Věční hrdinové: Indiana Jones a Harrison Ford (2023)

V podstate reklama na posledný diel, ktorý sa práve objavil na Disney+. Ale sú tu aj pekné archívne zábery z pôvodnej trilógie, takže ak ste fanúšikovia, prečo nie.          60 %

Modrooký samuraj (2023) (seriál)

Seriál roka? Dosť pravdepodobne áno. Má to síce zopár mušiek (priveľa epizód, občas nekonzistentnosť), ale aj veľmi sympatické postavy, exotické prostredie feudálneho Japonska, výborné akčné scény a ukážkovú prácu s žánrom, klišé i jeho narúšaním.          90 %

Přízraky v Benátkách (2023)

Slabšie než Orient express, lepšie než Vražda na Níle. Výborná atmosféra klasickej duchárskej detektívky odohrávajúcej sa v poloopustenom sídle, kreatívna kamera snažiaca sa vyťažiť z obmedzených kulís čo najviac, štandardne dobrý Branagh. A ľúbezná Kelly Reilly, na ktorú mám slabosť. Škoda len toho rozuzlenia, ktoré pôsobilo trocha nepoctivo a vycucano z prsta.          75 %

Medvěd - Série 1 (2022) (série)

Mám rád filmy (a seriály), ktoré preklopia do fascinujúcej formy pre mňa absolútne nezaujímavej témy. Napríklad varenie. Výborný seriál, po ktorom si budete vážiť prácu kuchárov ešte viac. A pritom je to celé o vzťahu dvoch bratov.    85 %

Duel (1971) (TV film)

Ak by Hitchcock adaptoval nejakú Kingovu poviedku, vyzeralo by to presne takto. Škoda len tej stopáže, deväťdesiat minút na takúto miniatúru je už dosť veľa.         80 %

Prvotní strach (1996)

Mám veľmi rád tieto právnické drámy z deväťdesiatych rokov. Sympatický Richard Gere, začínajúci Edward Norton a napínavý nejednoznačný príbeh až do konca.          85 %

Akta Pentagon: Skrytá válka (2017)

Silná téma, výborní herci, dokonalá kamera ale najmä parádna ukážka filmu, ktorý má skúsený režisér pevne v rukách. Detaily na ručné sádzanie novín pre každého typografa a grafika ako pekný bonus.          85 %

Napoleon (2023)

Vždy, keď som si povedal, že je to až príliš útržkovité a skratkovité, vytasil na mňa Scott poriadny epický výjav alebo dobovú atmosféru. A keďže mám na historické veľkofilmy slabosť (a točí sa ich už akosi málo), dokážem mu odpustiť aj tú nevýraznú hudbu, epizodickosť a absenciu nejakého kompaktného hlavného motívu. Phoenix, samozrejme, perfektný.          70 %

Tokyo Vice - Season 1 (2022) (série)

Neotrelé prostredie Japonska, novín a jakuzy. Škoda, že všetky diely nedosahujú perfekcionizmu toho prvého režírovaného Michaelom Mannom, ale aj tak je to výborné procedurálne krimi. Druhú sériu si isto dám.         80 %

Opowieść o miłości (2022)

Klasický oral history dokument, ktorý okrem dôležitej témy prináša aj dôstojnú formu v podobe jednoduchej čiernobielej animácie. Toto mám na Poliakoch rád; záleží im na tom, aby sa na históriu nezabudlo a bola prístupná pútavým spôsobom aj pre mladú generáciu.          75 %