Frčíme (2020)

Vcelku pekná rodinná rozprávka, slušne vtipná, slušne citovo podfarbená. Fantasy svet farebný a zaujímavý. Ale bola to taká stávka na istotu, na to rodinné a proste bolo to dosť dobré, ale nie až tak originálne. Neviem, asi čoskoro padne do zabudnutia.

Star Trek: Do neznáma (2016)

Žena s deťmi preč a ja som rozmýšľal, čo si pustiť, kde ocením zvukové efekty na 5.1. Vybral som si posledný Star Trek. A zvuk bol ozaj špičkový a taktiež grafická stránka (až na jednu scénku s motorkou). Príbeh bol tiež fajn. Je to úplne samostatná epizóda a ak ste nevideli predošlé, nič sa nedeje. Mňa to bavilo, malo to rýchly spád, hodne akcie, efektov, sympatický posádku, až na Kirka (nemám rád Chrisa Pine). Záporáci zaujímavý a záverečná bitka tiež. Najviac sa mi páčila sympatická mimozemšťanka, ktorá opravovala starú loď + v tandeme so Simonom Pegg. Fajn Star Trek.

Aladin (2019)

Musím povedať, že som sklamaný. Je to proste čistá prerábka kreslenej rozprávky do hranej, bez pridanej hodnoty. A hlavne ma mrzí, že to točil Guy Ritchey a že mu asi nebolo dovolené dať tam svoje prvky, vtipné konverzácie a proste čosi naviac. Veľa sa tam aj prespieva a to mi príde v hranej verzii na škodu. Guy urobil jedinečného aj Kráľa Artuša, boli tam jeho typické prvky, no tu nič. A tak nemá zmysel pozrieť túto verziu, pokiaľ máte radi radšej rozprávky animované. Smith fajn. Krásna Jasmína tiež. Bolo to pekné, grafické, dynamické ale len ďalšia prerábka ako Kráska a zviera alebo Popoluška. Taký Mauglí bol fajn v hranej verzii.

Bright (2017)

Podivný fantasy hybrid, ktorý bol skôr policajný film, tak trochu o rasizme a dnešnej Amerike, občas buddy komédia. Na fantasy málo fantasy, na originálny svet málo originálne, na komédiu málo vtipné a na akčňák málo akčné. Taký hybrid. Nebolo to nejak moc nudné alebo zlé. Taký fajn priemer, s fajn dvojicou, fajn záporáčkou Noomi Rapace, no už o mesiac si nebudem pamätať o čom to bolo.

Dopisy z Iwo Jimy (2006)

22000 japoncov zakopaných na malinkom kuse šutrov a piesku kdesi tisíc km od Tokia a ich vlasti, rodín a bez vody, fauny či flóry. Fajn film, som rád, že Clint zobrazil aj druhú stranu, že aj to boli ľudia a mali svoje pocity a strachy. Watanabe a aj ostatní japonskí herci super. Vďaka nájdeným listom zopár tých mien ožilo, predstavili sme si čo prežívali a kým boli a proti čomu stáli. Z 22t prežili dve stovky japoncov a padlo okolo 8t američanov a 3x toľko bolo zranených. Bez akejkoľvek podpory sa tam japonci bránili do posledného muža a náboja 36! dní. Bitky aj efekty boli skromnejše, bolo tam aj dosť vaty, ako to u Clinta býva. No malo to silné momenty, ako zajatie amerického vojaka, čítanie jeho listu a zistenie, že sú vlastne rovnakí a že úplne zbytočne sa zabíjajú kdesi nikde na malom šutry uprostred oceánu. Videné v japonštine s EN titulkami, hodne originálny a neamerický zážitok. Clint sa pokúsil precítiť dušu inej civilizácie a celkom sa mu to darilo.

Dokonalý svět (1993)

Costner a chlapec boli výborní. Vďaka nim sa to dalo celé vydržať a dokonca sa to aj začalo páčiť. Je to pomalé, strohé, no akýmsi spôsobom pôsobivé. Aj tak si viem predstaviť ubrať aspoň 20min. Chlapec vychovávaný síce s láskou ale bez otca a pod náboženským fanatizmom a Costner už dospelý muž, ktorého otec dostal až do basy, mamka pobehlica.. Obaja sa zhodou okolností stretnú a zažijú aspoň pár dní dokonalého sveta.

Madisonské mosty (1995)

Clint ty beťár. Dobre viem prečo si chcel natočiť tento film. Pritúliť sa k Meryl Streep, trošku ju pocmudľať, poobjímať, vykúpať sa s ňou. A možno aj chuť natočiť niečo iné, zahrať raz romantickú rolu a nie drsňáka s koltami za opaskom. Film má vražedne pomalé tempo, nič sa tam poriadne nedeje a aj tak to dokáže zaujmúť. A hoci som sa prvú polovicu krútil a bolo mi dlho, nakoniec to stálo za to. Kto už má čosi odžité, a vie sa vžiť do kože Meryl, pre neho to nebude nudný film o pár objatiach a bozkoch jedného starého muža a postaršej, no stále výborne vyzerajúcej dáme. Nápad s deťmi čítajúcimi denníček svojej svätožiariacej matky, ich odvrhnutie a postupné pochopenie stálo za to. No najlepšia bole veľmi dobrá Meryl Streep (netušil som, že má najviac nominácií na Oscara, tuším 15 a 3 z toho vyhrala). Clint mi prišiel na takúto rolu predsa len o 10r starší. Možno ho mohli inak ostrihať a pospravoavť a možno to bol zámer.

Prodloužený víkend (2013)

Film som pozrel náhodou. Padol mi net a toto sa mi pustilo v TV bez reklám a akosi som sa na to zadíval. Josh a Kate boli fakt charizmatickí a pútaví. Vďaka nim dvom som to nevypol a na moje počudovanie pozrel celé. Bola to taká naivná love story, nič moc sa tam nedialo no napriek tomu to bolo zaujímavé a bol som zvedavý ako to dopadne. Malý film s veľkými hercami a srdcom.

Tísňové volání (2018)

U severanov nikdy neviete, čo vás čaká. Ja som čakal niečo na štýl Tiesňového volania s Halle Berry. Miesto toho sme celý film boli v dvoch miestnostiach jednej budovy. No napriek tomu to bolo napínavé, zaujímavé, tak akurát dlhé a pre niekoho s prekvapivým zvratom poslednú tretinu filmu. No ja som to akosi celé tušil. Veľa vecí sa javilo dosť nelogicky, ale mnohé sa po zvrate dajú vysvetliť. Nebolo to zlé, no čosi tomu chýbalo.

Hotel Rwanda (2004)

Tak trochu Africký Schindler, ktorý ale vsadil na minimum zobrazovaného násilia a viac vsadil na atmosféru a predstavivosť diváka. Don Cheadle to zahral perfektne. Príbeh z noble hotela veľmi zaujímavý a osoba zobrazená vo filme bola nadmieru šikovná a inteligentná. Žiaľ realita pre zvyšok Rwanďanov bola nesmierne krutá. Aká to musí byť osoba, ktorá ide rozsekať mačetov deti a ženy? Na základe nejakého pochybného rozdelenia v občianke a žvanenia z rádia? Akí to sme my vyspelí západ, ktorí to celé nechal tak? A čo horšie ešte vyzbrojoval obe strany konfliktu? Belgičania a Francúzi si čoskoro vyžerú svoju karmu. Pár myšlienok z filmu: "Vy ste horší než negri, vy ste Afričania", "áno, ľudia to uvidia v správach a povedia si: "to je horzné", a potom v kľude dojedia svoju večeru".