• Krátkometrážní

Cutterova cesta (1981)

...one of the most unusual and neglected films noirs of recent decades. /James Naremore/

Jedenačtyřicátý (1956)

Propagandistický rozměr nemá ani tak samotný film, jako spíše zde uveřejněný (a v posledních dvou větách značně zkreslený) popis děje převzatý z Filmového přehledu. Čuchrajův film byl natočen až poté, co Chruščov veřejně odsoudil stalinský kult osobnosti, což se ve filmu a umění obecně projevilo výrazným uvolněním poměrů. O pět let dříve by snímek zobrazující románek zapálené rudoarmějky a sympatického bělogvardějce určitě neprošel. Co ale film dělá ještě zajímavějším, je úžasná práce kameramana Sergeje Urusevského. Vizuální slast.

Hlídač č. 47 (2008)

Promarněná šance. Renč svůj ambiciózní film potápí otravnou doslovností (nadužívání voiceoverů, flashbacky...) a místy naprosto nevhodně zvolenou hudbou. Snímek zachraňuje pouze stabilně výborný Roden a docela slušná evokace přelomu desátých a dvacátých let 20. století. 2 1/2

Othello (1952)

Dost možná nejlepší adaptace Shakespeara, jakou jsem viděl. Herecky přesná, filmařsky nekompromisní. A divácky trestuhodně opomíjená.

The Spy in Black (1939)

První spolupráce režiséra Michaela Powella se scenáristou Emericem Pressburgrem. 1. SV: Conrad Veidt hraje kapitána německé ponorky, který je vyslán na Orkneje s cílem potopit britskou flotilu. Film se v mnohém podobá pozdějším Powellovým a Pressburgerovým válečným filmům, třeba 49th Parallel nebo One of Our Aircraft Is Missing (práce s prostředím, pojetí hlavních postav, konflikt dvou národností, postavy v přestrojení, vážné scény prokládané humorem...). Kladem je i příjemná stopáž. Teď ještě sehnat Kontraband...

Silent Britain (2006) (TV film)

Dokumentární snímek z produkce BBC, který se prostřednictvím zasvěceného komentáře a množství ukázek snaží diváka přesvědčit o významné roli britské kinematografie v němé éře. Začíná se v době filmové prehistorie a končí Její zpovědí (1929) od Hitchcocka jakožto oficiálně prvním zvukovým filmem natočeným na Ostrovech. Všem zájemcům vřele doporučuju.

Hoffmannovy povídky (1951)

Moje hodnocení neberte moc vážně - hlavní roli v něm totiž sehrál můj (ne)vztah k opeře. Dokážu si představit, že spousta jiných diváků bude slintat blahem.

Dillinger (1945)

Film bez charizmatu - stejně jako jeho hlavní hrdina.

He Walked by Night (1948)

Všechny ty kvazidokumentární noiry si jsou navzájem hodně podobné a je těžké mezi nimi rozlišovat. He Walked by Night se celou dobu tváří celkem nenápadně - až do závěrečné "kanálové" sekvence, která je fakt výborná (a na jejíž působivosti má největší zásluhu kameraman John Alton). 3 1/2

Vzdálená země (1954)

Ještě lepší než U řeky. Vše stojí na Stewartově skvěle napsané postavě. Jeff je sobecký, apatický a chybující muž, kterému "prozření" trvá až příliš dlouho. Jak je u Mannových westernů zvykem, exteriéry (natáčelo se v Kanadě) jsou úchvatné. Opravdu výjimečný film.