Kostka (1997)

Na počiatku bola Kocka - CUBE, nie séria Saw. V tejto kocke sa odohráva príbeh rozdielnych ľudí, ktorí sa snažia o svoju záchranu.

Podivuhodný případ Benjamina Buttona (2008)

"Benjamine, je nám souzeno ztrácet své milé. Jak jinak bychom si jich mohli vážit?" Čo ak by pršalo naopak, smerom k oblakom...čo ak by rieka tiekla k prameňu...alebo čo ak by sme miesto starnutia mladli, narodili by ste sa ako starček a odišli z tohto sveta ako bábätko...David Fincher prináša oscarový nádherný príbeh o človeku, ktorého život plynul opačne ako plynie život všetkých ostatných. Príbeh s krásnymi odkazmi, s perfektným Bradom Pittom a krásnou Cate Blanchett (dovolím si povedať, že tu bola asi najkrajšia akú som ju ja kedy videl vo filme). Veselý i smutný príbeh plný zážitkov i neľahkých rozhodnutí hlavného hrdinu. 166 minút utieklo ako voda a nepovedal by som, že tam bolo miesto pre nudu. Doporučujem sa zabaliť do deky a pozrieť si tento krásne natočený a stvárnený film v nejaký kľudný a upršaný večer.

Díra (2019)

Najlepší film tohto roka? Je dosť možné, že pre mňa áno. Už dlho som nevidel tak silný film. Diera prináša divákovi dosť drsný pohľad a obraz (našej) spoločnosti. V minimalistickom spracovaní, ktoré je zároveň neuveriteľne megalomanské, s jednoduchým vizuálom, ale silnou myšlienkou. Drsný, živý a živelný, surový a brutálny pohľad do vnútra spoločnosti, do egoistických a masochistických pohnútok či už egom hnaných chutí alebo skutočných potrieb. Kde končia naše životné potreby, začína rozmaznávanie ega, kde začína rozmaznávanie ega, končí solidarita k iným, pozornosť k potrebám druhých. Koľko potrebujeme k tomu aby sme prežili a koľko dožičíme iným aby prežili? Čo musí spoločnosť obetovať aby pochopila? El Hoyo je neskutočná, herecky a režisérsky poctivo odmakaná fllmárčina. Celok a pocit z filmu dotvára minimalistický miestami temný či až industriálny soundtrack. Za mňa 5/5, toto je skutočne flim, ktorý si zaslúži pozornosť!

Mr. Brooks (2007)

Milujem keď nič nečakám a dostanem maximum. Presne do tejto kategórie mi sadol tento film. Skvelé!

Le Mans '66 (2019)

Po skvelých Rivaloch prichadza absolútne nabušený film pre chlapov, plný burácania motorov, smradu benzínu a adrenalínu...a plný toho, že sa Ford nedal a natrhol výfuky Ferrari. Damonovi s Baleom to ukážkovo klape a Mangold opäť dokazuje, že dokáže točiť chlapské filmy...a Mangold + Beltrami je brutálna audiovizuálna orgia.

Joker (2019)

Na začiatku bol Deadpool a priniesol R-kový rating do filmového komiksu. Potom prišiel Logan a k R-ku pridal vážnosť, silu, hĺbku a ukázal, že filmový komiks nie je len zábava pre násťročných a ich rodiny...ukázal, že i tento žáner má svoje hodnoty a dorovnáva aj filmy na najvyšších priečkach hodnotiacich rebríčkov a dokáže uspokojiť náročného diváka. Boli to odvážne kroky Foxu a Marvelu, ktoré sa vyplatili. Tento krok konečne urobilo aj DC...a zdá sa, že tiež trafili do čierneho. Fantastický umelecký zážitok z vizuálu či hudby snímku Joker je popretkávaný brilantným hereckým výkonom Joaqina Phoenixa . Atmosférický, režisérsky i príbehovo skvelý, temný , surový, drsný film o magorovi, ktorý sa ešte viac zmagoril je originom najväčšej Batmanovej Nemesis - Jokera. Doteraz bol pre mňa Joker len jeden z mnohých pajácov, ktorí sa snažia zaujať Batmana svojimi zvrátenými kúskami. Po tom ako som videl Jokera je táto postava oveľa viac. Joaquin dal Jokerovi nie len origin, ale i dušu, dôvod a zmysel jeho existencie. Po tomto výkone si skutočne neviem predstaviť kto ale najmä ako bude hrať Batmana...tento Joker je plný, zrelý a samostatný film a skutočne nepotrebuje žiadneho netopierieho klaďasa (aj keď zrod Batmana tam tiež mal svojich pár minút). Predpokladám ale, že vzhľadom na kvality a hodnotenie a najmä zisky filmu, druhý diel bude a nepotrvá dlho a my dostaneme film kde sa títo dvaja stretnú (ten Patinson možno nebude až tak zlá voľba). Phoenixa registrujem zhruba od čias Gladiátora kde skvele zahral

Smlouva s ďáblem (2000)

Jedna z najlepších komédií aké som kedy videl. Skvelé!

Obhájce (2011)

Čistá paráda!

Bez věcí nad věcí (2018)

Idete na komédiu a odchádzate s hlavou plnou myšlienok (tento pocit po filmoch mám veľmi rád) o tom či je Váš život dobre nastavený, či skutočne potrebujete všetko čo vlastníte a čo by znamenalo zredukovať počet vlastnených vecí a aký by bol kľúč výberu týchto vecí. Úžasný film, komédia na zamyslenie sa nad tým ako žijeme. Produkčne by som film vôbec netipoval na nemecký, bolo to celé natočené až nečakane výborne, herecky skvelo stvárnené, exteriéry Berlína (a ďalších lokácií kde sa točilo, napr. park v Slovinsku) veľmi pekné. Český dabing bol celkom ok, aj keď...ešte jedna projekcia bez neho určite doma bude. Celkovo veľká spokojnosť. Európska filmová tvorba ma veľa do seba a má čo ponúknuť aj náročnejšiemu divákovi, to je bez debaty. Trošku mi to pripomenulo jeden z naj filmov môjho rebríčka Tajný život Waltera Mittyho (tiež komédia po ktorej som sa hrabal v hodnotovom rebríčku a nastaveniach môjho života).

Yesterday (2019)

Skvele urobený film. Úsmevný a príjemný od začiatku do konca. Herci si to náramne užívali a bolo to cítiť na ich výkonoch. Piesne The Beatles mi nie sú neznáme, ale nie je to niečo čo by som počúval často. Film však spojil zopár vecí, ktoré mám rád a tým mi celkom zahral na strunu. Za prvé nebola tam Coca-cola, ktorú nemám rád...túto rolu si plne ukradla moja obľúbená Pepsi 😉 svoju rolu tam dostal napríklad Rover 75 či Microsoft Surface Laptop. Ja viem, že o tomto ten film vôbec nebol, ale tieto drobnosti mi už tak dobrý film ešte viac spríjemnili. No a k tomu naviac som si ho mohol užiť v úplne novom zdigitalizovanom kine Úsmev v Hlohovci (2K obraz, 7.1 Dolby zvuk). A podľa reakcií divákov na konci súdiac, film sa nepáčil len mne 😃 Myslím, že tento film sa v dnešnej záplave hudobných snímkov a filmov o hudobných kapelách určite nestratí.