Druhé dobytí ráje (1998)

Druhé dobytí ráje (La otra conquista) *** (Mexiko 1998) *** Scénář, režie, střih: Salvador Carrasco *** Kamera: Arturo de la Rosa *** Hudba: Jorge Reyes, (etnická hudba), Samuel Zyman *** Hrají: Damián Delgado (Topiltzin/Tomás), José Carlos Rodrígu-ez (Fray Diego de La Coruña), Elpidia Carrillo (Tecuichpo/Doña Isabel), Iñaki Aierra (Hernando Cortés), Honorato Magaloni (kapitán Cristóbal Quijano) *** Jazyk: Španělština *** 105 minut ***

Dané slovo (1962)

Poutavý film ukazuje střet tradiční víry s křesťanskými dogmaty a jejich mnohdy nelehké prolínání.

María Candelaria (1944)

Maria Candelaria (María Candelaria)*** (Mexiko 1944)*** Režie: Emilio Fernández*** Scénář: Emilio Fernández, Mauricio Magdaleno*** Kamera: Gabriel Figueroa*** Hudba: Francisco Domínguez, Rodolfo Halffter*** Střih: Jorge Bustos, Gloria Schoemann*** Hrají: Dolores del Rio (María Candelaria), Pedro Armendáriz (Lorenzo Rafael), Alberto Galán (El Pintor), Margarita Cortés (Lupe), Miguel Inclán (Don Damian), Beatriz Ramos (reportér)*** Jazyk: Španělština*** 76 minut (USA)/ 102 min (Mexiko)*** Malíř vypráví historii obrazu, na němž pózuje nahá indiánka. Dozvídáme se historii jeho vzniku, která však měla tragický konec. Film si dokáže i přes své stáří získat svého diváka, místy však nudí až přehnanou teatrálností.

Historia de una batalla (1962)

Historie jedné bitvy (Historia de una batalla) aka Story of a Battle Kuba 1962*** Režie: Manuel Octavio Goméz*** Komentář: J.A.Forge, Fernando Villaverde*** Jazyk: Španělština*** 35 minut*** Ne, to není válečný film. Bitva, která je zde vybojována je bitva proti negramotnosti Kubánců... Skupiny mužů se rozjíždějí do všech koutů země, aby učili negramotné farmáře číst a psát. F Film jsem viděl v originále a španělsky nevládnu, takže jsem pochytil jen slova jako "Fidel", "komunismus", "socialismus" a "kontrarevoluce"

Jahody a čokoláda (1993)

Vztah homosexuálního a skeptického disidenta Davida s mladým komunistou Diegem se v komorním filmu upevní ve zvláštní přátelství. Dosud tabuizované téma (na Kubě a v Latinské Americe vůbec) homosexuality bylo na plátno převedeno velmi vkusně a až nečekaně civilně. Moc příjemné pokoukání.

Černý stín (1965)

Černý stín (A Falecida) aka Nebožka aka The Death aka The Deceased*** Brazílie 1965*** Režie: Leon Hirszman*** Scénář: Eduardo Coutinho, Leon Hirszman (podle hry Nelsona Rodriguese)*** Kamera: José Medeiros*** Hudba: Radamés Gnatalli*** Střih: Nello Melli*** Hrají: Fernanda Montenegro (Zulmira), Paulo Gracindo (Gui-marães), Ivan Cândido (Toninho), Nelson Xavier, Joel Barcellos, Dinorah Brillanti, Hugo Carvana, Lucy Costa*** Jazyk: Portugalština*** 90 minut*** Hlavní hrdinka si vysní velký a slavný pohřeb. Peníze, které si našetřila si však po její smrti užívá muž a ona je pohřbena v té nejlevnější rakvi. Film využívá flashbacky, čímž činí tento lehce cynický snímek ještě atraktivnější.

Hlavní nádraží (1998)

Laskavý film o postupném vývoji vztahu dvou odlišných lidí mě zaujal mj. místy velmi dobrou a zajímavou prací s kamerou.

Hlavní nepřítel (1973)

Hlavní nepřítel (El enemigo principal) aka The Principal Enemy*** Bolívie/Peru 1973*** Režie: Jorge Sanjinés*** Scénář: Jorge Sanjinés, Oscar Zambrano*** Kamera: Héctor Rios, Jorge Vignati.*** Jazyk: Španělština*** Film vyprávěný starým Inkou popisuje osudy rolnické vesnice, která se vzbouří proti útlaku díky příběhu o socialistických partyzánech. Propagandisticky laděný snímek vzdává holt socialismu a partyzánům a naopak brojí proti USA, jako zemi gringů, která utiskuje malé národy.

Krev kondora (1969)

Do vysokohorské vesnice jsou posláni lékaři, kteří mají tajně sterilizovat kečuánské ženy, aby tak zamezili zbytečnému nárustu jejich populace. Ve druhé dějové linii sledujeme drama Ignácova života, který je postřelen a leží v nemocnici. Příbuzní se zoufale snaží sehnat peníze na krev. Spojení dvou dějových linií, které zdůrazňují kontrast moderní a tradiční Bolívie, vznikl poutavý, přesto místy rozvleklý snímek.

Muži se zbraněmi (1997)

Muži se zbraněmi (Hombres armados) aka Men with Guns USA/Mexiko (?) 1997*** Režie, scénář, střih: John Sayles*** Kamera: Slawomir Idziak*** Hudba: Mason Daring*** Hrají: Federico Luppi (Dr. Fuentes), Damián Delgado (Domin-go), Dan Rivera González (Conejo), Tania Cruz (Graciela), Damián Alcázar (Padre Portillo), Mandy Patinkin (Andrew), Kathryn Grody (Harriet)*** Jazyk: Španělština/Italština/Angličtina/ jazyky Nahusto, Maya, Tzotzil, Kuna*** 127 minut*** Městský doktor a čerstvý vdovec se vydává hledat svých sedm studentů, kteří se měli stát lékaři v zapadlých místech Mexika, které ovládají revolucionáři. Nalézá však jen matné stopy a krvavé zkazky o smrti jeho studentů, kteří byli zabiti, aby nemohli pomáhat ani jedné z nesvářených stran. Na konci umírá vyčerpáním a snad i ztrátou smyslu života. Jeho tašky se však ujímá dezertér a bývalý ošetřovatel. Intenzivní a fascinující příběh snímaný poutavou kamerou rodilého Poláka Slawomira Idziaka (Černý jestřáb sestřelen, Král Artuš).