Mr. & Mrs. Smith (2005)

Celkom slabý film, rozhodne som čakal niečo lepšie. Scenár už ani nemohol byť jednoduchší, všetky pokusy o vtip zlyhávajú a všetko stojí a padá na chémii dvojice Brad Pitt-Angelina Jolie, ktorá niekdy funguje dokonale, inokedy padá do hlbín trápenia sa. Jedine na tú akciu sa dalo sem tam pozerať, ale to je trocha málo.

Piráti z Karibiku: Truhla mrtvého muže (2006)

Aj keď "Prekliatie Čiernej perly" zostalo neprekonané, a to ako po príbehovej, tak aj po humornej stránke, napriek tomu sme dostali výdatnú porciu dobrodružstva, šermiarskych súbojov, humorných scénok aj napätia. Z hercov zaujme hlavne Johhny Depp, kým Orlando Bloom a Keira Knightley sú tu skôr pre potešenie ženského, repsektíve mužského oka. Vizuálne efekty sú dokonalé, najmä na boj s Krakenom sa pozerá veľmi dobre. Za negatíva by som považoval prehnanú dĺžku a niektoré blbé dialógy a scénky, ale ináč som sa bavil.

Jurský park 3 (2001)

Mne sa tretie pokračovanie páčilo menej než druhé, ale ako zakončenie celej trilógie je to dôstojný film. Po vizuálnej a trikovej stránke sa toho veľa nezmenilo, pretože aj napriek béčkovému vyzneniu filmu sa dinosaury vydarili nadmieru dobre. Veľmi ma potešil návrat Sama Neila, ktorý je tu, podobne ako v jednotke, jediný schopnejší herec. Samozrejme sa tu vyskytne aj pár nelogických scén, najmä tie s velociraptormi ma nútili prevracať očami, ale na druhej strane tu sú aj dychberúce scény, najmä tá vo voliére, prípadne mobil zvoniaci v útrobách Spinosaura, pri ktorej ma veľmi príjemne zamrazilo.

Za plotem (2006)

Celkom zábavný animák, ale videl som už aj lepšie...

Prokletý ostrov (2010)

Fúha, tak to bolo teda niečo. Nadmieru zložitý, ťažšie stráviteľný film o tenkej línii medzi realitou a fikciou, respektíve halucináciou. Toto je presne ten typ filmu, ktorý je nutné vidieť viac krát, pretože až vtedy sa odhalia všetky režijné vychytávky a dôležité aspekty filmu, ktoré sa pri prvom videní ešte neukazujú. Herecky je tento film v najvyššej lige, hlave DiCaprio a Kingsley excelujú. Aj keď podobný typ filmu by som očakával skôr od Finchera, tak si myslím, že Scorsese dosiahol maxium ako v budovaní atmosféry, tak aj v dosiahnutí stiesnenosti a zmätenosti u diváka. Nuž, nezostáva mi iné a len sa tešiť na to ďalšie zhliadnutie a naplno si tento filmový skvost vychutnať.

Dobrý Will Hunting (1997)

Fakt veľmi silný film. Vyzdvihnúť musím (ako každý, kto tento film videl) naozaj vynikajúci scenár a skvelé herecké výkony. Všetkým tu dominuje Robin Williams, ktorého veľmi slušne dopĺňajú Matt Damon aj Stellan Skarsgård a dokonca aj Benn Affleck, ktorý sa na túto rolu skvele hodil. Avšak v niektorých chvíľach mi dej prišiel tak trocha sterilný a nezaujímavý, takže som z filmu nemal ten správny päťhviezdičkový pocit, a tak zostanem pri veľmi slušných 80%.

Spojenec (2006)

Veľmi elegantným spôsobom zvládnutá (a natočená) banková lúpež. Základom všetkého je premyslený scenár, ktorý efektne zhmotnil Spike Lee. Všetko je do detailu premyslené a k dosiahnutiu dávky napätia a emócií nepotrebujete ani akčné scény. Vydarený je aj výber hercov a dvojica Denzel Washington a Clive Owen to celé veľmi slušne ťahá. Tradične dobrá je aj Jodie Foster, ale tu má len menej priestoru. Film má zaujímavé vyvrcholenie, ktoré som rozhodne neočakával a celkovo vzaté je to naozaj štýlová žánrovka, ktorej však k dokonalosti niečo chýba.

Smrt čeká všude (2008)

Iracké peklo! Tak trochu dokumentaristickým štýlom poňatá vojnová dráma o jednom z najnebezpečnejších povolaní na svete - pyrotechnikoch. Film tiahne hlavne napätá atmosféra, ktorá sa vynorí s každým ďalším zneškodňovaním bomby, ale udrží sa aj pri nervy drásajúcom súboji odstreľovačov. Silnou devízou sú aj herecké výkony, najmä hlavný hrdina Jeremy Renner sa ukazuje v dobrom hereckom svetle. Bohužiaľ, je tu dosť viditeľný aj určitý náborový podtext (teda aspoň mne sa to tak zdalo...) a režisérka sa úplne dištancuje od nejakého morálneho zhodnotenia konfliktu. Celkovo ma však film zaujal a je načase, aby sa začalo točiať viac irackých (prípadne afganských) vojnových filmov, avšak nie som si istý či si tento film zaslúžil toľko ocenení, ale tak akadémia ma vždy dokáže prekvapiť.

Statečné srdce (1995)

Spoločne s Gladiátorom sa jedná o najlepší historický veľkofilm v histórii. Tento film je dokonalý takmer vo všetkom a v podstate mu nič nechýba. Zaslúžene oscarová réžia Mela Gibsona s podobne vynikajúcim scenárom dali vzniknúť úžasnému dielu, v ktorom nie je núdza o dojímavé a nezabudnuteľné (FREEDOM) situácie ani o masívne a naturalisticky stvárnené bojové scény so stovkami komparzistov a všetko je podkreslené jedným z najlepších soundtrackov v dejinách. Aj obsadenie je výborné, na čele s neskutočne charizmatickým a mužným Melom Gibsonom, pre ktorého to bola možno životná úloha a drsným záporákom Patrickom McGoohanom, ktorích ešte podporovali ďalší výborní, prevažne britskí herci. Skutočné filmové veľdielo! 100%.

Scary Movie 4 (2006)

Tak pár krát sa na tom dá zasmiať, to by som klamal keby som tvrdil že nie, ale po viacerích zhliadnutiach to človeka už začína nudiť a odpudzovať, podobne ako celá táto séria.

Časové pásmo bylo změněno