hranice a jeho komplic truni ve vezeni? No proste to uz by neprekvapilo ani nejvetsiho vola. Anebo asi tvurci spolehaji, ze ve trech hodinach rozmelni nektere dost zasadni nesrovnalosti a divak usne. Jedine, co me fakt pobavilo, je kde se vlastne tedy nachazi "Evans". To bylo opravdu necekane. [a nekdo to jeste hodnotte, tohle si nezaslouzi cervena cisla hodnoceni!]

Forrest Gump (1994)

Mozna nejlepsi film vsech dob. Pro me rozhodne jeden z nejdojemnejsich. Spousta legendarnich hlasek, neskutecny soundtrack, uzasny Tom Hanks a originalni nezkazeny prurez amer. historii druhe pulky 20. stol. Kdo nevidel, nepochopi. "Bez Forreste!" :-) [6x Oscar 1995: Nejl. film, Herec HR - Hanks, Rezie, Adapt. scenar, Strih, Vizualni efekty]

Všichni říkají: Miluji tě (1996)

"Nevideli jsme se pri joggingu?" "Jo, ja jsem ten s infarktem." "Vy zijete! Mela jsem starosti." "Nic to nebylo, v hotelu mi spravce naolejoval pacemaker." :-)) Allen v 90. letech experimentuje a po krimikomedii a gangsterce natocil...wtf muzikal! :) No hned na zacatek musim rict, ze to bylo misty zvlastni. Ne vylozene spatne....ale asi jakoby se Klicko snazil fusovat do baletu :) Proste mi pisnickova cisla prisla jak nejake playbacky - ovsem pokud to vazne zpivaji oni, klobouk dolu. Jako celek je to ale slusne a ma to ty spravne Woodyho forky. Je to oda na strasti a radosti lasky, takovy majovy film bych rekl. A jenom tech hercu - at uz tehdy slavnych nebo se teprv prosazujicich. Hvezdy 90. let jako J. Roberts, G. Hawn, D. Barrymore. Ale i mladicka N. Portman, E. Norton a dalsi. Pribehem provazi Djuna (Lyonneova), dcera Goldie a Allena ve filmu. Ti jsou ovsem rozvedeni, a tak cela squadra zijici v luxusnim penthousu v NYC i se svou nemeckou sluzkou pripomina serial "Krok za krokem". Dej se tentokrat z velke casti odehrava i v Benatkach a Parizi, coz pusobi opravdu romanticky. Jen mi pri zamysleni na konci filmu porad vrtalo hlavou, jak muzou byt dve Aldovy filmove dcery z prvniho manzelstvi (Portmanova. Hoffmannova) mladsi nez dcera z aktualniho svazku s Hawnovou (Barrymorova). No - cert to vem, v lasce je asi mozne vsechno :) anebo jsem to spatne pochopil, nevim :)

Pretty Woman (1990)

Jedna z klasik romantickych filmu. Ani leta plynouci ji neubiraji na krase. Sice znam i lepsi sladaky, ale Julie Roberts je v tomhle snimku proste bajecna. Richard Gere jako ne uplne hodny businessman, ktereho laska zmeni, byl take dobrou volbou. Ale spis nez pribehu o Popelce, kterou v deji taky zminuji, je to spis podobne oscarove "My Fair Lady" (1964), aneb jak se z oskliveho kacatka stane princezna a najde svou lasku. Nebo spis sama sveho "rytire" lidsky zachrani a naplni jeho zivot. Kdyz k tomu prictu skvely soundtrack (nehynouci klasika Roye Orbisona nebo Roxette), vpodstate je to temer na pet hvezd. Snad jen je to porad spis pohadka nez realita, ale velmi dobra pohadka :)

Violetta (2012) (seriál) odpad!

Telenovela pro mladez! To uz neni legrace, to neni ani odpad, to je primo radioaktivni toxicka hrozba obludnych rozmeru. Tohle by mela cenzura zakazat, protoze stacilo videt jeden dil a mel jsem chut rozbehnout se ksichtem proti obrazovce. Zadna pulhodina! ale 55 minut pruplachu mozku kyselinou sirovou. Bleda M. Stoessel vypada jak Drakulova devka s chlebarnou (ze by i J. Robertsova pukla zavisti) namalovanou tak, ze by ji mamka zrejme utrhla hlavu - to je asi duvod proc zije v serialu jen s otcem. Ten ocividne vylezl z nejake zatuchle diry typu "Esmeralda", a nasledoval ho zbytek dospeleho ansamblu. Vubec je s podivem, jak trapny mustr maji vsechny jihoam. serialy. Oni se to tam snad uci primo na filmove skole. Jinak nechapu ze to vypada v kazdem zaberu jak telenovela. Jedinym svetlym mistem byla pisnicka ve spanelstine. Ale kdyz se do zaberu dostala "muzska" cast zaku stredni argentinske skoly, vedle kterych by i Zac Efron vypadal jak heterosamec, v duchu jsem litoval, ze tu neni hodnoceni minus deset. Na Violettu nestaci stupnice.

Shrek: Zvonec a konec (2010)

Velmi slusny zaver jedne etapy animaku od Dreamworks. Tak trochu se nostalgicky vraci ke korenum a puvodnimu nametu, ale s docela novatorskou oklikou. Shreka jeho otcovska rutina prestava bavit a chtel by mit zase svuj zlobri zivot, alespon na den. Toho zneuzije podvratak Rampelnik (nem. Rumpelstilzchen, angl. Rumpelstiltskin), expert na magicke kontrakty (kdo zna puv. postavu bratri Grimmu, vi vocogou :), ktery uz davno touzil po kralovstvi Za sedmero horami. A jak to tak byva se smlouvami, ani ty kouzelne nejsou uplne eticke, a tak sice Shrek na jednu stranu dostane, co chtel, na druhou ale zjisti, ze je jeho svet zcela zboren a premenen na Rameplnikovo imperium. Oslik ho nezna, z Fiony je vedouci odboje (inspirace "Rudou Sonjou") a Kocour...no trochu se nam prezral. Soundtrack sice neni takova pecka jako v prvnich dvou filmech, ale pisnicky jsou to prijemne. Graficky uz je posledni Shrek velmi slusny, je tu spousta lepsich stinu (vetsina deje je v noci), pohyby a grimasy jsou jeste prirozenejsi a priletlo i dnes uz bezne 3D (tedy ony jsou do 3D predelany myslim vsechny Shrekovy snimky, ale ten posledni je jako 3D uz "z kina") - toho se film snazi vyuzit, kde muze, takze je tu spousta leteckych scen apod. Sice stejne jako ve trojce uz chybi odkazy na jine filmy a popkulturni zalezitosti, ale jako pribeh to funguje skvele a dobre to scenariste "navlekli" na puvodni dily. A navic ma velmi dojemny zaver.

Shrek Třetí (2007)

Treti Shrek je opravdu slabsi. Vpodstate temer nic noveho. Shrek nechce byt novym kralem, a tak se se svymi kumpany vydava najit Fionina bratrance Artuse, zatimco zavrzeny Krason sprada plany, jak se chopit trunu. Dejova osnova by nebyla spatna (i v prvnich dvou dilech byla story celkem jednoducha), ale je tu minimum toho, co bylo na Shrekovi super. Zadne odkazy filmove ani popkulturni (jen lehka parodie stredoveku, resp. Harryho Pottera), a dokonce i soundtrack, kterym prvnim dva dily excelovaly, je tu o dost slabsi a chudsi. Graficky je to samozrejme porad Shrek, je to hezky barevne, ale opet - zadny znatelny posun proti dvojce (a to je tento dil o tri roky "mladsi"). Jedine zabavne momenty jsou pri prohozeni roli Kocoura a Oslika nebo pri princeznovske zachranne akci. Take mohli vic vytriskat z legendy o Artusovi, kdyz uz se rozhodli ji pouzit. Je tu sice Lancelot, a Merlin jako pomateny duchodce je taky fajn, ale tohle tema nabizelo vic. Snazili se dat do scen vic jakoby "hrani", ale pusobi to krecovite az trapne a spis tim zazdili zabavnost a smrncovni gagy puvodnich filmu. Aspon ze to ma hezke finalni poselstvi.

Rozkoš v oblacích (2013)

Tepla a podivna povidka o jednom (ne)vydarenem letu. Me prvni setkani s P. Almodovarem nedopadlo podle mych predstav. Kdyz se hned na zacatku objevil Banderas a Penelope, rikal jsem si "super". Zahy mi doslo, ze meli ve filmu jen nepodstatny stek. Dej se presunul do nitra letadla, ktere sice melo letet do Mexika, ale kvuli poruse krouzi stale nad Spanelskem a ceka na volnou ranvej. To nam dava prilezitost nahlednout do soukromi personalu a nekolika pasazeru business tridy. Je tu psychotronicka, paranoidni bordelmama, Mexican, zenich s nevestou, sef banky utikajici spravedlnosti, televizni herec a....stevardi. Vcelku zajimava sestava (casting je ok), nez divak zjisti, ze dej defacto neni a pouze se stridaji horsi ci prumerne vtipy o gayich, sexu, chlastu a drogach.. Na jednu stranu ocenuju, ze si Almodovar umi delat legraci ze sebe (mysleno homosexualu), ale to, ze jsou to fory misty trapne a bezduche mu neodpustim. Trochu to sice redi "hetero" epizodky a problemy, ktere cestujici resi s pribuznymi pres palubni telefon, ale vysledek je tak preplacany a barevny jak zuzu. Vypada na pohled lakave, ale nakonec vam leze do zubu a boli z nej bricho :) Zajimalo by me, jaky nazor na to maji spanelske let. spolecnosti. Byt pilotem, asi dam reziserovi bombu do auta :))

Far Far Away Idol (2004)

Zabavny minibonus ke "Shrekovi 2" (2004) parodujici souteze jako je "Superstar" nebo "Talenty". Vyber pisnicek je dokonaly a texty sedi postavickam "jak prd.l na hrnec". Jen ten Simon Cole je nejaky moc voskovy a omladly. Hudebne je to ale super, skoda ze ne delsi.