Hobit: Šmakova dračí poušť (2013)

V pokračovaní Hobita je už po niekoľkých minútach jasné, že na rozdiel od jednotky, kde bolo sfilmované všetko do poslednej básničky, sa tvorcovia rozhodli pridať trochu (no skôr viac než trochu) vlastnej invencie, hoci samotná kostra knižného príbehu je takmer kompletne zachovaná. Jednotke mnohí vyčítali pomalý rozbeh. Dvojka je zas úplným opakom, to znamená, že Jackson do nás šije jednu akčnú scénu za druhou, ale našťastie vo vhodnej chvíli vždy zvoľní tempo a nechá nás kochať sa nádhernými scenériami či už Nového Zélandu alebo digitálnej Stredozeme. Áno, je jasné, že časom bude mať "Smaugova pustatina" podobnú pozíciu ako svojho času Dve veže, teda bude plniť úlohu prostredníka medzi dvomi filmami bez poriadneho začiatku a konca. Podľa mňa úplne zbytočná výčitka niečomu, čo aj tak funguje dokonale. Je pravda, že Jackson sa necháva mnohokrát strhnúť akčnými scénami a možno to ja preháňa, ale to je presne to, prečo mám tohoto režiséra v obľube, pretože jeho fantázia nemá hraníc. Čo sa týka odchýlok od knižného príbehu, nemôžem namietať ani tomuto. Taký Silmarillion by som Jacksonovi asi nedal sfilmovať, ale to, čo dokázal stvoriť z infantilného príbehu s viacerými nedostatkami je úžasné. Veď ak by sa Jackson držal predlohy zubami nechtami, nemohli by sme sa kochať excelentným finále s drakom v hore, kde boli dokonale využité vizuálne aj charakterové možnosti lietajúcej obludy. Než bol Hobit natočený, nechcel som, aby tam boli všelijaké rozprávajúce mešce a psy chodiace po dvoch nohách atď. (tí čo čítali knihu vedia), ale predstavoval som si ho viac-menej takto, teda ako dychberúce temnejšie fantasy. Úplne chápem, keď sa takto spracovaný Tolkienov príbeh niekomu nepáči, ale ja som rozhodne nadšený. Ale aby som nebol len pozitívny, niečo mi aj vadí, hlavne teda úplne zbytočná a otravná dejová linka s medzidruhovým laškovaním Kiliho a Tauriel, a trochu aj prestrelená exhibícia na rieke, aj keď tu mi vlastne vadí iba to Bomburove vystúpenie, inak je to už teraz legendárna scéna.

Agent bez minulosti (2002)

Jeden z najorginálnejších príspevkov do špionážneho filmového žánru, za čo vďačíme najmä skvelému námetu a scenáru, zhmotnenému nápaditou réžiou Douga Limana. Počas celého filmu sme držaní v napätí a očakávaní ďalšieho rozvinutia príbehu, pričom však režisér nezabúda ani na akciu, ktorá prichádza vždy vo vhodnej chvíli. Herecké obsadenie je zväčšej časti kvalitné, len čo sa týka Franky Potente, do hlavne ženskej úlohy sa snáď dala vybrať aj krajšia herečka, nuž ale jej herecký výkon spochybňať našťastie nemusím. Jedniné, čo mi bráni dať päť hviezd, je vyššia kulminácia napätia, príbehu, ale aj akcie v ďalších dvoch pokračovaniach. 80%.

Old Surehand (1965)

Filmový Surehand dopadol podobne ako ďalší nesympatický "hand" Old Firehand, teda s úbohým hercom, ktorý postavu stvárňuje, s Vinnetouom, ktorý akoby ani nebol Vinnetou ale len ďalšia z radu zbytočných vedľajších postáv, s príbehom, ktorý vás núti krútiť hlavou a žasnúť nad tým, ako hlboko sa dá v rámci série mayoviek klesnúť a so záporákom, ktorý je skôr ako zlá postava s detskej rozprávky, než pravý westernový "padouch". Nuž, dá sa očakávať, že ak točíte filmy tempom päť za rok, tak niektoré dopadnú takto neslávne, ako práve Old Surehand.

Pokrevní bratři (1975)

Najromantickejší východonemecký "western" s účasťou západného emigranta Deana Reeda vo mne zanechal zmiešané pocity. Na jednej strane máme v určitých momentoch až dojímavý príbeh o láske zbeha z americkej armády (zaujímavé prepojenie s Reedovým skutočným životom) a indiánky. Na druhej strane ja však film ako ostatné mitičovky, teda plný rôznych režijných a scenáristických nedostatkov, nudného deja a trápnych situácií. Gojko je tu topornejší než obvykle a v podstate stále len stojí alebo niečo preriekne a Dean Reed hrať proste nevie, hoci určitú charizmu lámča sŕdc mu nemožno uprieť. Podľa mňa existujú aj horšie westerny "made in NDR", ale zas niektoré su aj lepšie. Slabé dve hivezdy, 30%.

Diktátor (2012)

Najmenej oplzlá a fekálna Cohenova komédia, možno aj preto ma bavila najviac. Film nám hádže do ksichtu jeden gag za druhým, a aj keď niektoré vyznejú menej zábavne, stále nám zostáva dostatok scén, keď od smiechu nemôžete popadnúť dych. Taktiež v niektorých momentoch neveriacky krútite hlavou, kam až niekedy vo svojich scénach zachádza (videohra na motívy Mníchovskej olympiády), ale ja sa rozhodne na jeho ďalší film teším.

Hněv Titánů (2012)

Na toto pokračovanie "Súboja titanov" som sa celkom tešil, pretože film nezaťažený "remakovými" očakávaniami má u divákov rozhodne vyššiu šancu zabodovať. Začiatok vyzeral sľubne, a to nielen z dôvodu Worthingtonovho dobovejšieho účesu, ale samozrejme ma uchvátili najmä trikovo excelentne zvládnuté scény s chimérou či kyklopmi. Bohužiaľ, po spomínanej scéne s kyklopmi prišiel nečakaný dejový útlm s mnohými scenáristickými nezmyslami (smrteľnosť bohov, bojujúca Andromeda, atď), taktiež grécka mytológia tu dostáva poriadne na frak (tak Perseus nám zabil už aj Minotaura hm?), a herecké výkony sú niekedy až smiešne. Veď spoločné scény a dialógy medzi Diom a Hádesom ma najma v závere nútili prevracať očami nad tým, kam sa až môžu dostať také herecké legendy, akými L. Neeson a R. Fiennes bezpochýb sú. Ale aspoň za akčné a trikovo dokonalé scény dám filmu priemerné hodnotenie, hoci pociťujem úprimné sklamanie.

Stealth: Přísně tajná mise (2005)

Scenár je od samého počiatku jedna veľká, v bahne tápajúca kravina, avšak 2/3 filmu sú v podstate podstavené na akcii, hoci nie v dokonalej forme, naviac vizuálne efekty sú veľmi slušné, takže pri hodnotení nebudem úplne nemilosrdný. 40%.

Moje povstanie.sk (2014) (TV film)

V podstate som sklamaný, aj keď by som nemal byť, pretože ani moje očakávania neboli vysoké, hoci RTVS robila okolo tohto projektu veľké haló. Nalákanie známych osobností (zväčša však nehercov) neboli tým pravým lákadlom a keď nadišla chvíľa uvedenia tohto programu na obrazovky, po chvíli ma prešli akékoľvek nádeje na zaujímavo strávený čas. Väčšina z poviedok mi okrem informácií nedala absolútne nič a jediná, ktorá ma dokázala zaujať je prekvapujúco druhá poviedka s Celest Buckingham, ktorá bola celkom napínavá. Miesto tohot projektu mohla RTVS radšej natočiť viacdielny seriál z obdobia SNP, ktorý by bol určite väčším lákadlom.

Ulzana (1974)

Jedna z mála mitičoviek, ktorá príbehom nadväzuje na predchádzajúci film. Bohužiaľ, táto je ešte o niečo slabšia než "Apači", a to najmä z dôvodu nezaujímavého deja, ktorý sa len zťažka dá dopozerať, taktiež záporák Rolf Hoppe je jedným z najhorších a najnenápadnejších záporných persón v mitičovkách, ale aj tak tomu dám aspoň dve hviezdy, pretože tie prvotné mitičovské hrôzy sa už našťastie "prekonať" nedajú.

Vinnetou - Poslední výstřel (1965)

Tomu sa povie výstrel do čierneho. Emóciami najviac nabytá mayovka s nezabudnuteľným záverom, pri ktorom som v detstve mnohokrát radšej odvrátil zrak aby ma zas nezaliali slzy. Žiadna vinnetouovka nebola filmársky dokonalým dielom, ale na niektoré filmy sa proste nezabúda a úputajú vás aj po dvadsiatom zhliadnutí.