Hadi v letadle (2006)

Ellis už podruhé po skvělém Cellularu dokazuje, jak dokáže nákladat s druhořadými scénáři. A přitom bylo tak jednoduché, aby se mu tenhle dlouhý dvě podstatná jména, jednu předložku a jeden člen, rozpadl pod rukama. Nestalo se tak, film je napínavý, místy opravdu vtipný, v pár scénách (dobře, no, jedné) silně nekonvenční a nepředvídatelný. Je dobře, že narozdíl od United 93 (to je drastické porovnání, že ano?), se děj skoro vůbec nepřesune ven z letadla a nebrzdí tak natěšenost, co že bude dál. Hadi nijak špatně počítačové nevypadají, snad se místy jen trochu divně chovají, ale nejsem hadí psycholog, tak to nechám být. 3,5* P.S.: Má to perfektní ústřední písničku i klip, který běží během titulků na konci filmu. :)

Mlha (1980)

Bylo by mnohem lepší, kdyby důvod, proč se mlha zjevuje nebyl ve filmu snad vůbec objasňován. Ten je totiž tak stupidní, že zakazuje jít nad průměrné hodnocení. Jinak je ale její útok na městečko zvládnut skvěle, mlha válící se na náměstí, válící se po silnici, tajemné zašedlé postavy z ní vystupující. Nejvíc jsem se asi bál o rádiovou hlasatelku vysílající z majáku na pobřežním mysu, její touha zachránět svého syna mi k srdci přirostla. Bohužel klišoidní konec v kostele, který má opět prvopočátek v začátku mého komentáře, atmosféru opět zabijí. Fog není film, u kterého se budete bát, ale napjatí, kdo to celé přežije ano. Lepší 3*.

Snídaně na Plutu (2005)

Nádherně optimistický film doprovázený super hudbou se zajímavým námětem a úplně božským Cillianem Murphym, který opět dokazuje, že patří k absolutní špičce nedávno objevených talentů. Aura jeho postavy, která pořád doufá v lepší zítřky, i když se mu jeho cíle stále nedaří dosáhnout, sálá hodně daleko přes obrazovku. Velmi silné 4*.

Ima, ai ni jukimasu (2004)

Asi jsem až příliš zmanipulován a ochočen americkým přistupem k romantickým filmům, protože Be With You se mnou neudělalo absolutně nic, jen vyvolávalo bezbřehou nudu. Je to jasná vina silně nevyužitého scénáře, který celou hodinu po reinkarnaci maminky nepřichází s ničím zapamatováníhodným, samozřejmě kromě lásky její rodiny k ní, jenže ta by měla být zabalena do něčeho zajímavějšího. Herci hrající otce a syna byli ovšem supr a ten jejich pochopitelně poťouchlý herecký projev se mi zalíbil hned. Ale upřímně, kdyby film neměl poměrně slušnou poslední půlhodinku ala Wicker Park, nevylezu ani na ty slabší 3*.

Štvanci (2006) (seriál)

Je poměrně škoda, že byl tento seriál novým kanálem CW takhle rychle zrušen, bohužel byli programoví ředitelé opravdu naivní, nasazovat nový seriál proti takovým hitům je jasná sebevražda. Paradoxem celého seriálu (tedy těch třech dílů :) je, že by byl mnohem lepší, kdyby se tolik nezabýval nijak zajímavou konspirační teorií kolem Paula. Zbytek rodiny (hlavně dvě teenagerské děti) mají příběhy mnohem zajímavější, sice klasické - jak zapadnout na střední školu atp., ale mně tyhle náměty nikdy nevadily, a zde jsou zpracovány poměrně poutavě. CW bylo hodně optimistické, kdy kvůli tomuto seriálu zrušilo poměrně hitový Everwood, který už svou zavedenou diváckou základnu měl, a určitě by DH přetáhl diváků více než Runaway.

Smith (2006) (seriál)

Zajímavý úkaz, kdy seriál napěchovaný filmovými hvězdami byl ukončen, aniž mu byla dána sebemenší šance na revitalizaci po pár prvních nesledovaných dílech. Bohužel tento seriál si kromě zmíněných herců žádnou pozornost nezasloužil. Příliš "přecoolované" přebarvené prostředí, doby, kdy Češi hltali Vražedné pobřeží jsou dávno pryč, a co teprvé Amíci...Hodně málo zajímavých postav, nijak objevné lupičské mise - "prostě tam naběhnem, nějak vypneme alarm a vykradem" - kterých si ještě ve 40minutové stopáži užijete tak minut pět. Vše toto si možná tvůrci částečně uvědomovali, a tak se aspoň snažili nacpat do příběhu nějaké dějové linie, táhnoucí se více díly. Ty jsou ale opravdu žalostné, a cliffhangery na konci epizod diváka na další díl opravdu moc nenalákají. Stručně řečeno: Useknutím tohoto díla rozhodně (pop)kultura o nic nepřišla.

Portrét šílenství (2005)

První 2/3 téhle zkrocenější variace na Falling Down jsou fakt v pohodě a poměrně zábavné, všechny tři "děvka scény" jsou opravdu povedené. Jenže jak děj skončí svůj part na nočních ulicích, tak se z filmu stane strašná plytkost, která se asi snaží něco sdělit, ale v mém případě jsem nezachytil ani ň. Škoda tohoto pádu na beton, za první dějství 3,5*, za druhé 1*.

Za plotem (2006)

Přestože je film docela krátký, tak v jistých fázích, a není jich málo, stejně nudí. Stejně jako rychlokvaška písnička musí mít super refrén, tak rychlokvaška film musí mít super začátek a konec, což se zde tak napůl povedlo. Jenže rozhádavající se a uražející se zvířatka ve zbytku filmu už mě fakt nezabaví. Jejich animace a stejně tak všech neživých předmětů, které neustále lítají vzduchem, je sice docela fajn, ale živí lidé jsou příšerní, a film by dopadl lépe, kdyby se scénarista nějak vypořádal bez jejich účasti. Ani perfektní scéna s ježečky ke konci ale nad 2* nevytáhne.

Spiknutí (2006) (seriál)

Moc fajnový thrillerový seriál natočený velmi "filmově" a přitažlivě ve stylu populární 24. Zatím každá ze všech odvysílaných epizod nabere velmi rychle grády, stále se něco děje, možná snad jen příliš často v dialozích opakují, co se v předchozích dílech stalo, a tak ten drive, který příběh má není zas tak nabušený, jak se na první pohled zdá. Ale jinak je Vanished opravdu napínavé, zajímavé a zatím poslední sedmá epizoda nasadil pekelně silný cliffhanger. Jen doufejme, že nám FOX tento seriál po vzoru Reunionu z minulého roku po pár dílech nezruší bez finálního rozuzlení, sledovanost je poměrně bídná. :( Zatím byl seriál přesunut na páteční večer, tento timeslot byl pro některé zrušené seriály poslední hřebíček do rakve, některé se tam udržely až do konce sezóny. Uvidíme..

Casanova (2005)

První pohodová hodina filmu, který 18. století a Benátky používá jen jako atraktivní prostředí a klidně by se bez nějakých větších obměn dal přetočit v době dnešní, jen pomalu a úsměvně kypří půdu pro karneval a vše co po něm následuje, kdy to naplno tahle perfektně napsaná převlíkačka bez převleků, kde nikdo neví, kdo je opravdu kdo, rozjede. Těžko diváka nenapadne terminus "commedia dell'arte" :) Casanova je perfektní film a v žádném případě se nenechte odradit případnými předsudky proti historickým filmům, tenhle k nim opravdu nepatří. PS: Lena Olin rulez ;)