Přestřelka u O.K. Corralu (1957)

Príbeh Wyatta Earpa, respektíve slávna prestrelka v O. K. Corral, je udalosť, ktorá bola vo svete filmu spracovaná už viac krát. O to viac je prekvapujúce, že v tomto filme nebolo všetko podľa skutočných udalostí, ale tvorcovia si dej čiastočne prispôsobili. Zmena je viditeľná hlavne pri záverčnej prestrelke, ktorú oproti skutočnej poriadne natiahli. Ale aj keby som to nebral do úvahy, stále je to jeden z tých slabších westernov, kde sa hlavne dosť kecá a nejaká vybrúsenejšia scéna príde len ojedinele. Pozitívom je však účasť Kirka Douglasa, ktorý úplne zatieňuje aj nevýrazného Lancastrovho Earpa (prekvapujúco bez fúzov), celkom ma nadchla aj muzička a viac menej sa príbeh známej udalosti z divokého západu dal zniesť.

Rivalové (2013)

Filmy Rona Howarda som vždy považoval za remeselne kvalitné, ale vždy mi v nich niečo chýbalo. Taktiež nie som nejakým veľkým fanúšikom F1, tam mi stačí vedieť kto bude majstrom sveta. Tak prečo som z tohto filmu taký odvarený? Možno preto, že tento šport je tu vďaka skvelému príbehu a výbornej réžii podaný tak, aby zaujal aj nefanúšika. Možno preto, že obe hlavné postavy sú hercami stvárnené na výbornú a obom svojím spôsobom fandíte. Alebo možno preto, že aj samotné závody sú tu vďaka kamere a šikovnému strihu podané tak, že vyzerajú napínavejšie a záživnejšie než v skutočnosti. Atmosféru filmu dotvárajú aj vhodne zakomponované dobové zábery a naliehavá Zimmerova hudba. Ako celok film pôsobí veľmi kompaktne a napriek mojej počiatočnej skepse si ma veľmi rýchlo získal. 90%.

Mizerové II (2003)

Tak toto Bay, mierne povedané, prehnal. Vo všetkom! V stopáži filmu, pretože akčná komédia plná stupídnych dialógov a scén "pre efekt" v podstate prázdnom príbehu nemôže mať viac než tých 120 minút. V súdnosti, keďže z viacerých scén je človeku skôr zle než zábavne a príšli často sa vám do mysle vkráda pocit, že príbeh o extáze nebol náhodný a Bay si jej v tej dobe asi doprial viac než je zdravé. A v konečnom dôsedlku Bay prestrelil aj s akciou, pretože neustále prestrelky a auto naháňačky postupom vyvolajú stereotypný pocit "už zase?". Dve hviezdy za pár hlášok a prvú trištvrte hodinku, keď som ešte netušil, ako sa neskôr budem trápiť.

Pompeje (2014)

Už meno režiséra ma malo varovať, že sa nebude konať žiadne strhujúce epické divadlo plné skutočných emócií, ale zas to bude len priemerný film s jednoduchým scenárom, v ktorom nesmie to, čo vídať snáď v každom filme z obdobia antického Ríma, teda gladiátorské zápasy (hoci pre význam filmu nemajú žiaden hlbší zmysel a naviac dosť pasáží je úplne okopírovaných z Gladiátora) a love story medzi otrokom a osvietenou Rimankou. Casting sa veľmi nevydaril, hoci John Snow je jeden z mojich obľúbených charakterov v GoT, ale tu bol veľmi nevýrazný, a ani hlavná hrdinka nie je nejak extra pekná. Aj od samotného zničenia mesta som si sľuboval viac, ale tu mu bola venovaná len malá časť časového rozhrania filmu, naviac s efektami, pri ktorých som mal sem tam pocit, že sa pozerám na C-čkový katastrofický cajdák. Proste ide len o tupé, neoriginálne, klišoidné divadlo, aké si príbeh zničenia Pompejí určite nezaslúži.

Než si pro nás přijde (2007)

Celkom silný príbeh o posledných mesiacoch života, ktoré si treba naplno užiť, pričom na veku nezáleží. Už mená hlavných predstaviteľov dávajú na známo, že o kvalitu hereckých výkonov sa báť nemusíme. Bolo tu viacero scén, ktoré ma úprimne rozosmiali, ale aj pár takých pri ktorých sa vám chtiac nechtiac tlačí slza do oka. Tento film snáď môže každého inšpirovať k vytvoreniu vlastného "bucket list", ale tiež je dôležité nájsť si na to dobrého sponzora, akým je tu Jack Nicholson, inak ten zoznam bude o pár zážitkov chudší.

V říši Stříbrného lva (1965)

Hoci sa mi z orientálnej série mayoviek páčil tento film asi najviac, stále to nie je na viac než tri hviezdy (hoci silné). Klady a zápory sú viac menej rovnaké ako pri predchádzajúcom filme, teda zaujímavý dobrodružný príbeh, dobre napísané postavy respektíve nudné pasáže a lord so sluhom. Viac nie je čo dodať.

Hondo (1953)

Znamenitý western so skutočnou legendou tohto žánru v hlavnej úlohe. Napriek dobe vzniku sa mi celkové spracovanie veľmi páčilo. Nechýbali umne natočené akčné sekvencie, niekoľko fakt zábavných momentov (zoznamka s Apačmi) a solídni herci. Len sa mi to celé zdalo tak trochu alibistické, keďže Apači tu boli síce zobrazený v humánnejšom svetle a John Wayne sa o ich spôsobe života vyjadruje s úctou, ale nakoniec sú aj tak oni tí zlí, a statoční americkí kavaleristi ich samozrejme všetkých postrieľajú. 75%.

Duel (2006) (pořad)

Ale áno, mňa viac zaujímajú takého vedomostné súťaže, než súťaže typu "doplň písmenko".

Bourneovo ultimátum (2007)

Najlepší Bourne! Celý film je nekončiaca adrenalínová smršť akčných nápadov vedených zdatnou režisérskou rukou s podporou výbornej kamery (ktorá mi podobný typ filmu proste sedí) a dynamickej hudby. Hoci sa v tomto pokračovaní vytratilo to očakávanie z rozuzlenia Bournovho osudu, ktoré zdobilo menej akčné, ale o to napínavejšie predchádzajúce dva filmy, stále sme svedkami napínavého príbehu s množstvom dychberúcich scén, kvalitných hereckých výkonov (Damonovi napriek nevinnej tvári tú nasranosť na systém proste veríte), ale hlavne efektne zostrihanej akcie, ktorá z tohto filmu robí jeden z najlepších akčňákov za posledné roky.

John Carter: Mezi dvěma světy (2012)

Nuž, očakával som niečo iné a lepšie než to, čo som dostal. Už len samotný príbeh je jeden veľký miš maš, a aj keď sa snažíte sledovať film pozorne, napriek tomu vo vás stále zostáva pocit, že neviete o čo tu vlastne ide. Ďalšou vecou na zozname je podľa môjho názoru slabšie spracovanie samotného sci-fi/fantasy (nazvite si to ako chcete) sveta. Nemyslím vizuálne, ale celková to zasadenie do tohto prostredia proste nefunguje, pretože fantasy príbehy o postavách prichádzajúcich z nášho sveta do cudzích jednoducho nikdy nemá taký šmrnc ako dokonale spracovaná mytológia fantasy svetov bez "vonkajšieho" zásahu. Naviac, keď tak čítam niektoré komentáre, vidím, že nie som jediný, komu príbeh trošku pripomína Avatara. Žeby sa niektor chcel zviesť na vlne úspechu? K obsadeniu viac menej nemám výhrad, hoci Kitsch nie je ten pravý herec na stvárnenie hlavných hrdinov vo filmoch. Jediné, čo stojí za pozitívnu zmienku je výprava, efekty a CGI postavy, vďaka ktorým sa nám aspoň dostáva mocného vizuálneho obžerstva. 50%.