• Pohádka

Všechny cesty vedou do hrobu (2014)

Neotřelé, zábavné, svěží a přes občas hrubší humor i chytré. Jeden z mála "westernů", co mě fakt bavil.

Až po uši (2014) (seriál)

Lehké jako padáček odkvetlé pampelišky a přesto chytré. S nadsázkou a humorem a přesto civilnější než většina české tvorby. Anna Polívková - nejlepší. Všichni ostatní - výborní. První dramatická role pro Janu Švandovou - aspoň, co já vím. Hynek Čermák bez vousů - odvážné. Jediné co štvalo - stopáž 35 minut byla strašně krátká. SPOILER !!! Rozchod Zuzany s Lindy zůstal někde ve střižně, nebo jsem ho nepostřehl? KONEC SPOILERU!!! Druhá série by neurazila.

Případ pro exorcistu (2015) (seriál)

A tohle náhodou nebylo vůbec špatné! Konkurenční Vraždy v kruhu jsem vzdal po 15 minutách, tohle mě naopak po 15 minutách přesvědčilo, že "u mě dobrý". Zajímavě nahozený příběh, který se sice ke konci trochu zamotal, ale přesvědčiví herci, zručná režie, lehké dialogy a hlavně balance mezi napětím a jemným humorem, z tohoto dílka dělají český nadprůměr. Objev je pro mě Klára Melíšková - asi nekoukám tak často na české věci, takže jsem ji zaznamenal poprvé. Na její hypercivilní herectví jsem si chvíli zvykal, ale o to víc mě baví. Hlášky Miroslava Krobota, přesnost Jana Budaře a k tomu sympaťák Stanislav Majer. Nesmím zapomenout na skvělou hudbu, která ve slabších momentech příběh podržela. Jediné, co jsem nepochopil - policie při výslechu fakt dodnes používá cívkové magneťáky? Jestli ne, tak dobrej fór.

Všechny moje lásky (2015) (seriál)

Veronika Žilková se prý po přečtení prvního dílu scénáře rozplakala. Tak už víme proč. Taková lepenková povrchní blbost, co si hraje na reálný život, tu už dlouho nebyla. Ploché, nepřirozené, nacpané dobrými herci, kteří k uzoufání nemají co předvést. Většina osazenstva, která se skvěle osvědčila v seriálu Vyprávěj, tohle dostala snad za trest. Nejhorší je na tom všem promarněná příležitost. Zatímco u takového Až po uši půlhodina divákovi nestačila, tady se stopáž 55 minut (Opravdu? Já myslel, že ten první díl trval 3 hodiny) nedala při nejlepší vůli vydržet. Veroniky Žilkové je mi líto, na druhou stranu jsem rád, že roli nakonec nevzala Dáša Havlová. To bych se nutil ještě do druhého dílu. Takhle si najdu lepší zábavu a všem, kterým se to líbí, přeju, aby brzy prozřeli a abychom se sešli u něčeho pořádného.

Angelika (2013) odpad!

Tak tady je všechno špatně. Původní filmové sérii je vyčítána kýčovitost zpracování, ale za prvé - ta k této době patří a za druhé honosná výprava se ve filmech Bernarda Borderie pojila s napětím, emocemi a vypilovaným scénářem (alespoň v prvním a třetím díle). Tady to všechno chybí. K filmu by mi docela sedla snížená kvalita obrazu a hlas Jaroslava Suchánka dabujících všechny postavy z VHSek 80. let. :-) Jediné napětí se objevilo při scéně s pětačtyřicetiletým omšelým Nicolasem - zazní či nezazní legendární "chci, abys to poprvé byl ty - někdo krásný, mladý, svěží, něžný"? Nezaznělo, škoda, aspoň by byla nějaká legrace. Tohle jsem fakt nedokoukal, přestože sama Nora koukatelná je.

Olive Kitteridgeová (2014) (seriál)

Takhle se má natáčet. Myslíte, že to někdy někdo u nás zvládne?

Fotograf (2015)

Nevěděl jsem, jestli dvě hvězdy za první polovinu filmu, nebo tři za tu druhou. V první půlce únavný festival megavnadů ozvláštňuje jen skvělá etuda vždy přesné Vilmy Cibulkové, druhá půlka, kde to "mladá svině" začně "starému prasákovi" (výrazy samotného autora) pěkně natírat, už je zajímavější. Nakonec převážil pocit prázdna a zabité příležitosti, protože z materiálu a zajímavé osobnosti šlo určitě vytáhnout mnohem víc. Navíc Karlu Rodenovi s jeho smutným pohledem a "zaraženým" naturelem jsem živelného mistra v některých scénách prostě nevěřil.

Zmizelá (2014)

Třetího Vetřelce mi zkazil, při Benjaminu Buttonovi jsem zíval nudou a The Social Network mě bavil asi jako černobílé týdeníky v kinech 80. let. Přesto si říkám, že na tom Fincherovi musí něco být, když ho všichni tak adorujou. Do Zmizelé jsem vkládal možná až moc velká očekávání. Hlavní "pointu" prozradila média v rámci upoutávek hned, takže nebylo o čem přemýšlet a závěr si člověk lehce domyslí sám. Řemeslně tomu vlastně není ani moc co vytknout, jen je to takové sterilní a odtažité. Scénář mi v mnoha směrech drhnul - opravdu se spustí policejní vyšetřování ani ne po 24 hodinách, co se jeden druhému nemůže dovolat na mobil? Opravdu jsou Američani tak stádní národ, že se srocují při každé příležitosti a vytvářejí "bučící dav"? Opravdu si americká zpravodajská stanice dovolí v živém vysílání téměř označit za vraha člověka dřív, než to učiní policie? - POZOR SPOILER!!! - Opravdu si stačí lehce pozměnit odstín vlasů a nasadit brýle, aby mě - celonárodní celebritu - nikdo nepoznal? KONEC SPOILERU. Zkrátka a dobře Fincher mě dál moc nebaví, Rosamund by si zasloužila lepší film a Ben Affleck víc scén ve sprše. 55 %

Most (2011) (seriál)

Hodně dobrý a hlavně koukatelný sever. Saga Norenová je kultovní (i cooltovní) postava, jejíž hláška "já vím" na lichotku "jestli tohohle vraha někdo chytí, budeš to ty", nemá chybu. Martin Rohde za ní trochu pokulhává, ale tak to scénárista chtěl a tak se to divákům líbí. Občas trochu nelogické a střižené tak, aby pomohla náhoda. *** SPOILER *** Velká výtka českému dabingu - ten se sice celkově povedl, ale vybrat na postavu telefonujícícho vraha tak výrazného a často obsazeného dabéra, takže jen trochu znalý divák čeká, kdy se tam postava s jeho hlasem objeví, a identifikuje ji dřív. než by bylo záhodno, to je trochu trapné. Nebo to bylo stejné i v originálním znění? *** KONEC SPOILERU *** Každopádně se těším na druhou sérii - doufám, že v ČT bude a brzy.

Osmy (2014) (TV film)

Tohle mi hlava nebere. Viděl jsem to samé, co většina lidí tady, nebo mi můj rekordér druhý den ze záznamu podstrčil něco jiného? Jako bakalářská povídka by to snad obstálo (i název by tomu odpovídal), za předpokladu, že by se to střihlo na polovinu. Jako televizní inscenace podprůměr, a to i na dnešní dobu, kdy už pero scénáristovo není zdaleka tak mrštné, jak tomu bývalo v dobách dřívějších. Herecké výkony v mnoha případech hodny pejorativního označení "oblastní", v případě Zuzany Kajnarové by se dalo říct i amatérské. A to si v podstatě stejnou roli zahrála už v seriálu Vyprávěj, a to neporovnatelně lépe. Opravdu nechápu tak propastný rozdíl v hodnocení právě zmíněné retro ságy a tohoto snímku. V podstatě by to mohla být jedna z jeho (nejslabších) epizod. Jediné pozitivum a hvězdička navíc za Josefa Dvořáka. Ten stejně jako Luděk Sobota v Neviditelných nechci říct překvapil, ale potvrdil, že tu máme generaci skvělých herců, na kterou by tvůrci neměli zapomínat.