Bohemian Rhapsody (2018)

Dlho som premýšľal ako mám tento film hodnotiť. Nikdy som nebol skalný fanúšik Queen, aj keď ich výnimočnosť a vplyv na celú rockovú scénu som vnímal už od detstva. Poznal som asi všetky skladby, ktoré zazneli od nich vo filme, pretože ich počujete neustále všade okolo seba. Od filmu som čakal istú gradáciu, nejakú (alebo aj nejaké) love story, množstvo muziky, cit pre detail a nadšenie mladých ľudí pre rock and roll. A dočkal som sa všetkého! Jediné, čo mi vadilo na filme, som zistil až po pozretí zaujímavostí o ňom. Uveril som v kine všetkému!

Bohové Egypta (2016)

Kým iní hrali futbal, ja som si v detstve (okrem iného) pokreslil zošity domnelými hieroglyfmi a dookola sa pokúšal znázorniť boj Hora so Sutechom vo všemožných variáciách a hlavne to tomu púštnemu bastardovi natrieť poriadne! Keď som sa dozvedel, že Svätýúd znova ide przniť mytológiu a tentokrát si berie na paškál práve tento egyptský príbeh...očakával som znova samovznietenie mojich nervov v štýle nového Súboja titanov. Ale ono to v podstate až tak zlé nebolo. Bola to samozrejme pestrofarebná, multi-kultúru ctiaca a všemožnými tuctovými dojákmi umocnená americká zlátanina...no tentokrát to bolo béčko aspoň epické, plnokrvné a jednohubkové fantasy (vrátane dokonalých žien)! A nikto nevyhodil Buba do koša! ;C

Bojiště Země: Sága roku 3000 (2000)

Film, od ktorého som čakal skutočne menej, než som dostal, až ma to naštvalo. Medzi najhoršími snímkami histórie táto paródia na sci-fi vážne opusy určite patrí, ale sklamane musím uznať, že som poznal aj horšie. Príbeh je samozrejme vykrádačka všetkého možného a len potvrdzuje, že L. Ron Hubbard nebol (okrem paródie na alternatívnu psychológiu) bohvieaký autor sci-fi a bola vždy u neho dôležitá hlavne kvantita (čím sa jeho sekta pyšní). Mimozemšťania, ktorí ovládnu Zem a postaví sa proti nim vodca ľudovej revolúcie z jaskyne - to sme už zažili mnohokrát. Hlavnou devízou filmu je teda jeho produkčná a dramaturgická rovina. Všetko zle a škoda vyberať, či je horší strih, kamera, efekty alebo dialógy či uveriteľnosť deja v rámci vedeckej fantastiky (jasné, máme príšery a zbrane - no jaskynný muž sa to naučí ovládať keď mu to niekto slovne vysvetlí). Ak si Travolta skutočne myslel, že vytvoril veľdielo, tak to len potvrdzuje, že scientológovia nemajú medzi sebou žiadnu elitu sveta. A za to si zaslúži hviezdu!

Boj o oheň (1981)

Jean-Jacques Annaud mi už v Medveďovi ukázal, že na film nepotrebujete ľudskú reč a viete vytrieskať väčšie emócie, než všetky moderné drámy dokopy. Nie je nutné ovládať ani hypermodernú techniku aby ste dosiahli požadovaných efektov. Stačí starostlivo vybrať hercov, naštudovať si problematiku pre potreby deja a vtrhnúť divákov do sveta, ktorému uveria. Téma je to náročná a vyžaduje si sústredenie. No niečo podobné už určite vo filme neuvidíme.

Božská relikvie (1986)

Mix dobrodružnej komédie s akciou nesúca sa v podobnom duchu ako Kuai can che. Chýba drsnosť súbojov a viac sa vsadilo na takú všeobecne prijateľnejšiu vtipnú choreografiu, kde sa bije s hocičím čo je momentálne po ruke. Ako príjemne strávená jednohubka neurazí.

Brazil (1985)

Bezútešnosť, škaredosť a chorobná teatrálnosť vychádzajúca z 1984 povýšená na taký hnus, až na záver filmu pochopíte, že tak to presne má byť. Postapokalypsa bez prikrášlenia, ktorá miestami natiahne nielen dej, ale aj vás.

Brimstone (2016)

Ďalší z neuveriteľných westernov s Guyom Pearcom v hlavnej úlohe (neopakovateľný The Proposition mám doteraz v hlave) musel aj v tejto dobe mať neamerickú produkciu. Umne nasadené do prostredia holandských prisťahovalcov plné odpornosti, fanatizmu, krásnej prírody a strhujúceho deja (správne popreskakovaného). Mladučká Dakota Fanning na nepoznanie!

Bubliňák (2001)

Je to samozrejme tupá americká komédia poskladaná z absurdných situácií. Ale všetko to je tak efektívne, že sa človek aj trápne zasmeje. Pamätám si to, keď to bol nový film a dnes som si to na také zresetovanie hlavy pozrel znova. A stále to funguje. Hlavne v dnešnej dystopickej autokracii to dostáva úplne nový rozmer. Matka pripomínajúca chovaním nášho hygienika s premiérom čisto náhodná!

Burákový sokol (2019)

Po rysovaní hlavnej dejovej linky príbehu film splnil svoje očakávania. Je to milé, príliš nevtieravé a človek má po pozretí taký lepší pocit. A jedna z mála úloh, kde mi Shia neprišiel vyslovene otravný. Dokonca by sa dalo hovoriť aj o herectve.

Burnt Offerings (1976)

Z počiatku má človek dojem až gýčového námetu, ktorý videl miliónkrát v hororovom žánri. Postupne sa ale pridáva atmosféra a tak trošku iný spôsob využitia potenciálu. Oliver Reed absolútne exceluje a Karen Black sa do postavy vžíva, až ju pohltí ako jej postavu. Nejaké zbytočné vyvražďovačky netreba a stačí ťažiť z neznámeho (strach z neznáma ako podstata hororu). Koniec je trošku predvídateľný, ale sedí.