American Horror Story - Asylum (2012) (série)

Psychiatričtí pacienti pod dohledem církve svaté. Respektive pod dohledem neléčené alkoholičky, kterou trápí špatné svědomí. Do toho sem tam nějaký mimozemšťan (za mě trochu zbytečná linie, ale nakonec proč ne), posedlost satanem a exorcismus, nacistický lékař provádějící experimenty na lidech ve jménu "většího dobra". Dezorganizovaný attachement ve dvou vyvedeních vedoucí ke chladnokrevnému vraždění a poněkud zvráceným pohnutkám jak uspokojit svoje potřeby. Smrt, masový vrah Santa Clause, a velké ambice - dostat se do Říma, napsat skvělý článek a udělat díru do světa. A kde je skutečné zlo? Skvělá Jessica Lange. Name Game si zpívám ještě teď.

Sedmilhářky - Co udělaly? (2019) (epizoda)

Slušně se to rozjíždí. Knihu jsem nečetla, tak nevím, kam to směřuje, ale Meryl Streep jako Celestino špatné svědomí je znamenitá!

American Horror Story - Hotel (2015) (série)

Art deco, móda, hispteři, upíři, duchové, feťáci, filmové hvězdy, zabijáci, transka a dokonce i jedna čarodějnice. Co víc si přát od horroru. Wes Bentley mě baví už od Americké krásy, takže jsem si užila každou minutu toho jeho psychotického zabijáka. A taky bych ocenila, že v celkové stopáži víc jak deseti hodin ani jednou nepadlo slovo upír. A Evan Peters konečně dostal šanci zahrát si taky odporného zabijáka.

Three Men in a Boat (1975) (TV film)

Zdařilá adaptace ukazující tři muže a jejich přátelství a suchý humor, který mezi sebou mají s obdobnou grácií jako v knize. Nejspíš proto, že zachovává dialogy, které J. K. Jerome mistrně napsal. Také mě na tom bavilo, že Harris a George téměř nikdy nenechají Jeroma vyprávět historku, kterou mu nějaká situace připomene, což ale naopak divákovi znalého knihy danou historku připomene a zasměje se. Takové interní žertování. A výborný Michael Palin jako výstřední Harris. Za mě rozhodně zábavnější a přesnější než adaptace z roku 1956.

Tři muži ve člunu (1956)

Trapnost, která nemá ani špetku Jeromovského vypravěčského kouzla. To je tak, když J.K. Jerome napíše parádní vtipný a vypointovaný skeč a tvůrci tohoto filmu to předělají tak, že to není vůbec vtipné.

Milióny (2004)

V pohádce od Dannyho Boyla nemůže chybět loupež a Mormoni. Vizuálně hravé a zábavné jako si postavit vlastní pevnost z papírových krabic. A že je to moralizující? No, malé děti mají dost dobře vyvinutý smysl pro to, co je dobré a zlé, protože je ještě nezajímají sex, peníze a moc, a nenaučily se morálně relativizovat. A halucinovat svaté a ptát se jich na zesnulou mámu, mi přijde jako jedna z nejdojemnějších halucinací na světě.

Vox Lux (2018)

Zvláštní film - čekala jsem příběh o popové divě, ale viděla jsem znepokojivé obrazy ze začátku milénia - střelba ve škole jedním ze žáků, útok na Dvojčata, útok na turisty na pláži. A dvousečnost médií ve vztahu k Celeste - díky roli oběti, kterou představuje na začátku je jí umožněna zářná kariéra, nicméně po té, co zapříčiní autonehodu a někoho zraní, její hvězda klesne, a obětí je zase někdo jiný. Po letech se mění i vztah veřejnosti k teroristickým útokům a jejich vykonavatelů, a je tam vyslovena domněnka, že někdo tyhle šílený činy může dělat proto, aby měl svých 5 minut slávy. A to, že je hlavní hrdinka pravděpodobně závislá na lécích proti bolesti a jiných drogách, a podle toho se také chová, je už nějaký spíš vedlejší produkt. Ta tísnivá, až Trierovská atmosféra zapříčinila, že jsem fascinovaně sledovala, kam mě film vlastně vede, možná trochu proti své vůli, protože nebylo možné se s postavami identifikovat a napojit se na ně.

Hon na kočku (1979)

"Teenagerska" komedie s milým odkazem na Formana. Drama rodičovského páru, který se snaží přiblížit své dceři, která se trápí první láskou, mi až připomněl moje oblíbené Taking Off. Ale mělo by se to jmenovat spíš "Hon na panenství".

Můj hříšný muž (1986)

Přes dobré obsazení a zábavnou hudbu to je celý velký špatný. A nudný. Dlouhou dobu jsem neslyšela takhle hloupé dialogy, voice over Veškrnové byl vyloženě pitomý a celý ten patos a klišé ohledně toho, jak žena nemůže být vědkyně, role ženy v domácnosti je náročná, a chlap se sám nezvládne ani nakrmit, a ani přichystat párty pro kolegy mě fakt dost bolely. Zasmála jsem se upřímně akorát scéně u psychologa, kdy ten se zhroutí, že jeho klienti jsou samí přechytralí intelektuálové, kterých má plný zuby.

Čertoviny (2017)

Dobro a láska zvítězili nad zlem a dalšíma zlořádama. To tak nějak od pohádky očekávám. A to tam bylo. Ústřední dvojice celkem pohledná, gauneři byly vyšvihnuti herecky obstojně, Karel Dobrý konečně jako Lucifer (tam měl koneckonců nakročeno, neviděla jsem pohádku, kde by hrál kladnou postavu). Malebné lokace jihočeské krajiny byly milé a jako top Holub jako komická figura. Chápu, ze je posledních pár let trendy odsoudit vše, co Troška pustí do světa, ale toto nebyla vůbec špatná pohádka.