• Fantasy

Hancock (2008)

Hancock je takým hrdimom-nehrdinom. Najmä v prvej polovici filmu je krásne rozobratá odvrátená tvár superhrdinstva. S tým sme sa doposiaľ nestretli u žiadneho hrdinu. A je to podľa mňa super. V druhej polovici, keď sa z Hancocka stal ukážkový superhrdina, sme sa dostali opäť ku otrepanej americkej filmárskej schéme, čo je na škodu celému filmu. Mám tým na mysli superhrdinu, ktorý má nejakú slabosť, ktorú pozná jeho uhlavný nepriateľ a využije ju proti nemu. Nasleduje pád, potom zozbieranie posledných zvyškov síl, porazenie antihrdinu a happy end. Škoda toho, pretože objavením druhého superhrdinu na scéne v podobe bežnej ženy, sa film zvrtol celkom zaujímavým smerom. Ale potenciál žiaľ nebol využitý. Celkovo som sa na filme bavil a preto je 60% adekvátnym hodnotením.

Most u Remagenu (1969)

Skvelý vojnový film, ktorý sa natáčal v ČSSR. Priznám sa, to som nevedel, hoci som film videl viackrát na VHS. Vlastne ešte stále ju mám doma, len prehrať to už nie je na čom :D Film je špecifický tým, že rozoberá osuby vojakov pri obsadzovaní strategického mostu cez rieku Rýn z ich pohľadu - z pohľadu bežného vojaka. V tomto momente sa odlišuje od moderných vojnových filmov (Zachránte vojaka Ryana, Nepriateľ pred bránami...). Z obrazovky sa na vás nevalí samé hrdinstvo a ochota zomrieť za vyšší cieľ, ale práve naopak. Vidíme tu osudy vojakov, ktorí majú strach, nechcú ísť do bitky, nechcú odmínovať most, pretože môžu prísť o život. Ich jediným potešením sú cigarety a keď môžu na statku chytať sliepky. Vďaka tomu sa tento film dostáva do prvej ligy. Ešte nemôžem opomenúť skvelú hudbu Elmera Bernsteina, ktorá robí perfektnú kulisu počas celého filmu.

Pronásledovaný (1995)

Málo známy film, ktorý ma prekvapil vo dvoch veciach. 1) Celková koncepcia filmu v "retro" štýle a dejové klišé je vyšperkované prepletením skutočnosti s fikciou, pričom rozuzlenie je (chvalabohu) až na konci filmu. Ako divák som nemal počas celého filmu potuchy, ako sa to skončí. 2) Jedna z mojich najobľúbenejších herečiek Kate Beckinsale sa vyzliekla a aj čosi ukázala. To sa prosím pekne nestalo ani v Underworld 2, kde sa to možno aj žiadalo. Celkovo film pôsobí takým retro duchárskym dojmom. Báť sa síce niet čoho, ale aj tak občas (najmä na konci) trošku zamrazí na chrbte. Moje hodnotenie: 45% - lahôdka na jedno pozretie.

Zachraňte vojína Ryana (1998)

"Vojna je to najhoršie, čo si človek mohol vymyslieť." A v tomto filme je tento citát vyšperkovaný do dokonalosti. Realistickosť, hrdinstvo, nezhody, zverstvá, morálna autorita, strach - to všetko je zobrazné tak, že sa to vrýva človeku pod kožu. Silný príbeh je doplnený o vynikajúce herecké výkony a skvelú réžiu. Jeden z najlepších vojnových filmov natočených vôbec. Viac nemám čo dodať.

Saltová (2010)

Veni, vidi, vici - prišiel som, videl som, prežil som. Asi tak sa dá charakterizovať v krátkosti celý film. Angelina v úlohe kríženca Jasona Bourna a McGyvera kope prdel každému, kto jej skríži cestu bez ohľadu na to akú krajinu zastupuje. Trochu otrepané klišé v modernom šate - hlavný hrdina sám proti všetkým. Pripomína to klasické akčáky 80-tych rokov. Napriek tomu drobnému hendikepu je dej svižný a rýchlo odsýpa. Vcelku dobre je urobený záver, ktorý nekončí šťastným happyendom.

Smrtonosná past (1988)

Zrodil sa kultový hrdina John McClane - nesmrteľný, nezmieriteľný, nezničiteľný. A viac ani netreba písať. John nemá problém chodiť bosý po skle, skákať z mrakodrapu s dvomi zlomenými rebrami a ešte k tomu sa tváriť, ako by sa nič nedialo. Ale všetko to správne zapadá do koncepcie deja. Scénky nie sú škrobené, vyzerajú reálne (veď viacero bolo natáčaných s veľkou dávkou improvizácie). A podstatný rozdiel medzi McClaienom a inými akčnými hrdinami je, že jemu občas aj dôjdu náboje. Najlepší film režiséra McTiernana a jeden z najlepších filmov Brucea Willisa.

Amazing Spider-Man (2012)

Spiderman mal zostať ukončený, tak ako ho urobil Raimi. Celý tento "reštart" bol jedno nepodarené 3D divadlo. Hlavný hrdina postráda určitú formu pokory, ktorú by chlapec s jeho schopnosťami mal mať. Ani "vzťah" medzi ním a Gwen (Emma Stone) nemá patričný náboj. A stavať film len na efektoch nie je to, po čom srdce diváka túži. Jediné, čo trochu vyzdvihuje úroveň filmu je účasť Martina Sheena.

StreetDance 2 (2012)

Ajajaj. Kam sa podelo herectvo? Veď som si pri sledovaní pripadal, ako na stretnutí bývalých samovrahov. Žiadne oduševnenie, žiadne zmysluplné dialógy. Celé to bolo ako keby odchytili zopár ľudí na ulici, postavili ich pred kameru a čakali, že z nich budú hviezdy... V tomto filme okrem tanca nič nefunguje, ani povestná iskierka medzi hlavnými hrdinami, lebo pán Falk Hentschel to celé zabil svojim hraním sa na hranie. Hodnotenie 1*, aj to len kvôli pekným tanečným choreografiám a jedinému hereckému prejavu vo filme v podobe postavy Manu-ho (Tom Conti).

Čarodějův učeň (2010)

A čo, mne sa tento film celkom páčil. Jednoduchá zábava bez potreby rozmýšľať - presne tak, ako sme na to zvyknutí z továrne na sny. Jasne sú vymedzené dobré a zlé postavy, CGI efektov je tu požehnane, hlavné ženské hrdinky (Belucci a Palmer) sú krásne a Nicolas Cage je stále vo forme. Netreba zabudnúť, že starý kožený kabát a dlhé vlasy mu seknú. Škoda len toho záveru, kde som čakal sofistikovanejší spôsob zabitia Morgany (mám na mysli strieľanie plazmových bleskov, ako z guľometu) a viacej čarovania zo strany vyvoleného prvého Merlinovca. PS: scenáristi sa asi boli inšpirovať v mojej rodnej dedine, pretože Horváthov tu máme požehnane :D. Ale teraz vážne, postavy troch učňov majú za úlohu pokryť celé územie Európy 11. a 12. storočia - Baltazar je Angličan (podľa priezviska Blake), Maxim Horváth je Maďar (Uhor) a Veronica je Talianka (meno má latinský pôvod).