• Fantasy

Soudce Dredd (1995)

Hahaha dobre som sa pobavil. Možno v dobe vzniku by som to bral ako super akčňák, ale v súčasnosti (2014) je to pre mňa skôr zábavný film. Stallone ako sudca je super, prd mu je rozumieť (v originály filmu), tvári sa ako majster sveta a jedinou jeho emóciou je úsmev na záver. V tomto ohľade niet čo vytknúť. Príjemnou zmenou oproti klasickým superhrdinovským (komixovým) filmom je absencia "dívky v nesnázích". Kráska Diana Lane sekunduje tak dobre, ako sa len dá...až je to divné, že aj Mr. dokonalý potrebuje pomoc. Asi v USA chceli predísť budúcim problémom s gender hnutiami :D A čo ďalej? Asi len otrasný záporák....taký nudný...no proste oničom. Za nezabudnuteľnú hlášku "I am the law!" a vyššie zmienené dávam 3***.

Mortal Kombat - Boj na život a na smrt (1995)

Desať rokov dozadu a onanujem tu nad piatimi hviezdami. Teraz dám tri za prevedenie, prekvapenie a perfektnú hudbu. Predsa som už trošku povyrástol a hoci mi niektoré scény pripadajú fakt blbé, tá nostalgia z hry ma ale núti dať 4. Ešte porozmýšľam po ďalšom zhliadnutí.

Sejmi je všechny (2007)

Z tohto filmu mi utkveli v pamäti dve veci: 1) na čo je dobrá mrkva a po 2) sex, rock'n'roll a prestrelka. Testosterón tu strieka z obrazovky plnými priehrštiami. Príbeh, akcia, kečup boli OK, až by som povedal prekvapivé, ale neviem prečo mi stále chodí po mysli tá Monika... :$

Tančím, abych žil (2006)

Vidieť to tango z polovice filmu naživo, tak aj ja slintám od vzrušenia. Veru tak som vždy chcel vedieť tancovať. Aj som sa učil, lenže mi chýbala motivácia a tak som to po 2 rokoch zabalil. Čo sa filmu týka, vystihol všetky atribúty spoločenského tanca - budovanie dôvery medzi partnermi, sebapoznávanie, dôstojné spoločenské správanie, tvrdý tréning. Práve preto sa mi film páčil a preto dávam plný zásah. Do popredia dávam ešte Banderasov výkon. Na záver už len poznámočka: dostať spoločenský tanec do geta si mohol vymyslieť len Francúz.

Zlodějská partie (2009)

Už aj Banderas vykráda banku? Teda pardon veľký superzabezpečený sejf s cennosťami za milióny. No to ma podrž. Nechápem prečo do tejto otrepanej schémy sa hrnú takí známi herci. Veď je to už otrepaná vec, ktorá len máločím dokáže prekvapiť. Na jedno pozretie je film OK, inak zaňho nedám ruku do ohňa.

Unesená (2012)

Nicky, Nicky. Do čoho si sa to zase namotal. Taká pi*ovina až to bolí. 1* dávam len z úcty k tebe. Pritom to na začiatku nevyzeralo až tak zle. Dobre urobená banková lúpež, niečo sa posralo, policajná naháňačka, väzenie. A po 15 minutách to môžete zabaliť. Lebo to čo sa odohráva ďalej je... Urobiť ďalšiu lúpež bez prípravy za 3-4 hodiny ??? Banky ukrývajú zlaté rezervy nad servisnými tunelmi s podlahou len 15 cm betónu, ktoru prepálite priemyselným horákom??? Zlato je síce mäkký kov, ale, že by sa zasa až tak rýchlo topilo??? Žeby mohli byť až takí blbí policajti, ktorí napriek jednoznačným dôkazom povedia, že vinný je mŕtvy zlosyn??? WTF??? Ešte že na Malin Ackerman sa dá pozerať, lebo inak...

Konečná (2013)

Veľký návrat Arnieho a jeho "american" muscles. Človek by ani neveril, že to ešte dokáže v plnej poľnej, ale Arnie je proste nezničeľný posledný akčný hrdina. A práve kvôli nemu sa oplatí tento film vidieť. Každý si z nostalgie určite pamätá jeho postavy z 80-tych a začiatku 90-tych rokov, keď mu nikdy nechýbali náboje, hlášky a sila. Tu už sila a hlavne náboje trošku haprujú, ale hlášky a s nimi spojená sebairónia sú takmer dokonalé. Páči sa mi aj presadzovanie starého dobrého štýlu (westernové prostredie, veľké kolty, veľa nábojov a Arnie v hlavnej úlohe). Trošku to spojenie s novým (rýchle autá, pomalý agenti FBI) nie je to pravé orechové. Ale v konečnom dôsledku je to prekvapenie v dobrom slova zmysle.

Hobit: Šmakova dračí poušť (2013)

Famózny film. Predčil všetky moje očakávania a potešil v srdiečku. Urobiť zo 40 strán z fantasy knižky pre deti 2:40 hodinovú púť je majstrovstvo samo o sebe. Preto mi nezostáva nič iné, len skonštatovať, že Tolkien Stredozem vytvoril, ale Jackson jej vdýchol život. Film je jednoznačne určený pre fanúšikov žánru, medzi ktorých sa radím. Preto chápem Jacskonove pohnútky a megalomániu. Každý, kto čítal Tolkienove knižky je zvalcovaný tým obrovským univerzom. A to chcel aj Jackson vyjadriť na plátne. Je super, že žiadna z postáv nedostáva extra porciu, pretože tak má človek čas sústrediť sa na všetky naraz. Aj nové postavy (Tauriel) dobre zapadli do koncepcie deja a oživili ho. Na jednej strane sa mi tisne na jazyk veta: Je to skvelé a tak to malo byť. Ale na druhej strane sú dve veci, ktoré ma trošku zamrzeli. Prvou je, že film nie je nijako ukončený a na ďalšiu časť si človek bude musieť počkať ďalší rok. Jednoducho mi tam chýba ten povestný prvok The End, ako tomu bolo pri každej časti Pána Prsteňov. Druhou vecou je "vzťah elfky a trpazlíka". Je to tak nepravdepodobná vec, že ani majster Tolkien to nikdy vo svojich dielach nespravil. Trpazlíci sa vždy zaujímali len o drahé kovy a kamene. Kríženie rás je v jeho dielach potvrdené len tromi vzťahmi človeka a elfa (Beren a Lúthien, Tuor a Idril, Aragorn a Arven.) Ale nie o tom som chcel písať. S výnimkou týchto dvoch vecí nemám čo filmu vyčítať. Klobúk dolu Pete :D

Bejvalek se nezbavíš (2009)

Romantika ako sviňa, trápny záver, famózny Michael Douglas, krásna, ale prkená Jennifer Garner. Presne týmito tagmi sa dá v krátkosti charakterizovať film. Nie je to ani tak o romanci, ako skôr o hľadaní svojho miesta medzi toľkými ženami. Taký slušný priemer na jedno pozretie.

Iron Man 3 (2013)

Tento film priniesol do Marvelovského univerza jeden nový prvok - sebareflexiu. Hľadanie seba samého, strach o Pepper, nutnosť hľadať pomoc u druhých ľudí, to sú tie prvky, ktoré zmenili doteraz zaužívanú schému filmov o Iron Manovi. Do popredia sa dostáva temná stránka Starkovej minulosti - démoni. Aj ďalšie prvky skvele dotvárajú atmosféru filmu: akcia, rozkladací oblek, desiatky samostatne fungujúcich železných kostýmov, Pepper vyhrávajúca záverečnú bitku.... A preto si film zaslúži 5*.