REVENANT Zmrtvýchvstání (2015)

Z technické stránky lze Revenantovi jen stěží něco vytknout. Od kamery, přes hudbu až po efekty je to absolutní špička a vem mě čert jestli zlatý plešoun za tu kameru filmu nepřistane v náručí. Co se týče snímku samotného, myslím že si upřímně můžeme říct, že hlavním tahákem do kin byl DiCapriův boj o přežití v zamrzlé divočině a co víc, tato záležitost je též splněna na jedničku. Plus skvělé výkony obou hereckých hvězd ( poklona Leovi a kupodivu i potlesk mně těžce nesympatickému Hardymu ) a měli bychom tu mít jasnou pětihvězdičkovou záležitost. Bohužel není tomu tak. Příběhová linka těžce kulhá a žádné výmluvy typu: "Je to přeci art film" tomu nepomohou. Revenant není art film. I když je zde mnoho poetických chvil plných ticha, mystérie a krajinek, má film jasně nastavenou lajnu odplaty po které se vydává a vše je divákovi jasně a zřetelně naservírováno. Potud vše v pořádku. Problém nastává v interpretaci příběhu a v nedostatku emočního zaujetí diváka. Podle mě je v tomto ohledu Revenant scénáristycky těžce odfláknutý a dalo se z něj vytěžit mnohem víc. Takto zde máme krásnou podívanou, boj o přežití, nezlomnost člověka, pomstu a satisfakci postrádající silnější citový náboj. Revenant je působivý film, ale pod kůži se nedostane. 80%

Osm hrozných (2015)

Na to, že se film odehrává v jedné místnosti a jednom dostavníku, uběhly tři hodiny stopáže neskutečně rychle. Pozvolné rozplétání příběhu a eskalace atmosféry v chatrči jak to umí jen QT je neskutečně poutavé a vždy jsem čekal jaká šlamastyka se stane teď nebo kdo jako další skončí v kaluži krve. Osum hrozných vlastně z půlky staví hlavně na eskalaci. To máte tak když od idylky u krbu, guláše a kafíčka se film dostane až do opravdového krvavého pekla. A zasazení uprostřed blizardu tomu dodává správný ostrý šmak. Obrovskou devizou filmu je také stylizace. Strašně pěkně se na něj dívá i když je to jen chatrč a pár scén v exteriérech. Co mi ale přijde na filmu nejzvláštnější je to, že i když není tak scénáristicky kvalitní a vybroušený jako např. Hanebný pancharti, dokázal si udržet mou pozornost každou minutu. Přidejte si k tomu všemu vtipné ( a některé opravdu nezapomenutelné ) momenty a opravdu masakrózní WTF okamžiky, které vás posadí na prdel. Vznikne z toho lahůdka od šéfkuchaře Tarantina a já vsázím svý boty na to, že budete chtít nášup.

Padesátka (2015)

Pro českou komediální scénu je tento film po všech těch Troškovinách a jiných vředech hluboké nadechnutí nad hladinou. Ikdyž se v Padesátce často vaří z vody a její scénář je v mnoha chvílích nenápaditý, tempo a sázení hlášek v přímém kontrastu s dramatem v něž se film ke konci promění je moc supr. Některé hlášky a jejich interpretace mě opravdu odrovnali a pochechtával jsem si pod fousy ještě dobrou hodinu po filmu. Nejvíc září asi dvojka Pavelka / Prachař a s nimi i skvělý Schmitzer, jehož nadávky jsou extra vtipné. Takže za mě Padesátce palec nahoru, svěží vítr do našich komediálních vod.

Humr (2015)

Před filmem jako je tento je nezbytné nejdříve jako divák přijmout svět v němž se snímek odehrává. Po té se mnohem lépe ztotožníte s postavami a jejich chováním, které obzvlášť v tomto filmu je.. no prostě divné. Na tom nedosti když celý film a většina scén v něm přetéká symbolismem a má fungovat jako společenský apel, což dělá perfektně. Často jsem se pozastavoval nad činy a chováním hlavních postav a vše jsem se snažil rozlousknout až po skončení filmu. Připadlo mi, že některá rozhodnutí protagonistů působila nelogicky až hloupě, ale pak jsem si uvědomil jaký že film jsem to vlastně viděl. Herecké výkony Farrella a Weisz jsou na jedničku. 85%

Fargo (2014) (seriál)

Musím se přiznat, že jsem podle zdejších komentářů čekal kvalitní seriál, ale že mě v určitých chvílích posadí na zadek jak malého fagana na nočník to jsem opravdu nečekal. Už u prvního dílu, který má tempo asi jako Usain Bolt na olympiádě jsem měl ke konci hubu až na podlaze. Pravda, v některých budoucích dílech už to nebyla taková jízda, spíše konverzačka, ale když nastal nějaký zlom tak to stálo za to. Fargo je mimo jiné výborně napsaný a zahraný seriál kde nevím jestli si zaslouží vetší ovace Freeman anebo Thornton. Oba předvádí životní výkony a jsou o trochu jinde než ostatní herci, kteří jsou ovšem také výborní. Je dobré zmínit, že seriál se stejně jako hlavní hrdina během svých deseti dílů hodně mění, kvalita však zůstává. Poslední dva díly si jedou v jasném finálovém tempu, kdy ve finále jsem fakt měl oči a hubu až kdesi u palců na noze. Co bych vytknul? Už tady bylo zmíněno časté nelogické chování postav nebo vedlejší dějová linka vyzněná do ztracena. S tím souhlasím. Taky mi ke konci chyběl nějaký finální pokec s oba hlavními protagonisty. Nejvíc mi asi vadily poslední tři minuty poslední epizody. Tak dobrý seriál by si zasloužil o hodně lepší zakončení, to mě u něj mrzí. Jinak se jedná o hodně surovou a drsnou jízdu kterou by si nikdo neměl nechat ujít. You Betcha! 90%

Temný případ (2014) (seriál)

1. série 100% - Absolutně strhující osmidílná jízda, kterou táhne geniálně zahraná i napsaná postava Rusta v podání McConaugheyho, jenž dodává seriálu jiskru a duši. Eskalující vztah v minulosti a následné sjednocení dvou detektivů je skvěle zobrazen, dialogy nemají chybu a Rustovi filozofické průpovídky v rámci výslechů mi do teď zvoní v uších. Zatímco Marty v podání skvělého Harrelsona, se dá charakterově lechce prokouknout, s Rustem je to o hodně těžší. Jeho postavu tvůrci krůček po krůčku poodhalují a do posledních minut, kdy se Rust svěří Martymu před nemocnicí, nevíme o něm jako o člověku téměř nic. Nejzajímavější na této téměř filmové záležitosti je, že téměř po všech osum dílů seriál dává do popředí právě vztah dvou detektivů a případ až do posledních dvou dílů nenápadně odkládá na druhou kolej. Co se týče samotné příběhové linky a zpracování, jedná se o špici seriálové tvorby. True Detective je strhující, originální, zajímavý, někdy hloubavý a především děsně poutavý seriál, který nemá obdoby a který redefinuje žánr detektivních televizních pořadů. Bravo.

12 let v řetězech (2013)

Na rovinu řeknu, že na tento film jsem se těšil dlouho, vlastně již od jeho oznámení. Jen těžko jde přehlédnout film s tak poutavým námětem a první hereckou ligou. První trailer mě nadchnul, mé očekávání vzrostlo ještě o pár stupňů víš a stoupalo dál s každou novou indícií o tomto snímku. A náhle, po shlédnutí filmu, všechna rok a půl stará očekávání zmizela a nahradily je čerstvé dojmy.¨ První co mě napadlo byla nápadná podoba hudby se Studem, McQueenovým předešlým snímkem. Trochu změněné aranžmá jedné ze skladeb mi ale nevadilo. Hudba totiž v tomto filmu dělá silné okamžiky ještě silnějšími. Film, na to že má režisér artový základ, se rozjel vcelku rychle a celý film se jakoby houpe na vlnách. Jednu chvíli tu máme méně zajímavé rozhovory nebo někdy bezdůvodné hledění do blba, ale někdy jsou tu zase okamžiky, které vás přibijí k obrazovce. Jeden příklad za všechny. Bičování Eppsovi otrokářské milenky v pokročilé fázi filmu, patří mezi ty nejsilnější scény, které jsem kdy viděl. Beze střihu, asi tři minutový herecký koncert který vás posadí na zadek. Asi všichni máme Michaela Fassbendera za vynikajícího herce, ale to co předvedl tady je geniální úroveň herectví. Srovnal bych jeho výkon s Danielem Day Lewisem v Až na krev. Opravdu neuvěřitelné, jaké zhmotněné zlo zahrál. Dokázal, že je opravdu herec velkých rolí. Než se nadějeme film končí, tak rychle jako začal a ve mě zůstalo vše mezi začátkem a koncem jako surový a naturalistický špatný sen na který chci zapomenout. V dobrém slova smyslu. 90%

Konzultant (2013)

Co se z počátku zdálo jako těžká, nudná a neposkládaná konverzačka, se v druhé půli z toho vyklubalo jemně nadprůměrné a syrové drámo. Sice moc nepoberete proč, co, kdo, jak, s kým, ale ta základní podstata nepodařeného kšeftu se dá nějak domyslet. Na konci filmu to vypadá jako by si film nechával otevřená vrátka pro případné pokračování, ale to se nejspíš konat nebude. Každopádně mi tam chyběla jakákoliv katarze. Co se týče herců tak Fassy rozhodně podává supr výkon, ale po většinu filmu ani jaksi není co hrát, jen kecat a nějak se u toho tvářit, což by dnes zvládl kde kdo. Emoční scény ke konci filmu, ale potvrdili že Michael hrát nezapoměl. Pitt, Bardem, Cruz a Diaz zůstavají solidní. Suma sumárum je Konzultant lehce nadprůměrným filmem a není zase taková ztráta času, jak by si mnozí mohli myslet. 65%

Vlk z Wall Street (2013)

Přiznám se. Ještě nikdy jsem v kině nezažil takové křeče všeobecného smíchu. Po scéně v letadle někdy uprostřed filmu, se ještě někteří diváci dvě minuty potom chechtali. Normálně by vám to kazilo zážitek, jenže vy se musíte smát s ostatními. Hilfe! Hilfe! :D. Opravdu už dlouho mě žádný film takto nerozbrečel od smíchu. Geniálně vtipných scén je film nabitý téměř po celé tři hodiny. Wolfy v podání DiCapria je prostě ta nejlepší fillmová postava, jakou jsme za poslední rok mohli na plátnech vidět. Sekundující Jonah Hill to taky dobře rozjíždí a s DiCapriem tvoří úžasnou feťáckou dvojici. Celý film tvoří brilantní a velmi neotřelý scénář. Díky němu chcete pořád víc a víc a přejete si aby film ještě neskončil. Je to prostě jízda s velkým J, která překračuje všechny meze a která vás donutí klečet na zemi v křečích smíchu. Je to veledílo, ze kterého bude jednou klasika všech komedií. Tohle prostě chcete vidět.

Klub poslední naděje (2013)

Řekněme si to narovinu. Hlavním problémem a zároveň devizou Dallas Buyers Clubu je Matthew McConaughey a Jared Leto. Bez nich by to byla jen vcelku prázdná fraška o hledání té nejlepší léčby AIDS a boji proti FDA. Právě tyto dvě postavy davají filmu určitý tvar, stabilitu a hlavně kvalitu. Málo kdo by si asi o McConaugheyovi před pár lety řekl, že z něj bude takový herecký kádr. Ta změna je až neuvěřitelná. V tomto filmu předvedl jeden z nejlepších hereckých výkonů, které jsem za poslední rok viděl a jestli někomu patří ocenění, měl by to být právě McConaghey. Leto jako transsexuál mu bravurně sekunduje, ikdyž nedostane tolik prostoru jako on. Je tedy tento film Oscarovou záležitostí? Rozhodně ano. Bohužel ale pouze z hlediska hereckých výkonů.