Doktor Strange (2016)

MCU PHASE 3-02: Vizualni orgie jako stvorene pro IMAX (na male televizi to bude asi nic moc) a vyborne vyuziti 3D, coz jsem naposled videl v "Ant-Manovi" (2015), jinak byva hodne 3D filmu pomerne nevyraznych. Tady jsou sceny a triky takove, ze to divaka krasne vtahuje do vsech tech barev a svetu. Trikove je to vubec docela originalni - neco podobneho zatim nabidnul jen oscarovy "Inception" od Nolana (2010), kde pokud si pamatujete bylo takove to prekladani ulic mesta nad sebe. Tady je to jeste o nekolik levelu vytuneno vyse. Mluvim o ohybani hmoty, nebo chcete-li prostoru. Pusobi to, jako by vas tvurci hodili do kaleidoskopu a otaceli s nim. Ale i dalsi figle, jako vraceni casu, nebo vystoupeni do astralniho "ja" mimo telo, letajici plast apod. Koneckoncu svet Strange, byvaleho neurochirurga, ktery hleda mezi mnichy v Nepalu uzdraveni, aby nakonec nasel sam sebe, je plny magie, a tak si o pekny vizual doslova rika. A ja byl spokojen. Dejove se samozrejme jedna o "origin", tedy uplny pocatek teto postavy. Ten byl jiz v r. 2007 zpracovan ve stejnojmennem (a kvalitnim) animaku, a i kdyz je tato hrana verze trochu odlisna, bavil jsem se opet skvele. Navic to Marvel nekolika replikami napojil na zbytek serie - mluvi se tu o Avengers a Infinity stones. Casting je taky vyborny - podle me jen Cumberbatch tuhle postavu muze hrat, protoze jednoduse vypada v obliceji naprosto presne jako jeho komiksova predloha :) A navic je i v realu docela arogantni, tak se asi nemusel ani moc pretvarovat :) (a mimochodem delal zde i face-capture pro Dormammua, holt ma trenink uz od dob Smaka z "Hobita" ;) Zaporak zahrany Mikkelsenem je taky fajnovy a je tu i par vtipnych hlasek i docela dojemnych momentu. Proste chutovka se vsim vsudy. [v titulcich jsou opet dve dotacky, jak je u Marvelu zvykem]

Slečna Marplová - Sittafordská záhada (2006) (epizoda)

S02E04. Po lehce halloweenskem a carodejnickem dilu "Cukani v palci" (S02E03) dostavame tentokrat trosku duchariny. Opet se jedna o zapletku z minulosti, jejiz dusledky ovlivnuji soucasne zivoty postav. Tentokrat je v popredi kandidat na premiera, kapitan Trevelyan. A jak se ukaze, politici jsou vsude stejni, vsichni maji nejake ty krivdy nebo kostlivce ve skrini :) To, ze pribeh pry nema s puv. knihou od Agathy nic spolecneho, mne osobne nyni nevadi - necetl jsem ji. Podle me to bylo vymysleno vkusne a cele se to navic odehrava v hezke, snehem zapadene atmosfere, v malem hotylku, kde skoro nic nefunguje a navic se zde sejde parta ruznorodych lidi. Problem mam s tim, ze jak postupne zjistuju, skoro kazda druha Marplova v teto serii ma velmi vratkou detektivni linku. Ano, vsechno do sebe krasne zapada, Marplova uvazuje logicky a nemyli se. Ale vsechno je to jen jeji tvrzeni. Spousta veci by nesla asi dokazat, a tak to autori resi bud tim, ze vrah provede nejaky kiks, diky kteremu ho dopadnou nebo je potrestan, anebo se sam prizna. Tady je to kus od obojiho. Bohuzel nabyvam dojmu, ze to je zamer. Chybi mi v tom zkratka vic dukazu. Navic kdyz jsme u dukazu....tohle se myslim odehrava cca v r. 1951, cili uz v dobe celkem rozvinute kriminalistiky. No a i kdyz chapu, ze je tu to omezeni "odriznuteho hotylku", neni tu policie ani dostupna technika, tak - "Pane rezisere!!!" - vrah saha na zapalovac, na nuz, na sosku skorpiona...div jim neudelal jeste otisk palce na sklo.... Mozna uz nevedeli, jestli dukazni a laborantskou praci maji nejak zaclenit do deje nebo autori predpokladaji, ze by se to pri dalsim vysetrovani samozrejme udelalo, ale ja jako divak koukam na detektivku, kde se vpodstate kasle na daktyloskopii ad. metody. Nasi tvurci "Dobrodruzstvi kriminalistiky" by jim asi rekli svoje :) Presto se mi na to velmi dobre divalo. Necham tedy asi lepsi hodnoceni, nez se z me recenze muze zdat.

Fakulta (1998)

Typicky hamburger. Nasince sice asi zmate zavadejici nazev, protoze se dej odehrava na stredni, nikoliv vysoke, skole. Ale jinak je to slusne pokoukani, ktere vylozene nenudi a i kdyz v zaveru nabere hodne beckovych otacek, zkousnout se to dalo :) Rodriguez akcni ujetarny umi, takze se v tomhle mixu hororu a sci-fi nasel. Navic je tu plejada dnes uz mnohem znamejsich hvezd - napr. Hartnett, "Frodo" Wood, Usher aj. jako studenti a proti nim podivny ucitelsky sbor v cele s R. "T-1000" Patrickem anebo F. "X-Menkou" Janssenovou. No a kdo by nechtel za skolni sestru S. Hayek :) Trochu jsem se bal, ze napad s mimozemskou invazi je sice dobry, ale vpodstate neresitelny. Nakonec to ale pomerne zjednodusili, takze jsem se rozumneho konce dockal. I kdyz pointu jsem vytusil asi o dvacet minut driv, nez byla odhalena. Triky jsou takovy prumer, tedy to, co byli schopni na konci 20. stol. udelat, ale nic vylozene hrozneho. Jako strasidelna jednohubka to bylo fajn, ale rozhodne zadne memento kinematografie :)

Harry Potter a Kámen mudrců (2001)

Harry mi nikdy nesednul tak, jako napr. "Pan prstenu" nebo "Hobit", protoze proste do jejich epicnosti nikdy nemel. Ono taky srovnavat Rowlingovou s oxfordskym profesorem ani nejde. Na druhou stranu Potter odstartoval velkou vlnu novodobych fantasy pribehu casto "hamburgerove" kvality (at uz jim vydavatele cpou pridomek "bestseller" nebo ne) a musim uznat, ze jako jeden z mala ma na stribrnem platne velmi dobrou atmosferu a osobite kouzlo. A treba takovou filmovou "Narnii" s prehledem strci do kapsy. Prvni dil je navic dost roztomily mladosti vsech detskych hercu (Harry ma mit 11 let). Poznavame jeho nejlepsi kamarady, Rona a Hermionu, ucitelsky sbor v cele s majestatnym Brumbalem i skvele zahranym Snapem (zesnuli R. Harris a A. Rickman). Pribeh se toci nejen kolem poznavani Bradavic, Famfrpalu a dalsich podivnosti, ale uz je natuknuta hlavni linka o...vy vite o kom, no jasne Voldemortovi :), ktery se tu snazi nabyt zpet sve podoby pomoci legendarniho Kamene mudrcu. To vsechno je zabaleno do slusivych triku a i kdyz treba u Trola nebo Trojhlaveho psa je silne znat pocitacova animace (holt rok 2001), takove ty mensi triky, jako napr. pohyblive obrazy na stenach, jsou i dnes kouzelne a skvele dotvari celkovou atmosku. Tvurcum se povedlo tenhle pomerne detsky prvni dil Harryho Pottera zpracovat asi nejlepe, jak se tehdy dalo, vcetne krasneho motivu J. Williamse. [co se tyce Extended verze, pridava spis sceny vcelku postradatelne; az na jednu zajimavou, kde Ron mluvi o Grindelwaldovi, ze ho Brumbal porazil v r. 1945 :) tak uvidime, jestli to ve Fantastickych zviratech dodrzi, nebo pozmeni]

Slečna Marplová - Cukání v palci (2006) (epizoda)

S02E03. Povedeny dil, s lehce halloweenskym nadechem, protoze se tu vyskytuji carodejnice a vsechno je hezky zahadne. V dumove duchodcu zemre jista Ada Beresfordova a dalsi pani Lancesterova je narychlo odvezena pryc. Pribuzne, Pentlicce (Tuppence) Beresfordove, je navic dorucen tajemny obraz se vzkazem. Nahodou je pobliz i Marplova, a tak spoji sily a vydavaji se po stope. Dostanou se az do vesnice, kde jsou vsichni pomerne tajuplni a navic lzou. Vsechno vypada na vrazdu a nitky opet sahaji davno do minulosti. // S dvojici Tommy a Pentlickou Beresfordovymi je natoceno take nekolik TV detektivek, na muj vkus pomerne slabe kvality: "Zahada sedmi ciferniku" (1982), "Tajemny protivnik" (1983) ad. + serial, vse v rezii T. Wharmbyho. Bohuzel jsou z toho dost citit 80. leta a lacinost tehdejsi TV produkce (vyblite barvy, odlesky kamery, studiovy feeling...). Tohle uz je nastesti moderni Marplova z r. 2006, takze po technicke strance, kostymove i co se tyce prostredi, neni co vytknout. Navic je to mnohem lepe zahrano. [spoilery!] Pointa je taky velmi zajimava. Jen si nejsem uplne jist, jestli by vrah mohl byt kombinaci na jedne strane dusevne nemocneho a nesvepravneho cloveka a na druhe byt vpodstate docele inteligentni, coz podle me uziti jedu pri vrazdach vyzaduje (narozdil od nejakeho hrubeho nasili). To jedine mi na konci trochu vrtalo hlavou, jinak je scenar skvely a cekal jsem s napetim, jak se to cele vyvrbi.

Slečna Marplová - Zapomenutá vražda (2006) (epizoda)

S02E01. Tento dil byl tak slibny, ale nakonec nemuzu jinak, protoze po detektivni strance je to v zaveru docela fraska a to je to, o co v Agathe bezi. Cili jen 3*. Pritom vetsina epizody je super. Zpocatku to ma dokonce lehce hororovy nadech, protoze mlada snoubenka Gwen prijizdi poprve do Anglie, aby zaridila bydleni a svatbu s muzem, ktereho ma v Indii. Podvedomi ji ale zavede do domu na venkove, kde - jak se ukaze - zila nejakou dobu v detstvi. A nez ji poslali do Indie, videla uskrcenou zenu. A tyto vzpominky se ji vraceji. Spolu s manzelovym asistentem (coz je btw padouch z posledniho Poirota - Opona S13E05), ktery zavola na pomoc pani Marplovou, tedy patraji v minulosti, co se asi stalo. Trochu to stylem pripomina Poirotuv dil "Sloni maji pamet" (S13E01). Ozvlastneno je to pritomnosti lidi od zabavni kocovne show, odkud pochazela obet, a taky tim, ze se vse stalo pred valkou a ted maji vsichni uz docela jine zivoty. Jenze ten konec :( [spoilery!] Vsechno do sebe krasne zapada, presne dle vysvetleni Marplove, to ano. Ale boha, aspon mohli rict, proc vsichni spokli tu prvni, nahranou nehodu...kdyz prece nemohli najit zadne telo. Stacila jedna veta treba o tom, ze tamnejsi propast nebylo mozno vice prohledat. Ale nejvic mi vadi, ze se vrah proste priznal. I v Columbovi to nekdy bylo, ale tam to byla vetsinou nejaka lecka, nebo Columbo vraha vyvedl z miry. Tady proste Marplova vraha obvinuje a vysvetluje, jak co udelal...a on ji to odkyve. Pritom nemeli jeden jediny dukaz - vsechno bylo jen tvrzeni, ktere neslo potvrdit. No nevim, nebylo to ani zahrano tak, ze by se psychicky sesypal. Zkratka to vsechno odkejval, doplnil a bylo. To mi docela zkazilo tu dobre vystavenou zapletku i prekvapivou pointu. Aspon ze tam je ta hezka romanticka linka a i dcera Ch. Chaplina je zajimavym hereckym hostem.

Sirotčinec slečny Peregrinové pro podivné děti (2016)

Dost zklamani a musim rict, ze ac jsem milovnik komiksu nebo animaku obecne, na tohle jsem si prisel proste starej. Cilovou skupinu bych dal tak 10-15let. Je to cele jak nactileta pohadka. Byt dite, tak to mozna hltam a fantazie mi bezi na plne obratky, ale me zkusene divacke oko uz videlo tuny filmu a triku, a tak jsem mozna cekal prilis. Nebylo to tak zajimave, jak se zdalo z traileru a 3* to ma ode me vpodstate s odrenyma usima. Tim Burton chtel zrejme natocit opet neco netradicniho, neco trochu ve stylu "Edwarda" nebo "Karlika", ale je to cele dost krecovite, scenar chatrny a posledni tretina, kde se na divaka vychrli spousta informaci o smyckach a casu, uz to vlastne ani nedava smysl. Vsechno se toci defacto o nesmrtelnosti, o tom zustat "podivny" naporad. Ti hodni to resi tim, ze ziji v casove smycce ala "Na Hromnice o den vice" (1993), ti zli se zkusili k nesmrtelnosti dostat experimentem, ktery je promenil v netvory. A aby nabyli opet lidske podoby, musi jist oci jinych "podivnych". Napriklad deti. Mnam. No jako proc ne, sice by asi stejne mohli jist treba usi - oduvodneno to tu nikde neni - ale budiz. Proste to vypada zrejme vic nechutne, tak vymyslel Tim toto. No a do tohoto boje o smyslove organy a poklidneho opakovani jednoho dne stale dokola zasahne Jake - Asa "Ender" Butterfield, ktereho sam prezdivam "velke bidlo". Stale je to hubenour, ale zde ma "kouzelneho" dedecka, ktereho mu netvor zabije. A tak se tomu vsemu rozhodne Jake prijit na kloub, aby nemusel nadosmrti chodit k psychiatrovi kvuli psychickemu soku. // Realizace tohoto napadu ovsem neni tak "fantaskni" a i kdyz je tu pravda plno velmi divnych deti, na kterych by si nejeden cvokar nebo spis cirkusak smlsnul, kupodivu to na me pusobilo docela fadne. Netvori mi hodne pripominali bubaka z "Faunova labyrintu" (2006) a S. L. Jackson nebyl tak zlodussky, jak by mel. Kdyz se pak ke konci pridaly kejkle s jinymi casovymi smyckami, kdy jsem proste nechapal, jestli ta smycka je mistne omezena na urcitou oblast nebo je to zkratka portal do urcite doby, tak uz to na muj vkus skripalo az moc. Je to asi tak nastejno jako "Zlaty kompas" (2007). Pozlatko tu je, ale aby me to odzbrojilo, musel by se Tim vytasit s vetsi bombou. Takhle na me ani ta romanticka linka nepusobila, kdyz jsou to vpodstate deti.

Lego: Batman (2013)

"I ta jeho recepcni je zla." Vpodstate myslim prvni dlouhometrazni LEGO animak od DC, predchazejici i znamemu "LEGO pribehu" (2014). Nektere sceny prejima rovnou ze stejnojmenne videohry a osobne jsem nechapal, jak mohli z cutscen udelat souvisly pribeh, ale je to zrejme nejak doplneno a celek je plnohodnotnym snimkem. A i kdyz s odrenyma usima, davam tomu nakonec 4*. Sice rozjezd byl trochu rozpacity a par hlasek vyznelo minimalne v ceskem dabingu pubertalne hloupe, ale postupne se to jaksi vytribilo a druha pulka uz byla vpodstate bezchybna. Navic tu bylo minimalne jedno hezke dejove prekvapko a zlepsovaly se i vsechny gagy ohledne Batmana, parodujici at jeho povahu a samotarskost, nebo nektere zname vizualy z Burtonovych filmu (ale s Timem nema reziser krome jmena nic spolecneho:) Dokonce se dejem prolinaji i typicke hud. motivy - Elfmanuv pro Batmana a Williamsuv pro Supermana. Konec byl navic skvelym predstavenim Justice League, cehoz autori chytre vyuzili a i kdyz uz je toho na muj vkus prilis, LEGO serie s JL ma uz ted 4 dily a mozna pribudou dalsi. I kdyz je to primarne urceno pro detske divaky (narozdil od drsnych DC animaku napr. J. Olivy), nektere momenty jsou i pro dospelaka opravdu perfektni...napr. scena na recepci Lex Corpu nebo cekani na autobus :)

Slečna Marplová - Mrtvola v knihovně (2004) (epizoda)

S01E01. Tenhle uvodni dil mam moc rad. Je v nem spousta vztahu minulych i soucasnych (napr. je tu rozpolcena rodina, kterou poznamenal vybuch bomby na konci valky) a take lasky, ktera je spolu s penezi nejtypictejsim motivem ke zlocinu. A tady je to hezky vypointovano, ty konce proste Anglicane tocit umeji. Clovek si jen musi zvyknout na odlisny styl teto "Agathy". Je to vpodstate logicke, ze nemuzou udelat "druheho Poirota", takze je to misty lehce "babsky" ulitle. Taky zde Marplova ani nebyva tolik videt, jako Poirot ve sve rade. Marplova je vetsinu casu lehce "na okraji", jen jakoby mimochodem vyzvida, spovida a ziskava stripky, aby je na konci, podobne jako Poirot, slozila. Velkou cast stopaze jsou ale v popredi napr. detektivove nebo jeji znami. Mne osobne se tenhle serial libi moc, zvlast s G. McEwan, ktera ma spravny sibalsky kukuc. Narozdil od J. McKenzie, ktera ji bohuzel nahradila od 4. rady (tedy v pulce) a ktera pusobi opravdu "babickovsky".

Policajt v Beverly Hills III (1994)

Misty by to mozna slo i na 2 hvezdy, protoze tak razantni zmena prostredi podle me nutna nebyla a i kdyz to neni vylozene chybou rezie nebo scenare, lunapark (alespon na me) proste z podstaty veci pusobi kycovite. Clovek ma z toho vzdy ten pocit "uz jsme jako tvurci nedokazali nic vymyslet, tak to vrznem do Disneylandu, protoze to musi divaci prece bastit". No opak je pravdou a je to vpodstate stejne jako v "Krokodyl Dundee v Los Angeles" (2001). Nastesti jsem se ale na par mistech docela zasmal, takze nekolik fajn momentu, kde je poznat, ze je to brano s nadhledem, tu stale je. A i kdyz uz tu neni Taggart, Rosewood je porad stejny pako a to je dulezity :) Jen je skoda, ze to neni zmineny Disneyland ale jakasi coververze :) Netusim, jestli nazev, postavicky i atrakce existuji, nebo byly vymysleny jen pro tento film (coz je pravdepodobnejsi), ale mne osobne slon Okie Dokie nebo strycek Dave fakt nic nerikaji :) Ale asi nechteli divaka rozptylovat licencovanymi nazvy atrakci, ktere by odkazovaly na jine filmy apod. Na druhou stranu se tu mihne "licencovany" George Lucas :), coz jsem moc nepochopil (jestli delal producenta nebo co, netusim), a take se vraci "teplej" Serge z prvniho dilu :)