• Pohádka

Jonathan Strange & Mr. Norrell (2015) (seriál)

Na tenhle serial jsem cekal snad 5 let. Knizku jsem docital pri dovoleny na Krete, jeste ted mi stranky trochu susti piskem. Pred cca 2 lety jsem si to dal znova - pro me jedna ze zasadnich knih posledniho patnactileti ... videl jsem zatim dva dily a jsem velmi spokojen - samozrejme, nektere veci vam serial na rozdil od knihy nezprostredkuje - to, co me nejvic dostavalo - pomale budovani dokonaleho sveta britskeho obdobi regentstvi (urcite ne "viktorianskeho", prosim, rozlisujme), ALE S MAGII, a to prostrednictvim drobnych historek v poznamkach pod carou, kdy jsem si skutecne skoro ve svych 30 letech rikal, ze to snad takhle skutecne bylo ! Presto i jako fanousek nemam mnoho namitek. Zakladni klicove sceny tam jsou. Norell vs Strange - vyborne (tvurci spravne odhadli, ze mezi temi dvema neni zas az takovy vekovy rozdil), adaptace mozna Norellovi az moc fandi, prijde mi vlastne dost sympaticky (vic nez v knize, tam je v uvodu "na zabiti"). Gentleman s vlasy jako chmyri bodlaci - velmi dobry (mozna to prostredi Ztracene nadeje mohlo byt tlumenejsi, budovat tu atmosferu zmaru rafinovaneji, ale chapu, je treba brat to polopaticky). Childermass, Walter Pole, Vinculus - super, vystizeno. Stephen Black - zatim to ujde, v knizce se mluvi o vyjimecne krasnem jedinci, ale tragika tehle postavy snad vsechno prevazi. Vyborni Segundus (skvela postava, snad si jeste zahraje) a Honeyfoot. Lascelles lepsi nez Drawlight, ale proc ne, tlustoch s rycivym "Norrrrrrrell" je celkem fajn. Uz se tesim na Portugalsko/Spanelsko, Wellingtona s Kodanem a hlavne "mrtve Napolitany" - doufam, ze budou !!!!

Potomci lidí (2006)

je to takovy odusevnely, z toho duvodu je to sympaticky a atmosfera a kulisy jsou pro me neodolatelne, u filmu hodne uvazuju, co bych na miste hlavniho hrdiny delal, a tady jsem se temer vzdycky s hlavnim hrdinou shodnul, a to dost prirozene, nenucene, ono kdyz se dostanete do takovy situace jako hlavni hrdina, kterymu na zacatku vlastne jde jenom to, to nejak doklepat, je najednou dost snadne delat ty spravne veci. jo, spousta lidi tady pise o tech "dvou ikonickych scenach" - ano, jsou tam, hlavne ta druha je skutecne vrcholna z hlediska cele kinematografie. ale ten film funguje celkove skvele. dalsi cuaronuv triumf

F. L. Věk (1970) (seriál)

neda se hodnotit jinak - miluju historii, miluju, kdyz lidi delaj veci poradne - a konec 60-tek svedl dohromady to nejlepsi z nekolika skvelych hereckych generaci ceskych hercu - no, nehral tam snad jenom Filipovsky, jinak vsichni - pro me nejlepsi Jan Pivec se svoji velmi rozporuplnou postavou otce hlavniho hrdiny

Po stopách krve (1969)

nevybavuju si, ze bych nekdy videl lepsi detektivku - tim myslim nejenom ceskou nebo ceskoslovenskou - tady je vsechno na svym miste - hrusinsky nepotrebuje brzobohatyho, vsechno bravurne utahne sam a statecne se potyka s cistym zlem - a ted bacha, spousta skvelejch filmaru pracuje se zlem jako s necim mysterioznim, schulhoff tady voli pro me daleko autentictejsi metodu - zlo je bezna soucast sveta kolem nas. vsechno do sebe presne zapada, dej je vlastne dost osekanej a primocarej, kulisy asi nejdrsnejsi co muzou v socialistickym filmu bejt - a zaverecna scena s odhalenim vraha je skutecnej vyron zla, dal uz to neslo zavest. bravo

Vrah skrývá tvář (1966)

ta druha z dvojice nejlepsich ceskoslovenskejch kriminalek - schulhoff je tady tesne pod vrcholem - dejove vyzivnejsi a slozitejsi nez "po stopach krve", a je to skvely, atmosfera dusiva, cernobily obraz hraje s filmarema, skvela dvojice vysetrovatelu, velmi vyvazena a pekne to mezi hrusinskym a brzobohatym jiskri, exteriery spravne bezutesny, postavy vetsinou s nejakou dost hnusnou zatezi (demence, vysinuti, strach ...), dle meho to i velmi slusne graduje

Divoká svině (1989)

videl jsem to ted nedavno asi potreti, a je to cim dal tim lepsi - von ten film je asi fakt uplne divnej, ale ta atmosfera konce 80-ek je k nezaplaceni (bordel, vsechno rozmlaceny (poeticky receno: "veci i duse" (chacha)), podle me uz bylo tak nejak vsechno vsem jedno, kouris 40 clejek, jezdis v ziguliku, na sobe hadry ze bys je rovnou narval do popelnice - odehrava se to mj. na zeleznicnim moste na Smichove, kterej mam strasne rad - jo a cikani jsou cikani, nic vic, nic min

Honza málem králem (1977)

na me to pusobi dost depresivne - a to nemyslim pocit, kterej mivate treba u Herzovych pohadek - tohle me vylozene tahne dolu - tezko to popsat nejak vic, pripada mi to jak nejaka pohadka z Polska

Malý pitaval z velkého města (1982) (seriál)

driv se mi to moc nelibilo, ale asi starnu - atmosfera super, patnact deka sunkovyho s dvema rohlikama si v praci do supliku BOHUZEL nedavam

Dobrá Voda (1982) (seriál) odpad!

Tohle fakt ne ... bohuzel vedle Sanitky druhej serial, kterej me vzdycky priserne s..al. Vsechno bylo takovy upoceny, voddreny, dost neuveritelny - ani ten Dlouhy tam neni za sebe ...

O labuti (1982) (TV film)

je to krasny, teda jako pohadka pomerne narocny, ale vubec mi to jako malymu nevadilo - osobne si teda myslim, ze celkove se detska psyche dost podcenuje - a to si vemte, ze dnesni deti by mely byt vyspelejsi, nez jsme byli v 80-kach my. Jinak - Bartoska vs Dlouhy vs Maciuchova - sakra, kdo by mel chtit vic ?