Tarzan (1999)

Teraz po 20 rokoch som si to znovu pozrel s deťmi. A náramne sme sa všetci bavili. Bolo to veľmi vtipné, živé, hravé, dobre nakreslené so slušným príbehom a veľmi peknými soundtrackami. Ešte aj SK dabing bol úžasný so starými dablérmi. Nakoniec som zmenil hodnotenie na 5* a rozprávka si to zaslúži. Ideálne vyvážená vtipnosť, príbeh, hudba..

Planeta Česko (2017)

Veľmi pekné a dobré pasáže striedali tie menej podarené. Najhoršie boli autorové úvahy a vstupovanie do dokumnetu. No niektoré zábery mali kvality BBC. Zamerali sme sa na pár druhov, na spolužitie s ľuďmi. No najviac sa mi páčil Šumavský les, ktorý bol nechaný na pospas prírode a tá sa tam krásne obnovuje a dalo to šancu mnohým druhom. Aj ten lom na uhlie bol prekvapivo živý. Takže hlavné posolstvo prírody: neserte sa do mňa, ja to zvládnem aj bez vás, len ma proste neničte, lebo tým ničíte sami seba.

Robin Hood (1973)

Rozprávka pre najmenších. 4 ročný syn mal rodosť zo zvieratok a vtipných scénok. Ale žiadna iná pridaná hodnota tam nie je. Aj graficky by to mohlo byť zvládnuté lepšie. Príbeh veľmi jednoduchučký. Ozaj pre najmenších.

Pinocchio (1940)

Naproste prenádherná grafická stránka. Dom majstra vypiplaný do detailov. Prvá polovica veľmi dobrá. No potom to s tou velerybou sa mi napáčilo a záver bol taký nič moc. Ale na to, že to má 80 rokov! je priam neuveriteľné, ako dobre to naanimovali.

Spjaščije (2017) (seriál)

Prvá séria bola zvládnutá oveľa lepšie. Spoznávali sme postavy, zamotávali sa do zložitej operácie tajných služieb, niektoré diely sme sa viac venovali postavám, niektoré samotnému vyšetrovaniu. Bolo to super. Hlavné miesto bolo Moskva a trochu veľvyslanectvo v Líbyi. Nie nadarmo pred začatím každého dielu je varovanie, že akékoľvek podobnosti so skutočnými postavami sú náhodné. Pretože to, čo sme videli v prvej sérii nápadne pripomína čo sa deje vo svete. Plukovník Andrej Rodionov a generál FSB sú moje obľúbené postavy. Ich herci vybraní super. No a záporák agent CIA tiež výborný. No musím uznať, že niektorí herci hrali toporne a neboli z tých najlepších. Zamrzelo len pár náhod a nelogičností a aj ten záver bol pritiahnutý za vlasy. Zaujímavé boli spovede postáv a zobrazenie Moskovskej smotánky. Druhá séria sa rozbehla ako smršť na 4 fronty. No mala iba 4 diely a všetko to bolo moc urýchlené, moc náhodné stretnutia a menej zaujímavá zápletka. Postavy sme už poznali, takže sa im moc pozornosti nevenovalo. Malo to pár skvelých momentov, ako vysvetlovanie Etana kolegom novinárom, ako zo všetkého zlého obviniť vládu, akými metódami a kľučkami (inak office mali v Prahe). Pašovanie ropy - paralela so Sýriou. Ak vznikne ďalšia séria, dúfam, že bude podobných kvalít ako tá prvá. Obdivuhodné, že RTVS odvysielala túto "Ruskú propagandu".

Vampire Hunter D (2000)

Je super si pozrieť filmy aj z inakade ako z Hollywoodu. Severské filmy majú svoje špecifické črty, Francúzske či naše tiež. No a hodne špecifické sú Japonské filmy. Je to úplne iná mentalita a civilizácia a niekedy sa ťažko vžívame do myšlienkových pochodov autorov. No a zrovna tento film ma moc nezaujal, aj keď uznávam jeho kvality a bolo to hodne zaujímavé. Najzaujímavejšie boli vzťahy medzi postavami a samotný záver. Z akcie som bol sklamaný.

Erin Brockovich (2000)

Veľmi dobrá Julia Roberts, ktorú som moc v láske nikdy nemal, no čím som starší, tým viac oceňujem jej kvality. FIlm sa púšťa do veľmi zaujímavej skutočnej udalosti, ako obrovská korporácia otrávila okolie chrómom a zamlčovala to, podplatila si úrady, no kopec ľudí ťažko ochorelo a nedalo sa to tutlať večne. Julia zahrala mladú krásku Erin, ktorá sa tak nejak zložito prebíjala životom s tromi deckami a 2x rozvedená. Dostala sa do advokátskej kancelárie a pustila sa celou dušou do procesu s firmou a spoznala celé mestečke, o všetkých všetko vedela a pripravila podklady pre najväčší proces v US histórii. Malo to spád, malo to vtip, malo to fajn hercov, aj starý právnik bol super. Za mňa takmer 5*, spokojnosť.

Gejzír (2014) (pořad)

To najlepšie čo na ČT ide. Človek sa dozvie koľké stovky zaujímavých ľudí a firiem existuje v ČR. Naozaj z toho srší dobrá nálada a pozitivita. Príbehy sú spracované veľmi pekne. Občas by si niektorí zaujímaví ľudia zaslúžili aj celý diel, občas je to tak akurát. Radi sa na to so ženou kukáme.

Barbaři (2020) (seriál)

Ja zbožňujem historické filmy a seriály, hlave z obdobia Veľkých Grékov a Rimanov. Takže som nesmierne rád, že sa niekto pustil do jednej z najslávnejších bitiek Rimanov a Germánov v Teutenburskom lese. Citát Augustusa: "Vare, Vare vráť mi moje légie" pozná asi každý. Prečítal som aj nejaké historické zdroje a táto miniséria je nimi výrazne inšpirovaná. Hlavné postavy Arminia, Folkwina a krásná a zaujímavá Thusnelda boli fakt dobre vykreslené, ich komplikované vzťahy, osudy. Casting bol veľmi vydarený, kostímy taktiež. Super bolo, že barbari hovorili Nemecky a rimania Latinsky. Občas sa riešilo až moc to vzťahové, to by mi nevadilo, no mrzí ma odfláknutá posledná bitka. Ktorá trvala pár dní a boli úplne zničené tri légie. Bitka na lúke sa podľa zdrojov neodohrala. Barbari čakali, kým budú musieť Rimania zase do lesa. Ten diel ale mal šmrnc a napätie a skončilo sa to zaujímavo. Mohla by prísť ešte jedna séria. Rimania v nasledujúcich rokoch niekoľkokrát zaútočili a našli aj miesto bitky. To sa znovu našlo až v 1987. Pole bitky malo 25x2km

David Attenborough: Život na naší planetě (2020)

Kto iný, než Sir. David Attenborough môže priniesť svetu nesmierne dôležité posolstvo? Film je akýmsi obzretím sa za sebou, zhodnotením svojho života a toho čo videl. Za jeho života mu pred očami mizli celé ekosystémy, topili sa ľadovce, pálili dažďové pralesy, mizli celé druhy a populácia a spotreba človeka nekontrolovateľne explodovala. Pravdu povediac, po prvej polovici filmu som si želal, nech Corona má silu aspoň ako Ebola, nech radšej zhynie ľudstvo ako celá príroda. Ostalo my z nás zle a nevoľno, čo to preboha robíme našej matke Zemi? Moja žena ma trochu usmernila, však to čo teraz robia primitívne národy dažďovým pralosom, oceánom, veď to isté sme urobili my pre pár desaťročiami u nás, či Angličania v EN. Vyrúbali všetky lesy, aby postavili lode. Zabili sme všetky väčšie dravce (ČR) a ostalo tu len minimum druhov. No a to sa deje teraz v menej rozvinutých krajinách. Druhá polovica filmu bola na Attenbrougha hodne optimistická a priniesla rôzne riešenia a nádej. V Kostarike sa za 25r podarilo obnoviť 25% pralesa. Veľeryby sme tiež zachránili. Ide to! A šlo by to aj bez nášho vymretia. Príroda sa obnoví aj bez nás. Super príklad z Černobyľa. Vidím okolo hodne moc pozitívnych príkladov. A ono fakt stačí, aby sme každý z nás zveľaďovali ten náš kúsok zeme, volili našimi peňaženkami udržateľnosť a môžeme sa zachrániť. Dúfam, že ľudstvo a aj každý z nás dostáva rozum.