Spartakus - Mrtví a umírající (2013) (epizoda)

Podľa wikipédie dal Spartacus na uctenie Crixa robiť gladiátorské hry medzi zajatými Rimanmi a týmto spôsobom ich zabil 300-400. Tu ale zajal Tiberia a nejakých pár jeho chlapov, o ktorom sa v Crassovej wikipédii nič nehovorí. Divák tak môže mať radosť zo zadosťučinenia s fiktívnou postavou. Agron prežil, ale len preto, aby mohol byť ukrižovaný. Spartakus si vyberá na hry dvoch Rimanov a ide na nich aj holými rukami, pričom im nechá meče, Gannicus ho ide tromfnúť troma, potom tu máme skupinovú akciu a hviezdou je opäť skladateľ Joseph LoDuca. Takéto akčné scény sú presne to, prečo sa Spartacus oplatí pozerať. Crixov pohreb je takisto výborná scéna, ale trebárs na také odchádzanie učiteľa v Dead Poets Society.

Spartakus - Rozdělené cesty (2013) (epizoda)

Zimu, ako v predošlej epizóde, už nemáme. Spartacove vojsko na úteku hnevá hlavne Crixa, ktorý sa rozhodne sa oddeliť. Historicky sa síce oddelili, ale Crixa neporazil Marcus Crassus. Každopádne, Spartacus, ako pravý kamarát, vyvraždí peknú vilu, aby dal dlhoročnému priateľovi šancu na poslednú poriadnu párty. Tiberius finálne vybabre s Caesarom spôsobom sebe vlastným (pozdravujeme Oz). Dej je zdĺhavý a spomaľovačky v bitkách tu nepôsobia dobre.

Spartakus - Mors Idecepta (2013) (epizoda)

Zima, chlad a pohorie, čo sa nedá prejsť. Epizóda dostála svojmu dojmu a stala sa riadne výplňovou. Crixus to neuniesol a začal pästný súboj proti Spartacovi. Úplne zbytočná scéna, už to ani nemajú na koho hrať. Gannicova chránenkyňa ho zvedie práve tu, v extrémnej víchrici a chlade. Spartacovi napriek all odds vychádza plán. Crassova otrokyňa prechádza na druhú stranu kvôli bezvýchodnej budúcnosti s Tiberiom. Aspoň z polovice to bola ale len naťahovačka.

Spartakus - Válečná kořist (2013) (epizoda)

Crassus sa zbavuje konkurencie, aby sa nemusel o mesto deliť, to si však všíma Gannicus, ktorý sa v bezvýchodnej situácii opäť stáva hrdinom. Zajatci sú kruto mučení na pobavenie Rimanov. Štyri tímy súťažia v trhaní končatín tela zajatca, ďalším sú nalepené na hlavy a tváre kovové prilby/pokrývky, po ktorých ich bijú. Caesar tu má opäť kvalitné súboje. Chýbala mi vrcholová scéna, kedy by sa dalo užiť viac napätia.

Spartakus - Pomsta (2012) (série)

Zamrzí smrť Andyho Whitfielda, ktorý nemá adekvátnu náhradu v ďalších sériach v roli Spartaca. Nový herec ponúka ale črty, ktorého by možno predošlý herec nezahral tak dobre, a to spoločný záujem, morálku pre všetkých, vojenskú stratégiu a spravodlivosť. Mal som si na neho problém zvyknúť a aj keď mi to nepríde lepší herec a lepší Spartacus, verím v to, že tieto črty vie zahrať lepšie a byť tak lepšie stvárneným symbolom. Andy Whitfield mal totižto príliš rebelskú tvár. Spomienky na Naeviu sú nešťastne spoilernuté recastom, takže vieme, že ju nájdu. Glaber intriguje výborne a dokáže Spartakove akcie využívať vo svoj prospech. Jeho súperom sa stávajú Seppius a Varinius, bohužiaľ nedostatočne využití. Zmŕtvychvstanie Lucrecie ale trochu zaváňa scenáristickým prešľapom. Ashur získava dobré postavanie, Oenomaus dobrovoľne bojuje v pit. Oslobodzuje sa loď plná germánskych otrokov, čo sa nepáči Crixovi, ale Agronova loajalita Spartacovi prekonáva všetky ťažkosti. Séria sa držala v podobnej kvalite ako predošlá, ubudlo intríg, pribudlo vojenskej stratégie.

Spartakus - Pokrevní bratři (2013) (epizoda)

Spartacus starostlivo plánuje útok na Crassa, no Caesar spolu s Crassom ho riadne prekvapia a zatrhnú mu postup. Boje sú kvalitné, ale napätie aj bruatlita už boli väčšie. Tiberius sa tajne mstí otcovi na tom, čo mu je drahé a stáva sa z neho chladné monštrum.

To byl zase týden (2021) (pořad)

Jeden parodovaný politik a jeden novinár, ktorého nevidíme. Výborná satira s dikciou podobnou reálnym osobám.

Spartakus - Decimace (2013) (epizoda)

„For every unwanted touch placed upon you.“Caesar sa podľa Crassovho plánu dostáva do mesta a zabíja Rimanov. Namiesto otrockého cejchu ponúka do krvi vyholené miesto na bedre. Podozrievavý Gannicus ho neskôr vyskúša aj v boji s mečom, v ktorom sa Caesar nechá poraziť. Gannicova crush žaluje Gannicovi zaujímavé veci. Crassus a jeho otrokyňa sú v sexe strihaní veľmi vďačne a spojenie ich tiel vyzerá veľmi prirodzene, pričom ona je prevažne submisívna, na keď už je na koni, dokáže mu rozkázať. Epizóda má dve hororové exoploitation scény. Nemetus má za úlohu sa spriateliť s Ceasarom, aby zistil, či je zradca, no sám má zálusk na moc, takže mu Caesarovo priateľstvo veľmi lichotí, dá mu skúšku, o ktorej nevie ani Spartakus, a to znásilniť mladú Rimanku a porezať jej nožom jednu čiaru, čo sa rovná jednému styku. Zviazaná, umlčaná a zabahnená na zemi trasúca sa v chlade sa bojí všetkého. Caesar sa v osamení priznáva, že je Riman a zachráni ju, no ona len chce, aby ju zabil. Druhou scénou je vyberanie decimovnaých, kedy Marcus Crassus necháva ťahať svojho syna aj všetkých, ktorí neuposlúchli synov rozkaz z vreca svoj osud. Čierny kameň značí decimátora, biely decimovaného. Ako sme čakali, Sabinus nemá šťastie. Krvavé kúpele v Crassovom tábore sa vďaka umnému strihu miešajú s krvavými kúpeľmi vyprovokovanými Caesarom a začatými Crixom. Pri nich sa Caesar už len prizerá na brutálneho Nemetusa, čo vyvraždil clú uličku. Toto je najbrutálnejší diel seriálu (prequel som nevidel), v ktorom do Tiberiovho vzťahu s otcom vstúpi chlad a vojenská poslušnosť.

Spartakus - Slovo muže (2013) (epizoda)

Crixus organizuje gladiátorský zápas medzi Rimanmi, pričom jeden z nich otrokom nikdy nič zlé nespravil a bojuje za chlieb zo zeme pre tehotnú ženu. Naevia dokonca mrzačí víťazovi ruku, lebo si myslí, že siaha po meči na zemi. Gannicus a Gannicov kamarát s tým ale nesúhlasia. Konečne tu máme morálnu ambivalenciu konkrétnych dôležitých charakterov zo strany gladiátorov, ktorá ale mala prísť už trochu skôr. Tiberius, ako sa čakalo, as rozhodne zariskovať a bez otca napadnúť zraniteľnejšieho Spartaca. Odchádza však rananý a porazený, pričom piráti sa ukážu ako cenní spojenci Spartaca. Naevia sa bez dôkazov vybúri proti Gannicovmu kamarátovi a tak môžeme len podotknúť, že sa netreba dávať do vzťahu či do partie s ľuďmi s ťažkou traumou.

Spartakus - Vlci před branami (2013) (epizoda)

Spartakus dobýja mesto a dvakrát zrádza ženu, ktorá ho zachránila. Crassus dá zavolať Caesara, ktorý je tiež úspešným vojvodcom, ale má dlhy. Crassus sa ujme jeho dlhov a pomôže mu ku politickej moci výmenou za jeho služby na bojisku. Caesar je vykreslený ako chlap, ktorý si užíva od žien krvavý shaving, napriek tomu si berie také, na aké má chuť. Čo pri výbere Crassovej obľúbenej otrokyne urazí starého aj mladého Crassa, pričom starý ho aj zahriakne. Caesar stráca nervy až v závere, kedy vybuchne na Crassa kvôli zvereniu velania predvoja mladému synovi Tiberiovi. Epizóda ponúkla potrebnú dynamiku postáv na  Crassovej strane a konečne zazimovanie na strane Spartakovej. Chýba tomu výnimočný moment a takisto ku tomu správne spracovaná scéna, inak kvalitná epizóda.