Mama (2013)

ak sa nemýlim, zápletka bola identická s Woman in Black a ak niekto vraví, že to nevadí, pretože to je žáner, tak podľa mňa to vadí dosť, pretože akonáhle vysvitlo prečo strašidlo straší, nasledujúce minúty už boli jasné jak facka. štyri hviezdy za vizuál, top nápady chodiaca parochňa, akrobaticko-gymnastické kúsky hlavného strašidla a úplne perfektné zvuky..

Stážisti (2013)

brutálne sadistická multikulti pseudo-súčasná a akože-vtipná óda na americké bláboly od začiatku až do konca. a trčí z toho dolár na všetky strany. no fuj.

Stoker (2013)

krásne natočená rozprávka o genetike zla... absolútne neriešim, či to je Park za americké prachy, alebo či sú obrázky vo filme až okato nafarbené do šedožlta - podstatný argument je pre mňa silný pocit "prikovanosti" ku obrazovke počas pozerania filmu.

TPB AFK - Příběh the pirate bay (2013)

dokument je o troch švédskych chlapcoch a o jednom najzávažnejšom probléme súčasnosti: internet vs. tradičné ekonomické vzťahy. jedno je isté, internet svojou podstatou popiera akúkoľvek formu existovania autorského zákona a holyvúdsky priemysel je furt o sedemíľový krok pozadu. pre každého, kto pár hodín denne čučí na monitor a sem tam si stiahne film, hudbu, či knižku, by tento dokument mal byť povinná jazda. natočené je to civilne, ale nie chladne. zdá sa, že tvorcu zaujali najmä charaktery tých troch, ktorí sú nesmierne zaujímaví a mňa dostalo to ich sebavedomie, viera v to, že u nich doma vo Švédsku ich predsa nikto do basy poslať nemôže a ani náznak pochybnosti o tom, že to, čo robia by mohol byť naozaj trestný čin. je tu navyše kopa vtipných momentov a bunker so servrami ma načisto dostal.

Trochu inak v SND s Adelou Banášovou (2013) (pořad)

Adela to robí tak, že tí zaujímaví ľudia sa s ňou proste chcú rozprávať a baviť. Svojich hostí nestrápňuje a nedostáva do úzkych (ako napríklad vychytralý J. K. z Uvolněte se prosím..). Aj keď nekladie príliš sofistikované otázky, odpovede, ktoré dostáva, vie vtipne vypointovať. Sú to také ľahkovážne dialógy s múdrymi ľuďmi... Skvelé na nedeľu. Veľmi sa mi páčil diel s choreografkou Natáliou Horečnou.

Vedlejší účinky (2013)

side effects je veľkorysý, múdry, mnohovrstvový film, ktorý si môže dovoliť spočiatku klamať o svojom žánri, ponúka divákovi príjemnú neistotu o vývoji deja a núti k zmene optiky. neviem, či ide o tradične špecifickú štylizáciu postáv režiséra, no všetky boli vo svojej spoločenskej roli sebaisté, inteligentné, chladné, vždy presne vedeli, čo majú povedať. taká "strojovosť" dialógov do príbehu a jeho prostredia náramne sedela. film je dôkazom, že je tu ešte stále nejaký autor, ktorý nepodceňuje diváka a snaží sa ho prekabátiť a ponaťahovať a nie len poúčať, alebo pripraviť ho na príjemný spánok.

Velká svatba (2013)

pestrý, zábavný portrét jednej liberálnej rodiny. pekne napísané postavy, ktoré sa snažia vyzliecť sa zo svojich stereotypov. Diane, Robert, Susan, Robin a dokonca aj Topher si svoje role užívajú a ja som sa mohla bez pocitu viny hihňať na ich bláznivých, nekorektných vtípkoch. s obavami vzhľadom na tunajšie hodnotenie som film chcela vidieť najmä kvôli Diane Keaton, na ktorú mám slabosť... napokon som rada, že som sa nenechala odradiť nepríjemne modrým štvorčekom.

V zajetí démonů (2013)

//spoilery// Príbeh o ZLE, ktoré sa dá vyhnať krížom a svätenou vodou už veru nie je zaujímavý, aj keby tam mala byť najsuper kamera. nepochopila som tiež, prečo démon, ktorý mal na seba brať telesnú podobu, až keď sa votrie do nejakého oslabeného človiečika, sa nám ešte predtým ukázal ako tá klasická škaredá vlasatá máňuška, ktorá vyzerá ako Iggy Pop po prepitej noci. údajná "skutočnosť" príbehu nezachráni scenáristickú nudu.

Zlatý Glóbus 2013 (2013) (pořad)

pamätihodných bolo niekoľko momentov: Tina Fey+Amy Poehler a ich úsmevné "podpichy" Meryl a Bigelow; takmer dokonalá etuda Willa Ferrella a Kristen Wiig; šaty Jessicy Alby; vlasy Salmy Hayek a... zlatú medailu získava mysteriózne - hororovo rozďavený výraz Mela Gibsona.

Atlas mraků (2012)

//spoilery// chvíľu po dopozeraní filmu som sa na tvorcov hnevala, že tak zbytočne nahádzali na pomerne jednoduchú príbehovú kostru toľko novátorských nápadov a pôsobivých scén, že vytvorili galimatiáš, z ktorého výsledným pocitom môže byť iba zmätok. potom ma však napadlo (asi dosť neskoro), že tu vôbec nešlo o nejaký príbeh (či dokonca veľkú tému), ale o jeho filmovú analýzu. resp. o analýzu všetkých príbehov všetkých čias, v ktorých sa objavujú tie isté premenné v rozličných pomeroch a v rozličných rovniciach. nie je náhoda, že sa tu objavujú rozličné žánre - každý z príbehov pracuje s tými istými premennými typicky v rámci svojho žánru. zlo (Weaving), nevinnosť (deti), slabošstvo (Broadbent), odvaha (Strugess a Berry), láska, sex, náhoda, determinácia, náslie a smrť. nad všetkým sa vznáša znamenie kométy, ktoré určuje hlavného hrdinu a tým pádom aj sled udalostí, ktorý je ale skomplikovaný VECOU (kniha, list, nahrávka) - tá zabezpečuje časovú prepojenosť. samotný fakt, že je k filmu toľko diskusií a komentárov je dôkazom, že ide o počin, s ktorým si mnohí nevedia čo počať (podobne aj ja). Je to veľmi chytrý snímok, avšak je pre tých, ktorým náučná analýza stačí (aj keď je na mnohých miestach ironická a vtipná). pre mňa film jednoducho postrádal dušu a nepriniesol nič nové na poli príbehu. ten tu vlastne úplne absentoval a nahradila ho jeho "pitva".