Sinister (2012)

Tak jo, ja se normalne pos.al. A vubec nevadilo, ze pointu proflakl uz prolog.

Čtyři slunce (2012)

Po Poupatech dalsi film o chcipacich, kteri proti svemu chcipactvi nic nedelaji (vsimnete si, ze postavy neprodelaji behem filmu zadny vyvoj). Bud utikaji, upinaji se k vyssi moci, nebo utikaji. Sami se aktivne nesnazi se svou sitacu nic udelat, nejsou odpovedni za sebe, za svuj zivot ani za zivot svych blizkych. A na konci filmu jsou stejni chcipaci (nebo snad jeste vetsi) nez na zacatku, proto k nim nelze nic citit, ani je litovat, ani jim fandit. Jen se jim smat. Nevim, pro koho nebo k cemu se takove filmy toci. Prehrabovat se a past se na chcipactvi, neanalyzovat ho, nezamyslet se nad nim a nenabizet vychodiska, je uplne k nicemu. Hnusny film.

Poupata (2011)

Krystalicky koncentrat deprese, hnusu a zoufalstvi bez spetky nadeje (navic gradace te tragedie s blizicim se koncem uz je cisty masochismus). Jirasky jen popisuje, neanalyzuje, nepremysli o pricinach a nenabizi vychodiska. Opravdu nevim, proc se na takove hnusne filmy divat. Nebo proc je vubec tocit.

Český lev 2011 (2012) (pořad) odpad!

Zkaza Ceskeho Lva je dokonana, Lucie Bila tento porad zavrazdila v primem prenosu! Ale svym zpusobem to byla velkolepa, az surrealna, podivana. Tato podivana mi vsak drtivou vetsinu casu pusobila fyzickou bolest. Netusil jsem, ze neco takoveho je v televizi vubec mozne. Uprimne bych chtel videt do hlavy sefa CFTA a rezisera poradu Petra Vachlera, o cem po tomto veceru premyslel. Vedle tragickeho vykonu Bile jsem vubec nepochopil ani koncept predavani, ty WTF tanecni predely mely byt hudebni oslavou filmu? Aha. S rozdelenim cen mam jeden zasadni problem, jelikoz uplna ignorace Sedlacka je normalne trestnym cinem. Pristi rok uz si dam Lva jen na teletextu.

Královna (2006)

Vetsi poklonu si Alzbeta nemohla prat. A Frears nehajil jen kralovnu, skrz ni i "starou dobrou Britanii." O Dianu v podstate neslo, tady se bojovalo za monarchii a stare poradky, vedle nichz i modernizator Blair dava zpatecku (naopak se jim obdivuje!). Je to zprava o tom, jak nas koruna prezije vsechny a neskoli ji ani doba, kdy vladni agendu urcuji titulky v novinach. Televizni "look" ani moc nevadi, vse vyvazuji krasne (britskym humorem odlehcene) momentky z bezneho provozu kralovskeho dvora. Herci samozrejme absolutni, ani ten Sheen mi nevadil.

Závrať (1958)

Hltal jsem kazdy zaber, kazdy dialog a kazdy Stewartuv pohled na Kim (a obracene). V dramatu o lasce s kriminalnim nadechem predvadi Hitchcock dekonstrukci (nena)plneneho vztahu muze a zeny. A to tak ze brilantne! Mistrovske, genialne vysoustruzene dilo bez jedineho kazu.

Vřískot 4 (2011)

Vriskot 4 nejlepsi dil cele serie? Pro me jednoznacne. Navic jedna z nejlepsich komedii posledni doby. Opravdu!

Hannibal (2001)

Neni to napinave, neni to desive a z Hopkinse uz nejde strach. Je zrejme, ze Mooreova neni Fosterova, ale uz vubec neni Starlingova. Kouzlo jehnatek je pryc, zustal jen deravy scenar a prumerny thriller. Sveho casu tohle pro me bylo nejvetsi filmove zklamani vubec.

Králova řeč (2010)

Tak ja nevim. Fincher me posadil na prdel, tohle kolem me jen prijemne proplulo. Byl jsem az prekvapeny, o jak moc komorni drama jde. Navzdory faktu, ze krale jeho vada reci dalece presahuje. Rezie je stridma az nenapadna (vubec by me neprekvapilo, kdyby mi nekdo rekl, ze to je televizni film), vse bezi hladce a starosvetskost z toho primo sala. Na tom samozrejme neni nic spatneho, ale od nejlepsiho filmu roku bych cekal vic. Nicmene herci jsou absolutni, o tom zadna.

Černá labuť (2010)

Takhle povrchni rozklad duse a tela Aronofsky jeste nenatocil. Co naplat, ze vizual je krasny, kdyz za nim NIC neni. Vypada to bajecne, natocene je to skvele, ale vsechny ty vize, vidiny a sny jsou zbytecne az hanba. Aronofsky si chtel natocit neco pekneho, aniz by k tomu mel skutecnej duvod. Navic postava Niny neprojde zadnym vyvojem, od prvni chvile se hrouti a hotovo. Pro me nejvetsi filmove zklamani za posledni roky. Jinak bych se sel hned podivat na balet, o tom zadna. PS: Kdyz se u Nininych snovych metamorfoz v druhe puli filmu smalo skoro cele kino, bylo zrejme, ze je neco spatne.