Velké ticho (1968)

No svoju dobu ide o nezvyčajne surový, krvavý a realistický western, ktorý je pľuvancom do tváre všetkým preromantizovaným a patetickým westernom, v ktorom hlavný hrdina v závere odcvála smerom k zapadajúcemu slnku. Prašných westernových mestečiek už bolo dosť, tunajšie lokácie sú skvelo vytypované a ešte viac umocnia pocit surovosti a beznádeje nespútanej americkej divočiny predminulého storočia. Hlavný hrdina je dostatočne charizmatický a Kinski je hnusný parchant. Najpozoruhodnejším momentom však rozhodne zostáva záver, ktorý v rámci tohto žánru snáď nikde inde neuvidíte, a tým pádom sa proste stáva nezabudnuteľný. Film však má aj svoje muchy, hlavne teda že Corbucci nie je Leone a jeho práca s hercami a ich mimikou nie je v detailných záberoch vždy dokonalá, a mimo to mi film znepríjemňoval nevydarený strih a celkovo roztrasená kamera pri kľúčových prestrelkách. Ale tento western by si nemal nechať ujsť žiaden fanúšik žánru. 75%.

El Dorado (1966)

Nuž, na základe hodnotenia som mal od tohto westernu určite vyššie očakávania. V podstate ide o klasický western so všetkými kladmi aj zápormi a okoreneného trochou humoru. Možno to je kameňom úrazu, keďže vždy som viac inklinoval k drsnejším, realistickejším westernom. Príbeh nie je v rámci tohto filmového žánru ničím originálnym, v podstate len pracuje s overenými šablónami deja aj charakterov postáv, snáď len účasťou ženy ako pištoľníčky a neschopného strelca mierne vybáča zo zavedených koľají. Celkom ma sklamali prestrelky a je tu priveľa zbytočných dialógov. Samozrejme obsadenie s účasťou legiend tohto žánru nemôže sklamať nikoho a dokonca aj mladý a neskúsený James Caan si zastane svoje miesto. 60%.

Šílený Max: Dóm hromů (1985)

Rozbeh slušný, snáď najlepší z pôvodnej trilógie. Vyšší rozpočet je poznať, hlavne výprava sa podarila a celkový postapokalypticky feeling tu dosahuje svoje maximum. Všetko klape ako hodinky až do chvíle, keď sa Max ocitá v púšti. Vtedy to začne vyzerať, akoby som prepol na dejovo a žánrovo úplne iný film. Tento scenáristický výpadok je pre mňa absolútne nepochopiteľný a zo skvelého filmu sa razom stáva takmer brak. Ešte záver to ako tak zachráni, hoci takých akčných hodov ako v dvojke sa nedočkáme. Mimo iné mi dosť vadí postava Turnerky, snáď sa dala obsadiť aj kvalitnejšia herečka. Z pôvodnej trilógie radím tento diel na druhé miesto, pretože tak slabé ako jednotka to určite nebolo. 55%.

Policajt nebo rošťák (1979)

Na tento film som narazil úplnou náhodu v TV a v podstate ide o moju prvú skúsenosť s typickou starou francúzskou kriminálkou s Belmondom (alebo kýmkoľvek) v hlavnej roli. Nuž a skúsenosť je to skôr negatívna. Možno to bude tým, že nejde o čistú kriminálku, ale o mix krimikomédie, ktorý však nie je ani vtipný ani napínavý. Belmondo je síce sympaťák, ale jeho výkon mi príde trochu prehnane teatrálny. Zvyšné postavy, čo sa týka ich výraznosti a zapamätateľnosti, nie sú na tom o moc lepšie. Mnohým fanúšikom "belmondoviek" sa možno bude zdať moje hodnotenie ako prísne, ale mňa to fakt nebavilo. Snáď sa v budúcnosti stretnem aj so zaujímavejším filmom z tohto ranku. 40%.

Noe (2014)

Nie je to zlé, len sa mi zdá, že je to poňaté až príliš hollywoodsky. Je jasné, že len málokto by sa chcel pozerať na podrobný prepis biblického príbehu, ale všetky tie divné dejové odbočky a výmysly ako sú kamenní obri atď. ma vcelku dosť obťažovali. Minimálne však musím pochváliť kameru a vyčačkaný vizuál, najmä v prvej polovici filmu, ktorá mi celkovo prišla ďaleko záživnejšia než tá po nalodení. Možno by bolo lepšie, keby tou scénou film skončil, alebo keby aspoň nebol ten záver taký rozťahaný, pretože úprimne sa mi celý ten dejový priebeh v arche zdal ako veľmi slabá scenáristická improvizácia. Celkom sa mi pozdávali herci, hlave Russel a Jennifer, ktorí vo vypätých emočných situáciách ukázali, že hrať vedia prvotriedne a prekvapujúco sa mi neprotivila ani Emma "Hermiona" Watson. K dobru prirátam aj výrazné ekologické posolstvo a citlivú hudbu, ale od režiséra takého kalibru som určite čakal viac. 60%.

Hunger Games: Síla vzdoru 1. část (2014)

Po relatívne znesiteľnej dvojke prišlo (ne)očakávané potvrdenie toho, že táto nová filmová séria, ktorá by sa mala stať pre súčasnú generáciu malých capartov tým, čím bol pre tú minulú Potter, nemá šancu zaujať širšie publikum. Jediná vec, ktorá udržovala dvojku (a čiastočne aj jednotku) v pozerateľnej rovine, bola akcia a aj náznak napínavého príbehu. Tu sa však dejú veľmi zvláštne veci, keď nám tvorcovia miesto toho radšej ponúknu pokus o psychologickú drámu premiešanú s priblblou lovestory. Samozrejme, že tento pokus nevychádza a divák sa tak musí dve hodiny trápiť s nezáživným dejom plným hlúpych dialógov a otrasných hereckých výkonov. Nechápem, čo je na tejto filmovej/knižnej sérii také zaujímavé, že naberá tak veľa fanúšikov. To už vážne zmysel pre dobrý vkus úplne vymizol? Úprimne, je to škoda času a silne pochybujem, že zakončenie ságy bude na tom lepšie. 30%.

Šílený Max: Bojovník silnic (1981)

Pokračovanie "Šialeného Maxa" je oproti podpriemernej jednotke úplne iný level. Navýšil sa rozpočet a všetko hneď vyzerá kvalitnejšie, či už technické zázemie, ale aj celkový vizuál. V prvom rade sa film už môže oprávnene titulovať ako postapokalyptický, pretože to konečne vyzerá ako v neprívetivej budúcnosti, ale hlavne je film nasiaknutý tou pravou postapo atmosférou. Aj záporáci pôsobia agresívnejšie, brutálnejšie a uveriteľnejšie než tí srandisti z jednotky. Vysloveným highlihtom film je však akcia, hlavne záverečná cestá naháňačka, ktorá obsahuje neuveriteľné kaskadérske kúsky a je prvotriedne nasnímaná. Zväčša neznámi herci nepredvádzajú nejaké extra oslnivé výkony, ale na film podobného razenia to veľmi nevplýva. Samozrejme Mel, hoci nemá veľmi čo hrať, oslňuje už len svojou prítomnosťou a napriek minimu replík vyžaruje neprebernú charizmu. Najviac kritiky si určte zaslúžia absurdné kostýmy, a to nie len tie záporácke. Hoci je to film plný klišé, na svoju dobu ide o špičkový akčný film, z ktorého čerpá inšpiráciu množstvo filmov. Za všetky príklady uvediem nápadnú podobnosť záverečnej naháňačky tohto filmu a prvého "Fast and furious". Až príliš podobné aby to bola náhoda. 80%.

Nepřítel před branami (2001)

Jeden z mála hollywoodskych (západných) filmov, ktorý si na paškál berie východné bojisko WW2. Ruských filmov oslavujúcich patriotizmus a (prehnané) hrdinstvo tu už bolo neúrekom, tak tento film dával aspoň čiastočnú nádej, že si divák dokáže užiť film aj bez politického a ideologického podtextu. Z tohto pohľadu film funguje, hoci je zrejmé, že aj Amíci si skutočné udalosti trochu poupravili, takže vojnový/historický film bez prekrútených alebo nadsadených udalostí je asi len utópia. Samotný film začína veľkolepo. Pasáž od vystúpenia z vlaku až po fontánovú scénu sa vzhľadom k nasadeniu, bravúrnej réžii aj kamere, technickej vyspelosti a celkovému spracovaniu bojových scén nebojím prirovnať k legendárnemu "ryanovskému" vylodeniu v Normandii. Neskôr sa tempo zvoľní a občas dôjde aj na nezáživné scény, ale celý príbeh je dostatočne vygradovaný, sniperské scény sú vyšperkované a napínavé, a samozrejme nemôžem opomenúť hviezdne obsadenie, z ktorého ma paradoxne najviac zaujal záporák Ed Harris, ktorý má viac charizmy a prejavil viac talentu než inak tiež výborný Law. Škoda slabšieho scenára, ktorý sa mimo hlavnej dejovej linky venuje len klasickej love story na pozadí vojny. Veľmi silné štyri hviezdy - 80%.

Bourneův odkaz (2012)

Bourneovky s Damonom patria k tomu najlepšiemu, čo nám akčný žáner v tomto tisícročí ponúkol. Štvrté pokračovanie (hoci slovo štvrté by sa vzhľadom k určitému priživovaniu sa na mene slávnej série malo dať od úvodzoviek) sa snaží všetkými možnými prostriedkami nadviazať na úspech trilógie, ale darí sa mu to len čiastočne. Minimálne však v postave hlavného hrdinu príliš nezaostáva, keďže Renner je charizmatický a kvalitný herec, takže za Mattom sa nebude smútiť tak ako sa očakávalo. Ale ostatné stránky filmu sú už len tieňom slávy predchádzajúcich dielov. Hlavne dej pôsobí oproti emotívnemu, dych berúcemu a napínavému príbehu z "Damonoviek" veľmi vlažne a nedotiahnuto. Akcia tiež nemá taký náboj a spád, snáď len domová scénka ma dokázala dostať do varu, naproti tomu záverečná naháňačka vyzerá príliš jednotvárne a diváka skôr ochromí než nabudí. Takže, ak sú prvé tri časti považované za kultové perly akčného žánru, "Bourneov odkaz" sa veľmi rýchlo stratí v prepadlisku filmových dejín ako priemerný príspevok do tejto výnimočnej série. 60%.

Ponorka (1981)

Výborný vojnový film s inteligentným dejom, bravúrnymi hereckými výkonmi (Prochnow rules), neskutočne hutnou klaustrofobickou atmosférou a kvalitne odvedenou réžiou, dávajúcou dôraz hlavne na enormnú realistickosť snímku. Určite ide o jedno z vrcholných diel nemeckej kinematografie a o kvalitách tohto filmu svedčia aj oscarové nominácie. Je pozoruhodné, že priebeh deja vás núti fandiť týmto chlapcom, aj keby tam každých desať minút heilovali, čo považujem za kus scenáristického aj režijného umenia. Na slabšie vizuálne efekty sa vzhľadom k roku vzniku sťažovať nebudem, ale čo mi robilo najväčší problém, je určite nekonečná dĺžka. Videl som director´s cut, a tie tri a štvrť hodiny sú vzhľadom k obsahu filmu neúmerne veľa. Preto "len" štyri hviezdy. 80%.