Pakárna (2006) (seriál) odpad!

Takováhle vypatlanost tu nebyla od Růžové ordinace. Tedy vlastně ani tak dlouho ne. A to mě děsí. Ale onanovat nad plakátem ovce - to jsem neviděl od Klubu sráčů ... A ještě je to tak neskutečně kreslené. Musím zaplakat.

Parfém: Příběh vraha (2006)

Zase to pověstné čtení knih před zhlédnutím filmu. Samozřejmě beru výtky vůči zklamanému divákovi, že si to nějak vysnil a teď je zklamán, že to měl v hlavě úplně jinak. To všechno beru. Ale neberu tvůrčí zlovůli v naprostém, naruby obráceném vyznění hlavní postavy. Grenouille je - ze samotné podstaty - odporně podlézavá bestie, klíště, které trpělivě vyčkává a pak vysává oběti a zároveň jim podkuřuje a chlácholí je. Stejně tak i na konci - když mu ukápne slza. Byl jsem ochoten odpustit jákékoliv nedostatky vůči předloze, ocenil jsem i občasné zrychlení a zlogičtění (ačkoliv ten hlavní laps, který mi kazil i knihu, zůstal), ale aby Grenouillea dohnali k citům (byť minimálním) to bylo moc... Polidšťování postav nenávidím, zejména ne těch do morků kostí prohnilých a plných žluče a nenávisti. K plusům patří kvalitní a spolehliví herci (i když i ta Hoffmanova postava doznala patrných změn, to tam nemohla zůstat alespoň jedna postava podrazácká, sobecká, úlysná?) a vizuální stránka. Co mě rovněž těší je, že se nezalekli závěru.

Susedia (2006) (seriál)

Myslel jsem, že jde o jednu ze slovenských estrád... A ono jde o nejsledovanější sitcom v dějinách, od kterého se naši východní sousedé neodtrhnou ani kdyby jim maďaři vyhlásili válku... Jinak se podepisuji pod komentář Oskara, který naprosto přesně a snad ještě lépe vystihl mé pocity při sledování a poslouchání slovenského humoru. Když sleduji markízácké Senzi Senzus naprosto to nechápu. Připadám si jak na balkánské veselce, kam jsem se kdysi na dovolené dostal. Jenom s tím rozdílem, že senzusákům bohužel rozumím. Dívám se na to obecenstvo a říkám si, že Gogondík a ostatní nebyli tak špatní. Ale pak jsem se dívával i na Aj múdrý schýbá a to byl při dobře vybraných lidech (cigánech, bezdomovcích, záhorácích, východniarech) jeden z nejftipnějších pořadů. Můj švagr je slovák (taky veterinář ;-)) a jeho vykládání slovenských vtipů je vskutku interesantní zážitek. Obvykle je tam slovo "jebnem" a "kokot" stejně často jako v angličtině "fuck" - téměř až citislovce... To se mi na jednu stranu líbí, ale v Susediach není ani to, takže... Já prostě nevím, jak to brát abych neurazil, tak pěkná jedna hvězdička.

Šifra mistra Leonarda (2006)

Tak dlouho jsem se už dlouho ze srdce nezasmál. Myslím, že časem řada scén zkultovní a je jen otázkou času, kdy bude zparodována celá Šifra. Kupříkladu už ta první scéna. Děda běží po Louvru a místo aby chytl nejlehčí obrázek, on si vybere několika metrové plátno a těžce ho sundává ze stěny... Další "Job 38:11" třísk babu po kebuli :-) Sivý filmeček. Hlavně ten trojnásobný závěr... Záporáci chyceni. Už se těším dom... Ale kdepak, ještě musíme odhalit božského potomka - tipněte si kdo to byl. Nemusíte ani číst knihu, uhodnete to co se postava objeví poprvé na plátně.. Slušné dobře končíme. Ale kdepak, ještě budeme několik minut hledat ... Já už jsem vlastně vypustil co. A v domnění, že bude následovat odhalení ještě několka point to Ron utne. Zrada! Pošlu na ně albínského mnicha aby je zbičoval do krve :-) Film tak hloupý až mě rozesmál a za to a za Iana ty dvě hvězdičky v klidu dám. S náboženství a kontroverzí a tím vším kolem to nemá nc společného. Knihu jsem nečetl takže kvalitu převedení taktéž nehodnotím. Je to škoda. Ode mně jakožto milovníka konspirací a záhad by jste čakali víc, leč filmaři na to neměli.

To nejlepší podle Michaela Palina (2006) (video kompilace)

Nuže, co považuje Michael Palin za nejlepší věci z Montyho Pythona? Pokud si nechcete zkazit překvápko přestaňte číst -- NOW! ItsMan vylézající z moře. Frantíci představují letadlovou ovci (všimněte si jak se Michael snaží nezasmát - povšiml si Melies). Maďarsko-anglický konzervační slovník (Mé vznášedlo je plné úhořů). Zpovídaní ještěrky, kachny (imho jedna z těch slabších věcí). Představení zapomenutého skladatele, jehož jméno by čtyřnásobně přesáhlo kapacitu tohoto komentu. Sprostý lékárník (Kdo má syfla?) Reportér ptající se malého Erička, jestli by chtěl aby na něj spadlo 16 tun. Bratři Piraňové, vyžívající se v sarkasmu a pronásledovaní Bodlinatým Normanem. Závod funebráků. Větrná hůrka za pomocí praporů a Julius Ceasar zahraný signalizačními lampami. Vydírání (Za 300 liber neprozradíme jméno vašeho milence, milá paní S.) Můj milovaný muž s magnetofonem v nose... A dokonce i ve stereu! Nebezpečná armáda (Pane, chci odejít z armády. Máte tu zbraně, žádné hračky) - skeč je zkrácen, nedočkáte se batrů Vercotiových. Architekt chtející být zednářem - nádherné rozčilený John Cleese, poté co je odmítnut jeho návrh na obytný blok v podobě jatek. Skot na koni - odhadnete-li správně jeho pointu patříte mezi Pythony. Neodhatnete-li jste jen normální člověk jako já nebo vy! Lov nejneškodnější hmyzu - komára - s pomocí raketometu a samopalu. Výměna manželek, představení nové poštovní schránky (nádherné vyslovování slova BOX) a sýrařství bez sýrů (Zeptám se ještě jednou, jestli máte sýr. Jestli odpovíte "Ne" prostřelím vám hlavu). A samozřejmě vybral i nějaké Gillimovky - tanečníky, sexuální atlety a geniální tančící zuby Conrada Poohse. Nechybí Tanec rybích políčků - jakož i nově natočené představení tohoto sportu, který provozuje i belgická královna. Překvapivě chybí španělská inkvizice. No což, už se mu to asi přejedlo... V bonusech je navíc i muž se třemi hýžděmi a famózní John Cleese jako božský Ludwig Van skládající svou devátou (Seru na tvou cukřenku!)

Vanaja (2006)

Velice silný film... Teď, pár minut po projekci nejsem schopen napsat víc...

Vitus (2006)

Malý Vitus je tak trochu zvláštní dítě. Když nějaké slovo nezná, jde si ho okamžitě najít v encyklopedii. A hlavně je to klavírní génius. To samozřejmě neunikne pozornosti jeho rodičů - zejména matky - a ti se z něj snaží mermomocí udělat ještě lepšího virtuosa. A tak jediný kdo malého Vita chápe je dědeček (skvělý Bruno Ganz). Takhle to zní jako jeden z mnoha filmů na téma "malý génius - nechápající rodiče - dobrotiví staříci". Ve skutečnosti je Vitus natočen tak příjemným stylem, oproštěným od patosu a nejrůznějších klišé, že jsem se chvílemi přistihl, že jsem rád jak hlavním hrdinům fandím, což se mi u takových filmů nestává. Kupříkladu Vitova první láska a následné rande vypadá tak, že se chlapec snaží starší dívku přesvědčit, že pro pozdější vztah je výhodné, že je žena starší z hlediska živočišného libida. Dobré herecké výkony a kvalitní scénář si člověk skutečně užije. Jen ta příliš televizní kamera mě chvílemi štvala. Jinak nemám žádných výhrad. Nenápadné dílo, které stojí za objevení :-)

13. komnata - 13. komnata Stanislava Fišera (2006) (epizoda)

Skutečně mi bylo během tohoto dokumentu několikrát do breku. Opominu teď, že šlo o dementní a hnusnou bulvařinu, která na obrazovkách veřejnoprávní televize nemá co dělat. Budu se soustředit na postavu pana Fišera. Je / byl :,-( to herec, kabaretiér, ale hlavně geniální dabér s neskutečně krásnou barvou hlasu. Jak on sám "řekl" :,-( nemá ze svých dabérských úloh ani tak rád Vinetůa, jako spíš Petera Sellerse. Fišer se do něho tak dokonale vžil, že plombometač, opoce a muly nemají v originále takové grády.... Ještě jednou - je mi do breku že ten hlas už nikdy nikde neuslyším, ale to stále není nic proti tomu, jak se cítí on samotný. Nebýt těch neskutečně dotěrných a uslzených otázek, ze kterých bylo blbě jak mě, tak Fišerovi. Ale stále mu zbylo trochu humoru - třeba jak jí úsečně odpověděl na debilní otázku ''Proč maluješ jen zasněženou krajinu?'' ''Protože bílá je nejlevnější a prodává se jí nejvíc.''

Ivánku, kamaráde, můžeš mluvit? aneb Tak to mi ho teda vyndej (2005) (divadelní záznam)

Ty vole ti řeknu, jako konečně že to sem jako njáká mrdka dala, ty vole.Já bych blil kdyby se to tu jako vole neobjevilo.Ty vole, to je taková prdel.Jako ten Čtvrteníček je mrdka ty vole ale takový čurák.Ale přitom to je jako chytrej kluk, Ivánku kamaráde, bez něho by to jako by se jako potopilo jak Titanic.Ty vole.A ten druhej z prdele zmrd.Ten Lábus - to je ti vyližprdel, ty bys blil.Na piču, že se na to nevyseru.Má to njákou cenu.Víš jak se říká silnější pes mrdá?Mě ti to mrdá, že bys čuměl jak z prdele prak. Jako já už tomu ty vole nerozumím na co to všechno je?Pro koho to děláme ty vole.Se mi chce z toho chcat, to je prdel srandy jako. Kdybys ho jako slyšel vole vola to bys sral krev vole. Jako oni jsou už vážně v piči, že z nás dělaj tohle.takový kundy vymrdaný, vopice voprcaný.Na hovno to je ti jako říkám, na hovno.Zkurvený mrdky, no ne?

Lumík (2005)

Lemming, Lemming ... Lemming of the BDA .. Lemming, Lemming ... Lemming of the BD ...Lemming of the BD ... BD, BDA. ..... Ne? Tak ne, no...