Útěk z Alcatrazu (1979)

Uf to bolo napínavé ako gate. Hoci tu neboli zdaleka nejaké brutálne scény, nejaké trýznenie, zložitý dej ako v Shawshanku a proste existujú lepšie väzenské filmy. No tento má akési svoje čaro, napätie, skvelého Eastwooda a proste je to taký priekopnícky film a veľa od neho odkukali aj v ostatných novších filmoch. Za mňa spokojnosť.

Gentlemani (2019)

Guy Ritchey žije! Ako mnohí spomenuli, je to najlepší Ritchey od Zbaľ prachy a vypadni a Podfuck. Vrátil sa k svojim koreňom. Anglickí herci, skvelé rozhovory a príbeh, to sú atribúty, ktoré si dovolím povedať, šliapu Tarantinovi na päty a možno ho aj prekonáva, minimálne jeho posledné filmy. Mne sa osobne páčil aj Krycie meno U.N.C.L.E a aj nenávidený Kráľ Artuš. Tam si asi Guy obľúbili Hunnama. Tu zahral skvelú pravú ruku rovnako skvelého McConaugheyho. Je to hrozne ukecané, zo začiatku človek trochu pláva, no rozprávačské umenie a skvelý scenár všetko upratali a na konci si človek len krochkal blahom. Naši hlavní gauneri sú sympatickí a v podstate gentlemani, nerobia nič hrozného, ak ich k tomu nedonúti okolie. Potom tu máme rôzne ďalšie skupinky, podobne ako v spomenutých prvých filmoch Ritcheyho. Zábavná je skupinka okolo Colina Farella. Tí sú úplne boží. Kto je viac na akciu, môže byť sklamaný. Kto odcení vymakaný scenár a rozhovory a nechýba mu krvák, ten bude maximálne spokojný. Nápad s scenárom a prerozprávaní príbehu a s vychytralým buzi novinárom super a dobre zahrané Hugh Grantom.

Richard Jewell (2019)

Clint sa v poslednej dekáde zameral hlavne na filmy podľa skutošných udalostí a ide mu to fakt skvelo. A som mu vďačný, aspoň mám čo pozrieť so svojou náročnou manželkou. Príjemná zmena mať za hlavnú postavu normálneho človeka, ktorý je navyše chudák tlstý a nie moc sympatický. V tomto filme odceňujem hlavne vyzobrazenie médií a ich drtivý dopad na človeka. To ako dokážu niečo prekrútiť, ako dokážu niekoho prenasledovať až niektorí spáchajú samovraždu. Ako varia z vody kľudne aj 3 roky (viď Trump vs. Ruské vmiešavanie do volieb). Skvelý tu bol právnik, no a záver som si užil, ako sa pobavili s agentmi FBI. "Myslíte si, že ďalší securiťák nahlási podozrivý batoh, po tom čo ste ma prenasledovali? Alebo radšej ujde a nechá to tak?"

Berserk: Ógon džidai hen III – Kórin (2013)

Tak ja okomentujem celú trilógiu v tomto komente. Na Berserka som natrafil úplne náhodou. Už dávno ma čosi tak nenadchlo ako práve Berserk. Výborná chémia a príbeh okolo hlavných troch postáv. Gutsa som si zamiloval okamžite, Cascu postupne, Griffitha pri bitke o Doldrey. Griffith sa mi nepáčil, ako je naanimovaný, vyzeral ako ženská. Guts s jeho 2m mečom je proste ten typ hrdinu, čo musí mať každý chlap rád. Čistý barbar. Postupne sa z neho stal najlepší smrteľný vojak. Prvý diel bol super oťukaná, pár fajnových bitiek. Guts si často zašermoval s nejakým bosom. No a jeden z nich bol aj obdoba Lucifera. To bola hustá scéna. Silný bol koniec s Griffithovým monológom a potom prišiel koniec epizódy s epickou hudbou a titulkamni. No tá najsamlepšia scéna prišla v úvode druhého dielu, keď sa Guts vracal s chorou Cascou a prepadlo ich 100 mužov. To bola naprostá paráda. No a bitka o Doldrey, om nom nom. Podobnosť hradu s Minas Tirith čisto náhodná :). Súboj s generálom nosorožcom, úplna paráda. Potom kráľovské uvítanie v meste, krása. A osudové rozhodnutia v závere. Dvojku som si užil ako niektorý z dielov pána prsteňov. No a potom prišla trojka. Ja nepoznám predlohu a musím uznať, že taký mordor by v USA alebo u nás nepripravili. Možno tak ešte severania. Čisté peklo a utrpenie a žiaľ aj to pozerať. Prvá polovica ale stále super. Škoda. Ten rádoby stredovek s občasným Luciferom sa mi páčil viac. Ale ako celok super. Guts musí byť v ďalšom živote ešte väčší brutalista.

Dokonalá loupež (2018)

Tento film mi tak trochu pripomenul Heat s Al Pachinom a De Nirom. Taktiež tu máme dve party, lupičov a policajtov. Obidve žiadny svetuškári, no mám pocit, že tí poliši so skvelým Butlerom boli ešte horší. Záverečná lúpež bola fakt dobre vymyslená, zaujímovo vyšperkovaná. No našli by sa tu logické diery, ale dalo by sa to prepáčiť. Bavilo ma podpichovanie a provokovanie medzi Butlerom ako zlým polišom a Pablom Schreiberom ako dobrým lupičom. Napr. scénka na strelnici alebo v reštaurácii. Okrem Butlera sa iné policajné postavy hlbšie nepredstavili, zato k lupičom sme si mohli vypestovať lepší vzťah. Za mňa celkom spokojnosť, Heat bol lepší, ale toto mu fajn sekunduje. Bacha s kým hráte futbal, sedíte v base alebo chodíte do školy :D.

Největší showman (2017)

Tak som sa nechal po sto rokoch prekecať na muzikál a nebolo to zlé. Hlavne vďaka pesničkám a Hugh Jackmanovi. Ako tie pesničky urobili fakt 50% filmu a keby neboli také dobré, tak to nedopozerám. Je to celé haluz, pop pesničky v 19. storočí. Je to taká podprahová LGBTI aktivitka, ale všetko odpúšťam, lebo som po pozrení filmu odiešiel z izby s lepšou náladou ako som do nej vošiel, proste ako sa hovorilo vo filme. Dokonca aj Efron bol znesiteľný a krásná Zendaya s ním. Hugh si to vyslovene užíval, asi mal radosť, že si môže aj poplakať a nemusí len drtiť v posilke a tasiť drápy. Rebecca Ferguson bola čarovná. Pekné skoro ako Disnyovka, akurát s lepšími pesničkami, rýchlejším spádom a podobne naivným príbehom.

Až na vrchol (2015)

Kedysi som pozerával F1, WRC, Moto GP občas dokonca aj nejaké WTCC. No postupom času ubúdal čas, nechuť z nových pravidiel, najmä v F1. Najdlhšie ma držalo práve Moto GP. Tí chalani sú neskutoční. Tie stroje sú neskutočné. Keď zaradí dvojku v 180kmh, keď v šialenom náklone režú zákrutu a lakťom a konenom šúchajú po asfalte a motorka je pri tom na hrane možností, často v šmyku. Tento dokument je pre všetkých fanúšikov. Dozvieme sa veľa zo zákulisia a čosi aj zo životov tých najlepších jazdcov poslednej dekády či až dvoch. Rossi, Stoner, Pedrosa, Lorenzo, Marquez a nebohý Simoncheli. Každý z nich je celkom iný a každý z nich sú neskutoční jazdci. Sprevádza nás Brad Pitt, s fajn komentom. Ústredný motív sa točí okolo smrti Simoncheliho. Silné momenty. Rossi už má 41 a stále by jazdil, nebyť korony. No stále v mojom rebríčku obdivu sú na prvom mieste WRC jazdci, potom Moto GP a až potom F1 piloti. A aj to najmä tí zo starších generácií. Keď to ešte boli F1 a nie hybridy s úspornými V6..

Bitva u Midway (2019)

Čosi tomu chýbalo. Možno hlbšie vykreslenie postáv (to by ale ubudlo akcie), možno málinko lepšia akcia, neviem. Rozhodne som sa ale nenudil, akčné scény ma bavili, lietanie strmhlav na lietadlovú loď keď po vás páli desiatky kanónov a guľometov, to bolo vzrúšo. Herci neboli zlí, to že to bolo podľa skutočných udalsotí tiež fajn. Možno sa menej venovať Perl Harbru a viac bitke o Midway a bol by to peckový vojnový film. Takto to bol celkom dobrý bojový film, kde som si užil práve tu akciu, to pomedzi bola vata.

Halloween (2018)

Ach bože. Začnem od konca. Tak Jamie trénuje 40r, zabezpečuje barák a potom má na ňom dvere so sklami, ktoré sa dajú preraziť a pootvárať dvere. A celkovo, ten koniec bol tak nehorázne idiotsky spravený, že som začal fandiť Mayersovi, nech tie telatá pobije. A čo je najhoršie, toto nebol posledný diel, oni sa chystajú spraviť ešte dva! Tak to nás pán Boh ochraňuj, ak to bude točiť rovnaký manták. Tak do polovice to bolo celkom dobré, no potom séria killov ľudí, ktorých máte na háku, správanie aj vraha aj obetí idiotské, husia koža iba občas. Dobrý zostal len soundtrack.

Vzpomínka na Titány (2000)

Nedávno som pozeral športový film Coach Carter. Bol medzi ďalšími odporúčanými najlepšími športovými filmami. No a Coach Carter sa mi páčil po všetkých stránkach ďaleko viac. Tam sa totiž netlačilo na silu na rasovú otázku. Hoci tam bol samí černoch, bolo to proste lepšie spravené, hlbšie, emocionálnejšie a aj Samuel bol lepší ako tu Denzel. To sústredenie bolo skôr armádny výcvik a to jeho hučanie a povyšovanie sa aj nad bývalím trénerom bolo trápne. Naopak Will Patton so svojou trénerskou dcérou boli pozitívna časť filmu. To skamarátenie sa týmu nebolo moc presvedčivé. Na mňa to bolo moc ploché, bez výraznejšej postavy a vyšieho zmyslu ako sa otrieskať pri naháňaní šišky. Aj keď je tu myšlienka, že šport môže zomknúť nesúrodé mesto a komunitu..