Policejní akademie (1984)

Jednička je nejlepší! Kapitán Harris a Mahoney tu jen válí.

Atlas mraků (2012)

Konečně jsem se dostal k aktualizaci recenze Atlasu mraků. Knihu jsem četl celkem dlouho, skoro půl roku. To neznamená, že mě nezaujala. Naopak, žánrově odlišné příběhy mě bavily, akorát na ně nebylo moc času. Po jejím dočtení jsem si hned pustil film (celkem počtvrté a podruhé v originále s titulky) a s každým jeho zhlédnutím jsem znovu ohromen jeho komplexností. Film by měl spíš tak složitě propojený příběh různorodých časových období zpřehledňovat, ale místy působí trochu chaoticky a divák nepřestává hledat nějakou logiku či hlavní myšlenku celého představení. Přeskakování mezi časovými liniemi se může zdát zprvu chaotické, ale po chvíli jsem si na něj zvyknul. Ve filmu jsem vypozoroval, že jednotlivé příběhy jsou řazeny náhodně. Nemají žádnou posloupnost jako v knize. V ní je to následovně: Adam Ewing (r. 1849) - Robert Frobisher (r. 1936) - Luisa Rey (r. 1973) - Timothy Cavendish (r. 2012) - Sonmi 451 (r. 2144) - Zachry (r. 2346) - Sonmi 451 - Timothy Cavendish - Luisa Rey - Robert Frobisher - Adam Ewing. Kniha vypráví příběhy chronologicky do půlky, kdy se dostáváme k vrcholu knihy a to je příběh Zachryho a jeho soumrak vědy a civilizace. Pak se sestupně vrací až k Tichomořskému deníku Adama Ewinga. Film mě bavil jako celkek, kdežto kniha mě v různých částech zaujala více či méně. Teď budu psát jen o knize, i když film má k ní blízko. Vtipně a sarkasticky mě nejvíce pobavily příběhy Hrůzostrašná muka T. Cavendishe a havajský venkovan Zachry, který hovořil tou pravou vidláckou řečí a celý příběh spisovností zrovna neoplýval. To bylo takové přijemné zpestření. Timothy je naopak spisovný, ale také neustále ironický a vznětlivý důchodce/nakladatel. Jeho útěk z Aurora House byl stejně brilantní jak v knize tak i ve filmu. Naopak trochu napínavější byly pro mě příběhy Poločasy rozpadu - první záhada Luisy Reyové a Orison Sonmi-451. Připadaly mi více jako detektivky. Romantičtější příběh se vyklubal v Dopisech ze Zedelghemu, který mě také bavil číst. Napínavý vztah mezi Robertem Frobisherem a Vyvyanem Ayrsem ohledně autorských práv na Sextetu Atlasu mraků byl poutavým čtením, které neztrácelo na kvalitě až do tragického konce (Robertovo svádění Ayrse je ale v knize vynecháno). V knize mě také bavilo handrkování s Evou, kterou potkal Robert, což se do filmu asi nevešlo. Byla by to ale určitě zábavná vsuvka. Deník Adama Ewinga mě bavil asi ze všech příběhů nejméně. Sledovat vývoj otrokářství, slizkého doktora Goose či odvážného Adama, jak bojuje nejen o svůj život, bylo pro mě také zajímavé a nemohl jsem se dočkat, jak to s Adamem dopadne. Na druhou stranu jsem očekával, že mi kniha nabídne širší vysvětlení Adamova radikálního rozhodnutí přidat se k aboliconistům. Bohužel jsem se ho nedočkal. Ta scéna s Adamovým tchánem je rozepsána jen na několik řádků. Naopak ve filmu mi ta scéna plná emocí brala dech, obzvlášť Adamův poslední výrok: "Co je však takový oceán jiného než spousta kapek?". Film je emocionálněji vygradovaný než kniha a spolu s nádhernou hudbou ve mě zanechal nezapomenutelný zážitek, na který jsem měl být v IMAXu. Tom Tykwer a sourozenci Wachowski odvedli skvělou práci. Zfilmovali velmi zručně tak netradiční knihu. Film je podle mě nedoceněný asi proto, že neoslovil širší publikum. Mix žánrů může být pro někoho odpudivý, ale mě to sedlo. Jedno zhlédnutí na tenhle skoro tříhodinový, dobrodružný opus nestačí. Pohádka pro děti to rozhodně není. Navenek tak vypadá, ale násilí a nahota tu rozhodně nechybí. Jen mě mrzí, že z filmu ani z knihy jsem jasně nepřišel na to hlavní poselství či myšlenku, která by mě posadila na prdel. Nějaká dechberoucí pointa mi chyběla. Možná tam je, možná ne. Už jsem film viděl 4x a stále mě nic nenepadlo. Z knihy to už vůbec patrné není, protože propojenost mezi příběhy není tak intenzivní a střídání příběhů nemá tak rychlé tempo, abyste stačili něco vypozorovat. Bude potřeba asi další přečtení a tentokrát pohromadě a ne na etapy. To ale asi až někdy jindy. Byl jsem rád, že jsem to dočetl. Každopádně doporučuji.

Zmizelá (2014)

Zmizelá se opravdu povedla! Fincher je elita v kriminálním žánru. Od jeho posledního snímku Muži, kteří nenávidí ženy jsem zůstal přikovaný od začátku až do konce. Tento režisér umí skvěle vyprávět a nepozorovaně vtáhne diváka do velice spletité zápletky. O Zmizelou jsem se moc nezajímal, trailer mě moc neoslovil, protože jsem byl v tu dobu okouzlen Nolanovým Interstellarem. Film je tedy ve výsledku promyšlenější než se zdá v traileru. Sází více na mysteriozitu než na akční podívanou. Zmizelá ale není ten typ temného thrilleru jako je Zodiac. Na druhou stranu má slušné tempo a ani na chvíli si neoddychnete od kupy nezodpovězených otázek. Ze začátku to tak nemusí působit, ale postupem času máte čím dál většího brouka v hlavě, že by vám z toho praskla. Udělal to, neudělal to? Proč by to dělal? Naštěstí ke konci dojde k zásadnímu zvratu, který ještě více zveličí hlavní antihrdinku. Karta se najednou obrátí a všechno je úplně jinak. Film se tak vysměje v závěru divákovi do ksichtu, což mu vůbec nevadí a ví, že práce, kterou odvedl, je fakt extra třída. Co se týče herců, tak Pike a její Amy si opravdu toho plešouna zasloužila za tak brilantní výkon. Affleck už nebyl tak přesvědčivý, ale do role "slabého" manžela se hodí víc než dost. Nějak zásadně mi nevadil, jak někteří tady píšou. Zajímalo by mě ale pojetí Nickovy postavy od Brada Pitta a postavy Amy v podání Jessicy Chastain. Pitt by možná vnesl více charismatu do této postavy než Affleck. Co se mi ale nelíbilo, bylo obsazení Harrise. Ten by se měl držet jen komedií a ne thrillerů. Nebyl vyloženě do očí bijící, zahrál to velmi vážně, ale nesedí do tohoto žánru stejně jako např. komický herec Jim Carrey. Celkově filmu něco chybělo, proto nedávám plný počet. Možná jsem nebyl spokojen s otevřeným koncem, i když se mi líbilo propojení úvodního a posledního záběru filmu. Na druhou stranu Fincher je můj oblíbenec. Hudba je také působivá a líbí se mi velké množství střihů, které vás donutí hltat děj bez minuty odpočinku. Za mě 95%

Cowspiracy - Klíč k udržitelnosti (2014)

Cowspiracy je dokument, který mi mluví z duše. :-) Lidé se mohou změnit, pokud budou chtít. Nemusíme zbytečně vraždit lidi pro snížení počtu populace, ale bohatě stačí změnit naše stravovací návyky. Shrnul bych zde nejpodstatnější body, které mě zaujaly. Dokument je stručný a mladý nezasvěcený vypravěč se snaží jít rovnou k věci. Je smutné, že největší organizace na ochranu životního prostědí (včetně Greenpeace) se vůbec nechtějí o tomto tématu bavit, aby nepřišly o svůj sponzoring, protože kdyby lidem začaly vnucovat změnu jejich návyků, asi by o milé dary přišly. Nikdo nemá rád, když se mu něco káže. Fakta jsou fakta a průmyslová živočišná výroba o tom nechce mluvit. Už ten fakt, že na výrobu 1 litru kravského mléka je potřeba 1000 litrů vody, mlluví za vše. Navíc průmyslový chov znečišťuje vody exrementy od zvířat. Zvířata vyprodukují celkově 130x více odpadu než lidé. Oceány jsou také na hraně kolapsu. Ryby se loví do velkých sítí, kde se zachytí i ty, které zrovna rybolov nepotřebuje. I sám ředitel jedné mlékárny uznal, že mléčné výrobky nejsou dlouhodobě udržitelné jídlo a nenasytilo by celý svět. Dále farmář s dojnicemi potvrdil, že v budoucnu se mléko dřív nebo později nahradí jiným produktem na trhu, který nebude vyžadovat tak náročné vstupní zdroje (voda, krmivo, velký prostor pro pastvu). Hodně limitující je právě ten prostor pro pastvu, kterého je velmi málo pro uspokojivé nasycení lidstva. Podle toho farmáře by se musela přeměnit všechna ostatní území včetně měst na pole, kde bychom mohli dál pást takové množství dobytka. A s tím prostorem souvisí i ekologické zemědělství v živočišné výrobě, které je ještě více neudržitelné, protože v takovém typu zemědělství musejí mít zvířata dostatek prostoru. Jak teda máme zdravě uspokojovat potřeby zvířat a zároveň produkovat stále velké ,nožství masa, mléka či vajec??? Budeme si muset vybrat. Ekologická živočišná výroba je globálně ekonomicky a ekologicky neefektivní. Průmyslová výroba je prozatím efektivní, ale vůbec neuspokojuje welfare zvířat. Takže co si vybereme? Udržitelnou efektivitu a nebo happy zvířátka? Není potřeba se rozhodovat, který typ živočišného zemědělství podporovat, stačí je nepodporovat vůbec a přestat od nich kupovat živočišné produkty. Veganská strava - to je ta třetí volba, kterou si může každý z nás vybrat s klidným svědomím. :-)

Interstellar (2014)

Nemám slov! Nolan se zase ukázal jako geniální režisér. Na takovou epickou podívanou jsem čekal více jak rok. IMAX formát ještě celý zážitek umocnil. Rád bych si ho zopakoval, i když měl film skoro 3 hodiny. V některých scénách mi Interstellar (dále jen Int.) strašně připomínal Gravitaci se Sandrou Bullock, což bylo také opravdu velice zajímavé sci-fi s dechberoucím vizuálem. Int. je Gravitace na druhou, protože nabídne více napětí, filosofie a dějových zvratů. Hlavně konec byl vygradovaný velice slibně. Teď váhám, jestli završení batmanovské trilogie bylo více emotivní než Interstellarovy "nárazové" emotivní scény (Matthewovo prohlížení rodinných událostí ze Země určitě se každému musela uronit slza, nebo dramatické "volání o pomoc" přes knihovnu v dosud neprobádaném 5-D prostoru). Malý nedostatek, který ale neovlivní mých 5 hvězd, je asi právě to rozdělení velkého dramatu na menší části. Dívák se pak nestačí divit, že film má ještě plno toho, co říct a očekává konec filmu. Trochu mi možná chyběla ta klišovitá scéna, kdy se kosmonauti (jako např. v Apollo 11) připravují ke startu raketoplánu či vesmírné lodi Endurance jako v Int. Nolan to možná pojal tak, že diváci už v kině viděli plno takových scén, tak je prostě přeskočil a Matthewa vyslal rovnou do kosmu najít obyvatelnou planetu. Start byl i přesto kulervoucí. Musím hodně pochválit Hanse Zimmera za podmanivý i burácejíci soundtrack. Ještěže se tihle dva géniové dali dohromady. :-) Každý jejich film je úžasná pastva pro oči i uši. Co se týče vizuálu, tak ten neměl chybu! Oproti Gravitaci je zde vesmír více tajuplnější a výborně zobrazuje skutečnost, jak je člověk prťavý ve srovnání s nekonečným vesmírem. Rád se o téma budoucnosti lidstva zajímám, tak jsem hltal každý kousek zajímavé informace o astrologii. Musím Nolana ještě pochválit za snahu udělat co nejrealističtější kulisy bez digitálních efektů a zeleného plátna. Je dobře, že Nolan je stále konzervativnější filmař a podporuje klasický film ve 2D na rozdíl. od digitálu ve 3D. Jsem hodně potěšen, že jsem viděl zcela nový druh sci-fi filmu, který přesahuje hranice našeho dosavadního poznání. Nolane, děkuji a tleskám ti!

Pozemšťané (2005)

Vynikající dokument, který lidem konečně otevře oči. Jen se dívejte na realitu, kterou vytváříme. Projevte trochu empatie a vžijte se do kůže zvířete, které leží v kotci ve vlastních výkalech a je určeno jen pro jeden účel - uspokojit poptávku lidí po mase. Ve zprávách tohle neuvidíte, protože to by byli všichni vegani a ani masný průmysl by si to nepřál. Lidé jsou nejkrutější pozemšťané na Zemi, protože naše inteligence je využívána pro záměrné ubližování a vykořisťování zvířat. Pokud jsme tak na úrovni, proč se musíme nadřazovat tímhle způsobem? Necháváme ležet zvířata v otřesných podmínkách, v malém prostoru se sami pojídají, uřezáváme jim zobáky, dusíme potulné psy plynem, krávy inseminujeme stále dokola až z nich z bude vysátá kost a kůže, prasnice rodí jako o život, kastrujeme selata, procvakáváme jim uši, vypalujeme cejchy krávám do hlavy, chodíme se dívat do cirkusu na zvířata, která se nechovají přirozeně, kupujeme kožené oblečení, které bylo vyrobeno z kůže z indických krav, jejichž majitelé byli chudí a byli ujišťeni, že kráva bude žít v klidu na farmě, využíváme zvířata pro zábavu a pobavení jako je španělská korida nebo rodeo, kde jsou zvířata naschvál předem vysílena úplnou tmou a mlácením, aby to měl matador lehčí a přežil ten pomstichtivý útok býka, který ho již má plné zuby. Tohle všechno se děje jen proto, že to kurva chceme a kupujeme. Držíme se zuby nehty svých tradic a zvířata jsou nám ukradená. Jak mě tahle lhostejnost dokáže nasrat! Jděte na jatka, přivažte se za nohu a nechte se podžíznout a pomalu vykrvácíte a udusíte se vlastní krví. Asi to nejhorší zvěrstvo, které jsem ještě neviděl bylo v tomhle dokumentu ukázáno na čínské kožešinové farmě. Zaživa tam jeden číňan stáhl z kůže jednoho norka a chudák zvíře se pak ještě hýbalo,mrkalo a bylo celé holé bez srsti jen mu bylo vidět svalstvo. Nevěřil jsem vlastním očím. Lidé by měli přehodnotit svoje vnímání a chápání zvířat kolem sebe.

Raději vidličky než nože (2011)

Rostlinná strava je lékem pro naše tělo. Žádné farmaceutické výmysly, které z nás tahají peníze. V jednoduchosti je síla a to se týče i stravy. Jak je možné, že jsme se tolik odpoutali od původních, čerstvých surovin jako ovoce a zelenina? Raději si koupíme hotovku, abychom se hned nasytili? Nevidíme ale jaký následek to bude mít v budoucnu? Lidé zamyslete se prosím nad sebou. To ta chuť toho masa, vajec, mléka a výrobků z něj opravdu stojí za to? "Zabijete" zvíře jen kvůli tomu, abyste si mohli ke štědrovečerní večeři dát smažený řízek nebo kapra? Zajímavé je, že málokdo by snědl maso bez ochucení (sůl, koření), to se vám třeba u jablka nestane. Zeleninu sníte docela bez problému, aniž byste ji museli nějka dochucovat. Ti dva doktoři zasvětili svůj celý život jen proto, aby lidem ukázaly, jak být zdraví. Mají fakta, která jasně ukazují , proč nejíst živočišnou stravu. Lidé jsou zaslepeni, nemají dostatečné informace a mají zažité věci, které se považují za normální. Odpovídá tomu ale i váš celkový zdravotní stav? Nebojte se toho, že byste bez masa apod. umřeli nebo byli o něco ochuzení. JE TO OBROVSKÝ MÝTUS, KTERÝ TAHLE SPOLEČNOST OMÝLÁ POŘÁD DOKOLA. UČÍ SE TO DOKONCE I VE ŠKOLE. VŠECHNO JE TO JEN PRO PODPORU ZDRAVÍ VELKÝCH FIREM MLÉKARENSKÉHO A MASNÉHO PRŮMYSLU A NE PRO ZDRAVÍ OBYČEJNÝCH LIDÍ. JÍDLO SE STALO BYZNYSEM. JEZTE PŘÍRODNÍ ROSTLINNÉ POTRAVINY A BUDETE SE CÍTIT SKVĚLE! :)

Ip Man 2 (2010)

Donnie Yen je mistr bojových umění! Ještě lepší než předchozí díl, protože takhle rozmlátit držku namyšlenému boxerovi, to se vidí málokdy! Plno dalších a úžasných bojových scén, které by každý chtěl vidět. Škoda je, že moc lidí tenhle film nezná, protože přichází o hodně. Doporučuji!

Štvanec (2003)

Jako malému se mi tento film hodně líbil. Vždycky jsem obdivoval někoho, kdo dokáže přežít sám v divočině a respektuje zvířata v ní. Nyní mám pořád stejný názor, akorát film má pár nedostatků. Teď jsem to prostě nehltal tolik, jako před lety. Kombinace těchto herců se mi líbí. Závěřečná scéna byla až moc krvavá, aby se to dalo přežít. Obzvlášť potom, co T. L. J. vytáhne zabodnutý nůž ze své ruky a zabijeme jím Del Tora, to mě pobavilo. Dnes hodnotím lepším průměrem. Tedy 60%

S čerty nejsou žerty (1984)

Nejhezčí pohádka, kterou jsem kdy viděl. Od dětství na ní koukám každý rok a pořád na to peklo věřím. Miluju to množství hlášek, které ten příběh dělá hezky komediálním. Líbí se mi také skvělá hudba, obzvlášť úvodní znělka. Prostě parádní pohádka! Thfuj!!!