Útok na Bílý dům (2013)

Roland "Bombastický" Emmerich ma ani tento krát nesklamal. Presne takto si predstavujem akčný žáner s hláškovaním v bombastickom prevedení so strhujúcim napätím a megalomániou na devastáciu a ničenie (aj keď to nie je až tak katastrofické ako ostatné Rolandove záležitosti). Ak ste videli Olympus Has Fallen (Pád Bieleho Domu) tak toto je "to isté len úplne inakšie". Kto nemá obdiv pre prácu Emmericha tak to asi nepochopí. To čo sa mi snažili naservírovať v Páde Bieleho Domu a nefungovalo, tak tu to prehnali cez hadrónový urýchľovač častíc, ožiarili gama lúčmi a výsledok bola brutálna zmes komédie a akcie. Mám rád katastrofické filmy a medzi moje naj patrí The Day after Tomorrow (jasné, že Emmerich :) to môžem pozerať stále aj keď to nepovažujem za žiadny extra film, len na mňa to proste fungovalo) a hoc "Zničme Biely Dom takmer na prach" nepatrí medzi tento žáner, napriek tomu to patrí k tomu lepšiemu od Emmericha.

Looper: Nájemný zabiják (2012)

Dobre zvládnuté sci-fi ktoré troška potrápi divákov zmysel pre časopriestor a cestovanie v ňom. Fakt neviem čo by sa stalo keby sa to stalo tak ako sa to vo filme stalo. Tým chcem povedať, že nebudem spoilerovať a zároveň, že náplň a koniec filmu je viac pre teoretických fyzikov ako pre bežného človeka...ale na zamyslenie to určite je a pozerať sa to dá. Akokoľvek, nápad na zfilmovanie to bol výborný a zdá sa, že sa celkom podaril.

Gangster Squad – Lovci mafie (2013)

Akoby som znova hral hru Mafia. Tá atmosféra je výborná, postavy zábavné, akcia a humor vyvážené, možno trošku odvážne a zároveň hlúpe činy hlavných hrdinov, ale ja som sa kráľovsky bavil. Naposledy som mal taký dobrý pocit z gangsterovky The Untouchables s Costnerom.

Insidious (2010)

Výborný horor s veľmi slušnou atmosférou. Wan to zvládol na výbornú a pripravil divákom slušnú porciu akcie a strachu s duchárskou tématikou a všetko za smiešnych 1,5mil doláčov. Za mňa ale len 4* (ale skôr 3,5) nakoľko som pred týmto filmom videl Wanov ďalší film V zajatí démonov a niektoré scény v Insidious boli celkom predvídateľné a v podstate oba filmy majú rovnakú schému (mne to tak prišlo) aj keď oba sú výborné. Nakoniec len dodám: Teším sa na dvojku.

V zajetí démonů (2013)

Ak sa chcete báť a nevadí vám už x-tý film s témou duchárčiny a vyháňania diabla (či iných príšer) s výbornou réžiou a napínavým dejom, tak ste tu dobre. Wan nás zase dostal a som tomu veľmi rád, ono zase nie je v tomto žánre toľko kvalitných filmov.

Bruno (2009)

Ak tie zábery v ktorých hrajú neherci sú natočené bez ich vedomia, že sa točí normálny film a nie dokument sú reálne, tak potom amen tma a sodoma gomora Cecilko...je až neuveriteľné čo ľudia za peniaze dokážu... Inak pekný dokument :) a dobré pokračovanie Borata

Thor: Temný svět (2013)

Druhý diel Thora je citovejší, obšírnejší a zasahuje tam kam jednotka ani nevidela (predsa len 9 svetov je viac ako 2). Výborný príbeh a skvelá hudba, epickosť a osudovosť väčšia ako v jednotke. Vo väčšine recenzí som čítal o obrovskej bitke ala Star Wars ale ja som ju tam nenašiel. Po veľkoleposti Muža z ocele a dramatickosti Iron Mana 3 som čakal niečo skutočne veľké, možno niečo ako v Avangers, ale nenašiel som to tam - nie že by tam ta bitka nebola, ona tam bola a nie jedna, ale očakával som zrejme viac. No napriek tomu som sa dobre pobavil a budem sa tešiť na trojku. Som rád, že som si počkal na prvú aj druhú potitulkovú scénu (už to tu je viac krát spomenuté, po kreslených titulkoch je jedna scéna a po skončení písaných je ešte jedna). Komixové filmy mi proste "režú" a podľa čísiel nie len mne.

Světová válka Z (2013)

Ak máte už plné zuby mantavých zombíkov z Resident Evil, či vám prekáža večne v elastickom overale natiahnutá Mila, skúste Svetovú vojnu Z a uvoľneného otca rodiny Gerryho v podaní Brada Pitta. Akcia sa od prvých minút ťahá spolu zo záhadou až ku koncu filmu, všetko je to okorenené troškou humoru a klišé. Podstatné ale je, že celý čas premýšľate prečo sa tým pár ľudom nič nestalo, čo je to čo ich chráni? Dobré herecké akcie prešpikované slušnými grafickými animáciami a trikmi. Trošku škoda za pár nelogických hlúpostí, ale je to akčný film, nie historický dokument, takže aspoň ja tých pár somarín odpúšťam (aj keď ma to v kine pár krát postavilo na zadné). Slušná akčná masovka (veľa veeeeeľa zombíkov) ktorá ale skutočne nestavia na akčnosti ale skôr na tajuplnosti. U mňa 9/10 (8 je málo, 10 je moc (rezervujem pre kvalitné Áčka))

Amazing Spider-Man (2012)

Presne takto mal vyzerať Raimiho Spider-man. Herecké obsadenie super, dodržanie hlavných spidermanových vlastností z komixu (využitie Parkerových mechanicko-elektrických zručností na výrobu mechanických vrhačov pavučiny (i keď na krátky čas vraj mal aj v komixe možnosť vrhať pavučinu organicky) tiež super. Výber Garfielda do hlavnej role bol určite zvládnutý lepšie ako u Saimiho Spider-mana, tento chlapec sa oveľa vernejšie stvárnil Parkera...(Maquire bol strašný ťuťmák). Ja som bol maximálne spokojný a doteraz nechápem prečo má Amazing Spider-man tak nízke hodnotenie a čo sa všetkým tým ľuďom čo vysoko hodnotia Raimiho Spider-mana na ňom tak páčilo.

Konečná (2013)

Veľmi príjemný návrat seniora Arnieho na strieborné plátno...čistá akčná rezba pri ktorej som sa ale celkom slušne zabavil. Normálne by som dal 3* ale dám 4. Štvrtá hviezda je za účinkovanie šibnutého Knoxvillea (ktorý ako vždy keď hrá nejakú postavu tak je to pako! - ani teraz nesklamal) a samozrejme za drobné pripomenutie Barbara Conana (akoby si ten meč požičali z Conanových rekvizít).