Nejvyšší nabídka (2013)

Nejvyšší nabídka patří mezi filmy, které nekompromisně a jasně nabouraly žebříček 10 nej několika přátel a kolegů, včetně mě! V čele s pro mne doposud ne úplně známým Geoffreym Rushem (pominu-li Královu řeč, kde taktéž exceloval, jeho výkon mě ale spát nechal) příběh, který musí rozhodit i největší tvrďáky z nás. Největší příběh zrady a zklamání, který jsem kdy viděl a myslím, že dlouhou dobu jej nic nedokáže překonat. Pocit prázdnoty a vnitřního nepokoje a trápení, který ve mne film zanechal, je pro mě jasným ukazatelem kvality příběhu, který ranou do černého diváka zasáhl. Dalším pozitivem je neuvěřitelná sofistikace provedení hlavní zápletky, která vychází najevo opravdu až v závěru a nedává šanci prokouknout záměrem režiséra hned v úvodu, jak mají některé filmy, bohužel, ve zvyku.

Polibek od Putina (2012)

Perfektní a vlastně opět aktuální záležitost! V souvislosti se současným děním na Krymu je film Polibek od Putina z roku 2012, se kterým u nás přišel festival Jeden Svět, deskriptivou chování moci, institucí a organizací ovládaných prezidentem, možná vlastně „carem" Putinem. Dokumentární snímek, troufám si tvrdit, téměř objektivně sleduje velice úspěšnou předačku proputinovského mládežnického hnutí Naši – Mášu, která stojí nekompromisně za neomylným Putinem a jeho hnutím. Nutno pochválit sledování psychologie postavy, která je konfrontována s krutou realitou absence plurality politického systému a nemožnosti demokratické soutěže, které si všímá díky útoku na opozičního liberálního novináře. Doporučuji shlédnout všem, kteří se stejně jako já děsí bezhraničnosti davové psychózy, fanatických skupin lidí a manipulace.

Kluci v akci (2005) (pořad)

Hodnotim ale soucasnou podobu (2014-2015).

Tři bratři (2014)

Velice pěkné zpracování tří různých pohádek , k jejichž propojení přichází Svěráci s Třemi bratry. V dnešní době těžkých, komplikovaných a smutných okamžiků vážně milá, zpívaná a radostná pohádka, která je vzhledem k českému prostředí velice dobře obsazena. Často jsem si během pohádky představoval, jaké asi muselo být natáčení, protože opravdu všichni, kdo se na filmu podíleli, patří mezi lidi, jejichž práci mám rád. Mám snad jedinou kritickou, nevyhovoval mi úplně vztah malé Červené Karkulky a Matěje, to bylo divné, jinak opět říkám: Nádherná česká hudební pohádka! A perfektní záležitost - holub Liška ! :-)

Na hraně zítřka (2014)

4* a to jen kvůli tomu, že nejsem milovník sci-fi a kdybych dal 5*, popřu vlastní podstatu :-D Moc hezký film plný napětí, vyhovoval mi zmatek a absolutní zmatení na začátku filmu.

Láska přes internet (1998)

Možná jsem při hodnocení silně ovlivněn participací Toma Hankse na tomto filmu, jako člověka/diváka, který ale jak my říkáme "romarťárny" nerad, jsem filmem, který jsem viděl snad už stokrát, dnes konečně poprvé v celku, mile překvapen. Občas možná není na škodu sáhnout k filmu, který patří do té kategorie romantických filmů, je ale podán lidsky, mile a nevtíravě :-)

Hobit: Bitva pěti armád (2014)

Určitě bych si před půlnoční premiérou nemyslel, že bych mohl být ke třetímu dílu Hobita P. Jacksona po předchozích dvou povedených dílech kritický. Právě k negativním kritikám se ale musím, bohužel, připojit. Ve filmu jsem jednoznačně postrádal to velké NĚCO, co předchozí díly vždy měly. U předchozích dílů jsem užíval každou vteřinku nechtěl jsem, aby film končil a dokázal jsem si představit díl, který by měl třeba 12 hodin a já na něj vydržel koukat. Trojka je ale opakem, zdlouhavý a bezradný pokus o navázání na předchozí úspěch, to se ale, dle mého názoru nepovedlo. Spousta jednotlivých dějových linií se vytratila někam, bohužel jsem se přistihl smát se i u opravdu přehnaných schopností a scén některých postav, což jsem u minulých dílů, i přes to, že i zde byly přehnané opravdu nerealistické scény, neudělal. Třetí díl je pro mě hořkou tečkou za trilogií Hobita, kde je zásadním problémem to, že se nikdy neměl stát trilogií.

Tísňová linka (2013)

Velké zklamání! Film, který se do poloviny, možná snad i do části, kdy sama operátorka pátrá na vlastní pěst, těšil mému určitě 4* ohodnocení se v závěrečných momentech shodil ke 2*. Iracionální chování aktérů filmu mě úplně vytáčelo, i já bych na základě znalosti milionu kriminálních filmů a detektivek třeba pořádně prohledal místo, které bylo správně považováno za úkryt únosce, stejně tak bych nelezl do díry v zemi, o kterém vím, že se tam skrývá vrah, a když už jsem debil a spadne mi tam telefon, alespoň hned po tom, co ho vytáhnu, volám své lásce policistovi, který nemá v průběhu vyšetřování problém podávat mi podrobné info o případu. To by se asi vše dalo prominout, ostatně takové napětí má thriller splňovat, nejvíc mě ale naštval konec, kdy si hlavní postava spojila podle ostatních skalpů dívek v lednici tohoto vraha s jinými případy, přesto ho zaživa pohřbí v oné hrobce, aniž by se někdy svět dozvěděl i ostatních obětech - takové chování mi vůbec nesedělo k charakteru postavy operátorky. Velký potenciál, skutek ale bohužel utek...