Tři mušketýři: D'Artagnan (2023)

Príbeh je to jednoduchý a postavy len načrtnuté, ale ako pekne natočená dobrodružná šermovačka s premyslenými akčnými scénami D'Artagnan rozhodne stojí za to. Som zvedavý na Milady.         70 %

Dokonalé dny (2023)

Krásne vo svojej jednoduchosti. Škoda len tej dlhšej stopáže, lebo so šikovnejším strihom v poslednej štvrtine by bola táto oslava každodennosti (a miernej OCD) úplne dokonalá.          85 %

Šógun (2024) (seriál)

Decentné, dospelé, nepredvídateľné, nabité svojskou japonskou kultúrou a charizmatickými hercami — nehovoriac o tom, že Mariko-sama je platonická láska na prvý pohľad. Rod draka bude mať čo robiť, aby sa pre mňa opäť stal seriálom roka.         90 %

Vrána (1994)

Škoda, že sa Proyas viac nedržal komiksu a scenár upravil podľa šablóny akčného filmu. Vizuál, soundtrack a špecifická gotická atmosféra sa mu však podarila na výbornú.         80 %

Bardejov (2024)

Nízkorozpočtový film so skromným televíznym vizuálom, ktorý využíva kulisy skutočného Bardejova asi tak v piatich percentách celkovej stopáže, má rozpačitý strih, predvídateľnú zápletku a nie príliš verné dobové kulisy. Zároveň ale má aj dobrú hudbu, detaily zo židovského náboženského života, charizmatickú hlavnú postavu a silnú tému založenú na skutočných udalostiach, takže som nakoniec dostal viac, než som dúfal. Obstojná pomôcka pre výučbu hodín dejepisu na (bardejovských) školách.          60 %

Hvězdná brána (1994)

Star Trek preložený Indiana Jonesom. Priamočiara dobrodružná klasika s krásnym hudobným motívom, pri ktorej som nostalgicky spomínal na detstvo.          75 %

Anatomie pádu (2023)

Subtílny pád jedného manželstva spolovice sa odohrávajúci na mieste činu, spolovice v súdnej sieni. Presná, miestami dokumentárna kamera a minimalistické herectvo tomu veľmi slušia. Len, prosím vás, nečakajte uspokojujúco rozuzlenú detektívku, ale skôr procedurálnu štúdiu.         85 %

Chlapec a volavka (2023)

Vizuálne podmanivý animák s osobitou atmosférou, odkazmi na autorovo detstvo v povojnovom Japonsku a nie ľahko rozkľúčovateľnou symbolikou, ktorý prekvapuje každou scénou.         85 %

Wonka (2023)

Wonka má zhruba o pol hodinu viac, než by bolo vhodné, ináč to je ale milý a hravý muzikál, po ktorého skončení sme si s pani manželkou pospevovali. Nie je to Burton, ale ani žiadna hanba a zbytočnosť.          75 %

Spása (2014)

Skromný, ale veľmi pekne vyskladaný klasický western so zaujímavo (aj keď minimalisticky) vykreslenými postavami. Mikkelsenova charizma ako vždy neskutočná.         80 %