janeke

janeke

Slovensko

• 30.6.2013  10:06

veru, nie je za čo tu naškrabať ani jednu hviezdu. tak nejako to asi dopadne, keď si rejža myslí, že stačí napchať do postele dve holé, športovo založené občianky a isto z toho dačo bude, aj keby sa len mali potácať od nezmyslu ku volovine a nazad. sľubný lesbický materiál spackali aj herečky, ja som im naopak neverila ani nos medzi očami. (napríklad s takým švédskym variantom tejto témy - Kyss mig - sa to nedá porovnať..)

• 17.6.2013  18:09
    Katka (2009)

trpezlivý zber dokladov o jednej "premene". príbeh o Katke nie je iba didaktickou ukážkou o škodlivosti drog, ale aj zobrazením toho, ako blízko k sebe majú bezmyšlienkovosť, strata zodpovednosti, repetícia každodennosti a škaredosť. Katka vlastne celý čas len frázovito bľabotá a od začiatku je jasné, že sa sebadeštrukčne vyhýba vlastnému mysleniu. tých spôsobov a podôb úniku je nepreberné množstvo, preto sa ten príbeh podľa mňa bolestivo dotýka každého.

• 17.6.2013  15:29
    Black Books (TV seriál) (2000)

brilantný britský nonsens s úžasným Bernardom Blackom. po prvej sérii sa mi zdal scenár trocha ťažkopádny, no po videní dvojky a trojky mi došlo že všetko je tak ako má byť a akákoľvek priblblosť je súčasťou ťažkotonážneho suchého sarkazmu. absolútnym pokladom je diel s klavírom..

• 10.6.2013  21:28

brokeback Jeruzalem. dokumentárna zložka filmu je omnoho pútavejšia ako samotná dramaticko-romantická zápletka. miestami trošičku nuda, no i tak pôsobivý variant z nekonečného radu prevtelení príbehu o rozpore rozumu a citu.

• 10.6.2013  18:38

taká epopeja o vine a rôznych druhoch zločinu. prvá časť bola okej, aj keď Ryan vyzeral akoby ho vystrihli aj s vetrovkou z Drive. scény so zbesilou jazdou na motoroke po lese a po cintoríne - na nezaplatenie. záver sa naozaj "poupratoval" do schém, aby nám bolo konečne jasné, komu máme držať palce a s kým súcitiť. veľmi pekne to zmákli Ben Mendelsohn a obidvaja synáčikovia: Dane Dehaan a Emory Cohen. počas pozerania filmu nie je potrebné vypínať polievku, kľudne môžete odbehávať, polovica scén je tam totiž zbytočne.

• 9.6.2013  00:26
    Stoker (2013)

krásne natočená rozprávka o genetike zla... absolútne neriešim, či to je Park za americké prachy, alebo či sú obrázky vo filme až okato nafarbené do šedožlta - podstatný argument je pre mňa silný pocit "prikovanosti" ku obrazovke počas pozerania filmu.

• 18.5.2013  19:42
    Oddělen (2011)

megaklišé, ktoré sa tvári, že je postmodernou odhaľujúcou existencionalistickou výpoveďou. režisér si chcel asi takto naškrabkať dajaké dobré kritiky. pre pochybovačných tam dokonca "vlepil" aj Camusa. a to, že deti sú zlé, sme už prednedávnom v niekoľkých kúskoch videli.

• 24.4.2013  10:53

"maminka ze Slovenska" so zlým vkusom začína byť ikonografický typ, ty jo. aby taký film mohol splniť svoju funkciu a pôsobiť gastronomicky, mladý muž by musel byť sexi, hlavná postava by musela byť príťažlivá a dialógy by museli vyzerať aspoň trošku reálne. takto to nemôže byť ani poctivý gýč. ale tá Zuzana Bydžovská je super, tá si zaslúži hviezdu... Ak chcete vidieť sympatický film s podobnou tematikou, pozrite si radšej The Rebound.

• 16.4.2013  16:07

(obsahujem spoiler!) hlavný hrdina pravdepodobne v továrni na čokoládu tak kozmicky zmúdrel, že prestal rozumieť zmyslu maturity v konečnej existencii jedinca a napriek jeho očividnému multi-talentu sa nezúčastňuje na školskom dianí, stáva sa autsájdrom a tento postoj deklaruje aj módnym názorom vo forme podivínskeho kabáta, ktorý by určite nosil hamingway, keby nebol nosil hrubý rolák. tento autsájder/génius sa zamiluje do najkrajšieho dievčaťa široko ďaleko, ktorá až taká autsájderka nie je, ale je mimoriadne vnímavá, senzitívna a dokonca aj citlivá, keďže má svoje rodinné trable všakáno. na základe šialene predumaného zvratu dochádza k osvieteniu hlavného hrdinu, ktorý napriek svojej genialite prichádza na to, že jeho problémy sú úplný šit, a že sa má spamätať a pozerať z čoho žije. celý proces svojej metamorfózy završuje namaľovaním úchvatného postimpresionistického blábolu, ktorý vyjadruje centrálnu ideu jeho rozpoloženia. no a vlastne by šlo o obyčajné americké klišé o tom, aká je fasa byť iný ako ostatní, keby sa to klišé nesnažilo byť "ozvláštnené" tým, že z úst ústredných detských hrdinov vychádzali vety päťdesiatročných pseudointelektuálnych pesimistov. hviezdička navyše ide za učiteľa výtvarnej výchovy. pripomenul mi jedného profesora kresby, ktorý podobne veľkoryso a z lásky nadával študentom :)

• 15.4.2013  18:30
    K zázraku (2012)

smrteľná dávka falošnej poézie. námet a spracovanie vhodné na kraťas, nakoniec v dvoch hodinách. nezmyselne pobehujúca poskakujúca s rozpaženými rukami krútiaca sa olga kurylenko na chvíľu prerušená poskakovaním a pobehovaním rachel mcadams. trápenka bez katarzie.

• 15.4.2013  02:42

"a čo keby sme urobili taký film že podľa guya ritchieho? jasne! bezva nápad, to sme ešte v Čechách nemali! oukej tak napíš dajaký scenár, ja zoženiem prachy.." výsledok: škoda námahy a energie. takmer nedopozerateľný film.

• 14.4.2013  15:36

taká parádna téma si zaslúžila civilnejšie a podrobnejšie spracovanie a nie nekonečné pohľady na blikajúce sieťové káble..

• 7.4.2013  22:13
    Večer pod lampou (TV pořad) (2011)

vzhľadom na totálnu prevahu trashu v dielni slovenských televíznych programov, v hnilobnej zmeske nepríčetných pabludov (o varení chleba s maslom, o tom jak kamila varí a pridáva "ingrediencie", o tom, jak bezchrbticový úchylák Vilo nájde a za uši dotiahne tých najväčších chudákov široko-ďaleko a počas sliedenia na onkológii mu nabehne na konto slušná suma za vysielanie v prajmtajme... atď - tých príkladov je čím viac, tým viac...) sú "debaty pod lampou" pravdepodobne jedinou viditeľnou snahou (aj keď nie vždy podarenou) ČOSI naozaj povedať. Štefan Hríb by mohol byť hoci aj trápny, či naivný, alebo trápne naivný, to je jedno. Dôležité je to, že je schopný vyrobiť trojhodinový (!) formát, pri ktorom mi je mnohokrát ľúto, že už končí. Super debaty: Najmenšie častice hmoty, Veľký a malý vesmír, Higgsov bozón, Antihmota v Cerne.

• 7.4.2013  21:35

mám pocit, že v druhom pokračovaní Hellboya sú pomiešané dva rozličné druhy príbehu a tým pádom dva z gruntu odlišné vizuálne kódy. Nosný, komiksový - je expresívny, zjednodušuje a zveličuje; používa hrdinu so superpowers, ktorý robí poriadky v meste a pomáha ľuďom. A druhý je o rozprávkových bytostiach prichádzajúcich z prastarého sveta; o kráľoch a prírodných duchoch, v ktorých stvárnení je dôležitý detail a vo výsledku pôsobia surrealisticky. Bolo vidno, že del Tora náramne baví najmä to druhé stvárnenie a príšerkoidno-rozprávková vrstva filmu je úchvatná. takže komiksový príbeh tu má len inštrumentálnu funkciu, jeho jednoduchosť režisér "zneužil" a nahádzal na ňho všetky tie prekrásne nápady (tá snaha kulminuje samozrejme na "trolom trhu"), čo zaváňa tým, že sú použité samoúčelne. škoda, tie krásne ohyzdy by si zaslúžili uletenejší príbeh, a nie americké prisprostasté nápady o heroes, ktorí všetkých pobijú. nie som si tiež istá posolstvom príbehu, keďže tu vyhral guľomet nad prírodou. štyri hviezdy dávam, pretože pri každej novej príšerke som sa musela usmievať. (top postavičky - plyňák Johann Krauss, lesná megakreatúra a sexi biely princ)

• 6.4.2013  04:32
    Super drbna (TV seriál) (2007)

fuj. podobné nepríjmné pocity ako pri sex in the city II. nechce sa mi veriť, že sa tí herci necítia trápne, keď z nich vychádzajú také brutálne vulgárne mechanicky prízemné (nechcem použiť fekalizmus, tak použijem eufemizmus:) voloviny.

• 4.4.2013  20:11

normálna britská popoluškoidná báchorka, ako stvorená ku zdobeniu vianočného stromčeka. nehrá sa ani na nič iné, čo je sympatické. Felicity je fajn, ale Westwick je strašlivo ulízaný a špúli pery ešte viac než Ezra Miller, a to už je čo povedať.

• 3.4.2013  22:31

vyzeralo to akokeby sa všetci nabiflili príručku s názvom "česká horko-sladká komédia - toť studnica prirodzenosti a láskavého humoru". všetko tam bolo - i "vesnica", i kamráti, ktorí si vedia naložiť a následne pivko vypiť, i nejaká nevera, i snaha o "prostou lidskou pravdu"... no i tak to bolo na h..nič. príbeh žiadny, zo záležitosti s darovaním srdca bolo cítiť papier, hefty staré a pán Miroslav Krobot sa tak strašne snažil vyzerať prirodzene, že vyzeral že z neho každú chvíľu vyskočí votrelec. tá vec s kolotočármi bolo čo?? vole. jediná pekná záležitosť bolo to železničné priecestie..

• 1.4.2013  04:36
    Kick-Ass (2010)

jedno je isté. na predčasne dospelých deťoch je čosi monštrózneho. Dave (Aaron Johnson), ktorého zelenú riť si po tomto filme budete pamätať najviac, je príšerne nesympatický a jeho jediná superpower je jemná imbecilita. infantilnosť a brutalita ide furt podozrivo ruka v ruke. v podstate nešlo vôbec o nič, iba o vypĺňanie prázdnych miest inými prázdnymi miestami a pokiaľ sa tešíte len z toho, že ktosi umne pomieša žánre a ukáže viac krvi, tak prosím, to vám bude stačiť. u mňa jediná hviezda za hudbu a remeslo.

• 31.3.2013  18:56

dokument je o troch švédskych chlapcoch a o jednom najzávažnejšom probléme súčasnosti: internet vs. tradičné ekonomické vzťahy. jedno je isté, internet svojou podstatou popiera akúkoľvek formu existovania autorského zákona a holyvúdsky priemysel je furt o sedemíľový krok pozadu. pre každého, kto pár hodín denne čučí na monitor a sem tam si stiahne film, hudbu, či knižku, by tento dokument mal byť povinná jazda. natočené je to civilne, ale nie chladne. zdá sa, že tvorcu zaujali najmä charaktery tých troch, ktorí sú nesmierne zaujímaví a mňa dostalo to ich sebavedomie, viera v to, že u nich doma vo Švédsku ich predsa nikto do basy poslať nemôže a ani náznak pochybnosti o tom, že to, čo robia by mohol byť naozaj trestný čin. je tu navyše kopa vtipných momentov a bunker so servrami ma načisto dostal.

• 31.3.2013  14:32
    Geometria (1987)

horor s pedagogickým posolstvom :) p.s. del Toro prevzal a upravil príbeh z mikropoviedky Frederica Browna (Naturally), v ktorej sa nenachádza linka s rodičmi. keby niečo, tu je celá http://www.sffaudio.com/?p=32260

• 29.3.2013  17:09

prekristoverany co to je? mozog sa mi zastavil a chcelo sa mi plakat..

• 29.3.2013  00:26
    Hon (2012)

bolestivá ukážka toho, že vo vyspelej spoločnosti funguje falošný humanizmus a silnejší je mechanizmus kolektívneho vylúčenia podporovaný večnými mýtmi (deti neklamú)..

• 28.3.2013  20:05
    Mama (2013)

ak sa nemýlim, zápletka bola identická s Woman in Black a ak niekto vraví, že to nevadí, pretože to je žáner, tak podľa mňa to vadí dosť, pretože akonáhle vysvitlo prečo strašidlo straší, nasledujúce minúty už boli jasné jak facka. štyri hviezdy za vizuál, top nápady chodiaca parochňa, akrobaticko-gymnastické kúsky hlavného strašidla a úplne perfektné zvuky..

• 28.3.2013  16:50
    Jméno (2012)

veľmi múdry film, miestami vtipný. no zábavný nie. pozornosť sa pekne prenáša z jednej postavy na druhú, nálada sa svižne strieda, postavy sú zaujímavé a herci super. len sa mi zdalo, že tie postupne vyjavované pravdy sú také blbôstky (nepáčia sa mi mená tvojich detí! no fíha!). p.s. tí Francúzi. ísť k nim na návštevu, beriem štuple do uší. strašne kričia!

• 26.3.2013  16:39

Andrés Baiz je starý lišiak, ktorý prvú polhodinku ťahá diváka za nos a v momente kedy to už nebezpečne začína zaváňať klasickou otrepanou duchárinou a začína nuda... baf! A všetko je inak. Už len za to, že sa tu takmer nedá nájsť klišé, si zaslúži cara oculta plný počet. p.s. až teraz som si všimla, že s tým druhým prekladom názvu do angličtiny to trošičku dodrbkali..

• 18.3.2013  22:15
    Seiltänzer (1986)

výborná lekcia o ilúzii priestoru, avšak naozaj pridlhá.

• 18.3.2013  21:48
    Atamajama (2002)

o niekom, kto zbiera veci a chce si všetko nechať - a nakoniec si nechá aj strom na hlave vyrásť. ALEBO: odkladanie vecí rovná sa odkladanie problémov (?). (keď strom vytrhne, už je neskoro... ) pekne nakreslené, aj hudobný sprievod silný, ale ostalo to za hranicami mojich emócií.

• 18.3.2013  21:10
    Sandman (1991)

jednak, že vizualizovaná detská nočná mora; a jednak sa to atmosférou nesmierne podobalo na slovenské bábkové rozprávky z osemdesiatych rokov, ktoré boli osvetlené na modro, vznášal sa tam divný dym a všetky bábky vyzerali jak nepodarené karikatúry Milana Lasicu s príšernými kruhmi pod očami. (a že prečo väčšina slovenských tridsiatnikov trpí ľahkým alkoholizmom.) pre mňa tým pádom znásobená detská nočná mora... (p.s. ak by tam zaznel ešte hlas Božidary Turzonovovej, zdrhám.)

• 10.3.2013  19:02

geniálna záležitosť! v dobe, kedy sa úzkostlivo dbá na porušovanie stereotypov a študenti gender studies už pomaly nemajú o čom písať, príde prešibaný režisér s nápadom, že natočí ten najšovinistickejší film, v ktorom sú dve hlavné hrdinky vyobrazené ako dve sliepky po lobotómii, ktoré zabudli rozprávať a preto celý čas vrieskajú. jedinú úbohú hviezdičku si asi zaslúži Kate Hudson, dobre sa na ňu dívalo..

• 10.3.2013  00:52

iba ďalšia nepravdivá hovadina, erbový príklad middle class gýča, ktorý má "pohladiť po duši" vyhorených a unavených tesne pred štyridsiatkou. Tešila som sa na Kristen Wiig, napokon bol najpozeratelňejší Chris O'Dowd. Tieto malé rodinné komédie mám rada, no pokiaľ neukazujú veci tak ako naozaj sú, a radšej sa povaľujú v osvedčených schémach, tak sú zbytočné.