• Mysteriózní

Strachy v nás (2021)

Pokrytectví v katolické víře (nejen té polské) a některých lidech na venkově (opět nejen) aneb jak se z "vůdce a miláčka" davu stane vyvrhel.....děj k tomu směřoval, ale i tak to bylo silné téma. Kamera super výztižná a teda naprosto mě dostala bravurní role Daniela - Dawid Ogrodonik = hodně charismatický týpek. Dávám plných 5 * (nejen za ty Danielovy vousy:-))

Střídavá péče (2017)

Střídavá péče neboli zde domácí násilí, které někteří lidé bohužel zoufale skrývají, je ošemetné závažné téma. Tady ve filmu to bylo zpracované dobře, celkem přirozeně a netrhaně, s vygradovaným koncem šíleného exmanžela (za který dávám o jednu hvězdu víc). Ale jinak nebylo koukání na film až tak dramaticky napnuté, jak jsem asi očekávala, chybělo mi tam takové to....něco k tomu, co by mě usadilo. Tohle téma se objevilo i v seriálu Sedmilhářky (Celeste), v drsném řeckém filmu Miss Violence (a nebo vlastně i mnou nedávno čtené knize Poslední paní Parrishová) - v těch filmech je to opravdu silné a psycho a s láskou je všem doporučuji:-)) - prostě když už "nářez", tak teda pořádný, ať zůstavá v hlavě ještě dlouho poté. 3+1=4 hvězdy.

Svátky klidu a míru (2018)

Shlédnuto v rámci přehlídky severských filmů Scandi (resp. po přehlídce) a opět konstatuji, že na mě dýchlo chladné lidské "klima" v podobě tohoto lehce komediálního a hlavně syrového zimního filmu. A myslím, že to máme všichni, když si při těchto podobných rodinných sešlostech říkáme: hlavně to nějak prostě vydržet! :-))

Svět pod hlavou (2017) (seriál)

Ze začátku, kdy jsem seriál začala zvědavě sledovat, se mi líbil, ale pak mě čím dál víc odpuzoval ten stále naprosto přiblblý ničemusenedivící výraz Neužila alias Marvana:-)). Jak to, že je tak apatický a ničemu se nediví, neprožívá svoji rodinu, když ji vidí a hmatatelně je s nimi v tehdejším reálném životě, tzn. ještě před svým narozením?? Pak jsem moc už nechápala "vo co de", ale když vypustím bádání nad posláním tohoto díla, tak mě seriál víceméně bavil a byla jsem zvědavá na ten konec. Ale abych nebyla jen negativní - dokonalé byly podle mě retro scény, interiéry, exteriéry, ty na mě působily celkem nostalgicky uvěřitelně, pak byly taky vtipně brutální scény jako je společné sledování čb televize soudruhů příslušníků na oddělení snb při dílech majora Zemana s komentářem soudruha náčelníka:-), výborně ponořený do role byl Ivan Trojan a Jan Budař - ti byli teda skvostní! :-)). No a paradoxně poslední díl seriálu jsem prošvihla, takže nevím o rozuzlení a smyslu ani prd:-)). Možná je to i dobře:-)))

Šarlatán (2020)

Velice příjemný, zajímavý a pro mě i poučný film, kde nebylo žádné "hluché" místo, prostě děj stále plynul. Jan Mikolášek byl schopný intuitivně nadaný člověk ve svém oboru - úřední znalec léčivých bylin - to bez debat, a vlastně i tak trochu rozervaná osobnost. Naštěstí našel sám sebe a uklidnění v léčitelství a pomoci lidem (místo brutálního mlácení pytlu s narozenými koťaty o kámen) :-)). Oba Trojanové byli skvělí, překvapil i slovák Juraj v postavě asistenta Františka Palka - tady u něj mám jen malý otazník: co se s ním doopravdy stalo, je kniha v tomto závěru shodná s fakty? 5 * :-)

Šéfkuchař na grilu (2014)

Já jsem se teda bavila - takový příjemný milý pozitivní film. Hlavní představitel sympaťák. Sice snímek vyladěn tak nějak po americku - tzn. "zlo vítězí nad dobrem" a nebo "všichni tě mají rádi a myslí to s tebou dobře", ale občas tohle malinko romanticko-nepravděpodobné klišé v pohodě a ráda spolknu :-))

Šikovný krejčí (2023) (seriál)

Zaujal mě ten jednoduchý název a první díly si říkám: co mi to jen připomíná....? A jo, je to tam - turecká telenovela jako vyšitá:-). Kamera, scény, děj, dialogy, i ti lehce toporní herci - to všechno mi přišlo tak nějak maličko, s prominutím, pitomoučké. Ale dodívala jsem se (7 kratších epizod přece není moc:-). Nakonec musím ohodnotit "až" 2-3 hvězdami (i díky záporákovi Dimitriovi, který tu byl asi nejzábavnější:-))

Špindl (2017)

Jo, na vánoce a nebo silvestra tohle shlédnout jako oddechovku bez hlubšího přemýšlení docela dobré a místy celkem vtipné. Polívková herecky velmi vkusná a sympatická, i "manželské duo" Sedláčková+Navrátil se zde malinko vyřádilo:-)), ale jinak Cieslar jako režisér tak úplně nenadchnul - určitě bych se nedívala po druhé, malinko fádní jako vždy, což je ostatně přesně jeho styl, ale úplně na hov... tento film zase není:-)))

Štěstí (1998)

Excelentní šílenost, kdy už při první scéně ve filmu poznáte, s kým máte tu čest (Todd Solondz je vážně geniální provokativní pako:-)). Bezva jsem se bavila a se smíchem proplula celým dějem......za mě tedy jednoznačně toto extra dílko vřele DOPORUČUJI!!!!! :-)

Tak dlouho tě miluji (2008)

Opravdu tady je to doslova psychologický film. Sice se tu nic moc neděje, nicméně 115 minut jsem sledovala napjatě a celou dobu jsem se snažila pochopit Juliettu, proč se chová tak jak se chová a proč.......nakonec mi to vše do sebe naprosto přesně zapadlo. Skvělý herecký výkon Kristin S.Thomas!