Trol (2022)

Toto sú tie bombastické trailery, ktoré človeku dávajú nádej, že predsa len by mohlo ísť o niečo mierne odlišné, ako sme zvyknutí. Ale tak vyzerajú všetky trailery pre Netflix projekty. Keby toto dávala Markíza v nedeľu o 16:00 poobede, tak by som sa nenahneval. Nóri sa len prakticky silno inšpirovali podobnými akčnými trilerovými B-čkami z USA, len to dopadlo ešte o niečo horšie. Stereotypné plytké postavy, stereotypný plytký dej. Postavy nemajú žiadny rozvoj, veľmi klišoidne napísané a môj vzťah k nim ma necháva chladným. Rutinne natočený film bez žiadneho originálneho nápadu. Jediné, čo bolo inak je netypické monštrum a že to bolo v Nórsku.  Predstavte si niečo ako “V oku hurikánu” alebo tak nejak. Veľmi podobný, nelogický, hlúpy a nezaujímavý film. Ale ten nemá ani len originálny námet. Čiže toto určite neodporúčam. Existujú horšie filmy, ale takých príliš veľa nie je.

Wednesday (2022) (seriál)

Aktuálne je okolo tohto seriálu veľký ošiaľ, trhá rekordy sledovanosti a je veľmi chválený. Ja musím povedať, že reálne to s tou chválou niektorí ľudia tak trochu preháňajú. Pretože nie je to zlý seriál, ale má zopár múch. Aspoň čo sa týka zatiaľ prvej a jedinej série. Rodinu Addamsovcov dôverne poznám. Ako dieťa som kedysi v televízii sledoval pôvodný čiernobiely seriál. Najviac som si však obľúbil tie 2 filmy z 90. rokov, kde malú Wednesday hrala Christina Ricci, ktorá si v tomto seriáli zahrala učiteľku na škole Nevermore, ktorú Wednesday navštevuje. Čo sa týka samotných členov rodiny a celkovo DNA tejto značky, tak to je zvládnuté veľmi dobre. Tim Burton dokazuje, že mu táto látka sadla ako uliata, keďže on príbehy s týmto groteskným a gotickým štýlom točí pravidelne. A herci tie postavy rodiny Addamsovcov stvárňujú veľmi presvedčivo. Tak ako si ich pamätám a ako majú byť. Jediné z čoho som trošku menej nadšený je Gomez, Pugsley a strýko Fester. Tam im ten výber hercov až tak veľmi nevyšiel a nevedeli mi predať dobre to, kým by mali byť. Nehovorím, že by hrali katastrofálne, ale bol to taký sivý priemer. Celkovo je v tomto seriáli samotná rodina Addamsovcov na vedľajšej koľaji aj keď čiastočne zohrajú dôležitú úlohu. Hlavne vzhľadom na minulosť spojenú so školou Nevermore. Dokonca aj spolužiaci Wednesday a to aj jej naj kamaráti sú viac upozadení ako by sa mi páčilo. A o väčšine z nich sa toho dozvieme veľmi málo. Mohli by mať v druhej sérii viac priestoru. Niektorí spolužiaci a obyvatelia Jericha hrajú dokonca až 3. husle. Čo je tak trochu škoda. Jenna Ortega je však v hlavnej úlohe úžasná a popasovala sa s úlohou Wednesday fantasticky. Podarilo sa jej veľmi dôstojne prebrať žezlo po Christine Ricci a páčila sa mi tá jemná narážka na to, že Wednesday a pani učiteľka si sú v niektorých veciach podobné. A ten pohľad Ortegy bez akéhokoľvek žmurkania, jej mimika tváre a celkovo jej spôsob chôdze a obliekania je tip top. A páči sa mi ako stvárnila jej vnútorný boj s tým, že stále pôsobí chladne, bez emócii a v depresiách s tým, že sociálne interakcie jej robia veľký problém. A je skvelé sledovať, ako sa postupne začína meniť na trochu empatickejšiu bytosť.  Ďalšími takými chybičkami krásy je možno to, že dej je určený pre mladšie publikum ako ja. Ale prispôsobil som sa celkom rýchlo. Je na škodu, že samotné vyučovanie v škole je tiež ďalšou dosť upozadenou dejovou linkou. Pretože v seriáli to vyzerá tak, ako keby bola Ricci jediná učiteľka na škole, plus ešte riaditeľka Weemsová. Na čo sa sústreďuje dej najviac sú samotné vraždy, ktoré začnú v blízkosti školy a v meste Jericho pribúdať. Musím uznať, že záhada je možno zamotaná až príliš, ale držali ma v napätí dosť dlho. Aj keď som už začal niečo správne tušiť v 6. epizóde. Ale aspoň sa záhada v závere pekne spojila z viacerých liniek.  K vizuálnemu podaniu nemám čo povedať, pretože je to klasický Tim Burton a ten ma baví. Hudobne je to krása a Danny Elfman vie kedy, čo a ako zahrať. Čo sa týka toho CGI, ktorému sa nevyhli úplne, tak dajme tomu že v rámci toho rozpočtu je fajn. Aj keď hlavný vinník je až príliš cartoon a nepasuje mi veľmi k zvyšku seriálu. Toľko asi k prvej sérii. Snáď som na nič nezabudol. A uvidíme, že čo si pre nás pripravili tvorcovia do druhej série. Snáď aspoň niektoré muchy vychytajú a popasujú sa s nimi lepšie.

Jurský svět: Nadvláda (2022)

Pôvodne som si myslel, že tento diel bude absolútna hlúposť. Myslel som si to aj kvôli zlému prijatiu od divákov. Svetu div sa, mňa to fakt bavilo a páči sa mi ako spracovali tento diel a ako to uspokojivo ukončili. Dovolím si tvrdiť, že to dokonca fungovalo skoro najlepšie až na legendárny 1. Park. Ďalej by som do poradia zaradil tento 3. Svet, 1. Svet, 2. Park, 2. Svet a najhorším je pre mňa stále 3. Park. Popravde nerozumiem niektorej kritike, ktorá sa na tento diel zosypala. Pretože táto séria postrádala logiku, bola hlúpa a plná náhod už od začiatku. A to, že sa to často dialo aj tu mi neprekážalo, keďže to nie je v tejto sérii nič nové. Je to prakticky to jediné, čo mi na tomto filme vadilo. Nápad na príbeh a ukončenie tejto trilógie to bol dosť dobrý a užil som si to. Potešil ma návrat legendárneho tria paleontológov, ktoré som si mimoriadne obľúbil. Boli presne takí, akých si pamätám z pôvodnej trilógie. Goldblum opäť hláškuje a celkovo som rád, že sa sem vrátil humor, dobrodružstvo, akčnosť … všetko, čo sme poznali kedysi. Celkovo sa mi páčila tá chémia medzi postavami. Musím pochváliť aj veľmi kvalitne spracované CGI. Síce to nie je poctivá práca ako v pôvodných filmoch, ale čo už. Dnes je taká doba a už sa to vo väčšine prípadov nezmení. Hudobný podklad je tiež fantastický a za mňa dosť ladí s dianím a vytvára tú správnu atmosféru. Čiže neviem, či chcú ešte túto značku dojiť aj naďalej (čo po tom gigantickom zárobku asi určite), ale dúfam, že sa to bude už držať aspoň na takejto úrovni. A snáď sa to nezníži k niečomu ako Jurský Park 3. Asi toľko nateraz k tejto sérii.

Dobrá sestra (2022)

Budem opäť asi trochu stručnejší a možno nie. Toto je ako vždy, taký klasický Netflix film. Že aj by mohol byť super, ale nakoniec skončí ako jemný nadpriemer. Medzi televíznymi filmami by to bol hit. Ako tu už niekto v recenzii spomínal, tak problém je, že z Eddieho Redmayne nejde vôbec strach a vôbec nepôsobí ani nejak divne. A jeho vyčíňanie je drvivú väčšinu času mimo kamery.  Film vôbec nevyužíva svoj potenciál, kedy by to mohlo byť plné napätia, zvratov a vyhrotených situácii. A skôr sa bojíte o ústrednú postavu, Amy, a jej závažný zdravotný problém ako toho, čo sociopat Charlie Cullen vyvedie.  Eddie v podstate najviac zahviezdi a konečne aj niečo hrá, až na konci filmu. Čo je podľa mňa veľká škoda. Takže v konečnom dôsledku ide o jednohubku a taký trošku lepší triler, ale nič extra.

Jurský svět: Zánik říše (2018)

Tak kvalita išla s týmto pokračovaním celkom rýchlo dolu, ako som aj očakával. Zatiaľ čo sa v predošlom dieli snažili túto trilógiu napojiť na pôvodnú a tak trochu zreplikovali 1. diel, tak som si myslel, že to pôjde vlastnou cestou. Ale nie. Problém je v tom, že síce sa to tvári ako pokračovanie, ale vo výsledku je to recyklácia Strateného Sveta. Respektíve, až príliš sa to podobá. Takže sa neteším na to ak tretí diel zrecykluje Jurský Park 3. Táto séria je plná nelogických situácii alebo vecí, ktoré sú pritiahnuté za vlasy. Ale tu je toho príliš veľa a nechce sa mi pustiť sa do pokračovania. Oživovali  sa dinosaury, ale teraz sa ešte aj klonujú ľudia? To vážne? A ten záver kedy to, čo sa nemalo vôbec stať a snažili sa tomu mnohí zabrániť je zrazu úplne v poriadku? Ale no tak :/  Toto už nezachránil ani Jeff Goldblum na súdnom pojednávaní. Zlovestný vedátor je asi po tretí krát na úteku, záporáci tiež boli vyriešení hneď aby sa nikam neposunuli. Vývoj nového dinosaura tam bol len preto, aby si to odškrtli v zozname povinností ako splnené…. Neoplatí sa ani ďalej pokračovať. Proste veľmi priemerný zážitok a neviem či to nezmením na podpriemer. Na pokračovanie sa pozriem len preto, že chcem vidieť ako otrasne túto katastrofu uzavrú.

Strážci Galaxie: Sváteční speciál (2022) (TV film)

Je možno trochu škoda pre MCU, že tento rok patrili medzi najlepšie projekty práve obidva špeciály. Či už ten hororový alebo tento vianočný (okej, ešte sa mi významne páčil aj Doctor Strange 2). A síce prišiel na môj vkus skoro, keďže Vianoce sú až o mesiac, ale ja mám veľmi rád toto obdobie a ako niečo sviatočné to funguje dobre. Veľmi sa mi páčili vianočné piesne, ktoré tu odzneli a hlavne že boli zaspievané pekne v češtine (sledoval som to s dabingom a fakt sa im to podarilo). Pomerne nečakaným spôsobom si pripomenuli jednu postavu z minulosti, to bolo originálne spracované a príjemne to osviežilo celý špeciál. Zopár pribehových momentov tu trochu zaškrípalo a niektoré veci neboli úplne vysvetlené (napríklad ako sa dostali ku Cosmovi a čo to je presne zač), ale to sa stáva v MCU teraz často. Alebo som bol len nepozorný a nezachytil som to pri sledovaní :D  Taktiež ma príjemne prekvapilo ešte jedno určité zistenie. Len som zvedavý ako to ovplyvní záverečný film Strážcov Galaxie. To bude ešte zaujímavé.  Humor je tu celkom v pohode a nie je našťastie cringe, naopak som sa občas zasmial. Dokonca vizuálne efekty nie sú až tak škaredé, lebo zrejme ušetrili vďaka tomu, že toto točili popri 3. dieli Strážcov.  A aj napriek jednoduchšiemu príbehu (keďže na poli 44 minút toho veľa nevymyslíš) som si celý špeciál užil a nebolo to zlé. Síce to tu niektorí nadhodnocujú, ale ja by som sa nebál tomu dať 7-8/10, ale skôr 8.

Divnosvět (2022)

Neviem čím to je, ale po Encanto a Buzz Lightyear je toto ďalší animák, ktorému ako keby niečo chýbalo. A pritom Lightyear bol pre mňa lepší zážitok ako toto a Encanto. Akosi to Disneymu s tými rozprávkami či už od Walt Disney Animation alebo od Pixaru nejde. Tak snáď to je tiež len nejaké slabšie obdobie ako v prípade ich MCU. Strange World má všetko, čo by správny animovaný film mal mať. Má to nejaký odkaz, dobrodružstvo, ponaučenie a fajn hrdinov. Ale nejak to nefunguje a napriek všetkému to je trochu nuda. Fantazijný svet je prekrásny a plný života a zároveň je to najväčším plusom filmu. Ale zvyšok je taký trochu bez duše a mdlý. Taktiež sa mi nepáči to neprirodzené napĺňanie hollywoodskych kvót, kedy každý film musí povinne obsahovať všetky rasy, pohlavia a orientácie. Mne by to nevadilo, ale je to tam také vopchané nasilu na môj vkus.  Čiže nebola to zlá rozprávka, ale chýba jej čaro a srdce. Snáď sa to nabudúce podarí lepšie.

Jurský svět (2015)

No musím povedať, že pôvodne som túto novú trilógiu sledovať nechcel a asi to pri druhom a treťom dieli oľutujem ako aj pri pôvodnej trilógii. Síce sme sa nedozvedeli, že ako je na tom ten druhý ostrov, kde 14 rokov pred týmto filmom žili dinosaury vo voľnej prírode. Možno na to odpovie druhý diel.  Napojenie na pôvodnú sériu je prekvapivo celkom rozumné a nie je to niečo nasilu. Je to známkou toho, že ľudia sa nikdy nepoučia a tak to funguje aj v našej každodennej realite. A úhlavný “záporák” z prvého dielu série je tiež celkom pekné spojenie.  Síce vo výsledku ide prakticky o remake jednotky, lebo prakticky sa udialo niečo veľmi podobné ako v pôvodnom filme, ale nevadilo mi to až tak veľmi. Ale aspoň to nebolo až tak nudné, bez života a bez nápadu ako tretí diel.  Takže vo výsledku sa to celkom dá stráviť ako fajn pokračovanie, ktoré si udržalo kvalitu pôvodného snímku. Len škoda, že to zrejme opäť nebude mať uspokojivé finále.  Na záver dodám len komentár k niektorým recenziám na tento film - že je to hlúpe a nemá to logiku a že to mení to, co hlásal pôvodný film. Ja som ten prvý diel videl pred pár dňami a bol rovnako hlúpy a nelogický ako Jurský Svet. Čiže nič hrozné. A že to nerešpektuje pôvodné myšlienky - veď ľudstvo toto robí aj v reálnom svete. Málokedy sa z niečoho poučíme a robíme stále tie isté chyby dookola.

Jurský park 3 (2001)

Občas mám pocit, že ani neľutujem, že som niekdajšie legendy medzi filmami nevidel. Napríklad také Hviezdne vojny boli ako trilógia fajn, ale pribehovo nič moc. Epizóda I ma už nejak vôbec nechytila, lebo to bol chaos od začiatku.  A Jurský Park je niečo podobné, avšak ešte horšie. Už prvému dielu niečo chýbalo a nebol to najlepšie zvládnutý film. Ale fungovalo to celkom a malo to atmosféru a dobrý nápad.  Dvojka vynechala dvoch členov hlavného tria a síce to až tak nevadilo. Lenže o to, to bolo smutnejšie a možno to tam aj malo skončiť. Ale táto trojka? Ja sa čudujem, že túto sériu ešte chceli tým Jurským Svetom obnoviť. Pretože z nej sa stratilo úplne všetko. Tu si to trio vymenilo. Goldblum nikde, Sam Neil ako hlavný hrdina a Laura Dern len akoby malé cameo. A vôbec nechápem prečo to takto spravili. Navyše filmu ubližuje tá príliš krátka stopáž. Nemá čas sa rozvinúť na zaujímavejší dej. To je ďalším kameňom úrazu. Nič by sa nestalo, keby trojka nevznikla. Namiesto diabolského plánu veľkej vedeckej spoločnosti alebo iného zneužitia situácie ide len o klasickú záchranu stroskotanca na ostrove s dinosaurami. Zabitý potenciál na niečo zaujímavejšie. Takže asi len preto si pozriem aj Jurský Svet, keďže takto tá trilógia nedopadla práve najlepšie a chýba mi uspokojivé vyvrcholenie série. Horšie je, že údajne ani tá nová trilógia to zrejme nezvládla.

Ztracený svět: Jurský park (1997)

Takže pokračovanie tejto série, kedy si dopĺňam resty, keďže plno klasík som ešte nevidel z nejakého dôvodu. A musím povedať, že nerozumiem, prečo sa ľudia sťažujú na niečo pri súčasných snímkoch pomenovaných Jurský Svet. Pretože po dopozeraní tohto filmu môžem potvrdiť, že táto séria je hlúpa a pritiahnutá za vlasy už od druhého dielu. Netreba od toho čakať žiadnu logiku a ani inteligentnú zábavu.  Zatiaľ čo sa prvý diel ešte ako tak držal a mal na väčšinu vecí aj celkom logické odôvodnenie, tak tu to takmer vôbec nefungovalo. Nehovoriac o tom, že reálne by boli dávno všetci mŕtvi. A správanie dinosaurov tiež postráda logiku, keď sa na ostrove za ľuďmi 3 alebo 4x vrátia a odídu. A to je len začiatok tých hlúpostí v scenári. Príbeh v základe nie je zlý, hudba legendárna a triky na tú dobu primerané. A ako taký akčný dobrodružný B-čkový film pri ktorom vypnem hlavu, to funguje. Ale nič viac. Oproti jednotke je to o niečo slabšie. Bohužiaľ, sivý priemer.

Časové pásmo bylo změněno