OMO - Cesta do praveku (2002)

Ďalšia drsná výprava Barabáša a spol, kedy sa až nechutne veľa vecí môže pokaziť. Ostáva nám len fandiť skupine, nech ich nezožerú krokodýly, nezabijú ich hrochy, nepoštípu hady, neumrú na dehydratáciu, na doštípanie muchami tze tze, na utopenie v neznámej divokej rieke.. no nakoniec sa pre mňa najstrašideľnejšie zdalo stretnutie s domorodcami. Proste hocikedy ich mohli pobiť a uvariť v hrnci alebo zastreliť tými kalachmi. Krásne natočené, zvládnuté, nadabované, nastrihané ako je u Barabáša zvykom. Dokument svetovej úrovne s kusom srdca a odvahy.

Vlkochodci (2020)

Je to krásna a originálna rozprávka z prostredia Írskej mytológie. Hoci je to kreslené na dnešnú dobu trochu moc jednoducho, má to proste svoje čaro a napr. premena na vlka a zobrazenie jeho zmyslov bola úžasná. Super je dabing postavičiek s krásnym Írskym a Anglickým prízvukom. Film je moc pekný a zvládnu ho pri trochu strachu aj deti. Záver bol moc cukrový až moc happy endový, že sa to až nehodilo k tejto rozprávke, to jediné u mňa strháva bod. A záverečná hudba, moc pekné. Pieseň mora mi už moc neutkvela v pamäti, no Wolfwalkers sa mi páčili viac a budem si ich pamätať dlhšie a rád si pozriem aj znovu s dabingom a deťmi.

Absolvent (1967)

Z komentárov som vyčítal, že to je dnes už kultový film. Plný počet dávam za skvelého Dustina Hoffmana a za krásnu hudbu Simona@Garfunkela, ktorá ma vlastne dostala k tomuto filmu pesničkou Mrs. Robinson. A tiež prvá polovica filmu bola super. Herecky, vtipom, prerodom poslušného synáčka na rebela, zábermi a strihom. No potom sa primotala mladá Robinson a jej naháňanie, uháňanie a to sa mi až tak nepáčilo. Každopádne na tú dobu to musel byť hodne odvážny film, taká vzbura deciek proti rodičom. Tabu vzťah medzi zajačikom a staršou dračicou.

Gladiátor (2000)

Včera som si ho pozrel po rokoch znovu, director cut s dobrým 5.1 zvukom. Je to proste epické dielo. Bacha, nie je to historický film a sú v ňom historicky nezmysly. No ide o akčný, dobrodružný veľkofilm zasadený do Rímskeho obdobia. Postava Maxima je proste top Alfa postava, s ktorou sa chce v kútiku duše každý chlap stotožniť. Russell tu bol super, v najlepšej forme, Ridley Scott tiež, no nad všetkými stojí výkon Phoenixa. Ten chalan má obrovský talent a vie zahrať neskutočne rôznych psychopatov. Do toho skvelé súboje a masky, ozvučenie a hudba. Och tá hudba, tá to robí výnimočným. Pre mňa najlepší historický veľkofilm po Statočnom srdci. No a záverečná pesnička a scény tak emočne nabité a tak zaklincujú celý film, že to sa len tak nevidí. To chcem aby mi raz zahrali na pohrebe.

Walk the Line (2005)

Meno Johny Cash som počul a mám od neho rád pesničku, ktorú vydal tesne pred smrťou. Taká jeho spoveď. Vo filme som sa dozvedel, že aj on, ako väčšina hviezd je v podstate nešťastný človek, ochlasta na drogách so zlým vzťahom s otcom, ktorý nezvláda tlak. Výborní boli Joaquim Phoenix a Reese. On je skutočne jedným z najlepších hercov, jeho smola je, že je nesympatický a hráva záporné role, tak ho má málokto medzi obľúbenými. No svojím umením patrí do top10. No a krásna okatá Reese, s tým jej modrookým kukučom by vtedy dostala každého chlapa. Sranda ako spolu jazdili s Elvisom v aute po Amerike, chlastali spolu a brali extázu, či čo to bolo. Vtedy boli rovnako slávni, no teraz má väčšie meno Elvis. Zhrniem to, nebavilo ma to, lebomi je taký život cudzí a aj Johnyho pesničky. No talent Phoenixa a Reese to ťahal skvelo ku predu.

Bídníci (2019)

Nuž tak, ak je to tam len z polovice tak zlé ako vo filme, vôbec im to tam nezávidím a to myslím všetky strany konfliktu. Film o dvoch hodne na hovno dňoch na predmestí Paríža, kde máme skupinku zlých policajtov, malých vagabundov, moslimskej, africkej, cigánskej a inej bandy/mafie, ktorí medzi sebou držia ako tak krehký mier. Tvorcovia nám nevravia, že niečo je zlé či dobré, nevnucujú nám žiadne slniečkárské ani antislniečkárské postoje. Proste sa dívame s úžasom, čo to tam je za malý svet vo svete so začarovanými kruhami, karmou zdarma. Všetko sa pekne vystupňuje a vygraduje až ku koncu filmu, kde nám nechajú tvorcovia malý otvorený koniec, ako to asi dopadlo. Podobne emocionálne nabité ako Patrola. Možno to bolo celé myslené ako odkaz Francúzom všetkých vierovyznaní, že by si mali dať pozor, ako si svoje ratolesti vychovávajú: „NENÍ PLEVELE ANI ŠPATNÝCH LIDÍ. JSOU JENOM ŠPATNÍ PĚSTITELÉ. (Victor Hugo) ...“

The Mandalorian - Kapitola 16: Záchrana (2020) (epizoda)

Málokedy slovne hodnotím samostatný diel seriálu. No teraz musím urobiť výnimku. Tento diel bol proste brilantný po všetkých stránkach. Vyťažili sme maximálne všetky postavy a predošlé diely seriálu. Boli tam Mandaloriani, skvelá cool Gina Carano ako Marshall (zrovna čítam že jej dali vyhadzov za názor..kde to spejeme?), Moff Gideon a mnoho ďalších. Celý diel bola skvelá akcia, bitky, efekty, hudba a záver. Ou to bol záver. Jedny z najlepších minút z celého SW universe! Bolo tam všetko, napätie, úžasné prekvapenie a emócie, že som si starý kôň poplakal. Tento diel bolo jedným z najlepších 44min zo SW a stálo za to pozerať tento seriál už len kvôli nemu. Pár prvých epizód boli také hluché, no smerom ku koncu série to bola paráda s čerešničkou na torte. Neviem si predstaviť kam sa vydá ďalšia séria :)

Šarlatán (2020)

Trojani zahrali veľmi dobre, hlavne otec, ktorý je jedným z našich (ČR/SR) najlepších hercov. Príbeh o veľmi zaujímavom človeku, ktorého liečiteľské metódy ma nadchli. Ako si dokázal vypracovať zrak a dokázal behom pár sekúnd rozoznať z moča to čo sa posiela do laborky na hodiny a aj tak nemáte tak presnú diagnózu. Najsilenšia scéna bola s gestapom ako mal určiť diagnózy, inak by prišiel o krk. Bavilo ma aj učenie u babky liečiteľky. Dobrý bol aj Loj. No prežil by som to aj bez niektorých tých buzi scén. Dobrý film.

Čas zabíjet (1996)

Poltucet najväčších Hollywoodskych hviezd sa stretá na prvý pohľad v súdnej dráme. No žiaľ to bola skôr protirasistická agitka. Tešil som sa na právny súboj, zaujímavý proces. No to miešanie k-k klanu, väčného primitívneho zastrašovania filmu nijako nepomáhal. Navyše tempo bolo dosť pomalé a chcelo by to skrátiť aspoň o 30min. Herci boli fajn, ešte krásní a mladí. Aj film celkom ušiel, no čakal som niečo iné.

Insider: Muž, který věděl příliš mnoho (1999)

Ďalší z rád príkladov, kedy bohaté korporácie krivia realitu, podplácajú vedcov, klamú, krivo prisahajú a darí sa im to zatĺkať niekedy aj desaťročia. Tento film je poctivá žurnalistická dráma. To čo bolo v sádzke, to čím si mušiel prejsť statočný vedec aj novinár. Ja si myslím, že to bolo natočené dobre a Crowe s Al Pacinom boli super. Nebolo to miestami až také záživné, ale ako celok dobrý film o ozajstných chlapoch..a to nemuseli ani vystreliť.