Opravdová kuráž (2010)

Přesně takový western, jaký jsem doufal a jaký tady dlouhou dobu chyběl. Drsný a ze kterého ta poctivá westernovská atmosféra přímo křící. Celé je to navíc výborně napsané, většinu to času to skvěle odsejpá a herecké složení je prostě bezchybné od Jeffa Bridgese, kterýmu není skoro rozumět a furt jenom nasává, až po Joshe Brolina, který se tam ale bohužel moc neohřeje. Škoda trochu pomalejšího začátku a místy docela dlouhých dialogů, ale to už tak nějak ke Coenům patří. Poctivá pocta westernu.

Rallye smrti 2 (2010)

Překvapivě hodně dobré dvd pokračování výborného béčka. Roel Reiné naštěstí nepatří mezi ty netalentované loosery, kteří se většinou u dvd filmů poflakují a natočil dosti zábavný film s výbornou akcí. Navíc mě potěšilo, že příběh nevaří z vody a děj okolo Jasonova předchůdce je celkem dobrej, jenom v posledních 20 minutách je dosti uspěchanej a docela tupej. Navíc k výborným závodům se přidává i dobrý nápad o boji na život a na smrt a bitky jsou taky dobře natočené, i když střihač se občas mohl trochu více klidnit. Luke Goss je celkem sympaťák, i když ty jeho drsný pohledy do kamery jsem mu moc nežral. Zbytek obsazení si taky uhraje svoje, zvláště Trejo v docela kladné roli je hodně příjemný. Stejně jako celý film, z kterého se nakonec vyklubalo hodně příjemné béčko. Trojce se nebráním.70%

Černá labuť (2010)

Stále výtečně natočený, ale i trochu emotivně chudší a prvoplánovější Aronofsky než jsme zvyklí. Darren umí výborně sladit všechny složky filmu, takže je téměr dokonalá kamera doplněna exceletní hudbou a výtečnou choreografií. Také atmosféra, která byla místy až hororová, se mi hodně líbila. Přesto mě ale Aronofsky nedokázal emociálně vyždímat tak, jako v předchozích případech a v první hodině mi to přišlo skoro až chladné. Buď to je tím, že jsem si zkrátka k filmu nenašel tu správnou cestu, a nebo už mám Aronofskyho prokouklého natolik, že vím co čekat. Možná proto mi některé věci připadaly takové na efekt. I tak jde ale o velmi nadprůměrný a ke konci strhující zážitek. Těším se ale na druhého Wolverina, kdy už se nám Darren ukáže konečně v trochu jiném světle. P.S.: Jestli za tohle nedostane Natálka Oscara, tak jsou akademici vážně slepí.

Pohřben zaživa (2010)

Originální nápad proměněn do dosti napínavé a atmosférické podívané. Pocit zoufalství a stísněného prostor dokázal režisér navodit dokonale, kamera je výborná a Ryan Reynolds dokazuje, že opravdu hrát umí. Jenom škoda, že to není o něco kratší, protože 90 minut je na podobný druh filmu trochu moc a kdyby se vystřihly scény typu volání mamince či had v rakvi, tak by to vůbec nevadilo. I tak jde o velmi nadprůměrný zážitek, který sice ještě trochu kazí nevhodně zvolená hudba, ale i tak ve mně pocit stísněnosti zůstává ještě teď.70%

Děcka jsou v pohodě (2010)

Výborné drama o mezilidských vztazích. Režie je civilní, některé scény dost emotivní a dialogy jsou brilantně napsané. Největší potlesk si ale stejně zaslouží skvělé herecké obsazení Annette Bening počínaje a vycházejícími herci Miou Wasikowskou a Joshem Hutchersonem konče. Škoda, že postavy posledních dvou zmiňovaných se stáhnou v půlce filmu spíše do pozadí, protože jejich charaktery se daly rozvinout daleko lépe. I tak se ale jedná o jednou z nejlepších dramat tohoto roku.

TRON: Legacy 3D (2010)

Tron se vrací po téměř 30 letech v naprosto perfektním audovizuálním zážitku, ale bohužel také s několika celkem vážnými nedostatky. Ale začněme u toho lepšího. Vizuál je totiž opravdu jedinečný a celého toho světa jsem opravdu nemohl nabažit, což ještě umocňovalo výborné 3D a hlavně téměř geniální hudba od Daft Punk. Ta sem opravdu dokonale pasuje a místy jsem si připadal, jak v nějakém jejich vysokorozpočtovém videoklipu. Herci jsou také převážně dobří. Jeff Bridges je charizmatický ve všech polohách, i se špatnou digi-hlavou (snad jediná výtka k efektům), Olivia Wilde je sympatická a strašně jí to sluší a Michael Sheen musel bejt asi během natáčení na drogách, což je v tomto případě jenom dobře. Jenom ten Garret Hedlund mě dvakrát nepřesvědčil a hláškování mu moc nejde. Kosinski se se svým debutem popral více než dobře a ukočírovat všechny ty vizuály opravdu umí, stejně jako akční scény, na které je radost se pohledět. Zaujmou také odkazy na první díl. Jenom v těch kecacích pasážích, kdy nastupují vztahy a nějaká ta filozofie, Kosinski naprosto selhává. Tyto pasáže opravdu nefungují, chvílemi jsem se díky nim v polovině dost nudil a celé mi to přišlo vlastně takové chladné, bez emocí. Tempo je tedy místy dosti pomalé a celé bych to klidně prostříhal na 90 minut, jako měl původní Tron. I tak se jedná o velmi nadprůměrné pokračovaní (nebo spíš upgrade?) a jestli se Kosinski do příštích filmů naučí pracovat s emocema, tak se máme na co těšit.

Nezastavitelný (2010)

Poctivá, napínavá a adrealinová práce, která mi od Tonyho dlouho chyběla. A to stačilo přeskočit jenom z nudného vlaku 123 s Travoltou do nezastavitelného vlaku 777 s nikým uvnitř. Je až zarážející, jak napínavý a zábavný dokáže být film s tak jednoduchou premisou typu "zastavte kruci ten splašenej vlak". Ale ono to opravdu funguje od první do poslední minuty, celou dobu to má strhující tempo a Tony Scott s režií nezaváhá ani na chvíli a vaz mu neláme ani místy přehnaná klišé. Denzel Washigton navíc hraje poctivě jako vždy a Chris Pine je zkrátka sympaťák. Výborná jízda, ke které se zřejmě vrátím víckrát, než k většině letošních akčňáků. Poctivejch 80%

Na doraz (2010)

Todd Phillips má komedie zkrátka na háku. Na doraz je sice o něco horší než Pařba ve vegas, ale styl vulgárního, ale přitom vkusného humoru si tento režisér drží stále. Stejně jako z řetězu utrženého Zacha Galifanakise, který vlastně znovu opakuje svou postavu z Pařby, akorát jde do ještě větších extrémů a pořád to funguje. Záda mu navíc kreje výborný Robert Downey Jr. a ti dva si sednou. Hlášek je pořád více než dost, vtipných scén taky a celé to uteče jako voda. Phillips se navíc opět s ničím nepáře a kromě stálého fuckování dojde např. i na mlácení dětí, masturbujícího psa či plyvání na psa. Výborná komediální jízda na závěr roku.70%

Tron (1982)

I po letech originální, poutavý a svým způsobem nadčasový film, který strhne hromadou nápadů a také triky, které ani téměř 30 letech neztrácejí kouzlo a nejsou k smíchu. Jeff Bridges je sympaťák a Lisbergeg to natočil tak jistou rukou, že se ani přes slabší příběh nebudete na chvíli nudit. Dvojka bude mít, co dělat, aby tohle překonala.

Město (2010)

Po všech stránkách poctivé kriminální drama ve stylu klasik jako Nelítostný souboj, které tady chybělo hodně dlouho. Při scénách přepadení to připomíná Heat nejvíce a bravurním natočením akčních scén se to s ním může směle rovnat. Dále už se ovšem některé chybky najdou. Příběh není moc originální a tak nějak tušíte, co se stane za 10 minut. Po emotivní stránce měly nějaké scény také rezervy a konec rozhodně nemá takový dopad jako Affleckovo předchozí Gone, Baby, Gone. I tak se Affleck nemá za co stydět, protože odvedl poctivý kus režisérské práce. Dal tomu tu správnou atmosféru, dialogy příjemně odsýpaj, postavy jsou výborně napsané a herce umí také vést skvěle. Rebecca Hall je výborně křehká, Jon Hamm neselhávající, Pete Postlethawaite vzbuzuje pořád respekt a nejlepší ze všech byl asi Jeremy Renner. Paradoxně herecky trochu pokulhává právě Affleck, kterýmu jsem to v některých scénách moc nežral. I tak ale předvedl jeden ze svých lepších výkonů, ale hlavně natočil další výborný film a potvrdil, že na jeho flmy se budu vždycky těšit.