Zápisník jedné lásky (2004)

Kdy poznáte, že jste na tom špatně? Když si sami pouštíte romantické filmy, prostě protože chcete. The Notebook je krásný film s hvězdně obsazeným hlavním duem, takže se je na co koukat. Ryan je štramák a Rachel zas štramanda. Víc není k romantickému filmu třeba. Líbilo se mi, že film nebyl uměle předramatizován (až na poslední scénu, ale to je taková samozřejmost) a působil realisticky. Ze scénáře, který, když se nad tím zamyslíte, není až tak strhující, bylo vyždímáno maximum. Do 5* chybí více strhující děj.

Captain America: Návrat prvního Avengera (2014)

Jak je možné na blízko zabít/omráčit 25 lidí bez jediné kapky krve? Zeptejte se Steva Rogerse... Od prvního dílu prošel Captain America značnou změnou, ale nepřístupnost mládeži do 12 let pořád zůstává, což je úplně to nejhorší na celém filmu. Akční scény jsou daleko lepší než v prvním díle, paradoxně ale nejlepší scéna v celém Captain Americovi je bez Captaina Americy ("Offensive measures advised", "Wait!", "Window itegrity: 1 %", "Now!" ). Story filmu už na tom tak dobře není, ale marvelovský filmy moc nikdy nebyly o příběhu, že? Chris Evans je sympaťák (v dost solidní formě) a i Captain America mi přijde jako dobrý superhrdina. Kdyby filmu nebyla snižována přístupnost kvůli většímu výdělku, dal bych klidně i 5*.

Lásky čas (2013)

About time je ne tolik drastický Butterfly effect. Vlastně ani trochu drastický. Všechny negativní komenty, že je film přeslazený, jsou pravdivé (vsadil bych se ale, že polovina z těchto hrdinných kritiků byla u filmu úplně na měkko). Ale film je sentimentální schválně. Leč ukazuje život 'cestovatele v čase', dokážeme se v něm najít my všichni... Mě tyhle naivní a přeslazené filmy obvykle dostanou a tentokrát tomu nebylo jinak.. O námětu filmu se moc hovořit nedá, neb na něm opravdu není nic moc originálního. O hereckých výkonech už to ale jde. Domhnall Gleeson do své role nebyl vybrán omylem a Rachel McAdams se do filmu taky skvěle hodila (navíc je fakt krásná). Ještě bych zmínil Billga Nighyho, který konečně dostal trochu větší prostor, aby ukázal, co v něm je a jako táta obstál na jedničku. About time je romantický film, který mě dojal, pobavil, měl pointu a prostě byl skvělý. A už se těším, až ho někdy uvidím znovu.

500 dní se Summer (2009)

Film hezký, pointa dobrá. A Joseph Gornon-Levitt se do romantických komedií opravdu hodí. Co tomuhle filmu ale chybí je nějaký epický moment, hlášky, dojemné scény. Něco, co by vás donutilo si ho zapamatovat. I hudba byla parádní, ale nic, co bych si hned po konci googloval... Proto to není na 5*.

Vrána (1994)

Je pravda, že občas mi naprosto bezchybná, romantická, vášnivá a nehynoucí láska Erica a Shelly přišla dost nereálná, naivní až komická, ale to bylo asi tak to jediné, co bych tomuto filmu vytknul. Brandon Lee je ultimate bad-ass, který se s tím opravdu necrcá a jeho způsoby jsou dost brutální. Jeho chování a celková image dávají filmu velmi temnou atmosféru. Je bohužel skutečností, že hned po pěti minutách víte, jak film dopadne, ale tak je to asi u všech filmů, jejichž hlavním námětem je pomsta. The Crow je třeba sledovat kvůli jeho atmosféře a hlavnímu hrdinovi, ne kvůli jeho motivům.

Země mrtvých (2005)

Sehnat tenhle film v shlédnutelné kvalitě, ať už legálně či nelegálně, dá poměrně zabrat. A nejsem si jist, jestli to za tu námahu stálo. Je to béčkovina od začátku až do konce, ještě ke všemu s nedostačujícím rozpočtem. Hlavní hrdina, mentalista, by se spíše hodil do romantického filmu než do hororu. A zombíci, kteří střílejí ze zbraní.. To je prostě nesmysl. Na 3* to stačí. Film jsem dokoukal, ale znovu už si ho nepustím.

50/50 (2011)

Není komedie jako komedie... 100x viděný námět ničím nepřekvapí. Co ale tenhle film má, narozdíl od ostatních a hůře hodnocených, je Joseph Gordon-Levitt. Vždycky jsem tohohle chlápka vnímal až jako druhořádého herce, ale přijde mi, že jak stárne, tak se propracovává na prvořadého herce (a možná i režiséra). Dávám hodně silné 4*, do 5 tomu něco málo chybí. Ne, že byc nebyl na měkko, ale to já jsem i u Avataru, takže musím tyhle filmy brát s nadhledem.

Once (2007)

Je zajímavé, že film se skoro žádným rozpočtem má daleko větší hodnotu, než většina vysokorozpočtových. V jednoduchosti je krása. Once je film o lásce. A to hlavně o lásce k hudbě. Romantická část byla, podle mě, až druhořadá. Ostatně film má jen 83 minut a dobrou polovinu z toho se zpívá. I tak ale musím uznat, že jsem byl poměrně dojat. A to hlavně koncem, který jsem tak úplně nečekal. Celý film byl velmi nesentimentální a to je pro mě velice pozitivní vlasnost. Vztah Glena a Markéty vypadá velmi věrohodně a upřímně (jako kdyby spolu v té době chodili :). Once je v originálním znění specifický z jazykové stránky: Na jedné straně Glen Hansard s jeho irskou angličtinou a na druhé Markéta Irglová s její (hroznou) českou angličtinou. Doufám, že ve filmu záměrně mluvila s tak hrozným přízvukem, aby bylo jasné, že je to cizinka. Každopádně hlavní song Falling slowly si svého Oscara zasloužil na 100 %. Tak krásná písnička se jen tak neslyší. "Take this sinking boat and point it home..."

Úsvit mrtvých (2004)

Nevím, jak je to možné, jestli jsem snad tak hloupý, ale zombie žánr patří k mým nejoblíbenějším. A Dawn of the dead je to nejlepší, co tenhle žánr nabízí. Není to jeho originalitou, na příběhu ostatně nic originálního není, spíše naopak. Ale jeho provedením. Filmaři vsadili spíše na akci, než na horor, narozdíl od ostatních zombáren a možná proto je Dawn of the dead unikátní. Atmosféra a napětí filmu jde ruku v ruce s dobře vybranými herci. A ani konec není dojebaný, což se u tohohle žánru jen tak nevidí. Po 4. shlédnutí měním hodnocení na 5*, minimálně do doby, než vznikne lepší zombárna... Get up, come on get down with the sickness!

Gattaca (1997)

"I belonged to a new underclass, no longer determined by social status or the color of your skin. No, we now have discrimination down to a science" ... Utopie? Antiutopie? Každopádně se jedná o námět, o kterém se dá povídat, filizofovat či jen přemýšlet hodiny. Gattaca ale není jen filmem, který by popisoval utopistický svět. Je daleko hlubší. Je o přátelství, rodině a hlavně o touze plnit své sny. A právě kvůli jeho hloubce a smysluplnosti dávám 5*