Kundun (1997)

Božská nuda a v podstate dokument o živote Dalajlámu. Bolo to zaujímavé vidieť ako žili, ako sa obliekali, nazreli sme do ich viery a rituálov. Do toho ako sa vyberá reinkranovaný Dalajláma. Herci hrali dobre, vyzerali ako ozajstní Tibeťania. No inak mne osobne to prišlo slabšie ako Sedem rokov v Tibete. Tam bol predsa len nejaký dej a bolo to pre diváka atraktívnejšie. Tu bolo zaujímavé rokovanie s Čínskym predsedom a také faktografickejšie zobrazenie udalostí.

Klaus (2019)

Veľmi originálny príbeh o tom ako vznikol Santa Klaus. Roprávka je dobre vymyslená, zaujímavo animovaná, s výbornými vtípkami, ostrovom bláznov, drsnom Klausovi. Občas mierne strašidelné, trošku zložitejšie pre najmenšie deti. Scénka s dievčatkami prepichujúce snehuliaka, dedina rozdelená na dve pólky a vojna medzi rodinami a k tomu naničhodný syn pošťák, ktorý si myslel, že ho taťko bude živiť do konca života. Zmena charaktorov, dediny, vznik mýtu a napokon legendy. Výborná práca od Špenielov a hodnotenie okolo 88% zaslúžené.

Sněžný kluk (2019)

Roztomilá reklama na Čínske prírodné krásy. Tým to bolo aj zaujímavejšie, že dej sa odohrával v rôznych Čínskych prírodných parkoch až napokon v Himalájach. Príbeh ani vtip nie je nejaký výnimočný, ale malo to pár svojich silných momentov a kúzla podporili rozpávkovosť a oroginalitu. Za mňa pekné dobrodružstvo a páčilo sa to aj deťom.

Zombieland: Rána jistoty (2019)

Skvelá partička v zombie road komediálnom movie 2. Obohatená a blbku blondínku, pár hipisákov a o nové druhy zombie. Celé to opäť fungovalo prekvapivo dobre. Celkom som sa bavil, občas zasmial, chémia medzi postavami dobrá. V podstate to bolo dobré. Akurát nič moc dej, nič moc sa nestalo, postavy sa moc nerozvinuli a záver bol taký hipisácko naivný. Ale fajn jednohupka.

Irčan (2019)

Sen fanúšikov gangsteriek sa splnil. Alebo aspoň takmer splnil. De Niro, Pesci, Al Pacino, Keitel a pod vedením Scorseseho, to nemohlo dopadnúť zle. Iba žeby trochu aj hej. Bolo to vražedne dlhé. Pozrieme si pár dekád z pohľadu mafiánskych špičiek vtedajšej Ameriky. Digitálne omladzovanie bolo trochu zvláštne. Občas som mal pocit, že sa pozerám na postavu z hry. Na to, aký dlhý je ten film, nič moc sa toho nedeje. Je to podobné rozprávanie, ako Vtedy v Amerike, kde sme si pozreli celý život malých gangstrov. No ten film bol lepší vo všetkých smeroch. V podstate tu nemáme druhú stranu, žiadny policajti, žiadne kladné charaktery, nič moc vývoj postáv. Ako gangsterka to ujde, herci sú boží aj keď sú už starí dedci. A vďaka ním dávam 4*, no myslel som, že ma to bude baviť viac. A jo, záverečná pesnička je tiež božia. Zbohom, moji hrdinovia, asi sa už nestretnete pri podobnom diele.

Rambo: Poslední krev (2019)

Rambo je pre mňa niečo špeciálne. Keď som bol tínedžer, predral som kazety s Rambom 1-3 a Terminátormi. Proste som na Stallonem, Schwarzennegrovi, Van Dammovi vyrastal. Stallone bol zrodný pre rolu Ramba a Rockyho. Vďaka jeho umŕtvenému nervu na tváry je predurčený k nasratému výrazu. Ako som vyrástol, zistil som, že najlepší Rambo bol ten prvý, keď vlastne ani nikoho nezabil. Páčila sa mi aj dvojka vo Vietname. Proste dnes už klasika. Škoda, že to nedošla Stallonemu. No poďme k tomuto poslednému Rambovi. Už to nie je celkom ono. Žiadna džungľa, dlhé vlasy, čelenka. No stále tu je Stallone, aj keď už sedemdesiatnik, jeho parádny nôž, luk a R-ková brutalita. Vystupňovanie Ramba k absolútnej a pochopiteľnej nasratosti a k pomste bolo spravené dobre. Až na jeho naivný útok na mexikánskych mafiánov, keď mu dali na držku. To sa proste Rambovi nepodobá, takto by sa nedožil starého veku. No a potom samotná pomsta a finále boli trochu sklamaním. Dialo sa to strašne rýchlo, jeden mŕtvy za druhým. Nezmyselne všetkých ešte dorážal, aj keď si mohli užiť svoje napichnutí na klince, chytení do pascí.. Takže samotná katarzia bola taká z rýchlika. Škoda. No stále to bol Rambo s megadrsným výrazom a dúfam, že to už bola jeho rozlúčka.

Ad Astra (2019)

Taký trochu neurčitý film so sympatickým Bradom Pittom. Neurčitý je v tom, že občas to je hodne akčné, potom zase filozofické, osudové ale celkovo trochu rozťahané. Nenudil som sa, vesmír mám rád, hlavne, keď je to sci-fi akoby z blízkej budúcnosti a tie lode, let a tak celkovo vyzerajú realisticky. Takže celkom dobrý film, ale ničím ma extra nenadchol a na akčný film bol moc málo akčný, na filozofickú drámu zase málo hĺbavý.

Černobyl (2019) (seriál)

Som rád, že to urobili ako 5 dielný seriál a nie ako jeden dlhý film, prípadne dvojdielny film. Ja som totiž viac ako jeden diel - jednu hodinu za deň nedal. Ešte som nezažil, aby ma niečo tak odpudzovalo, bolo to tak ťažké až hororové a zároveň ma to priťahovalo a zbudzovalo zvedavosť. Seriál začína tam, kde to aj končí, no už po chvíľke máme po výbuchu a nasleduje pekelný sled udalostí, zlých rozhodnutí, idiotov a zatĺkania. To, že sa stala nehoda, to sa proste môže stať, navyše keď bol v hre dovtedy neznámy fyzikálny paradox. No to, ako sa tie hovädá zachovali, ako tam tých ľudí dlho nechali ožarovať, až kým sa to neprevalilo na západe, to proste nedávam. O čo tým hajzlom šlo? Zase na druhej strane, okrem vedcov si nikto z tých aparátčikov nedokázal predstaviť, aké to je nebezpečné a čo sa môže stať. V druhom dieli sa oboznámime s ústrednou dvojocou, ktorá fungovala geniálne, skvelý Stellan ako Boris Ščerbina a Jared Harris ako prof. Legasov. Musia vyriešiť to, čo ešte nikto na svete pred nimi riešiť nemusel. To ako šli potápači do tých rádioaktívnych potrubí, aby v podstate zachránili polovicu Európy, to bol horor. Aj keď v reále to nebolo až také zle a dvaja z tých statočných chlapov stále žijú. Strašne ťažký bol tretí diel, keď vidíme ako umierajú hasiči a pracovníci elektrárne. To bol hnus, asi najhoršia smrť čo môže človeka postihnúť. Super bola parta baníkov. Záver opäť megasilný, keď zabetónovali telá hasičov v kovových truhlách. Jediný diel, ktorý sa mi vliekol a bol tak trochu nudnejší, bol ten 4., kde sa venovalo moc času strieľaním psov. No zase sme tu mali najsilnejšiu scénku ako bioroboti pratali trosky zo strechy a mali na to 90sec. Všetky roboty tam zhoreli, taká tam bola radiácia. To chrapčenie dozimetrov bolo hororovejšie ako detektor pohybu v Alienovi. A posledný diel všetko krásne zhrnul, objasnil počas súdu. Dozvedeli sme sa ako pracujú reaktory a čo sa presne stalo. 5h utrpenia a hororu, ale stálo to za to. Vďaka šikovným vedcom a kopec statočných ľudí, sa podarilo tragédiu zvládnuť. A mohol som sa tak narodiť tu, v ČSR a som im za to vďačný. Niektoré veci samozrejme sú vymyslené - to s Emily Watson je dobrý ťah, namiesto xy vedcov sme mali jednu predstaviteľku a lepšie sa tak v seriály orientovalo. No Briti kde mohli, tam sa snažili extrémne negatívne vykresliť ZSSR. To mesto nebolo pár šedých činžiakov v lese, Djatlov nebol taký Satan, atď. Ale sú to detaily. No a tá hudba, super dokreslovala tú atmosféru a na záver sme si vždy užili aj praskanie dozimetrov. Nuž, jedna z najlepších minisérií, čo som videl.

Ovečka Shaun ve filmu: Farmageddon (2019)

Ideálna rozprávka pre malé deti, ktorá ale nenudí ani doprovod. Keď sa plné kino detičiek chychotalo takmer nonstop, proste ma to nabilo energiou ako v Monster a.s., kde cucali energiu so smiacich sa deciek. Je to jednoduché, vtípky sú situačné, jednoduché. Ale baví to deti, čo je hlavné a ja som sa nasmial tiež. Ale tie ovečky a malý ufónek sú úžasné a strašne sa mi to páčilo. Bolo to super.

Pád anděla (2019)

Akoby som si v 90tych rokoch pustil VHSku z požičovne a užil si ozaj kvalitné akčné Bčko. Mne prišla akcia (až na úplny úvod), dej aj herci fajn. Gerard už je síce obstárlý lev, no stále sa vie pobiť. A tak tu máme zaujímavú survival drámu, tak trochu utečenca, tak trochu snipera, no bavil som sa celý film a dostal som možno aj viac ako som čakal. Morgan Freeman ako prezident TrumpBull super a záporáci tiež. Tentokrát to neboli zlí rusi :)