Útok na Bílý dům (2013)

Takže tu máme ďalší z deštruktívnych Emmerichových filmov, v ktorých je vždy aspoň toľko výbuchov ako hviezd na americkej vlajke. Dej je samozrejme úplne neoriginálna zmes niekoľkých známejších akčných filmov, a ako je u Rolanda zvykom, opäť nemôžu byť hrdinami ľudia z normálnej usporiadanej rodiny, ale opäť musí byť niekto rozvedený a rozhádaný, v tomto prípade ide o naštrbený vzťah otec-dcéra (mimochodom hlavná adeptka na cenu najnesympatickejšie a najprotivnejšie decko). Akcia je pozerateľná, za to môžem dať Rolandovi palec hore, taktiež ho už dlhšiu dobu uznávam za to, ako elegantne dokáže skombinovať akciu a humor niekedy až parodických rozmerov do výborne fungujúceho celku. Čo mi však vadí je casting. Jamie Foxx ako mieruchtivý americký prezident (to je fakt utopická myšlienka) mi jednoducho v tejto roli nesedel. Nuž a Tatumovi akčného borca tiež nikdy nezožeriem, nech radšej zostane v romantických filmoch pre teenagerov. Zvyšok osadenstva ako tak ušiel, ale dve hlavné postavy sú proste omyl. Celkove to vôbec nie je zlý film, ale tiež sa pridám na stranu tých, ktorým sa viac páčila Gerardova exkurzia po Bielom dome. 60%.

102 dalmatinů (2000)

Celé zle! Po (do istej miery) zábavných "101 dalmatíncoch" prišla táto hrôza, ktorá okrem psov a hroznej Glenn Close nemá s prvým filmom spoločné absolútne nič. Takto to proste vyzerá, keď chcete natočiť pokračovanie komerčne úspešného filmu s vidinou podobného úspechu, avšak bez poriadneho príbehu. Jednu hviezdu dávam za papagája, ktorý ma pár krát prinútil jemne roztiahnuť kútiky úst.

101 dalmatinů (1996)

V detstve som mal tento film veľmi rád, pretože okrem zaujímavého a miestami zábavného deja, som vždy pociťoval voči psom ako zvieratám osobité sympatie. Lenže keď som tento film nedávno znova videl, až také nadšenie ako v detstve som logicky nepociťoval, skôr naopak. Ale aj za nutnej dávky nostalgie nechám aspoň tri hviezdy.

Ali - Baba a 40 loupežníků (1954)

Pomerne neznáma, ale rozhodne zaujímavá verzia klasickej rozprávky z Tisíc a jedna noc. Dej je miestami napínavý, niekedy zábavný, možno by to chcelo sympatickejšieho hlavného predstaviteľa, ale celkove je to sympatická rozprávka.

Plán útěku (2013)

Skôr tri a pol hviezdy, pretože dejovo je to obyčajný akčňák, ktorý sa spočiatku javí ako zaujímavá väzenská dráma, ale z závere sa to zvrhne na trocha zbytočnú akčnú exhibíciu. Taktiež sa nedá prehliadnuť ani pár nedostatkov v scenári a niektoré postavy sú vskutku otravné (50 cent). Ale zaokrúhlim to nahor, pretože vidieť tieto dve legendy spolu v jednom filme (mimo Expendables, ktorý je skôr poctou klasikám z 80.-tych rokov) s plnohodnotným dejom, kde ich vzájomná spolupráca funguje dokonale, je naozajstný zážitok. Oceniť sa dá aj celkom solídny záporák a najnezabudnuteľnejšie je samozrejme Arnoldove nemecké vystúpenie. 70%.

Fantomas kontra Scotland Yard (1967)

Záverečný diel trilógie je svojím spôsobom zaujímavým zakočením, ale podobne ako tomu bolo pri dvojke, ani tu sa nekoná žiadne bezchybné vystúpenie a kvality jednotky sa tak opäť nepodarilo úplne naplniť. Mimo to musím povedať, že má tá kriminálna zložka príbehu nikdy až tak nebavila, pričom záujem vo mne vzbudzoval skôr humor, o ktorý sa primárne staral Louis de Funes, ktorý určitým spôsobom zvyšoval kvalitu filmu.

Vyvolený (2000)

Nó, to boli ešte časy, keď Shyamalan točil jeden famózny film za druhým. Celkove je film o niečo slabší než "Šiesty zmysel", keďže nie je až taký šokujúci, ale aj tak má výborný dej postavený na originálnom scenári. Hoci tempo filmu je dosť pomalé, režisér sa s nami pohráva a nechá nás pozvoľne unášať atmosférou podporenú premyslenou kamerovou prácou a podmaňujúcou hudbou. Bruce Willis aj Samuel L. Jackson podávajú fantastické výkony a nebyť niektorých nedostatkov v samotnej kostre príbehu, kde nie sú vysvetlené všetky podstatné aspekty, dal by som plný počet. Takto musím pár percent stiahnuť. 80%.

Petrolejový princ (1965)

Z mayoviek so Surehandom ma táto bavila snáď najmenej. Už samotný príbeh o putovaní prisťahovalcov ktoviekam nie je bohvieakým lákadlom. K úbohosti Old Surehanda sa po tretí krát ani nemá význam vyjadrovať, taktiež mi začal vadiť aj Terence Hill, ktorý taktiež po tretí raz predstavoval obdobnú postavu a Vinneotuove silené výstupy mi tiež už tiež liezli hore krkom. Humorná zložka je skôr trápna než zábavná a niektoré scény si tiež mohli tvorcovia odpustiť. Mám na mysli hlavne scénu s plťou, počas ktorej som vždy prepol na iný kanál. 35%.

Odvážný Severino (1978)

Neobvyklá mitičovka, v ktorej v podstate nie je žiadna akcia, skôr naopak, dosť veľa sa tu rozpráva, ale celkove je mi príbehovo bližšia než tie klasické "prérijné" mitičovky a spolu s Tecumsehom a Osceolom ju radím k tým lepším. Dokonca aj Gojko vyzerá, že v niektorých momentoch by z neho mohol byť aj herec, okrem toho sa mi páči aj hudba, aj keď gitary sa k indiánke až tak nehodia, ale znie to lepšie než tie pojašené cirkusové melódie z predchádzajúcich filmov. 45%.

2 $ocky (2011) (seriál)

V poslednej dobe som začal tento seriál pozerávať pravidelnejšie, a aj keď na poli komediálnych seriálov určite existujú aj lepšie kúsky, ani tento rozhodne nie je na zahodenie. V prvom rade musím vyzdvihnúť hlavné protagonistky, na ktoré sa fakt veľmi dobre pozerá (najmä na Kat), dobrý humor je skôr záležitosťou vedľajších postáv (Han, Oleg), ale niekedy zaperlia aj tieto dve fešandy.