• Fantasy

Srdečné pozdravy z Ruska (1963)

Druhý film o agentovi 007. Z hľadiska celkového poňatia je o dosť lepší ako Dr. No. Nahráva tomu aj fakt, že po prvej časti už všetci Jamesa Bonda poznáme. Scenár je prepracovanejší a zlepšila sa aj réžia, kamera a strih. Do budúcna prísľub veľkej série. Nezabudnuteľný Sean Connery v tejto časti urobil z Bonda charizmatického agenta, ktorý sa ničoho nezľakne :D

Dr. No (1962)

Film, ktorý začal veľkú sériu. Dr. No je Bondovka, ktorá predstavila agenta 007, tajnú organizáciu SPECTRE a ďalšie dôležité postavy avšak v takom nie príliš vydarenom duchu. Mne osobne tu chýba nejaký úvod do série, prequel, pretože hneď sme ako diváci hodený do deja, keď by sme už mali všetko poznať. Ale napriek tomu je to klasika, ktorá pri pozeraní dnes síce vyzerá trochu smiešne, ale predsa vo svojej dobe tento film nemal obdobu.

Poslední skaut (1991)

Film s najväčším počtom hlášok za minútu. Táto klasika 90-tych rokov má stále čo ponúknuť aj dnes a preto ma chytá nostalgia, vždy keď ho dávajú v TV. Hovorím ovšem o filme s pôvodným necenzurovaným českým dabingom. Tá druhá verzia českého, resp. slovenský dabing sucks. Klobúk dolu pred scenáristom a režisérom, že sa nebáli nechať príbeh plynúť v štýle - čo ťa nezabije, to ťa posilní.

Prci, prci, prcičky: Školní sraz (2012)

Jasná inšpirácia jednotkou, ibaže tentoraz nemáme naservírovaných panicov na strednej škole, ktorí chcú prvýkrát zasunúť, ale dospelých mužov a ženy s ich dospeláckymi problémami. Prvá časť filmu vkusne ukazuje príbeh každého člena starej partie. V ďalšej časti je naservírovaná maximálna zábava kombinovaná s maximálnou nudou. Príbeh v polovici uviazol na otrepaných klišé z jednotky a dvojky – Jimove až nemožne trápne situácie, Kevin riešiaci veľkú lásku, Oz, ktorý nevie, kde je nasadený a čo vlastne chce, Finch hľadajúci ženu svojho života a Stifler robiaci jednu haluz za druhou. Škoda, že autori nepridali do príbehu niečo nové a vlastné. Záverečný ples s krátkym objavením postáv ako Jessica, Nadja, Sherminátor už situáciu nezachránil. Rovnaké klišé, málo nových nápadov, ale silná nostalgia. Preto 78%, t.j. 4*.

Transformers 3 (2011)

Film je jedno veľké sklamanie. Po fantastickej jednotke, nadupanej dvojke, je trojka za trest všetkým fanúšikom. Bolo to jedno 2,5 hodiny trvajúce trápenie, ktorému chýbalo to povestné Bayovo šťastíčko z jeho predošlých filmov. Aby som to zhrnul: 1) Film je príliš dlhý. Kľudne by sa dal skrátiť alebo rozdeliť na dve časti. V prvej časti sa takmer nič nedeje a v druhej to zase akciou preteká. 2) Neprehľadné scény, najmä v druhej časti filmu. Človek nevie, kde sa tam zrazu tí ľudia/roboti vzali, alebo kde zmizli. 3) Patrik Demsey ako hlavný ľudský záporák vôbec nezapadol do koncepcie filmu a v konečnom dôsledku je skôr na smiech. 4) Citeľne tam chýba silnejšia ženská úloha. Rosie Whiteley-Huntington rozhodne nemá na to, aby nahradila Megan Fox. Jej výkon slabý a tomu vlastne zodpovedá aj úloha na filme – „tu stoj a pekne sa usmievaj“. Ešte aj to vysvetlenie prečo Sam už nechodí s Michaelou bolo trápne. Kliniec do rakvy bol, keď Carley ide na konci za Megatronom a presvedčí ho jednou vetou, aby zabil Sentinela. Suma sumárum Bay dal prednosť vidine veľkých rýchlokvasených peňazí pred odvedením kvalitnej práce, ktorá by potešila srdce fanúšika. Tri hviezdičky len z nostalgie za predošlými dvomi dielmi.

96 hodin (2008)

Brutálne akčný 5 hviezdičkový film. Dajte si dokopy bývalého agenta, únos dcéry, Balkánsku mafiu, obchod s bielym mäsom, Paríž a vznikne vám mix konštantného 1,5 hodiny trvajúceho napätia, akcie, vystrieľaných nábojov a desiatok mŕtvol. Jeden z mála akčných filmov, kde akcia trvá takmer od začiatku až do konca. Potom si zrazu uvedomím, že do šľaka, tak do Paríža svoju dcéru samu nikdy nepošlem. Uveriteľnosť príbehu je daná jeho jednoduchosťou, prostredím, prácou kamery. Po Bourneovskej trilógii a Willisovskej klasike (Die Hard) jeden z najlepších akčných filmov.

Legenda o slavném návratu (2000)

Skvelý film o skvelom športe so skvelými hercami. Príbehovo je film jednoduchý, ale o to strhujúcejší je pocit po jeho zhliadnutí. Film dáva priestor jednotlivým hercom, aby demonštrovali svoje kvality. Will Smith v roli anjela ukázal, že vie zahrať akúkoľvek rolu. Matt Damon zasa potvrdil svoje herecké kvality filmovou premenou z miláčika davu na trosku a následne na znovunájdeného hrdinu. Charlize Theron anjelsky krásna a ľadovo chladná. A režisér Robert Redford ukázal prečo patrí medzi špičku vo svojom odbore. Pre milovníkov golfu je film klasikou, pre začiatočníkov povinnou literatúrou, pretože kto raz hral golf, porozumie, že veci ako pravý švih – len ty, loptička a jamka sú skutočné v golfe i v živote. Jednoducho moja srdcovka 10* z piatich možných.