Doktor Smrt (2010) (TV film)

Vzhledem k sile tematu to neni TAK strhujici drama, jak jsem cekal. Samozrejme jde o vyborny film, kde vsechny slozky spolehlive funguji. Remeslo je precizni, scenar ma hlavu a patu a herci hraji jako o zivot. Co mi chybelo, byla propracovanejsi opozice vuci eutanazii. S takovou by konfrontace s Kevorkianem byly jiskrivejsi, dramatictejsi a hlavne myslenkove podnetnejsi. Pak bych se stovkou nevahal ani minutu, takhle sou to jen silne ctyri hvezdy. Na zaver samozrejme nemuzu nezminit, jak moc me Al ohromil. Po odpadech typu 88 minut nebo Righteous Kill jsem prestaval verit, za Al na to jeste ma. A on ma! Ponoril se do sve postavy zpusobem, ktery mi vyrazil dech. Byl to jeho nejlepsi vykon minimalne od Donnie Brasco, ne-li jeste dal. Je zrejme, ze kdyz ma Al k dispozici silny namet, dobry scenar a kvalitniho rezisera, umi jako malokdo. Hands down, mr. Pacino!

Pošťák vždy zvoní dvakrát (1981)

Nicholson hraje Nicholsona, ta slavna eroticka scena me fakt nerozpalila a napadu melo tohle drama co by se za nehet veslo. Zapomnel jsem na to jeste driv, nez jsem to dokoukal.

Let číslo 93 (2006)

Neco tak tryzniveho jsem nikdy nevidel. A nikdy uz nechci! Neexistuji slova, kterymi bych mohl popsat tento film.

Madisonské mosty (1995)

Nebyt te priblble linie s detmi, byla by to jasna stovka. Clint natocil uchvatnou vypoved o necem, o cem se vypovedet neda. A lame to srdce. EDIT: Po deseti letech mi dava smysl i ta liniie s detmi, zaklaplo to. A boli to jeste o neco vic.

Al Pacino versus Robert de Niro (2008) (TV film)

Misty fakticky chybne (!), amatersky natocene a hlavne obou ikon zcela nedustojne. Naprosto zbytecny dokument.

Strašák (1973)

Jimave, uprimne a lidske. Lidske ve smyslu, jak si to opravdu predstavuji, zapomente na Hrebejka. Pacino a Hackman me svymi vykony zcela uzemnili, zadneho z nich jsem v podobne poloze dosud nevidel. Naprosto me uhranuli. Velmi silne ctyri hvezdy deli od plneho poctu az prilisna uvolnenost, roztekanost, zkratka tomu chybela pevnejsi rezie a ukaznenejsi vedeni pribehu. Ale jinak brilantni!

Zodiac (2007)

Plnej pocet dam az po druhem zhlednuti, kdy (jak doufam) zachytim vsechny jmena, vstrebam vsechny indicie a dam si do kupy vsechny dukazy. Jinak samozrejme ocenuju, jak Fincher hodil divaka do prediva tohoto neprehledneho pripadu, nevodil ho za rucicku a v podstate mu nakazal: bud si sam detektivem. Tahle nekompromisnost je velmi zadouci. Fincher navic prokazal, jak brilantni reziser je, protoze Zodiac byl dvouapulhodinovou prehlidkou krystalicky ciste a dokonale filmariny - od zachyceni dobove atmosfery, pres praci se svetlem/stiny az k uchvatnemu davkovani napeti (scena ve sklepe je genialni). Kdyz do toho prictu dechberouci vykony vsech zucastnenych v cele s Ruffalem (Akademie si asi vzala volno), tak mam cukani udelit vsechny hvezdy uz ted!

Konkurenti (1992)

Jestli jste hledali nejsilnejsi hereckou sestavu 90. let, jste u cile! Nicmene neskodilo by, kdyby Foley vedle toho, za na place obcas zarval "akce", take trochu reziroval. Ale chapu, mit pred sebou takove borce, asi bych taky jen sedel za kamerou a ziral. Film samozrejme neni v prvnim planu o prodeji realit, da se to cist vselijak, treba jako studie lidskeho charakteru v mezni situaci. Ale zpet k hercum. Ze vsech tech brilantnich performanci vystupuji tri - Alec Balwdin by svou motivacni reci v uvodu smetl i spekulanty na burze. Al Pacino jako demonicky Ricky Roma, jehoz vyridilce a kouzlu osobnosti bych podlehl okamzite a podepsal mu i koupi uloziste pro jaderny odpad, byl lahudkovy. A to nejlepsi nakonec: Jack Lemmon. Jeho kreace na povrchu vyrovnaneho, ale uvnitr vycerpaneho, slabosskeho a pokriveneho obchodnika bere dech.

Serpico (1973)

Puvodne jsem chtel dat 4*, ale behem noci/dne se mi to rozlezelo v hlave. Neustale zhustovani stretu s uplatnymi kolegy koresponduje s rostouci izolaci Serpica, s castejsimi navaly vzteku a prohlubujicim se zoufalstvim, coz neodvratne vede ke katastrofe (postreleni pri protidrogovem zatahu). Vse slouzi ke zvysovani napeti a primknuti ke sledovanemu pribehu. Navic je dobre, ze Serpico z toho nevysel jako po vsech strankach jediny spravedlivy, ale naopak jako rozervany chlapek, jehoz touha po spravedlnosti prerusta v ciste osobni zaujeti a sebestrednost, za coz plati rozpadem partnerskych vztahu. Nenapadny cervantesovsky motiv vylozene potesil, protoze byl zcela vystihujici. Absurdne vystihujici jako Serpicovo vyznamenani, ktere v dusledku status quo nijak nezmenilo. A Pacino? Jedinecne prevteleni, kterym mi silne pripomnel De Nira. Vsimli jste si, jak se pohyboval (hlavne chuze!)? Brilantni!